Назад
Неуважність уваги: що це таке і як його запобігти??

Навигация по разделу
свойства внимания

Що таке неуважність уваги і які у нього причини?

Що таке неуважність уваги і чому воно виникає? Як цьому запобігти? Що таке властивості уваги і з яких компонентів воно складається?

Увага в психології вивчається досить пильно, оскільки від цієї навички залежить здатність людини до соціалізації, рішення ним побутових завдань. Властивості уваги-об'єкт дослідження багатьох вчених, якими вже написана не одна тисяча наукових праць. Феномен сприйняття досі ще вивчається, в надії перемогти неуважність уваги. Відчуваєте, що не вистачає уваги? Немає розуміння, як розвинути стійкість уваги? Набридли вічні закиди з приводу незібраності? Радимо прочитати цю статтю до кінця.

Властивості уваги.

Увага - поняття складене, в яке входить ряд компонентів. Найбільш важливі серед них: концентрація, обсяг, переключення, розподіл і стійкість уваги. Тренування цих навичок дозволяє людині бути зібраним і посидючим. Якщо якийсь із названих компонентів розвинений не в повній мірі, людині регулярно не вистачає уваги. Тому тим, хто боїться упустити щось важливе, необхідно розвивати всі властивості уваги. Благо справа, вправ для цього предостатньо.

Концентрація уваги - визначає швидкість і точність фокусування на об'єкті. Цей навик тісно пов'язаний з умінням зосереджуватися. Здатність концентруватися допомагає швидше виконати поставлене завдання. Якщо людина не може повноцінно сфокусуватися, значить у нього неуважність уваги. Вона може виникати через сильні відволікаючих факторів, або фізіологічних особливостей людини, стану його здоров'я. Рекомендації щодо того, як боротися з неуважністю будуть наведені в наступному розділі.

Обсяг уваги - це здатність тримати одночасно в полі зору кілька об'єктів. Хороша якість в умовах багатозадачності, наприклад, коли мова йде про використання транспорту. Адже водій повинен не тільки концентруватися на дорожньому полотні, а й розуміти де знаходяться інші учасники руху, а ще дивитися на дорожні знаки.

Переключення уваги - вміння швидко переміщати фокус між об'єктами. Оскільки одночасно утримувати увагу в багатьох напрямках неможливо, то доводиться перемикатися. Якщо це відбувається цілеспрямовано, усвідомлено і з об'єктивної необхідності, то мова йде саме про переключення. Якщо людина просто не може сконцентруватися, то тоді має місце відволікання. А вона, в свою чергу, викликає неуважність. Якщо тривалий час виконувати схожу роботу, то поступово її можна довести до автоматизму, тим самим знизивши час перемикання між різними об'єктами.

Пройти тест на тип особистості

Розподіл уваги - вміння розставляти пріоритети, при одночасному утриманні в полі зору декількох об'єктів. Зробити це найбільш ефективно вдається, якщо об'єкти відчуваються за допомогою різних органів почуттів. Наприклад, можна одночасно спостерігати за чимось і слухати музику. Якість сприйняття відрізнятися не буде, але, в певний момент, якщо об'єкт візуального сприйняття виявиться більш значущим, можна випустити з уваги звуковий супровід.

Стійкість уваги - стабільність сприйняття, яке може бути підкріплено інтересом, або можливістю дослідження нових властивостей обраного об'єкта або суб'єкта. Якщо він регулярно розкривається перед спостерігачем в несподіваних напрямках, то стійкість уваги знижуватися не буде. Дана властивість визначає інтерес між людьми. Чим багатогранніше співрозмовник, тим довше він буде викликати інтерес.

Оцінка уваги, психологія враховує всі його властивості, оскільки кожна з них важлива в життя людини. Але одне з найважливіших – вміння концентруватися. Якщо воно розвинене слабо, людина буде неуважним і розсіяним.

Неуважність уваги.

Неуважність уваги — це нездатність концентруватися. Викликана вона може бути, як об'єктивними, так і суб'єктивними факторами. До перших відносяться всілякі зовнішні подразники, відволікаючі людини. До других можна зарахувати особливості психіки людини , а також стан його здоров'я.

Прийнято виділяти не менше семи типів неуважності:

  • Поетична - стан мрійливості;
  • Професорська-поглинання всієї уваги однією темою;
  • Учнівська-надмірна відволікання і рухливість;
  • Істинна-блукаюче увагу, без зупинки на конкретному об'єкті;
  • Стареча-слабка зосередженість;
  • Виборча-звикання до чого небудь (наприклад, цокання годинника);
  • Мотивована – свідоме уникнення певних тим, об'єктів або суб'єктів.

Неуважність уваги, в залежності від її типу, провокується різними факторами. Відповідно, щоб її запобігти або побороти, необхідно усунути причину.

Найчастіше, неуважність виникає у відповідь на втома , стрес, безсоння, слабку мотивацію або порушення роботи центральної нервової системи. Патологічна неуважність ще називається апрозекція.

Як побороти неуважність уваги?

У разі, якщо неуважність викликана патологічними змінами, то боротися з нею необхідно за допомогою медикаментозних засобів, наприклад антидепресантів, або ноотропних препаратів. Якщо ж причина психічного характеру, то досить психотерапії або розвиваючих вправ, що поліпшують властивості уваги.

Не менш важливу роль відіграє і правильне харчування , що забезпечує організм всіма необхідними речовинами. Дуже корисні для нормальної роботи мозку такі продукти, як горіхи, мед, яйця, риба, ягоди, овочі та фрукти. У разі, якщо людина недоотримує життєво важливі поживні речовини, його інтелектуальна діяльність в цілому знижується, включаючи і уважність.

Неуважність уваги – явище збірне, але результат його один. Полягає він в нездатності концентруватися на певній діяльності. Щоб не допускати виникнення цього стану, бажано вивчити властивості уваги і зрозуміти, де бажано доопрацювати. Найчастіше, якщо людині не вистачає уваги, це говорить про його перевтомі і втоми. Таким чином, щоб стати більш уважним – необхідно піклуватися про себе і не перенапружуватися зайвою роботою.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Що таке гнів і чи є від нього користь? Які причини і наслідки його появи ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Що таке відповідальність і які є її види? Основні причини чому люди уник ...
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті щоб їх читали? Секрети ефективного заголовка і найпошир ...
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки від нас, жінок. Існує маса стереотипів, проте наспр ...
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Що таке упереджене ставлення-це результат еволюції, виховання чи нав'яза ...
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Що таке туга і чому вона з'являється? 8 перевірених способів як побороти ...
Новое youtube видео