Назад
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??

Навигация по разделу
психологический портрет

Що таке психологічний портрет особистості?

Що таке психологічний портрет і які пункти обов'язково включає в себе? В яких ситуаціях він може стати в нагоді? Як скласти психологічний портрет?

Коли людина щось говорить або пише, він, перш за все, розповідає про самого себе. Які слова він використовує, як розмахує руками, коли посміхається або гидливо морщиться – все це дає масу інформації для того, щоб скласти його психологічний портрет. Кому крім працівників спецслужб потрібні такі портрети і як» намалювати " самого себе, розповідаємо в статті.

Що таке психологічний портрет?

Психологічний портрет — це комплексна психологічна характеристика людини, яка відображає його внутрішній вигляд, допомагає спрогнозувати його дії і реакції в значущих ситуаціях. Таку психологічну характеристику можна скласти після особистої бесіди з людиною, на підставі його письмової розповіді про себе або після аналізу його сторінки в соціальних мережах. Щоб скласти всебічний психологічний портрет застосовують комбінацію спеціальних методик, опитувальників, тестів.

Раніше популярними були психологічні портрети, намальовані на полотні. У них художники намагалися не просто переказати події, але максимально точно передати характер і переживання героя картини, розповісти про його становище в суспільстві, взаємодії з оточуючими. Сьогодні психологічні портрети популярні в фотомистецтві. Це неординарне і інтелектуальне напрямок в сучасній фотографії дає можливість висловити внутрішній світ моделі, а не фотографа.

Медики, психологи, соціологи, менеджери з персоналу, юристи, детективи і педагоги не малюють, а складають текстову психологічну характеристику людини. По суті, Письмові характеристики, які видавалися в школах і на підприємствах – це ті ж психологічні портрети.

Навіщо складати психологічний портрет особистості?

 1. Щоб краще зрозуміти себе . Допомагає розкрити неясні моменти поведінки, з'ясувати свої реакції на подразники або радісні моменти, розібратися з мотивацією, виявити складності в спілкуванні.
 2. Щоб вибрати професію. зазвичай пошуками професії займаються випускники шкіл, але змінюють сферу діяльності і в 30 і в 40 років. Особливо допомагає тим, хто ще вибирає ВУЗ або замислюється про зміні професії .
 3. Щоб з'ясувати сумісність з потенційним партнером . Якщо потрібно, допомагає визначити позитивні або негативні риси особистості, що називається «на старті» відносин. Або ж підібрати інший стиль поведінки в конфліктних ситуаціях.
 4. Знайти нового претендента на посаду . Допомагає, коли роботодавець не хоче діяти «методом проб і помилок», а прагне підібрати на посаду відповідних співробітників і забезпечити безпеку компанії.
 5. « промацати " потенційного клієнта або партнера для бізнесу . Правильно складена характеристика клієнта допомагає виробити тактику переговорів, скласти унікальну торгову пропозицію і взагалі зрозуміти – хто це: серйозний партнер або шахрай.

Складові психологічного портрета.

Психологічну характеристику можна скласти для самого себе або описати іншу людину. Але в будь-якому випадку вона включає обов'язкові компоненти:

 • Темперамент. традиційно типи темпераментів поділяються на сангвініків , холериків , флегматиків , меланхоліків і визначають стиль поведінки людини.
 • Інтелект. визначає здатність до навчання, адаптації, раціонального мислення.
 • Характер. це стійкі особливості поведінки, які визначають ставлення до праці, до інших людей, до самого себе, до речей.
 • Вміння спілкуватися . Включає вербальну, невербальну, семантичну (смислову) манеру спілкування.
 • Здібності. до загальних здібностей відносять готовність до праці, гнучкість розуму, адаптивність, продуктивність.
 • Емоційність. вірніше, здатність керувати і контролювати свою емоційність.
 • Самооцінка. це емоційно-ціннісне ставлення до себе, яке виражається в заниженій, завищеною, адекватної самооцінки.
 • Спрямованість. в її основі лежить мотиваційно-потребностная сфера, яка може бути спрямована на завдання, на спілкування, на самого себе.
 • Рівень самоконтролю. це контроль власних дій і впливів, який включає емоційний контроль, самоконтроль поведінки.
 • Здатність до групової взаємодії. це здатність до комунікації, вміння підтримати розмову, знайти спільні теми або інтереси.

Пройти тест на темперамент

Методик для складання психологічного портрета існує чимало, і використовувати всі одночасно не має сенсу. Менеджер по персоналу може скомбінувати кілька методик в залежності від майбутньої посади здобувача. Наприклад, для одних спеціальностей пріоритетом є відповідальність, стресостійкість, а для інших – комунікабельність, вміння переконувати.

Є стандартні особистісні та професійні опитувальники , за допомогою яких можна скласти психологічний портрет – приклад опитувальника разом з його розшифровкою можна знайти у відкритому доступі в мережі і у нас на сайті. Найпопулярніші це:

Але вищий пілотаж – це психологічний профіль злочинця, який складають слідчі-профайлери. Адже інформацію вони отримують не за тестами, а часто навіть не виїжджають на місце злочину. За фотографіями, протоколами, звітами експертів профайлери роблять припущення про можливий вік, сімейний стан, виховання, сексуальну зрілість злочинця, щоб потім за цими даними скласти майбутній алгоритм поведінки.

Як навчитися складати психологічний портрет?

Зрозуміло, що це справа знань і досвіду. Адже навіть результати тестування потрібно вміти розшифрувати правильно. Але можливо обійтися і без них. Є менш трудомісткі, але більш ефективні методи, які допоможуть скласти психологічний профіль людини. Навіть того, кого бачиш вперше.

 • Зовнішній вигляд. це тільки перший етап знайомства, які не дає 100% гарантії правильності, зате допомагає скласти перше враження. Оцінити можна акуратний / неакуратний зовнішній вигляд, чистоту взуття, простоту/химерність аксесуарів. А ще-звернути увагу на татуювання або додаткові речі, які людина тримає в руках.
 • Мова тіла. це жести, міміка, мимовільні рухи руками, які слідують за думкою.
 • Мова. як людина говорить або формулює думку, які слова або вирази використовує, можливо, застосовує сленг певної субкультури або професійні жаргонні слівця.
 • Аналіз почерку. графологічний аналіз рукописного тексту-один з найдавніших і популярних методів, які використовували для визначення рис характеру людини, його схильностей, схильностей до тих чи інших вчинків.
 • Риси обличчя. стародавня наука фізіогноміка поступово переросла в психо-фізіогноміку – психодіагностику людини за рисами обличчя, будовою черепа, мімічних зморшок.

Але є у цих пунктів одне спільне велике «але» – всі вони вимагають знань, спостережливості, досвіду. Просканувати і правильно оцінити співрозмовника з перших хвилин спілкування виходить тільки у суперпрофесіоналів. А новачкам доведеться складати особисту базу даних: спостерігати за знайомими, робити припущення, а потім вже складати психологічно портрет і звіряти свої прогнози з реальністю.

Зараз читають
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити зі своїм життям, якщо здається що все не так? Як вийти з цього ...
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Що таке самореалізація людини і які є її види? Які основні ознаки, за як ...
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Що таке психологічний портрет і які пункти обов'язково включає в себе? В ...
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Як говорити ніжні слова правильно? Чи однакові вони для чоловіків і жіно ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Хто такий садист і як розпізнати побутового садиста? Як справлятися зі с ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео