Назад
Астенія: що це таке? Симптоми астенічного синдрому

Навигация по разделу
астения

Що таке астенія і як її уникнути?

Що таке астенія та астенічний синдром? Основні симптоми і методи самостійної діагностики. 9 способів профілактики та лікування

На хвилі мотивації, саморозвитку і тайм-менеджменту ми звикли нехтувати втомою. Але організм не дасть себе в образу. Коли рівень внутрішніх ресурсів падає нижче критичної позначки, спрацьовують тілесні, емоційні та психологічні запобіжники. На зміну виснажливої діяльності приходить діагноз "астенія". Чому так важливо визначити причину витоку енергії? Як позбутися відчуття, що ви людина, а не машина? Навіщо потрібно слухати своє тіло і вчити цьому дітей? Як все встигати і не втомлюватися?

Дослідники вважають, що астенічний синдром — це поєднання багатьох факторів. Значить, лікування повинно бути комбінованим. У статті зібрані способи діагностики, методи лікування і 9 порад щодо профілактики синдрому хронічної втоми.

Що таке астенія?

Астенія — це хворобливий стан, який включає велику кількість симптомів. Найважливішим і частим симптомом є безпричинна, сильно виражена втома , що виникає після невеликих емоційних, розумових або фізичних навантажень. Причому прояви втоми не проходять навіть після періоду бездіяльності або зміни занять. Якщо ж сильно втомлена людина лежить без сну або не висипається після 8-9 годин сну, ймовірність діагнозу «астенія» практично 100%.

Інші прояви, що характеризують астенічні стани – це різка зміна настрої від крайнього збудження до дратівливої слабкості, відсутність концентрації, незадоволення, примхливість, сльозливість. Стан може проявлятися неприйняттям яскравого світла, гучних звуків, різких запахів.

Астенічний стан в побуті частіше називають синдромом хронічної втоми (СХУ). В останні роки кількість хворих з цим діагнозом різко зросла. За різними джерелами поширеність астенічного синдрому становить від 2% до 6,5% населення. Такий розкид цифр пояснюється різницею в дослідженнях. У» групі високого ризику " захворювання знаходиться майже 20% населення. Тому вивчення хвороби приділяють багато уваги.

На сьогоднішній день виявлено 2 основні причини , що викликають астенію: органічні та функціональні . Органічна астенія пов'язана з патологіями органів, тривалої інтоксикацією, хронічними хворобами. Функціональна астенія пов'язана з реакцією організму на перенесене захворювання, тривале фізичне навантаження або нервове перенапруження. Виявляється в результаті тривалого стресу, затяжних конфліктів, переживань або хвилювань. Астенія в результаті нервового напруження називається астенічний невроз.

Пройти тест на невроз

Історія дослідження.

Хоча описи захворювань з подібними симптомами існують давно, медики не класифікували астенію як окрему хворобу. Найчастіше симптоми спостерігали у солдатів. Нездужання пояснювали результатом перенапруги в ході військових дій. Хворим зі скаргами на оніміння кінцівок, біль у м'язах, різкі скачки тиску, прискорене серцебиття ставили діагнози від нервових розладів до нетипового поліомієліту.

Перший масовий спалах хвороби трапилася в 1938 році в Лос-Анжелесі. Але симптоми у хворих були настільки різні, що вчені порахували недуга проявом масової істерії. Тим більше, що ніяких вірусів або інфекцій у хворих не виявили. Кілька спалахів хвороби в інших країнах знову не привернули уваги медиків, тому хвороба залишалася недослідженою. У більшості випадків причиною хвороби вважали поганий настрій.

Як самостійне захворювання астенія була виділена в США в 1988 році. А в 1992 році була виведена окрема підкатегорія-синдром хронічної втоми . Але, незважаючи на відкриття впливає на стан імунітету людини ретровірусу, питання про причини виникнення СХВ у кожної конкретної людини залишається відкритим. Сьогодні висувають кілька теорій щодо "пускового механізму" захворювання: інфекційна, імунна, токсична, психологічна, психосоціальна.

Дослідження показали, що астенічний розлад не обмежується географічними районами або соціально-демографічними групами. частіше проявляється після 30 років , але може наздогнати дітей, підлітків. Але є кілька факторів, які підвищують ризик захворіти. Якщо вони йдуть в комбінації, то ймовірність діагнозу СХВ виростає в рази.

Групи ризику.

Синдрому хронічної втоми найбільш схильні :

 • Жінки . Бажання жінок поєднувати домашні обов'язки і успішну кар'єру посилюється тривожністю, нехтування болю. Якщо до цього додати соціальну незахищеність, стреси, страх самотності, переживання за дітей, вплив гормонів, то стає зрозуміло, чому жінки частіше піддаються психосоматичний захворювань і синдрому хронічної втоми.
 • Люди, які пережили психологічну травму в дитинстві . Пережиті в дитячому або юнацькому віці психотравми, бідність, соціальний тиск, агресія або розлучення батьків діти переживають по-різному. Але вони призводять до порушень у виробленні гормонів, внаслідок чого реакція на стрес стає більш вираженою.
 • Підвищена фізична, розумова, емоційна активність . Виявляється в тих випадках, коли безжальна експлуатація власного організму стає нормою. Невміння перемикатися між роботою і сім'єю, звичка починати і закінчувати день переглядом робочої пошти, робота під час відпустки, на вихідних призводять не просто до втоми, а до повного виснаження організму.
 • Властивості особистості (надмірна наполегливість, неадекватний перфекціонізм, наприклад) . Бажання бути ідеальним, відповідати вигаданим кимось стандартам, прагнення «здаватися, а не бути» забирає занадто багато сил. Але головна» витік " енергії відбувається у випадках, коли ми не приймаємо себе у всіх проявах.

Хто такий астенік?

Астенік — це людина з особливостями статури: загальною худорлявістю, тонкими кістками, довгими тонкими ногами, малим об'ємом м'язової маси, яку неможливо наростити навіть тривалими тренуваннями. Астенічний тип статури доведеної зв'язку зі схильністю до астенії не має.  Такому статурі відповідає певний Тип характеру , який відрізняється постійним відчуттям безпорадності, страхом самотності, самостійного життя, підвищеної покірності, прихильності.

Залежність від інших людей і відсутність звички усвідомлювати свої бажання сприяє розвитку у астеніків залежного розладу особистості або астенічної психопатії. Люди з такими розладами, як правило, добровільно присвячують своє життя служінню Дітям, батькам, подружжю. Але при цьому на об'єкт обожнювання завжди перекладають відповідальність за свої невдачі. Вони надзвичайно образливі, слізливі, песимістичні. у разі втрати об'єкта обожнювання (розлучення, смерті родича, чоловіка), схильні до суїциду.

Пройти тест: оптиміст або песиміст

3 міфу про втому.

Жителі мегаполісів не просто ігнорують втому, вони вважають її чимось ганебним. А даремно. Втома-нормальна реакція організму. Але ми продовжуємо вірити в міфи про цей стан і тим самим виснажуємо себе до крайності.

Міф 1. Накопичену втому можна зняти в будь-яку хвилину.

Чисто теоретично такий спосіб може спрацювати. Один раз. Але якщо енергія постійно знаходиться на критично низькому рівні, а ми навіть у відпустці хочемо бути проактивними, багатофункціональними і позитивними, астенія обов'язково наздожене. Причому раніше, ніж очікувалося.

Міф 2. Потрібно поменше себе жаліти.

Ми живемо у світі, де робота відзначається і відпочинок ігнорується. Але одна справа – бути неробою в очах сторонніх людей, інша – штовхати себе самостійно. Ми живемо в циклах дня і ночі, активності і розслаблення. Тому відновлення-це необхідність, довгострокова інвестиція в своє майбутнє.

Міф 3. Ігнорувати втому потрібно привчати з дитинства.

Мудрість дорослих полягає в тому, щоб вчити дітей не тільки наукам, а й головним речам: знати своє тіло, вміти зчитувати його сигнали. Коли дитина помічає власну втому, неуважність, він вчиться перемикатися між різними видами діяльності. Так він отримує навички управління, а не боротьби зі своїм тілом.

Астенічний синдром.

Незважаючи на те, що синдром хронічної втоми як окрему хворобу відкрили трохи більше 20 років тому, дослідження в цій області ведуться давно. Залежно від основного захворювання, після якого виникає астенія, лікування буває загальнозміцнюючим або медикаментозним. Але частіше-це комбінація природних засобів і лікарських препаратів. Медикаменти-це прерогатива медиків і без підготовки лізти в цю область небезпечно. Зате природними методами допомогти собі реально.

Діагностика: 6 питань самому собі.

У 2009 році вчені дослідницького інституту Віттмора і Петерсона опублікували результати роботи з дослідження крові людей з синдромом хронічної втоми. За результатами досліджень вони розділили підопічних на 3 типи: здорових людей, новачків-носіїв синдрому, які відчувають невеликий дискомфорт, «ветеранів», буквально прикутих до ліжка.

Якщо у вас є підстави вважати себе новачком у справі СХУ, для початку дайте відповідь на кілька запитань:

 1. Можете ви застосувати до себе опису: "ватяна голова«,» думки розбігаються«,»думати важко"?
 2. Маєте проблеми зі сном?
 3. Ви обстежувалися, але виявлених медиками проблем зі здоров'ям не виявилося?
 4. Неприємні симптоми проявляються більше 6 місяців?
 5. Ви відчуваєте біль у різних частинах тіла?
 6. Вам знайомі відчуття нестерпної втоми, проблеми з короткочасною пам'яттю, підбором потрібного слова, орієнтацією в просторі?

Якщо ви на більшість питань відповіли «так», астенія вам гарантована. Але є і хороша новина: можна допомогти собі самостійно. Синдром хронічної втоми-це своєрідний запобіжник, який «вирубує» організм і тим самим захищає його від руйнування. У хвороби багато причин, але є стільки ж простих рішень, які допоможуть перезарядити батарейки.

Пройти тест на психіку

Лікування астенії.

Лікарі-неврологи та психотерапевти досконально вивчили хворобу і склали докладний посібник по боротьбі з астенічним синдромом.

1. Їжа та вода.

Міфи про шкоду кави, солі, яєць багатьох шкідливих продуктів сьогодні зруйновані. Вся справа не в продуктах, а в їх кількості. Але головне-в задоволенні, яке ми отримуємо від їжі. Якщо так вже хочеться з'їсти калорійний бургер або випити келих вина, то варто це робити з максимальним задоволенням.

Тоді, що ж виключити? Все, то погіршує самопочуття, позбавляє сил. Постарайтеся уникати великої кількості цукру і напівфабрикатів. І не забувайте про воду, мінерали і вітаміни, які містяться в злаках, свіжих фруктах і овочах.

2. Повноцінний сон.

Крім збільшення енергії під час сну регенеруються тканини, оновлюються органи, перезавантажується мозок, знижується больовий синдром, продукуються гормони, підвищується імунітет, регулюється вага. Але, на жаль, ранній похід в ліжко не гарантує швидкого засипання і глибокого сну.

Тоді, що ж робити? Використовувати перевірені методи для того, щоб повернути собі спокій під час сну. Для цього потрібно збільшити активність під час дня, провітрити спальню і змінити білизну перед сном, згадати приказку «ранок вечора мудріший».

3. Гормон.

При астенії першим спрацьовує гіпоталамус, який несе відповідальність за гормони. Ритмічно мінливий рівень гормонів є причиною здоров'я і нездоров'я. Але через постійну поспіху, пристрасті до стресу ми часто не помічаємо тривожних дзвіночків на кшталт підвищеної дратівливості або стомлюваності.

Тоді, як же перевіритися? Здати аналізи на рівень гормонів щитовидної залози, надниркових залоз, репродуктивних залоз. Обов'язково перевірити роботу підшлункової залози (рівень цукру). Якщо що-обов'язково звернутися до лікаря.

4. Заняття спортом.

Якщо ви думаєте, що відсутність фізичного навантаження допомагають заощадити енергію, то це помилка. Регулярні заняття зміцнюють судини і серце, підтягують м'язи, дарують радість. тобто, чим більше ми навантажуємо свій організм, тим більш витривалим він стає.

Тоді, з чого ж почати? Головний принцип фізичного навантаження при астенії-не перестаратися. Тому починати варто з найпростіших вправ, піших прогулянок, а навантаження збільшувати поступово і обережно.

5. Профілактика інфекцій.

Причиною астенії бувають інфекційні захворювання, які викликають зниження імунітету. У свою чергу ослаблений організм стає безсилий перед дією нових інфекцій. Приводом для занепокоєння можуть бути часті застуди, грибкові захворювання, алергія, розлад травлення.

Тоді, як же лікуватися? Якщо правильне харчування , прийом вітамінів і відмова від цукру не допомогли, варто записатися на прийом до лікаря. Можливо, знадобиться медикаментозне лікування.

Профілактика астенії.

Сучасних трудоголіків можна порівняти з бігунами на тривалі дистанції. Виснажені, ослаблені, зневоднені, вони переміщаються від однієї мети до іншої. Але професійні спортсмени вміють не тільки бігати, а й відновлюватися. У звичайному житті багато собі просто не дозволяють зупинитися, а слово «втома» вважають ганебним, намагаються виключити його з лексикону.

Але втома має каскадний ефект: втомлена людина більше піддається негативним емоціям, які прискорять пульс, а відсутність сну не дає йому відновитися. Фізична втома погіршує кровопостачання, викликає проблеми з пам'яттю і концентрацією. Різко знижується працездатність. Все це призводить до соматичних хвороб і астенії.

Ось 9 порад, які допоможуть не допустити виснаження і збережуть життєву енергію.

 1. Усвідомте: втома-це нормально . Втома-природний наслідок вкладення сил в будь-яку роботу. Якщо вкладати більше, ніж отримувати, енергія швидко виявиться на нульовій позначці.
 2. Пам'ятайте: ми всі втомлюємося по-різному . Індивідуальні ресурси, генетика, спадковість, структура характеру, фізіологічні особливості і життєві ситуації вимагають вироблення власного темпу життя.
 3. Практикуйте відновлення під час роботи . Навіть найвища посада не може перешкодити взяти тайм-аут і встати з робочого місця. Невелика прогулянка підбадьорить, запустить кровообіг, дозволить прочистити свої думки.
 4. Підтримуйте своє тіло . Доведено, що секс, їжа, фізична енергія покращують результати інтелектуальної роботи. Варто уникати відчуття голоду / переїдання, для фізичної сили використовувати інтервальні тренування і не забувати про секс.
 5. Застосовуйте правило Парето до всіх справ . Правило 20/80 звучить так: 20% витраченої енергії дають 80% результатів. Перед тим, як кидатися в бій, варто позначити кілька вирішальних факторів, звести до мінімуму непотрібні витрати.
 6. Робіть те, що додає енергії . Справи, які спустошують енергетичні баки (на кшталт перегляду телевізора), варто поступово замінювати на інші, радісні. Можна почати малювати картини або завести собаку. Головне-робити те, що вам до душі.
 7. Дозвольте собі просто відпочити . У справі відпочинку, як і при проблемах зі здоров'ям, простіше попередити перенапруження, ніж потім усувати наслідки. Іноді варто влаштувати собі "чистий" день байдикування. Просто так.
 8. Моліться або медитуйте. щира молитва підвищує духовний імунітет, допомагає зарядити душу, позбутися від порожніх думок. Вибір молитви залежить від душевної потреби. Одному потрібно більше, іншому – менше.
 9. Використовуйте для розслаблення ароматерапію . Аромати лаванди, герань, ладан, м'ята, апельсин – справжні природні релаксанти. Під час роботи досить капнути кілька крапель на хустку і вдихати аромат. На вихідних кращим рішенням буде ароматна ванна або повноцінний похід в хамам.

Якщо ви спробували багато способів, але не отримали покращення, можливо, варто шукати хорошого лікаря.

Висновки.

 • Астенічний синдром дуже схожий на звичайну лінь. І в цьому криється головна небезпека.
 • Стреси, навантаження, тривалі періоди активності ми переживаємо по-різному. Тому варто не озиратися на інших, а вибрати свій оптимальний ритм життя.
 • Педагоги радять привчати дітей не тільки працювати, а й пізнавати своє тіло, прислухатися до себе, розпізнавати бажання.
 • Астенія викликана комплексом хвороб, які знижують імунітет, забирають життєві сили. Тому єдиного методу лікування не існує.
 • Як і у всіх питаннях здоров'я, астенію простіше запобігти, ніж потім лікувати.
 • Фізична активність не забирає останню енергію, а допомагає включити внутрішні батарейки.
 • Секс, їжа, хобі – універсальний рецепт активного життя.

Пройти тест на депресію

Зараз читають
Порожнеча в душі: що це і як її заповнити? 7 способів
Порожнеча в душі: що це і як її заповнити? 7 способів
Що робити, якщо на душі порожнеча? Як визначити, чи є порожнеча в душі і ...
Цілеспрямованість: що це таке і як її розвинути??
Цілеспрямованість: що це таке і як її розвинути??
Що таке цілеспрямованість і як вона допомагає впевнено рухатися в обрано ...
Як правильно розмовляти з людьми: 8 правил
Як правильно розмовляти з людьми: 8 правил
Як правильно розмовляти з оточуючими, щоб вони проявляли щирий інтерес? ...
Як навчитися красиво говорити і що значить красива мова??
Як навчитися красиво говорити і що значить красива мова??
Як навчитися красиво говорити і в чому особливості красивої мови? 6 спос ...
Як підкорити дівчину? 10 швидких способів її вразити
Як підкорити дівчину? 10 швидких способів її вразити
Як підкорити дівчину, якщо часу не так багато? Чи доведеться готуватися ...
Ласкаві слова чоловікові: як їх говорити і 50 прикладів
Ласкаві слова чоловікові: як їх говорити і 50 прикладів
Як говорити ласкаві слова чоловікові? Які прізвиська краще вибирати для ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео