Назад
Творче мислення: що це таке і як його розвинути??

Навигация по разделу
творческое мышление

Що таке творче мислення людини і його розвиток?

Що таке творче мислення людини? Як його посилити і розвинути? 5 найосновніших і перевірених способів розвитку творчого мислення.

Здатність приймати нестандартні рішення дуже корисна як у професійній діяльності, так і на побутовому рівні. Творче мислення допомагає виходити зі складних ситуацій, виділятися серед оточуючих і домагатися більшого, ніж люди, що діють за стандартним алгоритмом. Творче мислення-це найважливіше адаптаційне властивість людини, що підвищує його шанси на успіх. Але чи всі мають цю здатність? Чи можна розвинути творче мислення? Наскільки важко це зробити? Як навчитися мислити творчо? Розставимо все по своїх місцях.

Що таке творче мислення?

Творче мислення — це різновид мислення, що дозволяє створювати якісно новий продукт або приймати оригінальні рішення. Творче мислення пов'язане зі здатністю людини бачити світ трохи по іншому, розрізняти можливості і перспективи там, де інші б нічого не помітили.

Важливим компонентом творчого мислення є уява - вміння фантазувати, придумувати. Також значну роль відіграє і образне мислення-вміння візуалізувати свої думки, почуття, емоції .

Психологія творчого мислення дещо відрізняється від звичного сприйняття реальності. Там, де звичайні люди бачать Хмари, хтось виявить «білогривих конячок». Але саме завдяки цим «дивакам» в нашому світі з'являються чергові Мона Ліза і Євгеній Онєгін, на зміну пірамідам приходить Ейфелева вежа, а космічні кораблі починають борознити простори Всесвіту.

Природа творчого мислення досконально не вивчена. можливо, ці здібності закладаються ще на генетичному рівні і передаються від предків. Не можна заперечувати і впливу інформаційного поля нашої планети. Цілком ймовірно мозок людини побудований за принципом радіоприймача, вловлюючи певну частоту сигналів з космосу. В даному випадку психологія творчого мислення плавно перетікає в езотерику, відкриваючи духовну сферу людини.

Як би там не було, творче мислення можна розвивати і посилювати. Про це і поговоримо далі.

Пройти тест на тип особистості

Як розвинути творче мислення?

Існує багато способів, що дозволяють розвивати своє творче мислення. Одні з них виражені в ігровій формі, Інші – мають безпосереднє практичне застосування. Розглянемо основні прийоми.

1. Гра слів.

Для цієї вправи слід вибрати будь-які два слова з якого завгодно тексту. Це може бути книга, смс-повідомлення, реклама в під'їзді і що-небудь інше. Далі, по можливості, необхідно знайти щось спільне між ними, зв'язати в одному контексті. В ідеалі, навіть придумати маленьку історію.

Наприклад, беремо слова «світлофор» і «слон». Що між ними спільного? На перший погляд – нічого. Але, якщо задуматися, то і слон і світлофор можуть бути в Африці. Той же слон, може переходити через дорогу, коли йому дозволить світлофор. Або світлофор розташовується на хоботі стилізованої статуї слона і т.д. варіантів багато і заглибившись в них можна придумати абсолютно немислиму, але цікаву історію.

2. Латеральне мислення.

Спроба приборкати творчість за допомогою логіки і ерудиції . Технологія латерального (неочевидного) мислення полягає в тому, щоб поглянути на завдання з усіх можливих ракурсів. І в одному з них, вона розкриється в зовсім іншому світлі. Приклад з життя. Всі уявляють, що таке саморізи. Ними можна що-небудь куди-небудь прикріпити. Але завдяки цьому будівельному пристосуванню і плоскогубцям легко витягнути коркову пробку з пляшки вина, якщо під рукою немає штопора. Головне просто поглянути на ситуацію з іншого ракурсу.

3. Метод шести капелюхів.

Хороший спосіб розвинути творче мислення і роздвоєння особистості (в разі, якщо практикувати самому). Під час розгляду певного завдання або ідеї, учасники діляться на шість експертів з чітко обумовленими ролями відповідно до кольору їх " капелюхи»:

  • Біла (логіка – - від людини в даній капелюсі потрібно все " розкласти по поличках»;
  • Жовта (оптимізм) - в цьому випадку слід надіти "рожеві окуляри" і побачити переваги;
  • Чорний (критика – - має на увазі виявлення "підводних каменів" і недоліків в чужих ідеях;
  • Зелена (творчість) - найбільша креативна капелюх, перебуваючи в якій варто пустити свою уяву у вільний політ;
  • Червона (емоції – - її володар повинен описати емоції, які у нього виникають у відповідь на поставлене завдання;
  • Синій (філософія) – дістається найдосвідченішому учаснику, який може узагальнити висловлювання інших.

Особливо вплине на творче мислення, якщо людина приміряє невідповідну йому капелюх. Це моментально виб'є його із зони комфорту, ще сильніше активізувавши розумовий процес.

4. Зворотний мозковий штурм.

Ще один колективний прийом, як підвищити творче мислення. Технологія мозкового штурму відома багатьом. Кожному учаснику дають можливість висловити максимально можливу кількість своїх ідей без попередньої критики. Після закінчення, всі припущення збираються і починається їх раціональне обговорення. Поступово залишаються найкращі варіанти. Зворотний мозковий штурм дозволяє ще більше запустити свою фантазію , оскільки під час нього треба висловлювати відверто неправильні ідеї. Наприклад, тема обговорення-розробити новий вид пляшки. При стандартному підході, всі учасники почали б думати на тему її поліпшення. А при зворотному мозковому штурмі, навпаки, - як зробити гірше. У підсумку можуть прозвучати ідеї, які при звичному підході навіть не змогли б зародитися, але при їх обговоренні стануть «родзинкою» нового концепту.

5. Читання написів навпаки.

Дитяча гра, яка не втрачає своєї актуальності і для дорослих. Творче мислення запускається при будь-якій нестандартній ситуації, коли ми не можемо діяти шаблонно. Почавши читати вивіски або рекламні оголошення навпаки, ми моментально активуємо свою творчість . Найкраще грати в парі, гуляючи по місту. Один учасник називає таким оригінальним способом слова, а другий намагається їх якомога швидше перевести. Веселе проведення часу і підвищення творчого потенціалу гарантовані.

Творче мислення людини посилюється в ситуації відмови від звичних життєвих алгоритмів. Іноді до його вдосконалення підштовхують обставини, але часто розвинути творче мислення можна і самостійно. Найкраще це робити з кимось, влаштовуючи своєрідні змагання один з одним.

Пройти тест на тип сприйняття

Зараз читають
Як пізнати себе краще? 7 ідей
Як пізнати себе краще? 7 ідей
Як пізнати себе, коли немає чітких життєвих орієнтирів? Чому легко заплу ...
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Як стримувати емоції і чи може бути шкідливо для психічного здоров'я? Як ...
Емоційний інтелект: що це таке і як його розвинути??
Емоційний інтелект: що це таке і як його розвинути??
Що таке емоційний інтелект і що входить в це поняття? Які є вправи для й ...
Як познайомитися з дівчиною в Інтернеті? 11 порад
Як познайомитися з дівчиною в Інтернеті? 11 порад
Як познайомитися з дівчиною в Інтернеті і зацікавити її? Чи так це важко ...
Як поцілувати хлопця: 20 порад на будь-який випадок
Як поцілувати хлопця: 20 порад на будь-який випадок
Як поцілувати хлопця першої і взяти ініціативу в свої руки? Як натякнути ...
Психологічний гормезис або користь помірного булінгу
Психологічний гормезис або користь помірного булінгу
Психологічний гормезис — це помірне вплив стресових факторів на психіку, ...
Кураж: що це таке і як його зловити в потрібний момент??
Кураж: що це таке і як його зловити в потрібний момент??
Що таке кураж? Чому стан куражу означає перевершити свої фізичні та емоц ...
Новое youtube видео