Назад
Ностальгія: що це таке і як від неї позбутися??

Навигация по разделу
ностальгия

Що таке ностальгія і як перестати ностальгувати?

Що таке ностальгія як психологічний, філософський, соціологічний та маркетинговий термін? 3 поради щодо того, як зробити ностальгію ресурсним станом.

Минуле – це комора наших перемог і помилок. Воно володіє великою силою. Ми його пам'ятаємо, воскрешаємо, перетягуємо в сьогодення. Ми ностальгуємо. Але поступово довіряємо ностальгії настільки, що дозволяємо їй «рулити». Чому? Бути може справа в страху поміняти щось звичне? Або в невмінні підвищити самооцінку в сьогоденні? Болісно-солодкі спогади про дитячі свята і першому поцілунку в розумних дозах живлять сьогодення і майбутнє. Головне, не жити ними, а дати собі шанс зустрітися з чарами ще раз.

Що таке ностальгія?

Ностальгія — це термін, який має 2 значення. Перше безпосередньо пов'язане з етимологічним походженням слова, складеного з двох частин: nostos – повернення додому і algos – страждання. Тобто буквально означає тугу за батьківщиною. Другий і основний сенс вживається в побутовому значенні: туга про події, часи, місця з якими пов'язані приємні спогади .

Є ще одне не надто всеосяжне, але красиве визначення ностальгії: це спогади про минуле, які виглядають привабливіше, ніж саме минуле .

Науково ностальгічний туга ніяк не рівнозначна поняттю нудьги . Це, скоріше, особливий вид принципово важливого стану людини для переосмислення власного життя і долі. Але тут дуже важлива дозування. Одна справа, коли спогади про ідеалізоване минуле дають нам відчути свою цінність в сьогоденні, інша – коли ностальгічний настрій викликає залежність від придуманих спогадів.

Ностальгія багатолика. За шкалою інтенсивності переживання змінюються від солодкого смутку (по першому побаченню, наприклад) до нав'язливих станів або депресії .

Факти про ностальгію:

  • Існує розширене поняття ностальгії: туга за минулим, в якому людина ніколи не проживав або навіть за епохами, що не існували в реальності.
  • За результатами досліджень, чим північніше живуть народи, тим більше вони схильні до ностальгії. Позмагатися з жителями півночі можуть хіба що гірські народності.
  • Поняття ностальгії як тузі за батьківщиною протиставлялося аподемиалии (тязі до зміни місць). Але сьогодні поняття аподеміалії вважається застарілим.
  • Популярне словосполучення «ностальгія за минулим» відноситься до плеоназм або надмірних словосполучень. Саме слово "ностальгія «перекладається як» туга за минулим", тому його слід вживати без додаткових пояснень.

Пройти тест на характер людини

Історія поняття ностальгії.

Ставлення до ностальгії зачіпається в роботах філософів, священних релігійних книгах і трактатах, в політичних ідеологіях. Одне із сучасних тлумачень євангельської "притчі про блудного сина" пояснює, що повернутися додому сина змусила саме туга за батьківщиною, по родині. Подібні почуття не були чужі і Античному світу. Одіссей у пошуках Ітаки неймовірно сумував за рідним краєм. А в Афінах заслання в інші краї вважалася найжорстокішим покаранням.

Хоча походження слова грецьке, воно виникло в 17 столітті в швейцарському діалекті. Під час практики у військовому госпіталі студент-медик Йоганн Хофер спостерігав у солдатів цілком реальні хвороби: безсоння, аритмію, лихоманку, панічні напади. Але причиною були не фізіологічні, а психологічні розлади . Як тільки солдат був звільнений зі служби і відправлений додому, симптоми дивом зникли . За результатами спостережень і. Хофер вперше описав явище, яке в результаті І назвав ностальгією.

Спочатку поняття використовувалося тільки в спеціальній медичній літературі, а сама ностальгія визначалася як фізіологічна хвороба . Сумували за батьківщиною, перш за все, наймані солдати, вимушені служити в інших країнах. Проявлені симптоми ностальгічного захворювання були настільки серйозними, що приводили до суїциду. Щоб не порушувати зайвий раз думок про рідний край солдатам заборонялося спів національних пісень і будь-які згадки про рідну землю.

Коли населення планети почало активно переселятися в інші землі поняття ностальгії перейшло в загальний Мовний побут. Сьогодні хвороба розглядається вже не як фізіологічна, а як психологічна, схожа на депресію. Але в побутовому плані цей феномен частіше використовується для опису туги за кращими колишніми часами, жалінні про минуле дитинство, молодості. Якщо раніше ностальгію вважали небезпечною для життя, то сьогодні для опису ностальгічних переживань частіше використовують приємні слова-Доповнення «солодка», «чарівна», «приємна».

Що таке ностальгія з точки зору сучасної науки?

З часів появи поняття ностальгія вивчалася з точки зору психіатрії . Сьогодні воно досліджується іншими науками:

З точки зору психології ностальгія – це захисний механізм мозку, за допомогою якого людина несвідомо стирає або ігнорує прожиті негативні спогади. А утворилися "прогалини" заповнює придуманими приємними історіями, фактами. Психологи називають ностальгію сумним щастям або болем пам'яті. Ми з жалем усвідомлюємо, що минуле не повернеться, але постійно реанімуємо його, робимо частиною сьогодення.

Поняття ностальгії тісно пов'язаний з філософією . Філософське трактування ностальгії пояснює поняття як міфічну тугу за втраченим раєм, якого насправді не існувало. Адже не дарма минуле пов'язують з прекрасною країною, з якої ми колись були вигнані і пристрасно мріємо повернутися назад. У той же час ностальгія вважається фундаментальним настроєм для філософствування. Схожими поняттями вважаються песимізм і меланхолія.

Соціологія розглядає ностальгію як соціального явища, властивого не окремим людям, а соціальним групам. Соціальна ностальгія описується як загальна туга за певним ідеальним світом. Характерна не стільки для окремих особистостей, скільки для великих класів, скупчення значної кількості людей і суспільства в цілому. Соціальну ностальгію як соціальне явище важко не помітити. Якщо в звичайному житті подібні переживання мучать невеликі спільноти, то під час бурхливих змін ностальгічні терзання набувають розмаху епідемії.

Приємну прихильність людей до колишніх переживань використовують в рекламі . Для опису навіть є терміни "ностальгічний маркетинг»або "стратегія ретроспективи". Простий час дитинства і юності здається прекрасним в порівнянні з постійними стресами і турботами дорослого. Ця вічна стратегія б'є без промаху, адже за допомогою старої музики, стилізації під старовинні листівки первісний дизайн упаковки, Вона пробуджує спогади про молодість, безтурботні часи романтичної закоханості або радісної подорожі.

Про що говорять надмірні ностальгічні переживання?

Контрольовані приємні спогади на кшталт легкого смутку, виконують роль сховища позитивних емоцій , заглядаючи в яке людина стає щасливішою. Але надмірне занурення в ностальгічні спогади схоже залежності: ігроманії, шопоголізму, трудоголізму. У великих дозах туга за минулим минулим не лікує, а, навпаки, веде від дійсності. Людина поступово йде в світ власних ілюзій в надії на повторне переживання приємних моментів життя.

Практикуючі психоаналітики стверджують: не так небезпечна ідеалізація минулого, скільки Надія людини на те, що в майбутньому він зустріне щось " з минулого життя» . ідеальний минуле життя володіє тією чистотою і непорочністю, якої так не вистачає ностальгує людині сьогодні. Тому психологи порівнюють неконтрольовану ностальгію зі співом сирен, які змушують нас відмовитися від сьогодення ставлять під питання наше майбутнє.

Пройти тест: оптиміст або песиміст

Як позбутися ностальгії?

Кожен день у нас в голові крутиться 95% вчорашніх думок. Тобто ми сьогоднішні трохи відрізняємося від нас-вчорашніх. Ще один парадокс ностальгії: наш мозок згадує не саму подію, а останні думки про неї. Тобто ми кожен раз прикрашаємо минуле все більше і більше. Так ми минулим досвідом обмежуємо наше майбутнє.

Щоб життя заграло оновленими, барвистими емоціями для початку варто чесно відповісти на питання: ностальгія що це? тільки пам'ять або бажання пережовувати засмічені спогади? хочу я кайфувати від реальних яскравих емоцій, посмішок, подій сьогодні?

Якщо ви готові відпустити минуле, поради психологів допоможуть включити своєрідну машину часу, яка допоможе круто змінити життя.

Порада 1. Закрити незавершені гештальти.

Наша психіка влаштована таким чином, що прагне доводити все до логічного кінця. І поки якась задача не закінчена, вона залишається в пріоритеті. Тому в звичайному житті феномен незавершеного гештальта схожий на завислу комп'ютерну програму. Це можуть бути незакінчені стосунки, невиконані обіцянки або бажання. А якщо таких завдань багато, то свідомість просто не в змозі сконцентруватися на сьогоденні.

Одночасно завершити всі гештальти не вийде. Більш того, деякі можуть бути поза зоною вашого впливу (образа на померлого родича, наприклад). Тому варто провести своєрідну інвентаризацію, переглянути свої пріоритети і розібратися в найпростіших незавершених подіях. А зі складними випадками краще розбиратися з психотерапевтом .

Порада 2. Працювати з емоціями.

До минулого нас прив'язують приємні емоції. Ми посміхаємося, коли перегортаємо старі фотографії, солодко заплющуємо очі від спогадів про перший поцілунок. У той же час думки про сьогодення або майбутнє викликають тривожність , розгубленість, відчуття небезпеки. Тому ми свідомо намагаємося залишитися там, де нам було добре і безпечно.

Робота з емоціями – це душевна робота, яка проводиться в кілька етапів. Звичайно, не варто забувати про приємні події, але для спогадів доведеться встановити жорсткі тимчасові рамки. Після доведеться переключитися на поточні події. Дивно, але іноді декількох хвилин радісних спогадів достатньо, щоб відновити сили для нового дня.

Порада 3. Зробити сьогодення яскравіше минулого.

Як сказав Оскар Уайльд у Книзі «Доріан Грей»: «однією з переваг минулого є те, що воно минуле». Насправді жити справжнім набагато привабливіше. Якщо ми регулярно звертаємося до прекрасного минулого, це дзвіночок: пора змінюватися. І перше, що можна зробити вже зараз: дозволити сьогоднішньому дню стати першим днем нового шансу прожити життя крутіше, ніж мріялося.

Робити можна що завгодно: помітити чиюсь посмішку, знайти нове хобі , перестати просиджувати вечори вдома, зайнятися спортом, піти на виставку, завести собаку, закохатися або закохати себе. Тобто дати собі чесний шанс розтиснути хватку минулого і насолоджуватися цією приголомшливо можливістю жити.

Висновки:

  • Завдяки ностальгії ми згадуємо ідеалізоване минуле.
  • Рожеві окуляри надмірних ностальгічних переживань не менш небезпечні, ніж клінічні залежності.
  • Нестримна ностальгія перетворюється на плаксиву сентиментальність або потурання власним слабкостям.
  • Дослідження вчених показали: багаті дивляться вперед, бідні живуть минулим.

Найпростіший спосіб позбутися від надмірних переживань: перестати ідеалізувати минуле. Тим більше, не все в ньому було таким безхмарним.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео