Назад
Психічне здоров'я: що це таке і критерії норми.

Навигация по разделу
психическое здоровье

Що таке психічне здоров'я, як його оцінити та зміцнити?

Що таке психічне здоров'я і в чому воно проявляється? Від чого залежить і як визначити межі норми? У чому відмінність від психологічного здоров'я?

З вересня 2019 року в розкладі британських школярів з'явиться новий обов'язковий урок. Учням розповідатимуть про кібербезпеку, безпечні стосунки та турботу про психічне здоров'я. Для тих, хто вже закінчив школу, але хоче розібратися в цьому питанні, розповідаємо: за якими критеріями визначається психічне здоров'я? Чим відрізняється від психологічного? Як його зміцнити і взагалі – де проходить межа «нормальності»?

Що таке психічне здоров'я?

Психічне здоров'я - це стан психіки людини, який забезпечує почуття психологічного комфорту, здатність осмислено і цілеспрямовано діяти, оптимально виконувати соціальні функції, адекватно ставитися до загальнолюдських і культурних особливостей. Все це можливо при цілісності і узгодженості психічних і фізіологічних функцій організму. Розглядати окремо психіку і окремо фізіологію некоректно. Тому що здоров'я-комплексне поняття.

Є і більш лаконічне визначення: психічне здоров'я – це все, що вписується в поняття психічної норми. Тут починається головна інтрига. Тому що грань між нормою і патологією не така чітка, як хотілося б. А питання про "нормальності / ненормальності" - одна з обговорюваних і найбільш складних тим в психології, медицині, Соціології, філософії, педагогіці, судовій експертизі.

За визначенням ВООЗ психічне здоров'я - це не лише відсутність психічних розладів . Людина визнається психічно здоровим, якщо:

 • Вміє любити , вибудувати довірчі і безпечні відносини з партнером.
 • Може критично оцінювати свою поведінку, вчинки.
 • Здатний продуктивно працювати, творити, творити .
 • Вміє грати словами, образами, використовувати метафори і порівняння.
 • Має здоровий почуття гумору , позитивно ставиться до дійсності.
 • Тривалий час знаходиться в стан повного душевного і фізичного благополуччя.
 • Аналізує свої вчинки, думки.
 • Усвідомлює свої екзистенційні конфлікти (конфлікт самотності, кінцівки життя).
 • Керує своєю поведінкою відповідно до соціальних норм і при зміні життєвої ситуації.

Психічне здоров'я забезпечує гармонію всередині суспільства. Руйнується психіка людей-руйнується цивілізація. Тому це проблема одночасно особиста і соціальна.

Щоб звернути на неї увагу, щорічно 10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров'я. Заходи в цей день присвячені темам виховання у громадян почуття толерантності до психічно хворих, розповідям про можливі причини психопатології, обговоренню профілактики суїцидальної поведінки. На глобальному рівні проводяться конгреси, міжнародні конференції, майстер-класи, дискусії за участю експертів з психіатрії, психотерапії, педагогіки.

Пройти тест на психічні розлади

Критерії норми.

Психічне здоров'я людини – поняття не статичне, а динамічне. Тому норма визначається вмінням людини підтримувати баланс між різними аспектами життя. Різні психологічні концепції по-своєму пояснюють критерії норми. Але загальноприйнятими вважаються:

 • Пізнавальні здібності.
 • Моральний вигляд.
 • Соціально приваблива Адаптивна поведінка.
 • Оптимізм.
 • Емоційність.
 • Сексуальність .

Більшість критеріїв "нормальності" мають відносний та експериментальний характер . Тому поняття "норми" в загальноприйнятому розумінні психіки поки не виведено. Але все не так погано. У різних наукових напрямках застосовують свої підходи до розмежування патології і норми:

 • Статистичний . Використовується у випадках, коли параметри психіки можливо обчислити за допомогою певної шкали (IQ-тестування).
 • Соціологічний (соціальний). Як норми використовуються загальноприйняті норми, підвалини, традиції конкретного суспільства, закріплені в нормативно-правових актах ( Девіантний , асоціальна, кримінальна поведінка).
 • Клінічний (медичний). В якості норми використовується відсутність у людини симптомів патології поведінки, реакції, мислення (клінічні тести і опитувальники для визначення астенії , недоумства, шизофренії).

