Назад
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??

Навигация по разделу
психотипы личности

Що таке психотипи особистості і які існують?

Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли допомагають, а коли заважають задані психотипи особистості?

Тести по визначення свого типажу традиційно займають перші рядки переглядів. Жінки ототожнюють себе з іменами грецьких богинь, чоловіки намагаються розпізнати в собі командира або рядового, всі разом визначають свої психотипи особистості і діляться результатами в соцмережах. Що дає знання свого і чужого психологічного типу? Наскільки точним вважається такий поділ? І що важливо - точно потрапити в психотип або працювати над своєю індивідуальністю? Розмірковуємо про нав'язаних шаблонах «типізації» і внутрішньому голосі.

Що таке психотипи особистості?

Психотипи особистості-це загальні» сортувальні " групи, які об'єднують людей за сукупністю рис характеру і особливостям особистості. Різноманіття психологічних шкіл дає не меншу кількість класифікацій психологічних типів. Але навіть всередині кожної з класифікацій чітких меж між групами немає, вони плавно перетікають один в одного, змішуються, обростають індивідуальними рисами.

Але знання психотипу-це далеко не все . Кожна людина-це єдність загального і індивідуального. Психотип-це своєрідна рулетка з генів мами, тата, всіх родичів. Це той самий психологічний "скелет" , який виправити практично нереально, зате можна наростити " м'язи» звичок , уподобань, схильностей – всього того, що визначає індивідуальність. Але особисті особливості впізнаються пізніше. Набагато простіше відштовхуватися від типологічних особливостей і саме з них починати спілкування або спільну роботу.

Психологічна типологія розроблялася для того, щоб за зовнішніми ознаками спрогнозувати поведінку людини , визначити його тип мислення, виявити потенційно сильні або слабкі сторони, вибрати необхідну лінію поведінки, можливі техніки маніпулювання. Перші спроби "розсортувати" людей за психологічними особливостями особистості зробили астрологи. Пізніше типологією зайнялися психіатри , яким потрібно було прогнозувати поведінку пацієнтів з психопатологією і призначати лікування.

У 1970 роках литовським соціологом а.Аугустінавічуте була розроблена соціоніка – вчення про те, що люди думають, взаємодіють, надходять у відповідності зі своїм психотипом. Спочатку соціоніка розглядала тільки психологічну сумісність в сім'ї. Пізніше вчення стало своєрідним керівництвом до дії для кадровиків, педагогів, маркетологів , коучів , шлюбних агентств – представників професій, яким доводиться працювати з великим потоком незнайомих людей.

Слово «соціоніка» походить від «societas»-«суспільство». В основі соціоніки лежить вчення швейцарського психіатра К. Юнга»Психологічні типи".

Психотипи за Юнгом.

Юнг розділив психотипи особистості на основі двох загальних понять: інтроверсії або ектраверсії, а також основних переваг кожного типу особистості:

 • Умова 1. Звідки людина отримує енергію. інтроверт - це людина, чия увага спрямована всередину себе, енергію він отримує зсередини. Інтерес екстраверта спрямований зовні, енергію він отримує з оточення.
 • Умова 2. Як людина накопичує знання. Методично і скрупульозно, спираючись на факти, збирає інформацію сенсорно-відчуває психотип. Інтуїти діють переважно ірраціонально, виходячи з ситуації.
 • Умова 3. Як людина приймає рішення. Розумово-логічний тип діє після об'єктивного аналізу даних. Емоційно-відчуває тип приймає рішення на емоціях, без зайвих роздумів.
 • Умова 4. Стосується способу життя. Раціональний тип планомірно реалізує запланований сценарій. Сприймає тип частіше буває непередбачуваним, безпосереднім, гнучким.

Пройти тест на тип особистості

Виходячи з перерахованих умов, Юнг виділив 8 психотипів:

1. Екстравертний тип мислення (ЕМТ).

Особистості цього типу не мислять життя без фактів, аргументів, логічних висновків і умовиводів. Вихідні дані для своїх роздумів вони практично завжди беруть з об'єктивної реальності, тобто зовнішнього світу &8212; людей, предметів, явищ і т.п. серед них дуже багато реформаторів, пропагандистів всього нового і кращого. Але, зациклившись на одній ідеї, вони часом виявляють буркотливість, занудство, упереджений критицизм. Ось чому для їх розвитку важливо намагатися розглядати все з різних точок зору, тренувати гнучкість сприйняття.

