Назад
Демотивація: що це таке і коли від неї є користь??

Навигация по разделу
демотивация

Що таке демотивація і навіщо вона потрібна?

Що таке демотивація і чи може бути від неї користь? Які види демотиваторів бувають? Як і де їх використовувати?

Іноземні слова з префіксом «де» означають заперечення чогось. Не складно здогадатися, що демотивація має на увазі вплив, зворотне мотивації. На перший погляд, можна припустити, що це негативне явище. Але чи все так однозначно? Чи можуть демотиватори бути корисними? Які фактори варто враховувати, щоб відповісти на це питання? Чи варто застосовувати демотивацію в своїй родині, на роботі, спілкуючись з друзями? Чого можна домогтися таким способом? Можливо, є сенс повністю відмовитися від цієї методики? Чи можна її чимось замінити? Відповіді на ці питання – хороший мотив прочитати статтю повністю.

Що таке демотивація?

Демотивація — це зменшення бажання щось робити. До неї відноситься все те, що зменшує натхнення людини, знижує інтерес до певних вчинків або манері поведінки. З чим це пов'язано? В першу чергу-з фізіологічною реакцією організму. Справа в тому, що емоції викликані цілим набором різних гормонів, які виділяються в кров. Бувають гормони, що викликають відчуття щастя і радості , але є і протилежні їм – «гормони стресу». У разі мотивації-виробляються перші, в разі демотивації – другі.

Припустимо, співробітника мотивовано до продуктивної роботи обіцянками виплатити премію. Він надихнувся, оскільки його організм наповнився «гормонами щастя». Працівник вже передчуває, як він тримає ці гроші в руках, куди їх витратить, яке задоволення від цього отримає. У певний момент ця людина дізнається, що його збираються «кинути», нічого не заплативши. Натхнення різко змінюється апатія , по кровоносних судинах стрімко поширюються «гормони стресу», і бажання працювати пропадає. Цей процес називається демотивацією. Такий випадок демонструє негативну сторону цього явища. Але чи буває воно корисним? Розберемося і в цьому питанні.

Пройти тест на характер людини

Навіщо потрібна демотивація?

У більшості статей, в яких розглядається питання демотивації, робиться акцент саме на негативну сторону цього явища. Найчастіше, воно розглядається в розрізі трудової дисципліни і неправильного ставлення до співробітників. Але чи все так однозначно? Справа в тому, що демотивація допомагає відбити полювання до чого завгодно, включаючи і шкідливі звички , наприклад, алкоголь, нікотин, наркотики. В цьому плані вона корисна і необхідна.

Наприклад, боротьбу з алкоголізмом можна вести двома взаємно доповнюваними способами. У першому випадку-показувати переваги здорового способу життя , включаючи Мотиваційні плакати, що зображують красивих, успішних та щасливих людей. У другому варіанті-демонструвати наслідки алкоголізму: зруйновані сім'ї, неохайний зовнішній вигляд, соціальне дно. Оскільки страх буває ефективніше бажань , то демотиватори часто справляються зі своїм завданням краще, ніж демонстрація переваг. Часто вони не позбавлені іронії і тонкого гумору, на зразок зображення п'є і курить жінки, доповненого фразою «Відмаж сина від армії ще до народження».

Тандем мотивації і демотивації відомий з давніх-давен, знайшовши своє відображення у відомому афоризмі «батога і пряника». Заохочення-це мотиватор. Покарання-це демотиватор. Ефективно і те, і інше, а ще краще – їх поєднання. Коли співробітники прагнуть отримати премію і не хочуть бути оштрафованими, вони працюють продуктивніше.

Види демотиваторів.

Принцип роботи демотивації ідентичний мотивації, тільки з приставкою «мінус». Вона також спирається на побудову логічних взаємозв'язків за принципом «якщо робити так, результат буде таким». Тільки, на відміну від мотивуючих фраз або відеороликів, її мета полягає в тому, щоб «відбити» бажання щось робити, наприклад, пити або курити. Це стосується конструктивної демотивації, яка бореться зі шкідливими звичками і асоціальною поведінкою. У хід йдуть мудрі фрази, іронічні зображення або відеоматеріали.

Якщо говорити про практику демотивації в побудові робочого процесу, то тут думки розходяться. Частина авторів вважає, що цей метод здатний зруйнувати колектив і організацію в цілому. Інші ж упевнені, що "метод батога" важливий для підтримки трудової дисципліни . У всякому разі, він спрацьовує швидше і надійніше. Тому багато керівників, намагаючись отримати ефект раніше, починають саме з цього підходу. Отже, розберемо основні способи демотивації:

  • Матеріальні покарання;
  • Дисциплінарні покарання;
  • Пригнічення колективом.

Перший спосіб передбачає штрафи, позбавлення премій та інших матеріальних благ. У меркантильному суспільстві фінансові стягнення надають саме відчутний вплив. Покарання "рублем" ефективно для будь-яких співробітників, але найчастіше застосовується для найменш престижних посад, коли немає можливості вплинути чимось іншим.

Дисциплінарні покарання можуть приймати вид зауважень, Доган (усних і письмових), позбавлення певних привілеїв. Вони починають працювати з тими співробітниками, для яких важливий престиж їх посади, наприклад, вищих керівників, менеджерів середньої ланки, або фахівців.

Третій вид демотивації спрацьовує в колективі, який об'єднаний конкретною ідеєю і бажанням її реалізувати. Яскравий приклад-радянські піонери, які самі готовими були «розтерзати» будь-якого товариша, якщо він своєю поведінкою накладав негативний відбиток на інших. Керівництву навіть не доводилося втручатися в «розправу», активісти самі «лінчували» будь-якого порушника.

Безумовно, демократія не вітає застосування таких методів, але сутність окремих людей не має на увазі альтернативи. Інакше, не було б тюремних закладів навіть в найрозвиненіших і демократичних країнах. Повністю виключити демотиватори навряд чи коли-небудь вдасться, просто слід навчитися їх правильно застосовувати, щоб вони надавали виключно педагогічний вплив і сприяли розвитку людини .

Світ багатогранний, тому в ньому не все однозначно. Демотивація тому підтвердження. З одного боку, вона робить негативний вплив на психіку людини. З іншого ж - може приносити йому благо, відучуючи від шкідливих звичок і неправильної поведінки. Все залежить від цілей , для яких вона використовується, і здібностей того, хто її застосовує.

Пройти тест: оптиміст або песиміст

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео