Назад
Метафора: що це таке і як використовувати метафори??

Навигация по разделу
метафора

Що таке метафора і навіщо її використовувати?

Що таке метафора і як її використовувати? Без метафор наша промова була б плоскою і невиразною. Види, функції, еволюція метафори

Як іноді буває важко висловити свої почуття, переказати фільм, вразити співрозмовника точним порівнянням. У таких випадках на допомогу приходить метафора. Вона робить нашу мову живою, емоційною, об'ємною, драйвовою. Як образні порівняння допомагають нам спілкуватися? Коли використовується в кіно або рекламі? Навіщо психотерапевти складають казки? Можливо, прийшла пора напружити звивини мозку і зануритися в світ іносказань.

Що таке метафора?

Метафори — це слова або цілі вирази в переносному значенні, в яких збираються властивості далеких один від одного предметів: відтінки, форми, призначення, походження, характер.  Вони роблять мова живою, насиченою, яскравою, соковитою. За допомогою аналогії вони допомагають досягти ефекту глибини опису: ясні очі, золоті промені, важкий погляд, оксамитова ніч . Без метафор ми були б змушені безперервно вигадувати все нові слова і перевантажувати свою пам'ять важким вантажем. А наше спілкування було б схоже на цитування словника або переказ нормативних актів.

Термін походить від грецького слова « metaphora " і перекладається як « перенесення ». на основі яскравих, несподіваних аналогій метафора створює якесь «відчуття подібності», яке викликає в уяві асоціації, створює образи. Завдяки цьому людський мозок швидше знаходить взаємозв'язок між описаним предметом і своїм особистим досвідом.

Більшість людей сприймає метафори як поетичне або літературний засіб прикраси мови, яке мало використовується для побутового спілкування. Це не зовсім вірно.  Метафори використовуються скрізь: для пояснення матеріалу на уроці, вирішення конфлікту , ведення переговорів, публічних виступах.

 • Метафора допомагає зрозуміти характер людини або його вчинки: душа співає, душа болить, залізні нерви.
 • Вона утримує увагу на найважливіших речах: перехрестя життя, вилити душу, вивернутися навиворіт.
 • Вона прекрасно працює в шкільній освіті та спілкуванні з дітьми: селезінка – це депо крові, сніг схожий на біле покривало.
 • Вона допомагає відточити почуття гумору : під час сну кора мозку мирно дріхне, а на вахту заступає підкірка.

Пройти тест на характер людини

Метафора підсилює конкурентні переваги людини в порівнянні зі співрозмовником. Людина, що вміє образно говорити, швидко адаптується і справляє враження в будь-якій компанії, домагається бажаного.

Еволюція метафори.

У розмовній мові ми настільки часто використовуємо метафори, що самі цього не усвідомлюємо. Здається, що вони існували завжди. Точної дати або автора першого іносказання назвати неможливо. Але відомо, що перша концепція була дана Аристотелем. Він взагалі вважав життя однієї об'ємної метафорою. Цицерон надав висловлюванню категоричність: « Метафора є порівняння, скорочене до єдиного слова ».

Не дивно, що найдавніші іносказання і красиві мовні звороти, які ми використовуємо сьогодні, родом з Античного світу:

Ахіллесова п'ята - вразливе місце людини.

Ящик Пандори - джерело багатьох проблем.

Прокрустове ложе - одна мірка для всіх.

У давньоруській літературі метафори були культурними скріпами, які пов'язували між собою народний побут і культуру:

Річка життя - все життя.

Каламутна вода - символ нечесних дій.

Поникла трава - уособлення скорботи.

Срібні нитки - сиве волосся.

Метафори присутні в назвах рослин ( пастуша сумка, білокрильник болотний ), описі знакових дат ( Тещин четвер, Прощена неділя ) або природних явищ ( кришталева вода, люті морози ). Деякі вирази настільки трансформувалися, що об'єднали кілька слів і стали єдиним цілим: громовідвід, безхребетний, столбенеть, афішувати.

Функції метафори.

Творці барвистих іносказань – поети, письменники, журналісти. Однак образні мовні звороти залучають дослідників з різних наукових напрямків: риторики, філософії, логіки, лінгвістики, когнітивної психології , кінематографії. Люди, які володіють мистецтвом образної мови, вважаються прекрасними співрозмовниками або оповідачами. Вони вміють говорити чистою мовою без повторень, банальщини або «словесного сміття» і буквально гіпнотизують слухачів своїми словами.

Крім визначення метафори лінгвісти також описують її функції. У 1992 році доктор філологічних наук, професор Харченко В.К. опублікувала наукове дослідження, згідно якого є 15 функцій метафоричних зворотів. Зупинимося на п'яти основних:

 1. Інформативна - мета передати інформацію детально і фігурально.
 2. Стилеобразующая - бере участь у побудові впізнаваного літературного стилю.
 3. Текстоутворююча - використовується для посилення образу, особливо відслідковуються в ліричних віршах.
 4. Жанроутворююча - бере участь у створенні того чи іншого жанру.
 5. Емоційно-оціночна - створює фон твору, допомагає автору передати своє ставлення до ситуації, герою або його вчинків.

Найбільш цитовані майстри метафоричних оборотів – а.с. Пушкін, М. Ю. Лермонтов, в. Маяковський. Але не тільки класики славляться образної промовою. Сучасні автори активно застосовують ці прийоми в своїх творіннях. Автор книг про» Гаррі Поттера " Джоан Роулінг повідала, що хвороба професора-перевертня Люпина в переносному значенні вказувала на ВІЛ. А поділ на маглів (простих людей), бруднокровок і чистокровних чарівників метафорично описує ксенофобія .

Види метафор.

Лінгвісти поділяють метафори на 6 видів:

Стерті (епіфори)

Вони так давно увійшли в наш лексикон, що навіть не відносяться до художньої мови:

Горлечко пляшки.

Рукав річки.

Ревучий океан.

Ніжка стільця.

Золоті руки.

Різкі (діафори)

Вони об'єднують контрастні слова для посилення ефекту від іносказання:

Вибух емоцій.

Медоточівие уста.

Гірка правда.

Перебільшення

З їх допомогою ми навмисно збільшуємо масштаб того, що відбувається:

Величезний, як скеля.

Я тобі тисячу разів нагадував.

Я вже сто років не їв.

Уособлення

Коли неживому предмету приписуємо риси характеру або поведінку людини:

Місяць сховався за хмаринку.

Вітер вив сильніше вовка.

« реве і стогне Дніпро широкий...», &8212; Т. Шевченко.

Заміна( метонімія)

Заміна одного слова суміжними поняттями:

Срібний посуд - замість посуд зі срібла.

П'ю звіробій - замість п'ю настоянку звіробою.

Випив три пляшки молока-замість випив літр молока .

Розгорнуті

Вони, як правило, використовуються в літературі і можуть розгортатися протягом цілого речення або абзацу:

«… Сном чарівним зачарований,

Весь оповитий, весь окутий,

Легкої ланцюгом пухової …», - писав у вірші «чародійкою зимою» Ф.і. Тютчев.

Влучні метафори перетворилися в афоризми, якими багато описують своє життя. Або ставлять статуси в соцмережі:

Не вмієш співати, не пий.

Єдиний спосіб жити добре – йти звідти, де погано.

Боятися потрібно не смерті, а порожнього життя.

Метафори в мистецтві.

Найчастіше метафори використовуються в літературі для художньої краси. Але використовуються вони і в інших видах мистецтва: живопису, архітектурі, музиці, кіно.

В архітектурі найяскравішим прикладом метафоричного зображення вважаються Атланти і каріатиди, що підтримують дахи, балкони. Опори у вигляді людських фігур зроблені не просто так. Чоловічі фігури асоціюються з силою, жіночі – зі стрункістю.

У живописі Візуальні іносказання вважаються загадкою для глядача. Наприклад, про картини «сталість пам'яті» С.далі і «чорний квадрат» Малевича і сьогодні сперечаються мистецтвознавці. А полотна Н.Реріха або Босха переповнені образами і іносказаннями.

У кіноіндустрії влучні метафори використовують для назв фільмів. Це "Людина дощу», «гарячі голови»або "Брудні танці". У самих кінострічках тонкі іносказання передають настрій і тональність, привертають увагу до непомітних елементів, натякають і інтригують.

В рекламі метафори підсилюють бажання покупця, викликати приємні асоціації саме з цим продуктом:

Аромат життя - дезодорант.

Життєва сила - Чорні Перли.

Материнська любов - шоколадки Кіндер.

Магія кольору - фарба для волосся.

Смак природи - льодяники.

Пройти тест на півкулі мозку

Застосування метафор у психотерапії.

Психотерапевти звертаються до метафори, щоб допомогти клієнту усвідомити або пережити особисту проблему. Особливо на перших зустрічах, коли клієнт не вміє формулювати запит, розповідає «багато і ні про що». В такому випадку психотерапевт згадує або придумує історію зі свого життя і пропонує співрозмовнику продовжити її, висловити своє ставлення. Мета таких історій-ініціювати асоціації, які допоможуть психоаналітику зрозуміти проблему клієнта.

Іноді метафоричні іносказання спонукають клієнта самого знайти вирішення проблеми . Наприклад, йому пропонується взяти участь в придуманої історії. Клієнт асоціює себе по черзі з усіма учасниками сценки, навіть з неживими (деревом або стільцем). Занурення в кожну роль допомагає йому поглянути на проблему з боку і відшукати рішення. Така психологічна "підводка" з асоціаціями набагато дієвіше, ніж прямі поради.

Метафори-це основний прийом психотерапії з дітьми чи підлітками. Малюка трьох-п'яти років неможливо змусити висловитися про що-небудь. Іноді правду просто неможливо відрізнити від дитячих фантазій. Щоб розібратися в проблемі психолог пропонує пограти, помалювати або зайнятися ліпленням. Наприклад, щоб з'ясувати ставлення до батьків, братів або сестер, дитині пропонують намалювати їх або зліпити з пластиліну. Якщо одного з батьків дитина ліпить черв'яком, а іншого драконом, стає зрозуміло – кого він боїться або недолюблює.

Крім того красива, запам'ятовується, жива мова терапевта допомагає налагодити спілкування з клієнтом.

Казкотерапія: казка про мене самого.

Буває, що життєву проблему вирішити логічно не виходить. Коли раціональна частина мозку втомлюється, на допомогу приходить казкотерапія, здатна захопити, розвеселити і вилікувати одночасно.  Іноді вона допомагає вирішити тупикову ситуацію. Не дивно, адже казки, легенди і прислів'я здавна використовувалися для навчання людини за допомогою переносних значень. Потім вони стали інструментом дитячого навчання і плавно перейшли в психотерапію.

На сеансі казкотерапії терапевт пропонує клієнту придумати казку про себе і уважно слухає. Якщо на якомусь сюжеті оповідач запинається, висловлює тривогу , психотерапевт допомагає прояснити механізм збою. Якщо розповідь обривається на неприємну подію, психолог пропонує альтернативи рішення, допомагає клієнту обійти пастки і неприємні ситуації.

У роботі з дітьми основним оповідачем є терапевт. Він пропонує історію і стежить за реакцією дитини. Іноді проводять групові сеанси з костюмами, ляльками, декораціями.

Висновки:

 • Метафори будуються на зовнішній або внутрішній схожості двох понять, породжують потрібні асоціації.
 • Знання відомих метафоричних виразів допомагає зберегти національну ідентичність.
 • Силу терапевтичні метафори використовують в психотерапії, щоб допомогти людині знайти власні ресурси і рішення особистої проблеми.
 • Казкотерапія приходить на допомогу тоді, коли логіка не допомагає.

Пройти тест на тип сприйняття

Зараз читають
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, якщо завдань немає, а нудьга вже дає про себе з ...
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Що таке Особиста ефективність і лайф-менеджмент? Як можна підвищити свою ...
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Що таке відверта розмова і як вона допомагає краще зрозуміти один одного ...
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Чим відрізняються між собою любов і пристрасть? Чи завжди вони уживаютьс ...
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Що таке сентиментальність показна і дієва? Чому корисно проявляти почутт ...
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Що таке парадокс? Парадоксальні методи для лікування фобій і позбавлення ...
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Що таке ксенофобія і чому це ненависть до всього чужого? Види ксенофобії ...
Новое youtube видео