Назад
Архетип: що це таке? Основні архетипи Юнга

Навигация по разделу
архетип

Що таке архетип, як його розпізнати та розшифрувати?

Що таке архетип за Юнгом і як його розшифрувати. Базові архетипи: мати, батько, дитина. Як використовувати архетипи в брендингу і тлумаченні сновидінь.

Протягом восьми годин сну ми бачимо мінімум п'ять сновидінь. Приємні, тривожні, барвисті, безбарвні, кошмарні і пророчі сни-все це послання нашого несвідомого. Іноді їх хочеться забути, але частіше – розшифрувати. Розповідаємо про Юнгіанської інтерпретації сновидінь, багатошаровості несвідомого, і те, який досвід упакований в архетип дитини, матері, батька, Героя і Баби Яги.

Що таке архетип?

Архетип - це сукупність первісних образів, понять і ідеалів, які не мають конкретного прототипу в пам'яті або особистому досвіді людини, а породжуються колективним несвідомим. Архетипи передаються людині від предків на підсвідомому рівні через їх досвід, сюжети міфів і казок, особливості виховання, спогади.

Вони проявляються в сновидіннях, мріях, видіннях, спонтанно визначають мислення і поведінку людини. Якщо сказати іншими словами: архетип - це вроджений, базовий " комплект психіки », який нарівні з інстинктами зашитий в її загадкових глибинах.

Вважається, що архетип-чергова варіація на тему психотипів . Це не так. Стародавнє слово "архетип «походить від терміна» архе « – » першооснова", на якій, на думку давньогрецьких мислителів, будується весь світ. В історії культури, релігії, філософії, літератури цей термін також широко представлений. Наприклад, похідні слова зустрічаються в словах "монАРХ», «АРХангел», "Патріарх".

Архетипами сьогодні називають ті підсвідомі образи, які:

 • Зустрічаються у різних народів світу і у всіх періодах історії (мудрець, Пророк, хитрун).
 • Наділені набором позитивних і негативних якостей, характерних для більшості культур.
 • Зустрічаються в живописі, літературі, скульптурі у вигляді впізнаваних символів (приборканий вогонь, шлюбний союз чоловічого і жіночого початку).
 • Відображаються в міфах, казках, переказах, легендах.
 • Впливають на емоційний стан (Чарівник – радісне очікування дива).
 • Викликають певні почуття і думки щодо відповідного об'єкта (дитина – радість спілкування, мудрець – довіра).

Карл Густав Юнг: Патріарх аналітичної психології.

На тлі інших блискучих вчених швейцарський психіатр Карл Густав Юнг вражає своєю продуктивністю. Заслуга Юнга в тому, що поглибив і розширив фрейдовскую теорію про вплив несвідомого на дії людини, описав багатошаровість психіки, ввів поняття архетипу і психологічного типу в область медицини, психології і психіатрії . Основним внеском Юнга в аналітичну психологію стало те, що він наділив архетипи психологічним змістом і зробив їх патернами (зразками) людського сприйняття.

Пройти тест на тип особистості

У міркуваннях про «колективне несвідоме» та «особисте несвідоме» Юнг також посилається на стародавніх філософів: Платона, Арістотеля, Блаженного Августина. Але в своїх роботах він називав два види несвідомого не конфліктуючими, а взаємодоповнюючими структурами. За Юнгом:

 • Особисте несвідоме - неусвідомлюване зміст психіки, яке черпає знання з індивідуального досвіду людини.
 • Колективне несвідоме - більш глибинний шар, де «складуються» первинні образи-архетипи, що існували з незапам'ятних часів.

Сам по собі архетип і укладену в ньому силу не можна однозначно назвати позитивним або негативним: важливо, як їх направити. Особливо в маркетингу , де зашифровані послання стабільно збільшують відсоток неусвідомлених покупок.

Архетипи в брендингу.

Часи можуть змінюватися, а архетипи залишаються на підкірці і викликають все ті ж асоціації: творець, Правитель, Бунтар, Романтик. Компанії свідомо чи несвідомо експлуатують ці образи, будуючи стосунки з покупцями. Більш того, бренди, які послідовно експлуатують вдалий архетип, збільшують свою частку ринку.

Архетипи, як універсальний спосіб спілкування з підсвідомим, допомагають розпізнати цілі популярних брендів:

 • Coca-Cola (дитина+славний Малий): транслює відчуття свята, причетності до щирих і теплих взаємин.
 • Дитяче харчування Nestle (дитина+мати): транслюється турбота про здоров'я малюка, безкорислива любов, гармонія і умиротворення.
 • Косметика Lancome (Персона+Діва): транслюється причетність до високої моди, образ королеви.
 • Gillette (Мачо+Герой): транслюється образ супермена, здатного поглядом вразити жінку, відважного героя в супроводі прекрасної супутниці.

Теорія корисності архетипів експлуатується не тільки в рекламі. Її використовують при створенні особистого бренду: в підборі одягу, макіяжі, зачісці.

Основні архетипи Юнга.

Юнг говорив, що архетипів існує нескінченна безліч. Але центральними вважаються Аніма і Анімус. Аніма - прояв внутрішнього жіночого образу в чоловікові, його несвідома жіноча сторона. Анімус - це чоловічі тенденції в психіці жінки. З'єднання аніми-і-Анімуса символізує несвідоме, наше Альтер его, яке поступово інтегрується в самість.

Я по Юнгу - це якийсь закладений в людині зразок тієї особистості, якою йому належить стати. Самість-це прообраз Бога, наділений його якостями. Цей цілісний архетип може бути в образах понад-особистості (Король, Герой, Пророк) або у формі замкнутого по контуру символу (кола, квадрата, дао).

Інші архетипи за Юнгом-це завжди універсальний збірний образ ідеального чоловіка або ідеальної жінки в різних втіленнях:

1. Мати.

Це початок усіх початків, що зумовлює нашу взаємодію із зовнішнім світом. Він дає людині вітальність, ресурсність, життєву силу. Один з найважливіших і вивчених архетипів має світлу і темну сторони:

 • Господиня-Мати (світла сторона) – берегиня вогнища, що оберігає сімейні традиції і здобуті чоловіком скарби. Любить гармонію у всьому: в будинку, відносинах, роботі, мисленні. Вона віддає душевне тепло, турботу, любов , займається рукоділлям. Загалом-творить.
 • Господиня-Мачуха (темна сторона) часто описується в літературі. Вона захоплює владу, ігнорує бажання рідних, зривається на близьких.

2. Батько.

Не настільки розроблений, але найдинамічніший образ в пантеоні, який дає нам активні схеми поведінки і направляє на якусь активність. Дослідники поділяють три типи батьківства і пов'язують їх з грецькими богами:

 • Батько-Зевс - це образ патріархального чоловіка. Він наділений далекоглядністю і кмітливістю, владою, авторитетом і правом керувати. Батько богів є прообразом людей сильних і впевнених у своїх успіхах у всіх сферах життя від кар'єри до любовних пригод.
 • Батько-Кронос - це образ диктатора, ворога для своєї дитини. Любові він вважає за краще тотальний контроль, захват своєю агресією і перемогами. Втім, тривалий диктат призводить до опору і бунту.
 • Батько-Уран - це повний загадковості і позачасовості образ. Такий чоловік наділений потужним інтелектом, але часто йде в себе. Він створює відчуття діяльності, яка не має кінця і тим самим підсилює безвихідь.

3. Дитина.

Один з найбільш важливих архетипів, який дозволяє доторкнутися до дитячого стану, символізує початок життя і якісно новий етап розвитку. Це щось більше, ніж призабуті дитячі спогади. Це з'єднання двох протилежностей-чоловічого і жіночого, слабкості і колосального запасу сили. Практично в будь-якій культурі образ дитини має подвійне послання:

 • Ображена Дитина спочатку несе «божественну цінність» (образ «немовляти Ісуса»), потребує допомоги старших, але одночасно вчиться самостійності.
 • Майбутня дитина . У казках нерідко зустрічається сюжет, де правителю пророкують смерть від недавно народженої дитини. І тоді базою для сюжету стає чудове виживання малюка у важких умовах. Це символізує силу духу , готовність до можливих випробувань, волю до життя.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

У моделі Юнга колективне несвідоме має кілька шарів і кожен наповнений своїми архетипами. Бувши:

 • Базові втілення Героя, мудреця, Романтика, блазня, Правителя.
 • Міфологічні прообрази Артеміди, Афіни, Афродіти.
 • Казкові персонажі Баби Яги, Русалки, Морозко, Рапунцель.
 • Числові символи Тридев'ятого царства, Тридесятої держави.
 • Прообрази тварин (Антилопа, Лев) або птахів (Сокіл, Жар-птиця).
 • Міфічні персонажі драконів, Медузи Горгони.
 • Образи, втілені в побутових речах (чарівні туфлі, чудове кільце).
 • Природні явища (джерело, Грім).
 • Безтілесні втілення в духів, привидів.

Як зрозуміти і розшифрувати архетипи в сновидіннях?

Зигмунд Фрейд називав сни «королівською дорогою в несвідоме», але бачив в них, в основному, пригнічені сексуальні бажання. К. Г. Юнг розглядав образи з сновидінь як підказки несвідомого, які допомагають розкрити зміст душевного життя. Архетипи наділені величезною енергією. Тому Юнг вважав їх глибинною силою і головним джерелами сновидінь.

Дослідження снів дозволяє розшифрувати послання свого несвідомого. Але, перш, ніж включитися в цю цікаву і непередбачувану гру, варто пам'ятати:

 1. Несвідоме завжди спілкується збірними образами. Архетипи в чистому вигляді в сновидіння не входять-вони з'єднуються з індивідуальним досвідом, особистим несвідомим і обробляються свідомістю. Наприклад, Зевс або Артеміда рідко сняться в класичних образах богів. Вони завжди наділені рисами або зовнішністю знайомих людей.
 2. Незалежно від кількості персонажів в сновидінні, всі вони відносяться до особистості господаря сну. Персонажами-посланнями можуть стати люди, тварини, предмети, транспорт, природа. Навіть якщо уві сні приходять знайомі люди – сон не про них, а про сновидіння.
 3. Сновидіння завжди провокуються подіями попереднього дня. Перед початком розшифровки варто поритися в пам'яті , щоб згадати про цю подію.
 4. Найбільш інформативними вважаються сновидіння з повторюваними сюжетами, кошмари або сни, що викликають сильні емоції.
 5. Випадкових образів не буває. У кожному укладено свій сенс і своя сила.
 6. Розшифрувати послання сну може тільки його господар. При бажанні можна звернутися до психотерапевту , який підкаже загальні принципи в роботі зі сновидіннями.
 7. Подробиці сну забуваються дуже швидко. Можна завести спеціальний блокнот і записувати в нього сни відразу після пробудження.

З точки зору аналітичної психології сни – це вистава про нас самих, розказана метафоричною мовою. Мета сновидіння-не в тому, щоб налякати, розважити або заспокоїти сновидіння, а звернути його увагу на «перекоси» в свідомості і відновити психічну рівновагу.

Але юнгіанський аналіз не обмежується тлумаченням сновидінь. Аналітичний психотерапія заснована на схожості психологічних ситуацій пацієнта з сюжетами казок, міфів, легенд. Наприклад, чоловік зраджує , тому що застряг в образі героя коханця. Або дівчина страждає від комплексів , тому що бачить себе в образі Царівни жаби. Юнгіанський аналіз допомагає пацієнтові побачити історію свого життя, виявити внутрішні архетипи і вибудувати з ними гармонійні відносини. Метафоричність цього методу допомагає працювати з маленькими дітьми та людьми, схильними до рефлексії .

Висновки :

 • Архетип-психічні структури, які конденсують досвід людства і впливають на поведінку людей на несвідомому рівні.
 • Кожен універсальний символ має свій глибинний сенс, але свідомість людини доповнює його новими елементами.
 • Розшифровка снів – це таїнство, доступне тільки господареві сновидіння.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео