Назад
Командний коучинг: що це таке і які є види??

Навигация по разделу
командный коучинг

Що таке командний коучинг і коли він необхідний?

Що таке командний коучинг і в яких випадках він ефективний? Які види командного коучингу існують і які інструменти використовуються при цьому?

Коучинг, як напрямок невимушеного розвитку людини без прямого втручання в прийняття ним рішень, і так заняття не з легких. Що вже говорити про співпрацю з цілим колективом. Командний коучинг вимагає активізації всіх талантів і умінь коуча. Адже працювати доводиться з групою людей, у кожного з яких своя індивідуальність і погляди на світ. Наскільки це складно? Що таке командний коучинг? Чим він відрізняється від групового та організаційного? Які види командного коучингу бувають, і в яких випадках вони можуть стати в нагоді? Про все це поговоримо далі.

Що таке командний коучинг?

Командний коучинг — це форма коучингу, спрямована на взаємодію з колективом з метою його гармонізації та досягнення поставлених спільних цілей. Цим команда відрізняється від групи людей, в якій кожен є незалежною складовою. Відповідно командний коучинг працює з колективом, як єдиним механізмом. Тому він і несхожий на груповий, завданням якого є індивідуальний розвиток кожного учасника без узагальнених результатів. Організаційний, на відміну від командного, спрямований на підготовку керуючого складу, а не цілісного колективу, будучи індивідуальним.

Види командного коучингу.

Бувають наступні різновиди командного коучингу:

 • Teem-building - спрямований на згуртування колективу, пошук спільних точок дотику;
 • Agile-коучинг - порівняно новий вид, що допомагає командам досягати вражаючі результати;
 • Класичний командний коучинг - заснований на принципах модерації (управління колективною роботою) і фасилітації (командного вирішення проблеми).

Найпростішим підвид-командоутворення ( Teem-building ). Його суть полягає у створенні таких умов, коли люди усвідомлюють важливість об'єднання та синергії. Для реалізації поставленого завдання, коучу зовсім не обов'язково розбиратися в специфіці роботи колективу, оскільки принципи згуртування людей схожі. Варто відзначити, що Teem-building на побутовому рівні практикувався ще за радянських часів, і був дуже популярний серед громадян. Тільки називався він тоді сабантуй, трохи пізніше перетворившись в корпоратив.

Agile-коучинг - розширює обов'язки коуча, перетворюючи його в наставника і вчителі для команди. Він повинен передати колективу необхідний досвід і знання, а не тільки активізувати їх особистий потенціал . Таким чином, досягається подвійний ефект. Люди краще розуміють самих себе і отримують нову необхідну інформацію, що дозволяє їм швидше виробляти відповідні навички .

Зустрічається і класичний командний коучинг . В цьому випадку робота ведеться в двох взаємопов'язаних напрямках фасилітації і модерації. Фасилітація-підвищення колективної ефективності в прийняття рішень . Модерація-допомога в налагодженні діалогу між різними учасниками команди.

Пройти тест на впевненість у собі

У яких випадках необхідний командний коучинг?

Командний коучинг застосовується для вирішення конкретних проблем і завдань, які виникають перед колективом організації. У їх числі можна виділити наступні:

 • Відсутність згуртованості та командного духу;
 • Необхідність мотивації учасників команди;
 • Наявність конфліктних ситуацій і непорозуміння;
 • Зайвий егоцентризм і амбітність співробітників;
 • Відсутність спільних цілей і спільних завдань;
 • Амбітні плани, для яких необхідна мобілізація зусиль;
 • Нерозуміння проблем, що заважають роботі колективу;
 • Слабка залученість співробітників у спільну справу;
 • Не налагоджена комунікація між структурними підрозділами;
 • Відсутність єдиної стратегії;
 • Низький рівень колективного творчості ;
 • Ігнорування корпоративного стилю та правил;
 • Неефективне використання трудових ресурсів;
 • Деструктивна роль неформальних лідерів в колективі.

В тій чи іншій мірі кожен колектив стикається з такими проблемами. Не завжди вдається налагодити роботу фірми своїми силами. У таких випадках і звертаються до коучів. Відразу відзначимо, що задоволення це не з дешевих, але і результат такої коуч-сесії повинен багаторазово поліпшити роботу компанії.

Інструменти командного коучингу.

Всі методики побудовані на максимальному згуртуванні колективу, коли кожен член команди вносить необхідну для спільної справи лепту. Будується Синергія багатьох самодостатніх особистостей . Для цього можуть бути задіяні будь-які предмети, ігри, конкурси і т. п.

Один з популярних прийомів командного коучингу – мозковий штурм , що дозволяє знаходити потрібне рішення в результаті колективного обговорення. Головна умова мозкового штурму-повна свобода у висловлюванні своїх ідей. Ніхто нікого не критикує, поки не прозвучить остання думка. Коучу абсолютно не потрібно щось підказувати. Його роль зводиться до модерації спілкування. Співробітники компанії повинні самі вирішити поставлене завдання, адже це і є одним з базових принципів даного підходу.

Наступний спосіб – зміна обстановки , вибиваючи людей із "зони комфорту". Командний коучинг може проходити в будь-якій локації. Від лісу або пустелі, до гір або піщаного берега. Потрапляючи в несподівані умови, люди «знімають маски», проявляючи себе справжніх. Тоді їх набагато простіше об'єднати і синхронізувати, ніж в звичній обстановці. Адже стає зрозуміло, хто є хто, насправді.

Груподинамический тренінг - імітує реальні умови життя колективу, щоб виявити його недоліки. Завдяки цьому підходу вдається виробити необхідні установки і норми поведінки в колективі. В даному випадку коуч не тільки модерує спілкування, а й діагностує причини виниклих проблем.

На цьому арсенал командного коучингу не закінчується. Кожен коуч розробляє свої особисті методики. Але, навіть застосувавши зазначені вище прийоми можна значною мірою адаптувати колектив під виконання загальних завдань.

Розглянувши командний коучинг, стає зрозуміло, що напрямок актуальний в умовах сучасного бізнесу. Жорстка конкуренція змушує "вичавлювати всі соки" зі свого колективу. Без згуртованості і взаєморозуміння цього досягти не можливо. Таким чином, командний коучинг стає не тільки засобом розвитку, а й механізмом виживання. Оскільки, якою б успішною не була фірма, обов'язково з'являться ті, хто буде дихати їй в потилицю.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Емоції людей: 7 основних емоцій і як їх відрізняти по обличчю??
Емоції людей: 7 основних емоцій і як їх відрізняти по обличчю??
Які бувають емоції людей і чи завжди відображаються на обличчі? Як за ви ...
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??
Що таке емоційне лідерство і чому це важлива якість для керівника? Як по ...
Позитив: що це таке і яка від нього користь??
Позитив: що це таке і яка від нього користь??
Що таке позитив і чи завжди він доречний? Добре чи погано мати лише пози ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Як написати казку: 10 перевірених порад
Як написати казку: 10 перевірених порад
Як написати казку? Що повинно обов'язково бути присутнім в казці, а що к ...
Як стати привабливою для свого чоловіка??
Як стати привабливою для свого чоловіка??
У будь-якому шлюбі настає період, коли на зміну палким почуттям приходят ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео