Назад
Сторітеллінг: що це таке і його 10 основних правил.

Навигация по разделу
сторителлинг

Що таке сторітеллінг і де його застосовують?

Що таке сторітеллінг і які у нього завдання? У чому секрет його популярності? 10 правил сторітеллінга, які можна застосовувати в різних сферах життя.

Яким способом можна швидко і зрозуміло пояснити складні речі? Як вести розмову, щоб наштовхнути людину на «потрібні» висновки? Чи можна переконати людину, повністю впевненого в своїй правоті? На ці питання відповідає сторітеллінг. Що це за метод, як і де його використовувати, читаємо далі.

Що таке сторітеллінг?

Сторітеллінг — це метод ефективного донесення інформації через яскраві історії та приклади. Назва походить від англійського слова «storytelling», що буквально перекладається як «розповідь історій».

Про те, як впливають на слухача історії, знали ще давньогрецькі оратори , тому оживляли свої промови притчами. Мудрі батьки, бачачи, що моралі не діють на неслухняних дітей, використовували казку, мораль якої мала конкретне призначення.

Коли саме виникла ця техніка впливу на людину, сказати не можна, але свою назву і смислові контури вона знайшла недавно завдяки американським маркетологам. Сьогодні в США існує навіть Професія сторітеллера, людини, яка знає, як надихнути або спантеличити.

Першопрохідцем в цій сфері вважають Девіда Армстронга, керівника великої американської корпорації. Він використовував сторітеллінг, щоб якісно навчати новачків, і швидко вводити їх в курс справи.

Пройти тест на тип особистості

Завдання і мета сторітеллінга.

Якщо в звичайному спілкуванні ми розповідаємо історії заради самих історій, то в сторітеллінге випадковостей не буває.
Він має мету – мотивувати на конкретну дію. І чітке завдання-зв'язати ланцюжок "вчора-сьогодні-завтра «так, щоб в теперішньому часі людина зробила» потрібні" висновки.

Сторітеллінг створений для того, щоб утримати увагу слухача або читача, опанувавши ним з першої секунди розмови. Такого ефекту неможливо досягти сухою констатацією фактів, оголошенням правил або описом. Аудиторії потрібен яскравий сюжет з головним героєм, якому можна наслідувати.

Якщо він буде схожим на нас, то ми мимоволі опинимося причетними до його долі. У типових рекламах ліків від застуди ми побачимо героїв, відібраних саме за цим принципом. Адже бабуся Люда, маючи трьох онуків, точно знає, що робити при нежиті.

Підкрадаючись до свідомості людей таким хитрим способом, можна увійти в довіру, щось вселити і спонукати до дії.

Оволодіти цією технікою можна, якщо дотримуватися 10 правил.

Правила сторітеллінга.

1. Запастися сюжетами.

Шахерезаду від смерті врятувало тільки те, що вона знала 1000 і ще одну казку. Професіоналу-сторітеллеру бажано знати ще більше, ніж героїня арабської казки. У творчому арсеналі оратора повинні зберігатися фольклорні билини, унікальні правдиві історії з життя, комічні ситуації, повчальні притчі. З таким багажем використовувати сторітеллінг буде легко.

2. Продумати структуру.

Сторітеллінг вимагає, щоб структура історії була добре продумана. Цікаве вступ, зачіпка, незвичайне початок, інтрига – всі засоби хороші, щоб налаштувати аудиторію. У такому стані вони почують потрібний меседж.

Важливо, щоб сенс історії був зрозумілий широкому колу людей. Потрібно виділити кульмінацію як найбільш напружено точку розповіді. Розв'язка теж грає важливу роль, виконуючи завдання килимової доріжки, що запрошує до головного.

3. Відчути аудиторію.

Емпатія (вміння відчувати інших) – Кращий соратник в методі переконання інформацією. Сторітеллінг не дозволяє рухатися за стандартною схемою "лектор-лекція-слухач", так як є інтерактивом і вимагає взаємодії. Аудиторію потрібно відчувати, а в розмові намагатися лавірувати і обходити гострі кути. Одним з важливих правил техніки є вивчення аудиторії і адаптація до її особливостей.

Пройти тест на емпатію

4. Спростити текст.

Пропозиції краще робити короткими і не використовувати інверсію (зворотний порядок слів, властивий художньому стилю). Ідеально, якщо одне речення відображає одну думку. Бажано не перенасичувати текст яскравими фігурами мови – метафорою, гіперболою та іншими.

5. Задавати питання.

Діалог зі слухачем або читачем – відмінний засіб, щоб розрядити обстановку. "Як ви думаєте, що він зробив?«, "А як би ви вчинили на її місці?"&8212; питання, які змушують аудиторію мислити.

Психолінгвісти стверджують, що ми завжди відповідаємо на питання, хоч зовні можемо цього не висловлювати. Наша свідомість веде безперервну внутрішню мову. Саме на неї розраховані, наприклад, риторичні питання .

6. Ілюструвати.

Текст без наочності – це доповідь, а текст, супроводжуваний картинкою – запам'ятовується презентація. Саме так це бачить аудиторія. Якою захоплюючою не була б притча, і як би ми не вичитували кожне слово в тексті, вона все одно сприйметься менш ефектно, ніж «середненька» історія, розказана під шум водоспаду і стрічку картинок на великому екрані. Сторітеллінг має на увазі наступ по всіх фронтах, тому до інформативної атаки слід підготуватися заздалегідь.

7. Репетирувати.

Текст бажано вивчити напам'ять, а цього можна досягти тільки за допомогою постійних репетицій. Справа не в тому, щоб виглядати відмінником, геройськи виступаючи без листка. А в тому, що поки ми не почнемо розповідати «на автоматі», стежити за мімікою і жестами буде просто неможливо.

8. Імпровізувати і жартувати.

Аудиторія завжди відчує награність і фальш – в цьому можна бути впевненим. Особливо помітно, якщо мова добре відрепетирована. Як розрядити обстановку? Сторітеллінг пропонує імпровізувати, ненадовго відступаючи від наміченого плану. Так часто роблять КОМІКИ, виходячи на публіку з авторським виступом. Вони можуть звернутися до глядача, пересісти в зал тощо.

Наш мозок втомлюється від перенасичення інформацією. Уникнути його " отключкі» можна за допомогою гумору . Згадати короткий анекдот або додати іронічного відтінку в свою історію – спосіб повернути увагу і розташувати оточуючих.

9. Стежити за собою.

Любительки довгих серіалів зізнаються, що дивляться їх не через захоплюючого сюжету, а тому, що подобається якийсь герой. Також відбувається і в життя . Дивитися хочеться на ту людину, чий зовнішній образ ідеальний . Ну, або майже ідеальний. Зі смаком підібраний одяг, індивідуальний стиль, приємна зовнішність, вміння тримати себе – ось, що вселяє довіру. Така людина має авторитет, йому можна довіритися.

10. Спіймати хвилю.

Оратору потрібно бути не тільки підкованим і компетентним у своїй темі, але ще і «горіти», перебуваючи в ній. Словами повірять тоді, коли комунікатор повністю відображає те, що говорить. Важливо зловити хвилю, на якій плисти буде комфортно і звично.

Де застосовують сторітеллінг?

Сторітеллінг – незамінна техніка для роботи з людьми. Де її використовують?

 • У бізнесі. Вона потрібна для рекламної кампанії, щоб впливати на рішення споживачів. Фактично не один бренд не може існувати без яскравої історії, що запам'ятовується.
 • В релігії. У релігійних книгах ми знаходимо приклади, як сторітеллінг використовувався тисячоліття тому.

Наприклад, в Євангелії замість Указу «Шануй батьків» розповідається притча про блудного сина.

 • У спілкуванні з персоналом. Сторітеллінг допомагає організувати роботу так, щоб уникати конфліктів .
 • В коучингу , навчанні. Освоювати нові знання з досвідченим оповідачем цікаво і легко.
 • У повсякденному житті. Сторітеллінг робить будь-яке спілкування яскравим, невимушеним, ефективним.

Чому метод такий популярний? З його допомогою можна багато чого досягти, а саме:

 • Вплинути на підсвідоме сприйняття слухача;
 • Зрозуміло донести складну інформацію;
 • Швидко навчити новачків;
 • Врівноважити відносини в колективі;
 • Вирішити конфліктну ситуацію ;
 • Мотивувати до успіху і вирішення нових завдань;
 • Увійти в довіру;
 • Вплив на рішення;
 • Підвищити авторитет;
 • Щось продати, в чомусь переконати.

Здавна вважалося, що слово-це потужна зброя, за допомогою якого легко перемогти в зіткненні і досягти поставлених цілей . Уміння добре розповідати історії-ось, що собою являє сторітеллінг. Цей метод відкриває перед нами багато можливостей, варто тільки освоїти його.

Пройти тест на півкулі мозку

Зараз читають
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування
Що таке посттравматичний синдром і що робити людині, яка пережила його? ...
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??
Хто такий лідер і чому він необхідний будь-якій групі людей? Як завдяки ...
Немає настрою: 5 способів його виправити, якщо воно погане
Немає настрою: 5 способів його виправити, якщо воно погане
Що робити, коли немає настрою і чому воно пропадає? Чи можна цьому запоб ...
Як читати книги і навіщо? 5 порад правильного читання
Як читати книги і навіщо? 5 порад правильного читання
Як читати книги і робити це правильно? Навіщо читати книги і в чому кори ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ентузіазм: що це таке і як його розвинути??
Ентузіазм: що це таке і як його розвинути??
Що таке ентузіазм? Він є несподіваним натхненням або контрольованим стан ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео