Назад
Гордість і гординя: що це таке і чим вони відрізняються??

Навигация по разделу
гордость

Що таке гордість і гордість?

Що таке гордість і що таке гординя? Яка між ними різниця? 7 ознак гордині, які допоможуть її розпізнати в собі.

У наш час поняття гордості в релігії і в побуті сильно розійшлися за своїм значенням. Здається, що гордість і гідність – одне і теж, а смирення йде від нестачі сили волі. Але в Писаннях гордість і честолюбство належать до небезпечних пороків, які вбивають чесноти. І все ж-пишатися собою-це добре чи погано? Як виявити в собі ознаки гордині і використовувати їх для саморозвитку? Можливо, у гордовитості є зворотна сторона, яка не протиставляється, а вигідно доповнює цю емоцію.

Що таке гордість?

Гордість-це людська емоція або риса характеру , що відображає високу думку про свою гідність. У християнстві гордість або гординя вважаються найлютішими ворогами людини, яка відступила від Бога. Але в побутовій мові ці однокореневі слова не вважаються синонімами, тому гордість може трактуватися як чеснота або порок. Гордість як почуття власної гідності і потреба в самоповазі стає предметом схвалення. Гординя, проявляється зарозумілістю , презирством, демонстрацією переваги над іншими засуджується в релігії і в повсякденному житті.

Пройти тест: Шкала самоповаги

У переносному значенні гордість розцінюється як стан задоволення собою за вжиті зусилля. У таких випадках кажуть «" я пишаюся собою» або " я пишаюся своєю силою волі ». Відчуття значущості виникає навіть у випадках, коли гордість спрямовується не на себе, а у зовнішній світ – на сім'ю, трудовий колектив, країну, націю. Тоді ми говоримо: це-гордість школи/університету/держави».

В психології не існує поняття норми гордості , оскільки ця емоція відноситься до суб'єктивних і певною мірою негативних моральних почуттів. По-перше, вона висловлює упереджене ставлення до чого-небудь. По-друге-залежить від оцінки оточуючих, а невизнана іншими емоція викликає образу і гнів. по – третє-гордість, що стала домінуючою характеристикою особистості, стає гординею. Тому більш доречною емоцією вважається гідність.

Уявлення про гордість у дохристиянські часи.

За часів античності в образі могутньої богині Гібріс втілилися гординя, зарозумілість, зухвалість, пиха. А ще-титанічне бажання довести перевагу над Богами, що загрожує порушити існуючий порядок. Не дивно, що ці якості критикувалися в поемах Гесіода, байках Езопа.

У перших працях Аристотеля поняття «гордовитість» замінено «величавістю» – моральним ідеалом, що вінчає всю систему людських цінностей. Пізніше аристотелівська традиція також критикувалася, а на зміну загордився Прометею, нарцису, Едіпу в літературі і філософії прийшло втілення зла Люцифер.

Гордість і гордість у релігії.

У Святому Письмі гордість підкреслено засуджується і згадується в негативному значенні. Всього ця тема згадується в біблійних текстах майже 100 разів. Вважається, що зарозумілість, марнославство, образи, амбіції дають людині спотворене думку про самого себе. Цим пристрастям протиставляється не тільки смиренність, але праведність взагалі. Другий важливий момент-гордовитість заважає особистої моральності, але породжує прикрощі і звертає Житіє в щось многотрудное.

Чимало праць і роз'яснень негативної сторони подібних пристрастей присвятили Оптинські старці-духовні керівники мирян:

 • Преподобний Варсонофій писав: « Бог гордим противиться, а смиренним дає благодать».
 • Преподобний Макарій вважав, що люди відносять гордість до позитивних якостей «… через незнання або від затьмарення пристрастей ».
 • Преподобний Анатолій писав: "& 8230; є гордість мирська - це мудрування, а є гордість духовна – це самолюбство» .

І все ж, Що таке гординя і чим вона відрізняється від гордості ? Хоча обидві якості вважаються однаково гріховними, невеликі відмінності в поняттях існують. А саме – в ступені прояву .

Що таке гординя?

Гординя — це крайня самовпевненість, страшна духовна хвороба, яка насилу виліковується. Вона дихає презирством, неповагою до інших, жагою похвали. Якщо гордість проявляється час від часу або з різних приводів, то гординя ж заповнює собою все, вона проявляється у виразі обличчя, в жестах, міміці, висловлюваннях.

Пройти тест на самооцінку

Гординю і зарозумілість не сприймають всі релігії світу. В Ісламі смирення під час молитви порівнюється з присутністю серця перед Аллахом Всевишнім. Але гучна заява про смирення вважається ознакою зарозумілості. В іудаїзмі смирення вважають одним з найважливіших моральних якостей. В індуїзмі смирення вважається потужним інструментом для приборкання его, а в буддизмі воно вважається не протилежністю, а доповненням гордовитості.

Гордість у психології.

Психологи кажуть, що особистості без гордості не існує. Просто це почуття виявляється настільки тонко, що ми навіть не уявляємо, наскільки ми ним пронизані. Помітити гординю можна, якщо регулярно присвячувати час роботі над собою.

Всі ознаки гордині перерахувати важко. Ось деякі з них:

 1. Переконаність у своїй правоті і непогрішності (синдром відмінника).
 2. Відчуття особистої значущості та важливості.
 3. Хвастощі, думки про власну перевагу.
 4. Небажання брати відповідальність за свої вчинки.
 5. Ставлення до інших зверхнє.
 6. Обурення по відношенню до хвальків.
 7. Відчуття власної нікчемності і очікування похвали.

Виявити в собі ці якості, значить, дізнатися ворога в обличчя. Втихомирювати їх або використовувати для власного розвитку – особистий вибір кожного.

Коли гордість стає зупинкою?

Гординя підступна. З одного боку вона робить людину залежною від чужої думки. З іншого-отруює соціальне та особисте життя. Горда людина відмовляється вірити в рівність і всіма силами намагається переробити світ за своїм розумінням. Вважаючи себе краще за всіх, гордець перестає розвиватися і іноді навіть деградує.

Що робити з собою, якщо гординя заважає жити?

 • Перше і головне – поглянути в обличчя своїм недолікам. Поки ми не визнаємо свої негативні сторони, ми не змусимо їх зникнути, не знайдемо гармонії.
 • Любити себе. Гординя як захисна реакція виникає від невпевненості в собі.
 • Навчитися слухати. Гординя не терпить суперництва, вона глуха до бажань інших людей. Навички співпереживання і співчуття завдадуть по ній значного удару.
 • Поступово знімати корону гордині. Навчитися творити добро анонімно, щоб про добрі вчинки ніхто не дізнався. Почати виконувати просту, повсякденну роботу: мити посуд, доглядати за тваринами, копати грядки.
 • Навчитися щиро хвалити інших людей.

Багато з нас зіпсовані фразою: « ніколи нічого не проси, повинна ж бути у тебе своя гордість ». Ми мовчки очікуємо, ображаємося або починаємо вимагати. Але залишається незрозумілим-де ж знаходиться та риса, яку не можна переступати? Найчастіше ми просто не знаємо, як зробити недоліки своїми достоїнствами.

Коли гордість-це добре?

Якщо розглядати гордовитість як почуття власної гідності, вона може стати вигідною емоцією, яка допомагає виховати витривалість і наполегливість. Адже кожен раз, коли ми долаємо труднощі, ми отримуємо право поставити галочку в графі «привід для гордості».

Навіть свої недоліки можна обернути достоїнствами, якщо подивитися на них під іншим кутом:

 • Укол по амбітності може стимулом стати з для розвитку і самовдосконалення.
 • Усвідомлення в собі самоповаги і власної цінності змінює звичку жити за інерцією, стимулює змінити роботу або знайти нове хобі.
 • Уражене самолюбство допомагає побачити причину неприємностей і знайти сили, щоб їх виправити.
 • Здатність високо цінувати себе дозволяє відновити внутрішні межі і самоповагу.

Психологи радять: поставтеся до своєї гордості з повагою. З одного боку немає нічого поганого, щоб прагнути до кращого і пишатися своїми досягненнями. З іншого, наші недоліки формують нашу індивідуальність. Цілком можливо, що завдяки їм ви подобаєтеся оточуючим.

Висновки:

 • Християнство не відносить гордість до чесноти, але вважає однією з найнебезпечніших пристрастей.
 • Гіпертрофовану гордість називають гординею: перша заважає попросити про допомогу, друга – забороняє цю допомогу прийняти.
 • Гордовитість, почуття власної гідності і радість – поняття сумісні, якщо в них закладена позитивна енергетика.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео