Назад
Психологічне консультування: що це таке і види консультацій

Навигация по разделу
психологическое консультирование

Що таке психологічне консультування та його види?

Що таке психологічне консультування і чим воно відрізняється від психотерапії? Як знайти психолога для особистої бесіди та консультації в онлайн-форматі?

Якщо життєва проблема турбує, а рішення не приходить навіть після довгих роздумів і бесід з друзями, допоможе психологічне консультування. Ми зібрали інформацію для тих, хто хоче розмежувати поняття консультації і терапії, побільше дізнатися про методи роботи психолога-консультанта і вибрати для себе зручний формат зустрічі.

Що таке психологічне консультування?

Психологічне консультування — це одна з форм психологічної допомоги психічно здоровому Клієнту в складній життєвій ситуації. Можна назвати це "швидкою психологічною допомогою", покликаної вирішити локальну душевний біль тут-і-зараз . Тому завдання психологічного консультування - не "глибоке занурення" в ментальні проблеми, не тривале лікування розладів, а оперативна робота з деструктивними формами спілкування, корекція і вироблення нових форм поведінки, планування дій клієнта.

Психологічне консультування тісно взаємопов'язане з психотерапією . Наприклад, одноразова психологічна консультація може привести до короткострокової психотерапії або необмеженої в часі психотерапевтичної роботи. Або ж клієнт після опрацювання всіх проблем на психотерапії, може звертатися до психотерапевту за консультацією з наболілого питання.

Поділ терапевтичного і консультаційного напрямків в психології досить умовне, але воно є.

Відмінність психотерапії від психологічного консультування

психотерапія Психологічне консультування
до психотерапевта приходять із запитом: « все погано, допоможіть… » до консультанта приходять із запитом: « є проблема, допоможіть розібратися ».
Психотерапевт виступає в ролі батька, Утішителя або мудреця. Психолог виступає в ролі дорослого співрозмовника або ділового Партнера.
фокусується на внутрішньоособистісних проблемах. Направлено на проблеми взаємодії особистості з соціумом.
передбачає особисте спілкування (принаймні на початку роботи). може проводитися очно, по телефону, анонімно, в режимі відео-консультації, листування в чаті, листування по електронній пошті.
від початку і до кінця працює з одним клієнтом. бувають особисті консультації або спільні сеанси з партнером, дітьми, друзями
Робота в основному крутиться навколо почуттів, емоцій, переживань, сумнівів. робота стосується конкретних дій, рішень, планів.
звертається до несвідомого, чуттєвого сприйняття. звертається до свідомості , інтелекту, раціонального мислення.
звертається до минулого. концентрується на сьогоденні та майбутньому.
проходить в уповільненому темпі, можна сказати навпомацки. проходить енергійно, з обговоренням варіантів вирішення намічених планів.
закінчується загальним покращенням стану клієнта. закінчується конкретними висновками, вирішенням питання.
частіше орієнтована на десятки сесій протягом декількох років. спочатку орієнтовано на 5-6 сесій.

Консультаційне направлення в психології виникло у відповідь на потреби людей без клінічних порушень, але з конкретними життєвими проблемами. Наочний приклад психологічного консультування-розмова по телефону довіри. Людина з особистою трагедією розмовляє з анонімним психологом, якого він ніколи не бачив. Психолог в свою чергу намагається знайти контакт і вибудувати бесіду так, щоб вирішити клієнтський запит. В середньому консультація триває від півгодини до 4-6 годин і в більшості випадків мова йде про особистісних протиріччях.

Пройти тест на невпевненість у собі

Етичний кодекс в роботі психолога.

Консультативний вид психологічної допомоги спочатку будувався на клієнт-центрованої гуманістичної психотерапії К.Роджерса. Поступово він увібрав моделі взаємодії з когнітивно-поведінкової терапії , гештальттерапії , сімейних розстановок, транзактного аналізу. Серцевиною напрямку вважається "консультативна взаємодія", при якому клієнт за допомогою психолога вчиться вирішувати проблеми, спираючись на свої сильні сторони і внутрішні ресурси.

Під час спільної роботи психолог-консультант стає для клієнта своєрідним психологічним дзеркалом, яке, як і звичайне, допомагає «привести себе в порядок». Крім цього» дзеркало " дає можливість розглянути себе з боку, сфокусуватися на проблемі, перенаправити роботу від скарги через бажання до вирішення. Але все це-не звичайна бесіда двох хороших друзів, а коректна робота психолога відповідно до етичного кодексу.

Як зрозуміти, що психолог-консультант дотримується етичного кодексу:

 • Виявляє доброзичливо-безоціночне ставлення. Не засуджує, не обурюється, але допомагає клієнту відчути себе комфортно під час прийому.
 • Не дає конкретних порад. Психолог звертає увагу, підказує, допомагає, направляє, але не дає готових інструкцій до дії.
 • Гарантує анонімність. будь-яка інформація, отримана під час роботи, не може передаватися приватним особам або державним організаціям без згоди клієнта.
 • Поділяє відносини з клієнтом всередині і поза Кабінетом психолога. консультування родичів, знайомих знецінюється через упереджене ставлення в парі клієнт-терапевт.
 • Орієнтується в роботі на клієнтські цінності. Терапевт відштовхується не від знання «правильно/неправильно», а працює в інтересах клієнта.

Види психологічного консультування.

Консультування буває професійним, діловим, організаційним, педагогічним, промисловим, релігійним, репродуктивним.  За статистикою звернень найпопулярніші-особиста і кризова Сімейна консультація. Сімейне консультування ділиться на кілька напрямків: робота з подружжям, батьками і дітьми, рекомендації в зв'язку з розлученням і вступом в шлюб, в зв'язку з народженням дитини.

В залежності від поставленого завдання психолог-консультант приділяє більше уваги:

 • Проблеми клієнта . Акцент робиться на аналізі зовнішніх причин проблемної ситуації. Мета роботи-сформувати у клієнта здатність до адекватних дій, навчити технікам самоконтролю.
 • Особистості клієнта. Акцент робиться на на особистих установках, що спровокували неприємну ситуацію. Мета роботи-допомогти клієнту заглянути вглиб себе.
 • Вирішенні запиту. Акцент робиться на пошуку і внутрішніх ресурсів клієнта, але без звернення до почуття провини. Мета роботи-розширити його уявлення про свої сильні сторони і активувати свій Потенціал .

Формат зустрічі і акценти вибираються по ходу розмови.

Пройти тест на самооцінку

Як проходить психологічне консультування?

Клієнт приходить до психотерапевта зі своїм особистим, унікальним болем. Але на першу консультацію більшість людей наводить одне загальне утруднення: неможливість відверто поспілкуватися з розумним співрозмовником і отримати адекватний погляд з боку. Родичі або друзі готові допомогти, але вони виявляються настільки втягнутими в особисті проблеми клієнта, що не можуть міркувати про них відсторонено. Іноді у близьких просто немає потрібних знань або досвіду, щоб розкласти по поличках проблему або дати слушну пораду.

Можливість виговоритися допомагає клієнту краще структурувати свій запит, а в окремих випадках – самому знайти рішення. Щоб направити розмову в потрібну сторону і максимально розговорити співрозмовника, терапевти застосовують додаткові техніки психологічного консультування:

 1. Відкрите питання : дає можливість зосередити увагу на особистому досвіді, задати напрямок роздумів.
 2. Невербальний вплив: підбадьорюючі жести, кивок голови, нахил тулуба – розташовують співрозмовника до більшої відвертості.
 3. Підтримка: розповідь про особистий досвід для підтвердження висловлених почуттів або ставлення.
 4. Рефлексивне слухання: передбачає активне переживання разом з клієнтом.
 5. Емпатія : встановлення довірчих відносин і позитивної психологічної зв'язку в парі клієнт-психотерапевт.
 6. Фокусування: з його допомогою консультант підводить співрозмовника до конкретної проблеми, не дає піти в роздум.
 7. Інформація: розповідь про когнітивні спотворення, механізми, причини, стадії різних психологічних явищ.
 8. Зворотній зв'язок : показує клієнту, як він виглядає з боку, як його сприймають оточуючі.
 9. Конфронтація : демонстрація суперечностей, розбіжностей у розповіді клієнта.
 10. Пошук альтернатив: міркування про можливі шляхи вирішення проблеми, аналіз прийнятого рішення.

Додатково можуть використовуватися спеціальні завдання або вправи з різних психотерапевтичних напрямків, які змінюють хід бесіди і допомагають клієнту глибше зануритися в проблему. Наприклад,» техніка порожнього стільчика«,» контракт з самим собою«,»розмова з померлим родичем". Психолог-консультант орієнтується на характер клієнтського запиту, потім вибирає завдання і конкретну техніку.

Як вибрати психолога для першої консультації?

Правило «чим дорожче, тим краще» тут не працює. Є чимало служб безкоштовної психологічної допомоги, де консультують психологи з десятирічним досвідом роботи. Одночасно існує величезна кількість сайтів, де під знаком «психологія» працюють колишні інженери, архітектори, вчителі. І беруть за консультації чималі гроші.

В результаті клієнт сам визначає підйомну вартість консультації і шукає фахівця.

На що звернути увагу при виборі терапевта?

 • Освіта. надзвичайно важливий фактор. Одна справа-сертифікат про перепідготовку, інша – диплом медика, психолога, курси перепідготовки, членство в асоціаціях.
 • Досвід. безпосередньо пов'язаний з освітою. Крім теорії важливий накопичений фактичний матеріал, знання про життєві ситуації, роки вислуханих людських історій.
 • Супервізія. Психолог-консультант сам звертається до психотерапевта, щоб отримати зауваження по роботі, Скинути накопичені емоції, обговорити труднощі. Без цього він не зможе працювати.
 • Відгуки та рекомендації. мають значення не «накручені» лайки і проплачені відгуки, а Коментарі реальних клієнтів або сарафанне радіо.
 • Напрямок. є загальноприйняті і специфічні техніки консультування. Комусь важливо, щоб його вислухали. Інший хоче, щоб його підбадьорили. Вирішувати клієнту.

Сьогодні онлайн-спілкування з психологом перестало бути чимось екзотичним. З огляду на завантаженість клієнтів і великі відстані, онлайн-допомога досить ефективна. Якщо передбачається онлайн-консультація, до психолога висуваються додаткові вимоги:

 • Достатній досвід спілкування в мережі з особистих і робочих питань.
 • Досвід особистої терапії в онлайн-форматі.
 • Вміння однаково ефективно працювати з відео - та аудіоінформацією.
 • Хороші навички користувача (знання програм, технічна допомога в установці програм).

Оплата за онлайн-консультацію проходить до сеансу, тому вибирати терапевта потрібно скрупульозно.

Психологічне консультування має додатковий аргумент на свою користь: в перший раз можна записатися не на психотерапію, а всього лише на консультацію. Людям з упередженням проти « мозгоправов» це допоможе подолати внутрішній бар'єр і звернутися за допомогою, коли вона потрібна. Тому що іноді головна причина приходу на консультацію – тільки вершина айсберга, розглянути який можна тільки за допомогою психотерапії.

Пройти тест на депресію

Зараз читають
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Чому з'являється впевненість, що мене ніхто не любить і чи так це наспра ...
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Ефективні поради про те, що робити, якщо не хочеться жити? Де шукати мот ...
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Що таке міжособистісний конфлікт і які його основні ознаки? Які види був ...
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Що таке розвиток особистості і як це допомагає знайти свою індивідуальні ...
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть, якщо вона відійшла на другий план? Які є способ ...
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною в невідповідному місці або в неправильний час може ...
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Як жінці знайти своє покликання і заробляти гроші легко і з задоволенням ...
Новое youtube видео