На практиці існує кілька міжнародних класифікацій захворювань, пов'язаних з психічними відхиленнями. У цих товстих книгах описані всі відомі на сьогодні психопатології. Але бувають випадки, коли описані симптоми говорять про явні відхилення, але при цьому не вписуються ні в один діагноз. І це ще один привід задуматися про мінливі межі нормальності.

Психологічне та психічне здоров'я людини: в чому різниця?

Психічне та психологічне здоров'я – це різні речі. Психологічне здоров'я-це стан, коли психічне благополуччя поєднується з особистісним. Воно не просто охоплює різні сфери життя (емоційну, пізнавальну, мотиваційну, вольову), але привносить в них гармонію. Сила психологічного здоров'я в тому, щоб бачити дійсність такою, яка вона є і «правильно» на цю дійсність реагувати.

Ми постаралися відповісти на питання: якими якостями наділений психологічно здорова людина:

 1. Він самодостатній. у нього розвинене відчуття власного «я», яке допомагає не залежати від чужої думки, не піддаватися маніпуляціям і контролю з боку.
 2. Має здорову самооцінку. це не нарцисизм, не патологічна невпевненість. Це здатність реалістично оцінювати свої сили, приймати свої сильні і слабкі сторони.
 3. Розуміє відповідальність за своє життя . Він знає, що пасивне очікування нічого не змінить. Тому в складних ситуаціях аналізує всі можливі варіанти дій і приймає рішення . Свої помилки сприймає не як катастрофу, в як досвід.
 4. Живе справжнім. він бачить реальність без спотворень, керується здоровим глуздом, логікою , розумом.
 5. Адаптується до складних життєвих ситуацій. він не боїться несподіваних поворотів у житті, оскільки впевнений у своїх силах. У неприємній або непередбаченій ситуації він зберігає холоднокровність і швидко адаптується до змін.
 6. Поважає всі точки зору . Він бачить не тільки біле або чорне, але помічає інші відтінки. Після суперечки він здатний сказати опоненту» ми обидва були неправі«, а в складній ситуації подумати»це жахливо і повчально одночасно".
 7. Контролює свої емоції під час спілкування. щоб спілкуватися з опонентом шанобливо він може приборкати свій гнів , невдоволення, роздратування, злість.
 8. Добре знає самого себе. він розуміє причину своїх реакцій, вміє проаналізувати вчинки, зробити висновки з помилок, знає свої таланти , усвідомлює душевні травми.
 9. Комфортно почувається на самоті. він не чіпляється за токсичні стосунки з партнером, який пригнічує або руйнує його самооцінку. Він може піти в кіно або в кафе один, просто щоб подумати.
 10. Співпереживає. психологічно сильна людина розуміє себе і вміє розуміти інших. Емпатія не змушує його погоджуватися з усіма, зате допомагає неупереджено оцінити вчинки людей.
 11. Готовий ризикувати. він знає, що вихід із зони комфорту вимагає сміливості. Тому реалістично оцінює свої сили, щоб піти на усвідомлений ризик.
 12. Нікому нічого не доводить. кожен живе у своїй психічній реальності, яка створюється з його досвіду. Він знає, що не може сподобатися всім, і не зобов'язаний симпатизувати кожному.
 13. Любить рідних безумовною любов'ю. його любов не залежить від обставин, достоїнств і недоліків, успіхів або провалів його рідних.
 14. Спілкується. він цінує живе спілкування, тому не підміняє його на електронну переписку.
 15. Поважає ЗСЖ. Спорт, правильне харчування , активний відпочинок – Його спосіб життя організований з урахуванням особистих особливостей, тому його можна назвати тонізуючим.

Цю самоперевірку не можна приймати за точну діагностику. Але чим більше пунктів викликає сумніви, тим більше приводів буде задуматися про здоров'я психіки.

Пройти тест на психіку

Як зміцнити психічне здоров'я?

Підготували кілька порад для випадків, коли з «психікою щось не так». Вони не замінять спеціаліста. Але допоможуть посилити душевне здоров'я, таке необхідне сьогодні.

1. Сісти на цифрову дієту.

Вчені закликають відмовитися від гаджетів, щоб «повернути контроль над своїм життям». Вони впевнені, що відмова від соцмереж поліпшить сон, відносини в реальному світі і загальний стан здоров'я. А це безпосередньо позначиться на стані психіки. Тим, хто не здатний зовсім відмовитися від мобільних телефонів, радять, принаймні, поменше сидіти в соцмережах.

2. Завести кішку або собаку.

Кожен любитель домашніх тварин, скаже, що спілкування з ними допомагає краще розслабляючого масажу або сеансу психотерапії. Це не самоовнушеніе, а науково доведені факти. Домашні вихованці допомагають людям, що страждають від психічних розладів. Більш того, лікарі рекомендують включити домашніх тварин в офіційний план лікування ментальних захворювань. І дійсно, домашні вихованці згладжують напади тривожності, знижує тиск, покращують якість сну. Але головне - вони змушують господарів більше рухатися. Але ж рух-один з основних пунктів душевного благополуччя.

3. Розглядати себе в дзеркалі.

Колумбійські медики провели експеримент, який показав, що люди без звички дивитися в дзеркало втрачають навички комунікації. Особливо це помітно у людей похилого віку. Зате звичка розглядати себе в дзеркалі не тільки покращує товариськість, але допомагає налагоджувати нові контакти. Виявилося, що дзеркало як би імітує контакт, дозволяє розглянути себе з боку. Таким чином, допомагає контролювати свою міміку, емоції, підвищує впевненість у собі .

4. Погравши.

Фільми, книги, музика допомагають розслабитися , відволікають від проблем. Але гра не просто захоплює, вона допомагає увійти в стан потоку – повної концентрації на своїх діях. Стан потоку вважається надпозитивним, можливо найбільш продуктивним. У стані потоку мозок повністю перемикається на поточну задачу, мотивація виростає, турбують думки і емоції перестають докучати. Досягти його можна різними способами, але захоплююче інтерактивне завдання допомагає краще зосередитися на своїй меті, ніж пасивне байдикування.

5. Думати про хороше.

Американський поет і філософ Емерсон говорив, що ментальне благополуччя вимірюється здатністю бачити хороше. Але не кожен наділений такими здібностями. Проте, звичку помічати позитивні моменти життя можна розвинути. Для цього не потрібно брати відпустку, влаштовувати грандіозне торжество або чекати слушного моменту. Досить щодня виконувати кілька пунктів з наступного плану:

 • Почніть день з позитиву , а не з перегляду гаджетів.
 • Гуляти пішки.
 • Освоїти техніку письма ( особистий щоденник , писати листи подяки).
 • Розфарбовувати картинки яскравими олівцями.
 • Танцювати, поки ви робите домашнє завдання.
 • Експериментуйте з новими рецептами.
 • З'їсти пару шматочків гіркого шоколаду.

Важливо вибрати свої варіанти практик і тренуватися до появи результату. Поступово звичка ставитися до життя оптимістично стане автоматичною.

Кілька років тому Герцогиня Кембриджська Кейт Міддлтон запустила подкаст, головною темою якого стане психічне здоров'я. Це ще один показник того, що душевне благополуччя – проблема загальнолюдська. І найкраще, що можна зробити для себе особисто і своїх близьких – розібратися в ній. Це того варте.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Хто така Луїза Хей і чому її афірмації такі особливі? Приклади позитивни ...
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Що таке дисципліна і які є її види? Навіщо потрібна дисципліна? 5 надійн ...
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Якими бувають поцілунки? Чим відрізняються їх техніки? Як цілуватися в п ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Тема даної публікації під назвою «ефективна мультифункціональність» тіль ...
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Що таке скептицизм? Як використовується у філософії, науці та характерис ...
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Що таке відчуття і чому їх важливо практикувати? Як продовжити відчуття ...
Новое youtube видео