Назад
Афірмації: що це таке, звідки взялися і чи працюють вони??

Навигация по разделу
аффирмации

Що таке афірмації і наскільки вони ефективні?

Що таке афірмації, їх природа і історія появи. Які вони бувають і чому афірмації можуть не працювати? Правила створення з прикладами

Так чи інакше, кожен з нас займається самонавіюванням. Будь-яка думка, яка відвідує людину, відображає його світосприйняття і формує навколишню реальність. Афірмації допомагають навчитися правильно мислити, налаштовуючись на успіх. Про них чули багато, але всерйоз пробують одиниці. Чому так відбувається? Що таке афірмації? Як правильно їх виконувати?

Наскільки відповідально слід до них ставитися? Чи можна обійтися без цього методу? Які результати може принести щоденна практика афірмацій? Чи можуть вони нашкодити або тільки несуть користь? Які допоміжні інструменти будуть потрібні? Чи кожен може оволодіти цим методом? Чи буде потрібно для цього вчитель або можна освоювати афірмації самостійно? Питань багато, так що почнемо на них відповідати.

Що таке афірмація?

Афірмація — це практика самонавіювання, заснована на методичному і регулярному повторенні позитивної фрази, подумки наближає людину до результату, до якого він прагне. Сенс афірмації пов'язаний з тим, щоб зміцнити у підсвідомості віру в свої сили і можливості. Наприклад, хлопець побоюється вплутуватися в конфліктні ситуації, вважаючи себе недостатньо сміливим і рішучим. Якщо він щодня, немов мантру, буде повторювати афірмацію» я можу за себе постояти", то поступово звикне до цієї думки і, можливо, в один з моментів зможе дати відсіч кривдникам.

Але тут ховається і небезпека афірмацій . Справа в тому, що самі по собі, без старанної роботи над створенням поліпшеної версії людини, вони не так ефективні і швидше стають самообманом. Диму без вогню не буває. Якщо, наприклад, дівчина не популярна серед хлопців, то одним лише самонавіюванням їй не обійтися. Перш за все, вона повинна розібратися, чому так відбувається. Можливо, їй слід стати трохи спортивніше, акуратніше, одягатися більш сексуально і т. д.

Щоденні афірмації підвищать її самооцінку, але причин байдужості з боку чоловіків не усунуть. Навіть культові мотиваційні автори, такі як Наполеон Хілл, Брайан Трейсі або Дейл Карнегі, не заперечують важливість праці в досягненні результату. Можна скільки завгодно вселяти собі потрібні думки, але без старанності і працьовитості мета досягнута не буде. Просто оптимізм допомагає швидше домогтися свого.

Пройти тест на самооцінку

Природа афірмацій

Можна довго міркувати про принципи роботи афірмацій, але це абсолютно не впливає на їх ефективність. З одного боку знаходяться езотерики, які запевняють, що думки матеріальні і людина може змінювати навколишній світ на свій розсуд. З іншого флангу йде офіційна наука, яка більш обережна в своїх твердженнях. У психології замість слова "афірмації «застосовують поняття»позитивні установки".

З точки зору коучингу , думки допомагають підбирати оточення, від якого залежить формування особистості. Найближчі друзі і знайомі визначають те, ким стане людина, але їх він вибирає сам, а точніше – притягує в своє життя своїми думками, словами, вчинками. Той, хто не вірить в себе, в результаті оточується людьми, які його теж не поважають. Це буде занижувати і без того невисоку самооцінку. Так що, практика афірмацій кожен день допоможе людині поліпшити думку про самого себе, що поступово перетворить все його оточення і створить ефект сніжної лавини позитивних змін.

Якщо ж мають рацію прихильники езотеричних навчань, то тим більше афірмації корисні, адже вони допомагають конструювати реальність. Людина створює той світ, в який він вірить. Чому ж тоді так складно повірити в ефективність афірмації? Чому перші кроки в цій практиці швидше викликають збентежену посмішку, ніж ентузіазм? Чому багато хто впевнений, що все це мракобісся, яке тільки відволікає людину від дійсно важливих справ?

Справа в тому, що будь-який комплекс не з'являється на рівному місці. Завжди є об'єктивні і суб'єктивні передумови до його формування. Припустимо, професійний боксер абсолютно не сумнівається в своїй силі і бійцівських навичках, але вкрай незадоволений своєю грамотністю. Він вважає себе дурним, адже все суспільство нав'язує подібні стереотипи . Якщо ця людина скаже собі» я дуже сильний і поб'ю будь-якого", то внутрішнього відторгнення ця фраза не викличе. Якщо ж в якості афірмації на кожен день буде обрана репліка «я дуже розумний і знаю більше, ніж інші», то сама підсвідомість чинитиме опір такому формулюванню.

З одного боку – це суб'єктивний фактор, навіяний думкою більшості. З іншого боку, є і об'єктивні причини, які пов'язані з щільним графіком тренувань, що не дозволяє приділяти багато часу інтелектуальному розвитку. Та й регулярні удари по голові розуму не додають. Так що, починаючи афірмації, цей боксер буде сам сумніватися перший час в їх правдивості, але поступово правильні думки укореняться в його розумі і почнуть сприйматися істиною. Головне, підкріплювати самонавіювання читанням книг, переглядом документальних телепередач і спілкуванням з розумними співрозмовниками.

Пройти тест на темперамент

Історія появи афірмацій

Незважаючи на те, що слово «афірмації» нагадує якусь давньосхідну практику, на зразок йоги або медитації, насправді вони з'явилися набагато пізніше в Європі. Одним з перших про ефективність самонавіювання (аутосуггестии) говорив французький психолог і фармацевт Еміль Куе, що народився в 1857 році. Він розробив методику особистісного зростання, засновану на здатності людини вселяти собі потрібну інформацію.

Цей же підхід він пропонував і в психотерапевтичній практиці, оскільки вважав причиною захворювань уяву. Його дослідження зрештою призвели до відкриття ефекту плацебо , тобто саме зцілення пацієнтів однією лише силою їх віри в можливість цього. Еміль Куе запевняв, що в боротьбі між силою волі і уявою перемагає останнє, хоча ця думка і виглядає парадоксальним.

У своїх дослідженнях психолог спирався на праці іншого свого співвітчизника, невропатолога Іполита Бернхейма, який почав вивчати роль навіювання (сугестія) і самонавіювання в розвиток психічних захворювань . Також Еміль Куе вивчив роботи ще одного французького лікаря Амбруаза Огюста Льебо, засновника «школи Нансі», який практикував гіпнотерапію або лікування за допомогою гіпнозу.

Саме з цими трьома прізвищами можна пов'язати виникнення вчення про афірмації, яке в подальшому знайшло поширення завдяки практикуючим психологам і психіатрам. Дослідження Еміля Куе були сприйняті і інтерпретовані німецьким психотерапевтом Йоганном Генріхом Шульцем-автором методу аутогенного тренування, яка здобула світову популярність. Ним же був розглянутий феномен психосоматики , або впливу психіки людини на його реальне фізичне здоров'я.

Ідеями Куе перейнялися і американські мотиваційні оратори і автори Максвелл Мальц, Наполеон Хілл, Норман Піл, Роберт Шуллер, Вільям Клемент Стоун та інші. Завдяки їх книгам, виступам і проповідям люди дізналися про благотворний вплив думки на здоров'я і успіх людини. Вони наблизили наукові теорії до розуміння широкої громадськості, популяризувавши методи аутосугестії серед американців та європейців. Надалі до них приєдналися і такі письменники як Брайан Трейсі, Хел Елрод, Луїза Хей. Так що, афірмації-це відносно новий інструмент саморозвитку, який фактично з'явився трохи більше століття тому. Розібравшись з походженням, розглянемо які їх різновиди бувають.

Пройти тест на тип особистості

Види афірмацій

Класифікація афірмацій спирається, як правило, на ті завдання, які люди найчастіше ставлять перед собою. Здоров'я, любов, кар'єра, успіх, багатство, спортивні перемоги, творче натхнення – ось неповний перелік основних тим, які найчастіше піднімаються в афірмації. Залежно від мети, це можуть бути періодичні або щоденні вправи. Наприклад, спортсмен під час підготовки до змагань налаштовує себе на перемогу. Припустимо, він завойовує золото і сенс продовжувати самонавіювання зникає. Проходить час, на горизонті з'являється новий турнір і процедура повторюється.

На відміну від цього підходу афірмації на кожен день застосовуються регулярно. Як правило, це фрази загального призначення, не прив'язані до конкретної події:

 • " я все можу»;
 • " я успішний»;
 • «я подобаюся людям».

Їх можна повторювати в будь-який момент, від цього ефект тільки посилиться . Переборщити з такою вправою не можна, адже воно приносить тільки користь. Важливо не забувати і про інші методи саморозвитку, які повинні доповнювати самонавіювання. Людині, яка хоче знайти нових друзів, крім афірмацій на дружбу, необхідно розвивати свої комунікативні навички, більше спілкуватися з людьми, частіше з ними знайомитися.

Окремий тип складають афірмації Луїзи Хей , які охоплюють різні сфери життя, від любові до здоров'я до кар'єрного зростання. Американська письменниця і практикуючий психолог, засновниця руху самодопомоги, благодійного фонду, видавництва і радіокомпанії, Луїза Хей на прикладі власного життя довела силу і користь афірмацій. Вона була переконана, що причини хвороб і емоційних проблем людини пов'язані з негативними переконаннями, деструктивними думками і переживаннями. Кожна її афірмація спрямована на боротьбу з негативними психологічними установками, що допомагає поліпшити здоров'я, самопочуття і настрій. Головне, що потрібно від людини – змінити мислення в позитивну сторону.

Проаналізувавши проблеми, які найчастіше турбували оточуючих, Луїза Хей розробила основні типи афірмацій, серед яких:

 • Зміцнення здоров'я;
 • Залучення любові;
 • Вміння любити себе;
 • Розвиток самоповаги;
 • Поліпшення фінансового стану;
 • Підвищення творчих можливостей;
 • Оптимізація клімату в робочому колективі;
 • Побудова успішної кар'єри;
 • Розвиток духовного потенціалу;
 • Програмування гідної старості.

Цей перелік афірмацій зацікавить практично кожного, адже враховує інтереси більшості людей. Якщо навіть він і не охоплює повністю всі можливі варіанти, то допомагає зорієнтуватися і придумати відповідну афірмацію. Наскільки цей метод ефективний, поговоримо далі.

Пройти тест на характер людини

Ефективність афірмації

Будь-який інструмент приносить користь тільки в разі його грамотного використання. Афірмації-не виняток. На відміну, від кухонного ножа, вони не принесуть шкоди, якщо застосовувати їх необдумано. Ними не поріжешся, але і користі також не буде. Чим же обумовлена ефективність цього методу? Самонавіювання працює на підсвідомому рівні. Воно змушує розум вірити в реальність тих чи інших подій.

Якщо людина сама себе програмує на успіх, то неминуче досягає його. Це ефект плацебо, який особливо яскраво проявляється в питаннях здоров'я. Численні дослідження доводять, що людина здатна помітно поліпшити власне самопочуття однією лише вірою в одужання. афірмації - не науковий метод , але менш ефективними від цього вони не стають. Це скоріше додатковий інструмент, що допомагає досягати результат швидше і якісніше.

У професійному спорті, наприклад, крім тренера, масажиста, дієтолога, поширені і психологи. Вони допомагають налаштуватися на перемогу, оговтатися після поразки, витримати суворий тренувальний режим. Афірмації надають аналогічне вплив, мобілізуючи сили людини в актуальному напрямку. Цим і обумовлена їх ефективність. Але спрацьовують вони не завжди, чому також є логічне пояснення.

Чому афірмації не працюють?

Афірмації можуть виявитися абсолютно марними, як правило, з двох причин. Перша пов'язана з надмірною самовпевненістю людини. Припустимо, дівчина вселяє собі, що вона дуже приваблива. Безумовно, це дуже правильно. Але вона не робить нічого для досягнення своєї мети. Крім щоденного самонавіювання, вона так і не записується в спортзал або до косметолога, не намагається доглядати за своєю шкірою і волоссям, не стежить за харчуванням, не експериментує зі стилем. Можливо її самовпевненість і передається співрозмовникам на підсвідомому рівні, але ефекту не робить, адже реальна робота над собою не виконана.

Друга причина, по якій афірмації не працюють – це невпевненість в їх ефективності. Самонавіювання передбачає практично фанатичну віру. Якщо людина займається цим без належної самовіддачі, швидше за все, він закине свою затію і більше до неї не повернеться.

Третя причина – нерегулярність і не системність використання. Якщо звертатися до афірмації час від часу, а не постійно, то і ефективність їх буде знижена.

Пройти тест на півкулі мозку

Як правильно займатися афірмаціями?

Крім щирої віри в результат, афірмації припускають дотримання і інших умов. Найкраще виконувати їх сутра, протягом першої години після пробудження. У цей період підсвідомість найбільш відкрито для психологічних маніпуляцій, включаючи самонавіювання. Це не означає, що займатися потрібно цілу годину, досить буде п'яти або десяти хвилин. Крім того, необхідно виключити всі відволікаючі фактори, тобто знайти максимально затишне і тихе місце. Ще важливо підібрати афірмацію або скласти її самостійно.

Правила створення афірмацій

Незважаючи на всю умовність цього методу, для його правильного застосування необхідно дотримуватися досить чіткі правила.

 • По-перше, афірмації повинні бути тільки позитивними. Замість фрази "я не боюся", краще говорити»я сміливий";
 • По-друге, цей метод передбачає реальний час. Не "я досягну успіху" «а " я успішний»;
 • По-третє, чим конкретніше буде бажання, тим простіше буде його реалізувати. Наприклад,»у мене Skoda Octavia 2020 року в комплектації Style c бензиновим двигуном".

Дотримання простих правил в поєднанні з вірою в ефективність афірмацій зроблять цю методику помічником в досягненні успіху.

У списку прийомів саморозвитку і поліпшення життя людини афірмації давно вже зайняли важливе місце. Вони прості в застосуванні, не мають побічних ефектів і підходять кожному, незалежно від соціального рівня, віку або амбіцій. Їх єдине призначення-наблизити реалізацію особистих цілей, незалежно від їх масштабів і соціального значення.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Що таке психічні захворювання і як визначити їх наявність? Яке ставлення ...
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Що таке конфлікт поколінь і в чому його прояв? Особливості різних поколі ...
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Що таке планування і які його види і інструменти бувають? Відмінності мі ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Екскурсію по основних віхах і етапах розвитку тайм-менеджменту для нас р ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке уява і які види бувають? 7 відмінних методик як розвивати уяву в ...
Новое youtube видео