Назад
Архетип: що це таке? Основні архетипи Юнга

Навигация по разделу
архетип

Що таке архетип, як його розпізнати та розшифрувати?

Що таке архетип за Юнгом і як його розшифрувати. Базові архетипи: мати, батько, дитина. Як використовувати архетипи в брендингу і тлумаченні сновидінь.

Протягом восьми годин сну ми бачимо мінімум п'ять сновидінь. Приємні, тривожні, барвисті, безбарвні, кошмарні і пророчі сни-все це послання нашого несвідомого. Іноді їх хочеться забути, але частіше – розшифрувати. Розповідаємо про Юнгіанської інтерпретації сновидінь, багатошаровості несвідомого, і те, який досвід упакований в архетип дитини, матері, батька, Героя і Баби Яги.

Що таке архетип?

Архетип - це сукупність первісних образів, понять і ідеалів, які не мають конкретного прототипу в пам'яті або особистому досвіді людини, а породжуються колективним несвідомим. Архетипи передаються людині від предків на підсвідомому рівні через їх досвід, сюжети міфів і казок, особливості виховання, спогади.

Вони проявляються в сновидіннях, мріях, видіннях, спонтанно визначають мислення і поведінку людини. Якщо сказати іншими словами: архетип - це вроджений, базовий " комплект психіки », який нарівні з інстинктами зашитий в її загадкових глибинах.

Вважається, що архетип-чергова варіація на тему психотипів . Це не так. Стародавнє слово "архетип «походить від терміна» архе « – » першооснова", на якій, на думку давньогрецьких мислителів, будується весь світ. В історії культури, релігії, філософії, літератури цей термін також широко представлений. Наприклад, похідні слова зустрічаються в словах "монАРХ», «АРХангел», "Патріарх".

Архетипами сьогодні називають ті підсвідомі образи, які:

 • Зустрічаються у різних народів світу і у всіх періодах історії (мудрець, Пророк, хитрун).
 • Наділені набором позитивних і негативних якостей, характерних для більшості культур.
 • Зустрічаються в живописі, літературі, скульптурі у вигляді впізнаваних символів (приборканий вогонь, шлюбний союз чоловічого і жіночого початку).
 • Відображаються в міфах, казках, переказах, легендах.
 • Впливають на емоційний стан (Чарівник – радісне очікування дива).
 • Викликають певні почуття і думки щодо відповідного об'єкта (дитина – радість спілкування, мудрець – довіра).

Карл Густав Юнг: Патріарх аналітичної психології.

На тлі інших блискучих вчених швейцарський психіатр Карл Густав Юнг вражає своєю продуктивністю. Заслуга Юнга в тому, що поглибив і розширив фрейдовскую теорію про вплив несвідомого на дії людини, описав багатошаровість психіки, ввів поняття архетипу і психологічного типу в область медицини, психології і психіатрії . Основним внеском Юнга в аналітичну психологію стало те, що він наділив архетипи психологічним змістом і зробив їх патернами (зразками) людського сприйняття.

Пройти тест на тип особистості

У міркуваннях про «колективне несвідоме» та «особисте несвідоме» Юнг також посилається на стародавніх філософів: Платона, Арістотеля, Блаженного Августина. Але в своїх роботах він називав два види несвідомого не конфліктуючими, а взаємодоповнюючими структурами. За Юнгом:

 • Особисте несвідоме - неусвідомлюване зміст психіки, яке черпає знання з індивідуального досвіду людини.
 • Колективне несвідоме - більш глибинний шар, де «складуються» первинні образи-архетипи, що існували з незапам'ятних часів.

Сам по собі архетип і укладену в ньому силу не можна однозначно назвати позитивним або негативним: важливо, як їх направити. Особливо в маркетингу , де зашифровані послання стабільно збільшують відсоток неусвідомлених покупок.

Архетипи в брендингу.

Часи можуть змінюватися, а архетипи залишаються на підкірці і викликають все ті ж асоціації: творець, Правитель, Бунтар, Романтик. Компанії свідомо чи несвідомо експлуатують ці образи, будуючи стосунки з покупцями. Більш того, бренди, які послідовно експлуатують вдалий архетип, збільшують свою частку ринку.

Архетипи, як універсальний спосіб спілкування з підсвідомим, допомагають розпізнати цілі популярних брендів:

 • Coca-Cola (дитина+славний Малий): транслює відчуття свята, причетності до щирих і теплих взаємин.
 • Дитяче харчування Nestle (дитина+мати): транслюється турбота про здоров'я малюка, безкорислива любов, гармонія і умиротворення.
 • Косметика Lancome (Персона+Діва): транслюється причетність до високої моди, образ королеви.
 • Gillette (Мачо+Герой): транслюється образ супермена, здатного поглядом вразити жінку, відважного героя в супроводі прекрасної супутниці.

Теорія корисності архетипів експлуатується не тільки в рекламі. Її використовують при створенні особистого бренду: в підборі одягу, макіяжі, зачісці.

Основні архетипи Юнга.

Юнг говорив, що архетипів існує нескінченна безліч. Але центральними вважаються Аніма і Анімус. Аніма - прояв внутрішнього жіночого образу в чоловікові, його несвідома жіноча сторона. Анімус - це чоловічі тенденції в психіці жінки. З'єднання аніми-і-Анімуса символізує несвідоме, наше Альтер его, яке поступово інтегрується в самість.

Я по Юнгу - це якийсь закладений в людині зразок тієї особистості, якою йому належить стати. Самість-це прообраз Бога, наділений його якостями. Цей цілісний архетип може бути в образах понад-особистості (Король, Герой, Пророк) або у формі замкнутого по контуру символу (кола, квадрата, дао).

Інші архетипи за Юнгом-це завжди універсальний збірний образ ідеального чоловіка або ідеальної жінки в різних втіленнях:

1. Мати.

Це початок усіх початків, що зумовлює нашу взаємодію із зовнішнім світом. Він дає людині вітальність, ресурсність, життєву силу. Один з найважливіших і вивчених архетипів має світлу і темну сторони:

 • Господиня-Мати (світла сторона) – берегиня вогнища, що оберігає сімейні традиції і здобуті чоловіком скарби. Любить гармонію у всьому: в будинку, відносинах, роботі, мисленні. Вона віддає душевне тепло, турботу, любов , займається рукоділлям. Загалом-творить.
 • Господиня-Мачуха (темна сторона) часто описується в літературі. Вона захоплює владу, ігнорує бажання рідних, зривається на близьких.

2. Батько.

Не настільки розроблений, але найдинамічніший образ в пантеоні, який дає нам активні схеми поведінки і направляє на якусь активність. Дослідники поділяють три типи батьківства і пов'язують їх з грецькими богами:

 • Батько-Зевс - це образ патріархального чоловіка. Він наділений далекоглядністю і кмітливістю, владою, авторитетом і правом керувати. Батько богів є прообразом людей сильних і впевнених у своїх успіхах у всіх сферах життя від кар'єри до любовних пригод.
 • Батько-Кронос - це образ диктатора, ворога для своєї дитини. Любові він вважає за краще тотальний контроль, захват своєю агресією і перемогами. Втім, тривалий диктат призводить до опору і бунту.
 • Батько-Уран - це повний загадковості і позачасовості образ. Такий чоловік наділений потужним інтелектом, але часто йде в себе. Він створює відчуття діяльності, яка не має кінця і тим самим підсилює безвихідь.

3. Дитина.

Один з найбільш важливих архетипів, який дозволяє доторкнутися до дитячого стану, символізує початок життя і якісно новий етап розвитку. Це щось більше, ніж призабуті дитячі спогади. Це з'єднання двох протилежностей-чоловічого і жіночого, слабкості і колосального запасу сили. Практично в будь-якій культурі образ дитини має подвійне послання:

 • Ображена Дитина спочатку несе «божественну цінність» (образ «немовляти Ісуса»), потребує допомоги старших, але одночасно вчиться самостійності.
 • Майбутня дитина . У казках нерідко зустрічається сюжет, де правителю пророкують смерть від недавно народженої дитини. І тоді базою для сюжету стає чудове виживання малюка у важких умовах. Це символізує силу духу , готовність до можливих випробувань, волю до життя.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

У моделі Юнга колективне несвідоме має кілька шарів і кожен наповнений своїми архетипами. Бувши:

 • Базові втілення Героя, мудреця, Романтика, блазня, Правителя.
 • Міфологічні прообрази Артеміди, Афіни, Афродіти.
 • Казкові персонажі Баби Яги, Русалки, Морозко, Рапунцель.
 • Числові символи Тридев'ятого царства, Тридесятої держави.
 • Прообрази тварин (Антилопа, Лев) або птахів (Сокіл, Жар-птиця).
 • Міфічні персонажі драконів, Медузи Горгони.
 • Образи, втілені в побутових речах (чарівні туфлі, чудове кільце).
 • Природні явища (джерело, Грім).
 • Безтілесні втілення в духів, привидів.

Як зрозуміти і розшифрувати архетипи в сновидіннях?

Зигмунд Фрейд називав сни «королівською дорогою в несвідоме», але бачив в них, в основному, пригнічені сексуальні бажання. К. Г. Юнг розглядав образи з сновидінь як підказки несвідомого, які допомагають розкрити зміст душевного життя. Архетипи наділені величезною енергією. Тому Юнг вважав їх глибинною силою і головним джерелами сновидінь.

Дослідження снів дозволяє розшифрувати послання свого несвідомого. Але, перш, ніж включитися в цю цікаву і непередбачувану гру, варто пам'ятати:

 1. Несвідоме завжди спілкується збірними образами. Архетипи в чистому вигляді в сновидіння не входять-вони з'єднуються з індивідуальним досвідом, особистим несвідомим і обробляються свідомістю. Наприклад, Зевс або Артеміда рідко сняться в класичних образах богів. Вони завжди наділені рисами або зовнішністю знайомих людей.
 2. Незалежно від кількості персонажів в сновидінні, всі вони відносяться до особистості господаря сну. Персонажами-посланнями можуть стати люди, тварини, предмети, транспорт, природа. Навіть якщо уві сні приходять знайомі люди – сон не про них, а про сновидіння.
 3. Сновидіння завжди провокуються подіями попереднього дня. Перед початком розшифровки варто поритися в пам'яті , щоб згадати про цю подію.
 4. Найбільш інформативними вважаються сновидіння з повторюваними сюжетами, кошмари або сни, що викликають сильні емоції.
 5. Випадкових образів не буває. У кожному укладено свій сенс і своя сила.
 6. Розшифрувати послання сну може тільки його господар. При бажанні можна звернутися до психотерапевту , який підкаже загальні принципи в роботі зі сновидіннями.
 7. Подробиці сну забуваються дуже швидко. Можна завести спеціальний блокнот і записувати в нього сни відразу після пробудження.

З точки зору аналітичної психології сни – це вистава про нас самих, розказана метафоричною мовою. Мета сновидіння-не в тому, щоб налякати, розважити або заспокоїти сновидіння, а звернути його увагу на «перекоси» в свідомості і відновити психічну рівновагу.

Але юнгіанський аналіз не обмежується тлумаченням сновидінь. Аналітичний психотерапія заснована на схожості психологічних ситуацій пацієнта з сюжетами казок, міфів, легенд. Наприклад, чоловік зраджує , тому що застряг в образі героя коханця. Або дівчина страждає від комплексів , тому що бачить себе в образі Царівни жаби. Юнгіанський аналіз допомагає пацієнтові побачити історію свого життя, виявити внутрішні архетипи і вибудувати з ними гармонійні відносини. Метафоричність цього методу допомагає працювати з маленькими дітьми та людьми, схильними до рефлексії .

Висновки :

 • Архетип-психічні структури, які конденсують досвід людства і впливають на поведінку людей на несвідомому рівні.
 • Кожен універсальний символ має свій глибинний сенс, але свідомість людини доповнює його новими елементами.
 • Розшифровка снів – це таїнство, доступне тільки господареві сновидіння.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Не хочеться жити: чому трапляється і що робити? 6 порад
Не хочеться жити: чому трапляється і що робити? 6 порад
Як бути, якщо не хочеться жити? Звідки беруться ці негативні думки, коли ...
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Стан що робити, коли все погано, не приходить раптом. 9 простих порад, я ...
Тренінг: що це таке, навіщо потрібні і які види бувають??
Тренінг: що це таке, навіщо потрібні і які види бувають??
Що таке тренінг і на кого вони розраховані? Які види тренінгів бувають і ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Як зацікавити дівчину: 9 працюючих принципів
Як зацікавити дівчину: 9 працюючих принципів
Як зацікавити дівчину? як справити враження на дівчину на першому побаче ...
Працюй менше, заробляй більше: 3 секрету балансу від коуча
Працюй менше, заробляй більше: 3 секрету балансу від коуча
Якщо у вас є мрія, мета і бажання, то все можна реалізувати. Головне нал ...
Як стати привабливою для свого чоловіка??
Як стати привабливою для свого чоловіка??
У будь-якому шлюбі настає період, коли на зміну палким почуттям приходят ...
Новое youtube видео