ЕМТ часто намагається вивести якусь універсальну формулу поведінки , реакції, розуміння і т.д. причому, якщо прийнята схема в якійсь ситуації виявляється неефективною, він намагається змінити об'єктивну реальність. наприклад :

 • Особистість вирішила, що на ситуації типу а найкраще буде реагувати методом Б «"якщо на мене будуть кричати, я просто зроблю комплімент і людина заспокоїться»).
 • Однак в одній із ситуацій типу а метод б виявився марним або не приніс задовільних результатів («я зробив комплімент, але на мене все одно продовжували кричати»).
 • Особистості важко або здається неможливим відмовитися від прихильності своїй ідеї, і вона намагається відшукати або змінити в зовнішньому світі щось, що могло хоча б побічно відстояти цю ідею («мій висновок логічно, значить, воно правильно»).
 • Найчастіше особистість вдається до застарілих даних, спотвореним фактам, підробці очевидних даностей, намагаючись змінити об'єктивну реальність («людина продовжив на мене кричати, але насправді він вже не злиться, а лише прикидається злим»).

Такі люди живуть з девізом «мета виправдовує засоби», вельми наполегливі в досягненні бажаного, але іноді забувають про моральні установки, власні потреби і потреби своїх близьких. Не можна сказати, що люди цього типу жорстокі, вони просто настільки захоплюються своїми думками, що перестають помічати все навколо. Емпатія розвинена слабо. Свої почуття вони схильні пригнічувати, а чужі &8212; применшувати в значущості.

EMT може стати чудовим організатором , йому легко можна довірити реалізовувати довгострокові перспективні плани. Але йому варто навчитися уникати узагальнення та ігнорування індивідуальних факторів.

Цей тип рідко буває зацікавленим в мистецтві, естетиці, а якщо і вдається до них, то намагається знайти там логіку , зрозуміти їх розумом, а не відчути. Він зводить жорсткі правила, не сприймає відходження від них або винятків. Він категоричний, вважає дурним кожного, хто заперечує його умовиводи, адже не визнавати щось логічне &8212; це нерозумно. В результаті серед таких людей часто зустрічаються любителі посперечатися, аргументовано довести (а не сліпо нав'язати) свою правоту. Злопам'ятність & 8212; ще одна риса, яка нерідко зустрічається у цих особистостей.

2. Екстравертний відчуває тип (ЕЧТ).

Мислення у таких екстравертів пригнічено, адже воно може заважати почуттям. Голос розуму для них не грає майже ніякої ролі, але може викликати сумніви, тому вони намагаються відкидати його на другий план. Якщо якась думка стає реальною перешкодою для почуття, вона сліпо ігнорується, відхиляється, визнається недійсною.

І тут виникає парадокс. тому що найбільша кількість сумнівів або поганих думок у ЕЧТ з'являється саме по відношенню до тих об'єктів (людям, предметів, занять і т.п.), до яких він найбільше прив'язаний і які високо цінує.

Цей тип мислить категоріями «приємно-неприємно», «добре-погано». Він "зчитує" чужі, але глобальні цінності & 8212; людства, народу, населення міста або як мінімум своєї сім'ї. ЕЧТ переносить їх на себе, приймаючи все це як власні переконання. наприклад :

 • Якщо в його громаді прийнято високо цінувати багатство, людина буде закохуватися в багатих людей.
 • Якщо оцінка буде нахилена в бік моралі, тоді особистість і сама постарається стати моральної, почне шукати людей, відповідних цим критерієм.
 • Якщо в місцевості мистецтво традиційно стоїть понад усе &8212; ЕЧТ буде ходити на виставки, в театри, галереї і переживати тільки позитивні емоції з приводу навколишнього оточення.
 • Якщо сімейний рід вважає сторонню людину добрим (або якщо цей незнайомець просто спілкується з іншими «добряками»), відчуває тип теж буде сприймати його таким, навіть не особливо його знаючи.

Те ж саме відбувається і в зворотному напрямку: якщо суспільство обговорює щось, цей тип теж стане противитися будь-яким проявам подібного «негативу», засуджувати його і будь-якого, хто його підтримує. Через привласнення собі зовнішніх традицій почуття ЕЧТ часом здаються нещирими, награними, перебільшеними. Але сама особистість буде відчувати їх як власні, дотримуватися моделі поведінки, властивої їм, так що акторства тут, по суті, немає.

До переваг такого типажу можна віднести його вміння вловлювати цінності і цілі оточуючих, навіть якщо вони не відразу розпізнавані. ЕЧТ, крім того, відразу визначає соціальну значимість інших людей, може вміло створювати робочі або особистісні групи/пари. Тобто до них слід звертатися тоді, коли потрібно підібрати професіоналів для згуртованої і високоефективної команди або просто кандидатуру для побачення/дружби. Вони природжені звідники.

Якщо говорити про мінуси, то до них відноситься все та ж обмеженість мислення, а точніше схильність його пригнічувати, а не шукати суть речей і явищ. Їм не вистачає глибини і структури в роздумах, через що вони часто втрачають з поля зору фактори, які негативно позначаються на їхньому житті.

Пройти тест на характер людини

3. Екстравертний відчуває тип (ЕОТ).

ЕОТ живе тут і зараз , смакує кожен момент, він & 8212; реаліст . Для нього колосальне значення мають чуттєві задоволення. Нерідко серед таких людей зустрічаються справжні гурмани, естети, цінителі краси, об'єктивні критики, гедоністи. Чим сильніше реальне відчуття, яке вони отримують від іншої людини або предмета, тим більшу цінність вони цим об'єктам привласнюють.

Такі екстраверти не поспішають легко приймати все на віру . Поки вони не побачать, відчують, почують або якось по-іншому реально помітять об'єкт, вони не визнають його існування. Очевидно, серед цих людей повно атеїстів і адекватних циніків . Вони оцінюють зовнішній світ за паралелями:

 • Холодно-гаряче,
 • Смачно-несмачно,
 • Яскраво-тьмяно,
 • Шорстко-гладко,
 • Голосно-тихо,
 • Ароматно-неароматно і т. д.

Як правило, ЕОТ не» розпорошується " на багато завдань одночасно . Він знає, чого хоче, і женеться за цілком конкретними насолодами. Для нього важливий комфорт, але він не жертвує і нововведеннями, якщо вони добре «насичують» його органи чуття.

У спілкуванні цей екстраверт часто кидається від стану «веселого товариша по чарці» до «химерного естета». Не рідко він &8212; і те, і інше, просто проявляє якусь сторону більше, виходячи з об'єктивного оточення. Наприклад, в картинній галереї, Опері, на літературному вечорі він стає інтелігентом, п'є вишукані вина, балує себе дорогими сирами, одягає найкраще, що пропонує сучасна мода. Але, зайшовши в дешевий бар разом з друзями, швидко перетворюється в простого веселуна, у якого завжди припасена парочка анекдотів на всі випадки життя.

Однак надмірне фокусування на відчуттях робить відчуває типу малоприємним співрозмовником . Якщо його потреба у фізичному світовідчутті завищена, він проявляє посилений егоїзм, використовує людей і предмети тільки заради власного задоволення, знецінюючи їх. Його методи отримання чогось стають більш грубими, безсоромними, в крайніх випадках навіть аморальними.

ЕОТ не терпить подвійності та невизначеності. А ось конкретика, наочність, предметність для нього життєво важливі.

Головний його плюс &8212; вміння швидко і точно вловлювати деталі у всьому, що його оточує. Якщо він вибирає професію з акцентом на матеріалізм (робота руками, задіяння будь-яких рецепторів), то досягає успіху в ній як фахівець і по повній насолоджується нею.

Мінус &8212; ризик занадто глибоко заглибитися в гедоністичний спосіб життя. В такому випадку ЕОТ живе тільки заради фізичних відчуттів, не прагне розвиватися, припиняє стежити за своїм душевним і фізичним здоров'ям. Він також забуває про своїх близьких і згадує про них тільки тоді, коли йому потрібно отримати від них чуттєву насолоду. Після чого вони знову для нього зникають.

4. Екстравертний інтуїтивний тип (ЕІТ).

ЕІТ &8212; це творчий шукач всього нового, незвичайного і просто того, що для інших залишається непоміченим. Він не керується загальновизнаними цінностями, а, навпаки, йде від очевидного. Ініціатор, захисник меншин, що живе майбутнім. Здалеку " чує " можливості, перспективи, причому сам не в змозі пояснити, як їх знаходить. Якщо запитати його про те, чому він прийняв на віру якусь ідею, він не зможе точно і виразно відповісти.

Йому не властиво оперувати фактами або приходити до конкретних висновків за допомогою логіки і роздумів. Його здогади не викликані яскраво вираженими почуттями або особистою оцінкою. І вони взагалі не пов'язані з чимось відчутним. Навпаки, його уява фокусується не на відчуттях, які дарує об'єкт, а на його розвитку в перспективі. Він &8212; творець. Від нього часто можна почути фрази на зразок:

 • «ця людина може стати великим дипломатом, хоча ніхто в нього не вірить».
 • «нова технологія зовсім не марна, як про неї говорять. За нею стоїть майбутнє"»
 • «прийдешня подія, незважаючи на свою скромність, здатна помітно знизити рівень корупції в нашому місті».

ЕІТ буде вірно служити своїй ідеї, він загориться нею сам і заразить всіх навколо. Він відмінний мотиватор, вміє вселяти віру і надію в оточуючих. Захоплюється він швидко і легко, але точно так же перемикається на нові можливості, змінює думку, інтереси, через що нерідко буває суперечливим. Найчастіше такі скачки відбуваються через наступних причин:

 • Об'єкт реалізував себе, досяг стелі в розвитку (на думку ЕІТ);
 • Перспективи виявилися необгрунтованими або неможливими для реалізації;
 • На горизонті замаячила ще більш захоплююча можливість, пов'язана з іншим об'єктом.

Наприклад : екстраверт вірить, що будівництво дитячого майданчика просто необхідно його місту. Він весь час ділиться своїми переконаннями, підбиває оточуючих на будівництво. А потім різко закидає цю ідею і перемикається на щось інше. Через те, що:

 • Майданчик все ж побудували, і перспектива себе вичерпала;
 • Уряд міста заборонив цей захід, і обійти заборону ніяк не вийде;
 • З'явилася можливість спорудити цілий розважальний комплекс, і простий майданчик тепер вже не цікава.

Оточуючі бачать у цьому типі трохи легковажного авантюриста . Але він не звертає на це особливої уваги, продовжуючи свої нескінченні пошуки нових можливостей. Моральні підвалини або особистий комфорт для нього малозначимі. Серед таких людей досить часто зустрічаються прихильники містики, езотерики.

Завдяки своєму вмінню легко знаходити можливості, ЕІТ відмінно відчуває себе і досягає успіху в бізнесі, продюсерстві, політиці, продажах. Він разюче швидко налагоджує контакти і вміє використовувати соціальні можливості.

Головний ризик &8212; виснаження на тлі безперебійних пошуків, постійного руху і при цьому ігнорування своїх лімітів і здоров'я. Крім-того, через непостійність ЕІТ кидає все на піку розвитку і втрачає результати. В результаті його лаври дістаються іншим людям.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

5. Інтровертний тип мислення (ІМТ).

ІМТ мислить логічно, але його роздуми навряд чи пов'язані з реальним зовнішнім світом. Спочатку у нього виникає сама ідея, а потім він вже шукає підтвердження їй в об'єктах навколо себе. Тобто він подає факти у свою формулу, а не створює формулу в результаті вивчення фактів. Причому, якщо докази його правоти не знаходяться, він спокійно ігнорує це.

Переконати ІМТ у тому, що суперечить його власній точці зору, &8212; це ще завдання . Найчастіше це просто неможливо. Він твердий у своїх переконаннях і міняти їх стане, тільки якщо сам до цього прийде. Чим більше його відмовляють від якоїсь ідеї, тим сильніше він відданий їй. Йому в принципі нема чого ділитися своїми думками, він не поспішає відкривати їх світу або шукати в ньому підтримку.

Це великий теоретик, а не діяч, він не намагається дізнатися все і відразу. Набагато більше його цікавить глибина цих знань. Ось чому у такого типу, як правило, не так багато захоплень, але вже наявні освоєні грунтовно. Такий інтроверт &8212; дуже парадоксальна особистість:

 • Має глибокі знання в конкретних сферах, але виявляється поганим учителем, не вміє доступно і різнобічно доносити інформацію, яку прекрасно розуміє;
 • В очах оточуючих Він владний, неприступний, гордовитий, холодний, іноді озлоблений, але чим ближче до нього стають люди, тим більше вони переймаються до нього теплотою, бачать його наївним, "втраченим", починають дорожити його близькістю;
 • При розбіжності ідей &8212; своїх і громадських &8212; захищається від чужої думки настільки, що часом ігнорує найочевидніші і незаперечні аргументи. Навіть конструктивну критику може не приймати, якщо вона йде врозріз з його суб'єктивними переконаннями;
 • Може допустити самі зухвалі, сміливі, небезпечні думки, але, коли справа доходить до вираження або активного впровадження навіть найбільш нешкідливих ідей, боязко і пасує.

Схильний осмислювати все, що відбувається з ним . Навіть емоції і почуття він намагається зрозуміти мозком, а так як це у нього не особливо добре виходить, то все переживання просто пригнічує або абстрагується від них. При спілкуванні намагається бути ввічливим, люб'язним, але робить це з побоюванням, так як його зовнішнє привітність викликано підсвідомим бажанням «обеззброїти» співрозмовника.

ІМТ дуже секретний , впертий, не піддається впливу з боку при досягненні своїх цілей. Постійно відчуває сумніви, зводить обмеження, обережно. У зв'язку з цим ізолюється, усамітнюється. Йому важко висловлюватися так, щоб все вловлювали суть його слів, через що він часом вважає себе непочутим, самотнім, а інших &8212; дурними. Але якщо цей тип все-таки знаходить того, хто його розуміє, то починає переоцінювати, ідеалізувати цю людину.

Головні плюси &8212; глибина знань, вміння докопуватися до суті, грунтовність. Мінуси & 8212; слабо розвинені соціальні навички, невміння розбиратися в людях.

6. Інтровертний відчуває тип (ІЧТ).

Як би це парадоксально не звучало, але ІЧТ справляє враження холодного, байдужого, відстороненого від світу в своїх почуттях людини. Навколишні вважають його індиферентним практично у всьому, спокійним, незворушним. Він і справді виглядає мовчазним, важкодоступним, незрозумілим. Але це лише зовнішня оболонка. Наскільки цей тип холодний зовні, настільки ж він пристрасний всередині. Його почуття глибокі, інтенсивні, міцні. Але вони дійсно грають для ІЧТ більше значення, ніж емоції інших людей або потреба проявляти внутрішні переживання.

Юнг вважав, що жінок серед представників цього типажу набагато більше, ніж чоловіків. Їх суб'єктивні цінності для них настільки важливі, що вони часом схильні їх перебільшувати, робити інтенсивніше або навіть придумувати і вселяти собі. З чим успішно справляються. Серед них часто зустрічаються меланхоліки в повному розумінні цього слова. у стосунках вони віддають перевагу:

 • Дотримуватися безпеки, спокою, золотої середини у всьому, не вдаватися до крайнощів, ризику;
 • Відгороджуватися від пристрасті, яскравого прояву почуттів, поривів. Самі вони бути пристрасними зовні не можуть, а, якщо таким виявляється партнер, то вони закриваються від нього, відсторонюються;
 • Не домінувати над людьми, але несвідомо все ж іноді роблять це. В такому випадку їх вплив набуває вигляду задушливого, сковує. Їх близькі починають відчувати, що їх поставили в рамки неіснуючого ідеалу і будь-який відступ від нього змусить ІЧТ ігнорувати або зовсім відректися від рідних;
 • Постійно вишукувати вади, відходження від «норми» у відносинах. Тому вони часто сумніваються, відчувають безпідставні підозри, ревнощі . У більш рідкісних випадках проявляють параноїдальність.

Інтроверт такого типу дуже береже свої почуттів а і намагається захистити їх від будь-якого втручання. Якщо хтось із оточуючих проявляє свої пориви, емоції у всеувидение, ІЧТ спочатку постарається проявити нейтралітет. Можливо, з краплею легкої критики, повчання або переваги. Але чим сильніше і напористіше буде емоційна реакція співрозмовника, тим більше шансів, що інтроверт стане різко і холодно припиняти таку поведінку.

Вони завжди знаходяться в пошуках «ідеальних», піднесених, еталонних почуттів, а на менше просто не розмінюються. Їм обов'язково потрібно, щоб все було, як в класичних романах і мелодрамах &8212; чисто, духовно, платонічно, безумовно. Зразкові переживання у них часто асоціюються з якоюсь духовністю, релігійністю або поетичністю.

Щоб стати кращою версією себе, ІЧТ бажано ставитися з б о більшим внутрішнім безпристрасністю (зовнішнього вистачає) до справ і не боятися брати контроль в свої руки, проявляти ініціативу.

7. Інтровертний тип відчуття (ІОТ).

ІОТ живе заради чуттєвих насолод, при цьому знецінює значимість об'єкта, який дав поштовх до появи цих відчуттів. Його головний фокус & 8212; на інтенсивності свого задоволення. У той момент, коли він його переживає і усвідомлює всю його силу, все інше втрачається для нього з поля зору або і зовсім перестає існувати. Саме тому з боку такі люди виглядають спокійними, інертними (пасивними), часом повільними і ледачими. Їх важко вибити з колії або «розбудити», відірвати від аналізу власних відчуттів.

Вони знаходять індивідуальність у всьому . Одна і та ж їжа, з'їдена в різні дні, буде здаватися їм особливою, несхожою. Одна і та ж мелодія кожен раз звучить для них по-різному. Поцілунки з одним і тим же людиною мають різні нотки. Вони бачать все по-своєму, орієнтуючись на суб'єктивні погляди, відчуття. Люди інших типів дуже рідко розуміють їх бачення і те, звідки воно взагалі береться, стільки в ньому особистого, індивідуального.

Все це робить ІОТ великим вигадником, креатором, адептом нестандартного творчості, двигуном мистецтва і самої культури. Якщо такий інтроверт вирішує зануритися в мистецтво, акторство, хореографію, письменництво, музику, то живе за принципом «я художник &8212; я так бачу». Він обов'язково знаходить шанувальників, але не поспішає з ними зближуватися. З ним буває важко, тому що багато хто знаходить його егоїстичним, дивакуватим, байдужим до реальних проблем і людям. Це та сама "творча особистість", з якою дуже важко ужитися. ще кілька фактів про нього:

 • Відноситься до реальності, як до чогось банального. Вона дає йому лише поштовх, але всі його внутрішні психічні процеси розвиваються надалі без її участі;
 • Часто сам себе не розуміє, особливо не прагне пояснюватися ні перед собою, ні тим більше перед оточуючими;
 • Живе відчуттями, які виникають тут і зараз, все інше повністю випадає з його бачення. У момент відсутності помітного особистого відчуття у нього виникає відчуття, ніби він і не існує зовсім;
 • Впадає в депресія або зволікає, якщо не переживає суб'єктивних відчуттів протягом довгого часу;
 • Якщо не задіяний у творчості, робить ухил у бік філософії, але не відриваючись від тих же відчуттів, тобто повну абстрактність йому приписати не можна.

До переваг ІОТ можна віднести його фокусування на самобутності відчуттів, умінні виділяти в них унікальність, малопомітні деталі і тонко їх відчувати. Основний мінус полягає в знеціненні зовнішнього світу, ігноруванні його реальних перспектив. Через це такий інтроверт часто виявляється в програшному становищі, втрачає хороші можливості і людей навколо, «застряє» в собі.

8. Інтровертний інтуїтивний тип (ІІТ).

Фантасти, художники, генії уяви і разом з тим найбільш складні для розуміння люди, навіть для своїх найближчих. Вони можуть розвинути до величезних масштабів ідею, яка в інші голови ні за що б взагалі не прийшла. Серед них часто зустрічаються містики, езотерики, пророки, великі інтуїти, цінителі всього паранормального і незрозумілого. Вони мислять не в рамках фізичної реальності, а як би за нею, політ їх фантазії нічим не обмежений.

Звичайно, за точку відліку вони беруть існуючі об'єкти, але потім їх погляди, думки швидко набувають повністю суб'єктивний характер. На виході виходить образ, у якого зв'язок з реальним об'єктом натхнення практично невловима для сторонніх. Вони продумують все те, чому немає фізичних аналогів у світі. При цьому їхня мова стає ірраціональною, і вони не можуть безпомилково пояснити іншим своє розуміння світу.

Вони оперують не фактами , цінностями, відчуттями, а образами і асоціаціями, що виникають від них. Однак на підсвідомому рівні вони приходять до якихось ідей через засвоєний досвід, причому далеко не завжди свій. Це може бути досвід, отриманий від:

 • Читання художньої та фантастичної літератури,
 • Ознайомлення з міфами, легендами,
 • Освоєння релігійних книг і священних текстів,
 • Перегляду фільмів подібної тематики,
 • Вивчення предметів мистецтва, присвячених вищепереліченому і т. д.

В очах оточуючих такий інтроверт постійно кидається в діапазоні визначень «мудрець-дурень» або «геній-божевільний». Він же частково і той, і інший. Виконує функцію споглядача і відразу бачить можливості, але не для активної дії або просто зовнішнього розвитку, а для естетичного, рідше духовного зростання. Для підтримки своєї віри в конкретну концепцію йому не потрібно чуже схвалення. Частіше навіть навпаки &8212; чим менше його приймають, тим сильніше він зміцнюється в своєму віруванні.

ІІТ &8212; це своєрідний аскет . Комфорт, чуттєві насолоди, фізичні переваги для нього не грають визначальної ролі. Він часто ігнорує їх, жертвуючи всім заради розвитку своєї ідеї. Він навряд чи зміг би стати хорошим учителем в силу своєї нелогічності і слабкою аргументації пояснень, зате вихователь і наставник з нього виходить відмінний.

Завдяки своїм плюсам він міг би стати відмінним проповідником звичаїв, естетики. Він не намагається нав'язувати власні погляди іншим, а просто інформує, «віщає». Стати художнім виразником або зачинателем нових течій у своїй епосі &8212; теж посильне для нього завдання. Найбільша його проблема &8212; відірваність від власних відчуттів, слабка адаптація до реальних умов. Через це він втрачається в цілком звичайних життєвих умовах і занадто сильно жертвує своїм здоров'ям і благополуччям заради, як йому здається, великих ідей.

Пізніше на основі типології Юнга на заході була запропонована класифікація Майерс-Брігса. І це був початок. Сучасній психології і психіатрії відома маса різних типологій, які використовують свої підходи, намагаючись застосувати їх на практиці.

Які ще існують типології психотипів?

Одночасно знати або користуватися всіма типологіями неможливо. Та й не потрібно. Особистісні опитувальники кадровика абсолютно марні для бізнес-переговорів. У кожного фахівця є свої методи, якими він користується в роботі:

 • Типи темпераменту по Гіппократу (або специфіка нервової активності по Павлову): сангвінік, холерик, меланхолік, флегматик.
 • Любовна типологія: Ерос (чуттєвість), лудус (грайливість), манія (одержимість), прагма (практичність), агапе (жертовність), сторге (дружелюбність).
 • Типологія психопатичних характерів Ганнушкіна: параноїки, шизоїди, істероїди (та інші).
 • Акцентуації за Леонгардом: демонстративний, паранойяльний, збудливий, педантичний, шизоїдний, гіпертимний тип.
 • Поділ за типом сприйняття : кінестетики, візуали, аудіали, дискретні.
 • Еннеаграма особистості: перфекціоніст, Миротворець, мислитель, ентузіаст (та інші).
 • Системно-векторна типологія: звуковий, зоровий, шкірний, нюховий, оральний (та інші) вектори.

Пройти тест на темперамент

Всі наукові, навколонаукові і ненаукові класифікації об'єднує одне: їх відносність і обмеженість. Спроби вдатися до жорсткого типування людей вважаються некоректними, тому що позбавляють головного – свободи вибору . Адже досить припечатати людини словом» істеричка «або» псих", щоб чекати від нього шаблонного поведінки, мислення, захоплень і навіть захворювань. Іноді це провокує конфлікт. Іноді людина дійсно перестає шукати себе і починає жити за шаблоном.

Пройти тест на тип сприйняття

Як навчитися слухати себе?

Якщо прислухатися до себе, то можна почути свій внутрішній монолог. І не завжди наша думка про себе дійсно наша. « я такий розсіяний » думає людина тільки тому, що так говорила вчителька. Або « Я не вмію ладити з людьми, тому не зможу добитися чогось великого » вважає той, кому в дитинстві ці слова повторювала мама. Все це-усвідомлені або неусвідомлені спроби інших людей втиснути нас в придумані кимось рамки.

Коли ми не чуємо свій внутрішній голос, а живемо чужими переконаннями, уявленнями про щастя або невдачі, це призводить до внутрішнього конфлікту. Знадобиться копітка внутрішня робота, щоб розмежувати свої і чужі установки. Ці зусилля окупляться. Тому що все, що ми говоримо самі собі, дає або відбирає енергію. Як тільки ми навчимося прислухатися до внутрішнього голосу, ми зможемо змінити внутрішній діалог і побудувати таке життя, яке захочеться.

Отже, кроки, які допоможуть наблизитися до свого»Я":

Крок 1. Прислухатися до свого тіла.

Наше тіло – це тонкий інструмент, який може сказати нам набагато більше, ніж очікується. Найменша напруга в шиї, біль у скроні або в животі – наслідок приглушеного почуття або невирішеної проблеми. Ми звикли звертати увагу на біль тільки тоді, коли вона стає нестерпною. Незначні симптоми частіше заїдаємо таблетками або ігноруємо.

Щоб розпізнати сигнали свого тіла, потрібно визнати свої почуття – приймати, проживати їх, а не гасити. Визнати своє право на страх, невпевненість, невдоволення, смуток – тоді буде простіше навчитися відчувати сигнали тіла.

Практика 1 . Розслабитися перед сном. Для цього потрібно лягти на спину, розпрямити руки і ноги. Подумки пройтися по кожній частині тіла, кожному органу від мізинців на ногах до верхівки. Окремо пройтися по лівій і правій нозі (руці), кожному пальцю, кожному хребцю. Ця техніка допомагає не тільки зняти м'язові затискачі, але замінює «рахунок баранів» для тих, кому важко заснути.

Практика 2. побути своїм пальцем (оком, шлунком). Для цього потрібно сісти зручно і уявити орган, який турбує – наприклад, коліно правої ноги. Потім подумки переміститися в коліно, поговорити від його імені. Розповісти, чому воно болить (можливо, доводиться носити на собі велику вагу), про що попереджає (не хоче йти на нелюбиму роботу), якої уваги потребує. Техніка допомагає дізнатися про себе щось цікаве, отримати новий досвід.

Але потрібно пам'ятати, що тілесні практики не замінюють похід до лікаря. Якщо щось дійсно турбує, краще пройти обстеження і тільки потім розмовляти з внутрішнім голосом.

Крок 2. Прислухатися до своєї ліні.

Лінь , яку ми звикли засуджувати і долати, насправді є індикатором нашої енергії. Наприклад, у спортсменів є правило: якщо збори перед тренуванням даються важко, значить, ви робите щось не так: неправильно вибрали навантаження, вправи, робочі ваги. У житті все не так показово, але спрацьовує той же механізм: лінь виникає не через відсутність сил, а через відсутність сенсу. Ніхто не стане лінуватися, якщо заняття викликає щирий інтерес, наближає до відчуття гармонії з самим собою. Як тільки включаємося в захоплюючу справу – очі горять, втома випаровується, енергія береться ніби нізвідки.

Іноді лінь дійсно сигналізує про надмірну втоми . Боротися з нею, значить, вганяти себе в ще більший стрес. Тому якщо лінь не була довічним якістю – краще прийняти сигнал лиха і гарненько відпочити.

Крок 3. Прислухатися до внутрішнього критику.

Спочатку варто прислухатися не до його слів, а до інтонації, тембру-кого він нагадує? Зазвичай це повчальний тон батьків, який змушує відчувати себе безпорадним. Якщо критик використовує слова "повинен», «потрібно», "зобов'язаний" – він точно говорить голосом матері, вчителя, начальника. Це не наше внутрішнє «я», а установки людей, яким ми звикли підкорятися.

Іноді критик буквально імплантується в нашу особистість. Він методично повторює негативні установки, які заважають нам рости:

 • Мені це не під силу.
 • У мене недостатньо таланту (знань, знайомств).
 • Я не знаю, що робити, якщо щось піде не так.
 • Я не зможу це зробити.
 • Я марний.

Такий внутрішній голос вбиває енергію і провокує ту ж лінь. Але якщо його замінити, можна стати більш енергійним. Наприклад, змінити діалог:

 • « це важко " замінити на « як я можу спростити ситуацію?»
 • " Я не зможу цього зробити» на «Я не зможу цього зробити зараз, але я можу навчитися».
 • " Я така людина» на «я можу змінитися і почати діяти прямо зараз».

Головне – не боятися міняти закостенілі установки на самі відчайдушні і божевільні. Адже наш мозок слухає те, що йому говорять. І якщо повторювати довго, він таки починає вірити.

Так, психотипи особистості помітно полегшують сприйняття себе та інших, створюють відчуття власної проникливості і спрощують спілкування з незнайомцями – досить дізнатися їх тип і стане зрозуміло, як з ними спілкуватися. Але вони ж намагаються " загребти всіх під одну гребінку» – вбивають бажання дізнатися самого себе. Що дізнаватися, якщо і так все ясно? Типологія і тести – захоплююча річ, але не варто приймати все близько до серця. Тому що найбільша неприємність, яка може трапитися з людиною – це втратити себе і стати «як всі».

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

Зараз читають
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування
Що таке посттравматичний синдром і що робити людині, яка пережила його? ...
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??
Хто такий лідер і чому він необхідний будь-якій групі людей? Як завдяки ...
Немає настрою: 5 способів його виправити, якщо воно погане
Немає настрою: 5 способів його виправити, якщо воно погане
Що робити, коли немає настрою і чому воно пропадає? Чи можна цьому запоб ...
Як читати книги і навіщо? 5 порад правильного читання
Як читати книги і навіщо? 5 порад правильного читання
Як читати книги і робити це правильно? Навіщо читати книги і в чому кори ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ентузіазм: що це таке і як його розвинути??
Ентузіазм: що це таке і як його розвинути??
Що таке ентузіазм? Він є несподіваним натхненням або контрольованим стан ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео