Назад
Тип сприйняття: візуал, аудіал, кінестетик, дискрет, що це і хто такі??

Навигация по разделу
Тип восприятия

Що таке тип сприйняття і які типи сприйняття бувають?

Що таке тип сприйняття, як він визначається і яку може принести практичну користь? Як розрізнити: візуала, аудіала, кінестетика і дискрета? Тест на тип вопсріятія

Людина живе в динамічному світі. Щоб встигати за всіма його змінами, необхідно якось вловлювати інформацію, що надходить. Природа наділила людей різними способами взаємодіяти з навколишнім простором, а також сприймати свій внутрішній світ. В процесі еволюції з'явилися аналізатори, наприклад, зоровий, вестибулярний, слуховий, тактильний, смаковий, нюховий.

Але розвинені вони неоднаково. Тип сприйняття залежить від багато чого. Прийнято говорити про аудиалах, візуалах, кинестетиках і дискретах. Хто це такі, і як правильно їх визначати, можна дізнатися, прочитавши цю статтю.

Що таке тип сприйняття?

Тип сприйняття — це домінуючий канал надходження інформації для конкретної людини. У нормі, зір, слух і тактильні відчуття доступні кожному. Але яскравіше виражений саме один з аналізаторів. Це помітили ще наші предки. Наприклад, в VI столітті до н.е. давньогрецькі філософи звертали увагу на неоднорідність своїх сучасників. Вже тоді зародилися перші уявлення про різні характери і темпераменти, не обділили увагою мислителі і типи сприйняття.

Пройти тест на тип сприйняття

Але до XVIII століття великих досліджень не проводилося. Вчені і філософи, як правило, задовольнялися спостереженнями за невеликими колективами своїх учнів, колег і найближчого оточення. Поняття "окремий індивід" фактично не існувало. Промислова революція внесла свою лепту у формування уявлень про особистість, як унікальному соціокультурному явищі.

Які типи сприйняття бувають?

Вивчати навколишню реальність людина може за допомогою різних органів почуттів. Залежно від того, який аналізатор домінує, виділяють чотири базових типи сприйняття:

Вони розташовані в порядку зменшення. Найпоширенішим вважається тип сприйняття, що спирається на зір. Далі йде тактильна чутливість. Після неї знаходиться слух. Найменше поширений аналіз світу, заснований на логічному міркуванні. Але чисті форми практично не зустрічаються. Як і в разі темпераменту, людина поєднує різні типи сприйняття, як правило, спираючись на кілька з них.

Пройти тест на темперамент

Крім того, людям характерна зміна акцентів на ті чи інші органи чуття. У певні періоди життя людина може проявляти себе, як яскраво виражений кінестетик, а потім плавно переймати характеристики візуала або аудіала. Дискретний тип сприйняття ще складніше, адже він з'являється тільки в момент дорослішання людини. Серед дітей його шукати безглуздо.

При цьому, не можна говорити про існування відмінностей між людьми, які були б засновані на серйозних наукових дослідженнях. В Інтернеті багато публікацій, що спростовують коректність поділу на типи сприйняття. Насправді, кожна людина застосовує всі свої органи чуття, і дуже часто віддає перевагу одному з них, виходячи виключно з-за зовнішніх обставин, а не внутрішніх мотивів.

Так що, подібні поділу іноді співвідносять з «псевдонаукою» і різними НЛП-навчаннями, які часто можна розглядати, як бізнес-продукт, а не наукову розробку. Але і переконливого спростування цих поглядів поки ще не з'явилося. Так що, слідуючи віянням трендів, познайомимося з різними типами сприйняття детальніше.

1. Візуал

Вважається, що більшість людей на цій планеті є візуальними. Адже Не дарма в побуті популярна фраза»краще один раз побачити, ніж сто разів почути". Зір дає левову частку інформації, що надходить в мозок людини. Якщо говорити точніше, то приблизно 80%. Візуальний тип сприйняття формує значну частину культури. Всі твори живопису, скульптури, архітектури, кінематографа спрямовані на задоволення естетичних запитів людини за допомогою впливу на його зоровий аналізатор. Відповідно суспільство розвивається значною мірою завдяки цьому типу сприйняття. Інакше не було б стількох шедеврів образотворчого мистецтва.

Крім соціокультурної місії візуали формують вигляд продажів і маркетингу. Більшість людей спираються на зорові образи при виборі товарів, що знаходить відображення в яскравих, різнокольорових упаковках і рекламі. При спілкуванні з ними працівникам торгівлі рекомендується робити акцент на візуальну складову – вживати слова «подивіться», «ось бачите», «погляньте». Для візуала набагато важливіше зовнішній вигляд товару, ніж його характеристики. Епітети "красивий», «стильний», «модний», "трендовий" вплинуть на покупку сильніше, ніж багатогодинна лекція про просунуті ХАРАКТЕРИСТИКИ або зручність використання.

У відносинах люди з візуальним типом сприйняття також значну увагу приділяють зовнішності партнера, його зачісці або одязі. Інтелект, голос, почуття гумору не так важливі, як симпатичне обличчя і фігура. Особливо яскраво ці схильності демонструє молодь, яка віддає перевагу вибирати партнерів красивіше. З віком, навіть яскраво виражені візуали починають віддавати перевагу внутрішньому світу своїх обранців. Але це скоріше справа досвіду, ніж зміни в типі сприйняття.

2. Кінестетик

Конкурувати за поширеністю з візуалами легко можуть кінестетики. У розвитку людини цей тип сприйняття передує іншим. Всі немовлята кінестетики, оскільки сприймають світ за допомогою нюхових, дотикових і смакових рецепторів. Саме тому вони все тягнуть в рот, а не через безвідповідальність або відвертого нехтування гігієною. У міру дорослішання з'являються інші типи сприйняття, але кинестетик все одно присутній в кожному з нас. Просто у деяких цей канал комунікації виражений яскравіше, ніж у інших.

Кінестетики дуже добре відчувають запахи, смак, дотики. Саме ці фактори відіграють роль при будь-якому виборі, від банальної покупки тістечка до доленосної зустрічі з майбутнім партнером. Накладає свій відбиток цей тип сприйняття і на пошуки професії. Таким людям легко даються всі спеціальності, пов'язані з «тілесними талантами». Відрізняються тільки провідні органи чуття.

Якщо домінують смакові рецептори, людині підійде Професія кухаря, сомельє або дегустатора. Коли особливо розвинений нюх, пряма дорога в парфумерну справу. У разі відмінних тактильних навичок, можна сміливо шукати вакансію масажиста. Буває добре розвинена пропріорецепція (м'язове почуття), що необхідно спортсменам, акробатам або каскадерам.

В інтимній сфері кінестетичний тип сприйняття дасть фору всім іншим. Дотики, поцілунки, обійми доводяться до досконалості, приносячи задоволення собі і партнеру.

3. Аудіал

Набагато рідше, ніж візуали і кінестетики, зустрічаються яскраво виражені аудіали. За своєю природою людина більше схильний вірити очам і відчуттям, але приблизно від 5% до 15% людей «люблять вухами». Справа зовсім не в гендерних відмінностях. Аудіальний тип сприйняття зустрічається у чоловіків і жінок.

Як правило, серед них багато музикантів, вокалістів, композиторів, представників інших спеціальностей, пов'язаних зі звуком. З огляду на гонорари багатьох виконавців, народитися аудіалом не так і погано. Як і в інших випадках людського різноманіття, кожен тип сприйняття має свої мінуси і плюси. Чим рідше зустрічається якийсь із варіантів, тим успішніше він буде в разі реалізації свого потенціалу.

Але певні складнощі при спілкуванні з аудіалами зустрічаються. Справа в тому, що вони дуже вразливі до слів інших людей, а також до самої манери мови. Якщо візуал або кінестетик навіть не звернуть уваги на випадкове підвищення голосу співрозмовником, аудіал може сприйняти це, як агресію або загрозу. Для дитини-аудіала куди краще отримати по п'ятій точці, ніж вислуховувати закиди і негатив. Аналогічно справи йдуть і в міру дорослішання. Аудіал менше образиться на дулю під носом, ніж на словесну образу.

4. Дискрет

Найбільш суперечливий і суперечливий тип сприйняття. Не всі психологи вважають, що коректно виділяти подібних людей в окрему категорію. Якщо візуали довіряють очам, аудіали вухам, а кінестетики дотиків, то дискретний головний герой мультфільму «Мегамозок» або Кренг з франшизи «Черепашки ніндзя». Тобто, якийсь божевільний професор з зашкалює інтелектом.

Насправді, дискретні люди такі ж люди, як і решта. Вони також чують, бачать, відчувають, але вважають за краще потім всі свої відчуття аналізувати. Чому цей малюнок радує око, а інше зображення дратує? З чим пов'язані приємні відчуття від торкання однієї дівчини або бажання відсмикнути руку від іншої? Як пояснити саме такі музичні уподобання, пристрасть до певних страв і ароматів? Поки люди з іншими типами сприйняття спокійно насолоджуються своїми «родзинками», дискреты або, як їх ще називають – дигітали, старанно розбирають «по поличках», всі свої емоції, відчуття, думки.

Якщо вони реально зустрічаються, то не частіше, ніж аудіали. Серед дітей цей тип сприйняття шукати марно. рефлексія характерна для дорослих людей. Так що, в дитячому садку або школі дискреты не поширені. У міру дорослішання відсоток дигіталів збільшується. Вони трансформуються з інших категорій, під впливом досвіду і обставин. Життя вчить людей не вірити очам і вухам, ретельно аналізуючи кожне слово або вчинок.

Будувати відносини з дискретним типом сприйняття складніше, ніж з будь-яким іншим. Справа в тому, що любов і романтика – скоріше афективна сфера. Вони рідко підкоряються законам розуму. Як правило, відносини створюються не на умовиводах. У кров закоханих виділяються ендорфін, окситоцин, дофамін, серотонін, в повітря спрямовуються феромони, які опановують бажаннями обранця.

Якщо всю цю «молекулярну кухню» надто «приправити» логікою і здоровим глуздом, можна звести нанівець найсильніші почуття. Так що, навіть яскраво виражені дигітали «поїдають очима» обранців, як візуали, слухають їх, подібно аудиалам, а в ліжку перетворюються в кинестетиков. Інакше, вони просто б перестали розмножуватися.

Тип сприйняття – не такий суворий критерій, як група крові або генетичний паспорт. Подібно різним темпераментам, органічно поєднаним в одній особистості, також можуть в людині «уживатися» візуал, аудіал, кінестетик і дискрет. Але буває, що якийсь із типів сприйняття виражений сильніше. Щоб краще пізнати себе і зрозуміти особливості своєї особистості, пропонуємо пройти тест для визначення домінуючого каналу надходження інформації . Можна зробити це разом з партнером, колегами, або друзями, щоб розуміти хто є хто в колективі.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Що таке настрій і які фактори можуть на нього впливати? Які види настрою ...
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Хто такий оратор і якими якостями він повинен володіти? 6 порад як підго ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Що таке вумбілдинг і як він пов'язаний з різними вправами для зміцнення ...
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами завжди була дуже актуальна тема, а в нин ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Що таке пофігізм і чому це поняття вважають негативним? Які види пофігіз ...
Новое youtube видео