Назад
Психіатрія: що це таке, хто такий психіатр і коли до нього йти??

Навигация по разделу
психиатрия

Що таке психіатрія і хто такий психіатр?

Що таке психіатрія і якими проблемами вона займається? Які застосовуються методи лікування? Як зрозуміти, що пора йти до психіатра і куди звертатися?

Виявляється, секс-символ епохи Мерилін Монро не відчувала оргазму зі своїми партнерами. Про це дізналися із записів, які вона робила для свого психіатра, а також дякувала йому за вирішення своєї інтимної проблеми. Так, психіатрія може позбавити від проблем сексуального характеру, але не тільки. Коли, куди і до кого звертатися при проблемах з психічним здоров'ям, розповідаємо в статті.

Що таке психіатрія?

Психіатрія — це галузь медицини, яка займається вивченням психічних захворювань і розладів, що впливають на мислення і емоції, а, отже, на поведінку людини. Вивчення означає не тільки психодіагностику і терапію, але профілактичну та реабілітаційну роботу, організацію психіатричної допомоги, соціальну адаптацію. Психіатрія відноситься до складних клінічних спеціальностей на стику біології, психології, соціології, медицини.

Слово «психіатрія» перекладається з грецької мови як «лікування душі». І тут криється основна складність. Від інших дисциплін медична психіатрія відрізняється тим, що тут немає чіткого розмежування норми і патології. Крім цього якщо про захворювання якихось органів або систем написані цілі книги, то причини і симптоми багатьох порушень психіки вивчені мало, недостатньо або поки зовсім не вивчені.

Крім самого визначення психіатрії, всередині дисципліни є кілька термінів, що вимагають окремого роз'яснення:

 • Лікар-психіатр - проводить діагностику, профілактику і лікування психічних хвороб. Психіатр має обов'язкова медична освіта і спеціалізацію в області психіатрії. Лікарі-психіатри приймають в поліклініках, науково-практичних центрах, психіатрично клініках, а також займаються приватною практикою.
 • Лікар-психоневролог - займається лікуванням прикордонних з психіатрією захворювань (неврозів, психозів). Подібні стани можливо подолати без медичної допомоги, але краще все ж звернутися до лікаря.
 • Психопатологія - розділ психіатрії, що вивчає закономірності та природу психічних розладів . За аналогією з іншими розділами медицини використовує термінологію: симптом, синдром, зміна синдромів.

Пройти тест на психічні розлади

Основні розділи психіатрії.

Сучасна психіатрія ділиться на два основних напрямки:

 • Загальна - досліджує загальні закономірності, властиві більшості психічних розладів, природу психопатологічних процесів, класифікацію, проблеми відновлення. У цьому розділі, наприклад, вивчаються основні симптоми психотичних захворювань: марення, галюцинації, ілюзії.
 • Приватна - досліджує клініку, динаміку, результати окремих психічних хвороб. Тут вивчається шизофренія, епілепсія, алкоголізм, стареча деменція, параноя, посттравматичні стресові та інші особистісні розлади.

Галузі психіатрії.

Залежно від вікового фактора:

 • Дитяча психіатрія вивчає клініко-психологічні відхилення в процесі психічного розвитку і формування особистості дитини.
 • Підлітковий - вивчає характерні риси прояву і протікання поведінкових або емоційних порушень, які припадають на період статевого дозрівання.
 • Геронтопсихіатрія - займається вивченням, профілактикою та лікуванням психопатології у людей похилого віку.

Залежно від необхідності проведення експертизи:

 • Судова психіатрія видає висновки судам і слідчим про осудність, працездатність, необхідність примусового лікування осіб, причетних до злочинів.
 • Військова - вивчає психопатологію воєнного часу і порядок проведення військово-психіатричної експертизи.
 • Трудова - вивчає захворювання, що призводять до тимчасової або постійної соціально-трудової дезадаптації хворих.

Залежно від факторів соціального середовища:

 • Екологічна - вивчає вплив екології на психоемоційний стан людей.
 • Трудова - вивчає проблеми профвідбору, профпридатності, профсовместимости.
 • Етнокультурна - займається порівнянням психопатології в різних країнах, культурах, етносах.
 • Соціотерапія - охоплює міжлюдські відносини хворого і оточення.

Окремі дисципліни, які охоплює психіатрія:

 • Наркологія - вивчає вплив алкоголю та інших психоактивних речовин на здоров'я людини.
 • Сексопатологія - вивчає причини і методи лікування психічних порушень або відхилень в сексуальній поведінці людини.
 • Суїцидологія - вивчає суїцидальну поведінку та способи запобігання самогубствам.

Особливими дисциплінами, суміжними з психіатрією вважаються Медична психологія, психофармакотерапія, соматопсихологія.

Єдиної загальновизнаної класифікації психічних захворювань немає . У кожній країні (а іноді і в кожній психіатричній школі) використовуються власні національні довідники. Наприклад, Американська психіатрична асоціація опублікувала перший діагностичний посібник з психічних розладів (DSM) у 1952 році. Останнє на сьогодні видання DSM-5 випущено в 2013 році. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) використовує подібні діагностичні категорії у виданій міжнародній класифікації хвороб (МКБ-10). Класифікація МКБ, як правило, видозмінюється і адаптується відповідно до національними систематиками.

Етапи становлення.

Історія психіатрії така ж давня, як історія людства і точно так же розвивалася етапами:

 1. Донауковий період -характеризувався примітивно-теологічним тлумаченням аномальної поведінки хворих і повною відсутністю медичної допомоги таким людям.
 2. Епоха стародавньої греко-пімської медицини (VII і VI до нашої ери) – суперництво двох медичних шкіл Гіппократа і Платона, а також перші спроби створити класифікацію психічних хвороб.
 3. Середні віки (V – XV століття) – епоха інквізиції і перших спроб організувати &171;будинки піклування&187; для хворих.
 4. Епоха Піне (XVII – початок XIX століття) – становлення психіатрії як медичної галузі, будівництво психлікарень, наукові дослідження в цій галузі.
 5. Епоха нозологічної психіатрії е.Крепеліна (початок XIX століття) – створення класифікації психічних розладів, вивчення прикордонних станів.

Значною подією в психіатрії став психоаналіз Фрейда - він не просто вплинув на психіатрію, але перетворив описову психологічну науку в прикладну. Сучасна психіатрія тісно пов'язана з іншими науковими дисциплінами: філософією, юриспруденцією, біологічними науками (біохімією, фізіологією, патофізіологією), медичними науками (неврологією, терапією). А крім психофармакології для лікування психіатричних захворювань застосовують гіпноз, фізіотерапію (електрошок або інсулінова кома, наприклад), психотерапію.

Хто такий лікар-психіатр?

Лікарі-психіатри впевнені, що поняття «психічно здорова людина» не існує. Перевірити це поки не вдається, тому що психіатрія як і раніше оточена забобонами і страхом по відношенню до всього, що починається з приставки « псих- ». Але оскільки депресії різного ступеня тяжкості сьогодні стають основною причиною інвалідності, можливо, звернутися до психіатра все ж доведеться. Головне, зробити це обдумано.

Пройти тест на депресію

Психіатрія нерозривно пов'язана з іншими медичними спеціалізаціями – ендокринологією, онкологією, неврологією, венерологією. Тому психіатр обов'язково повинен мати вищу медичну освіту. З іншого боку він повинен мати достатньо соціальних зв'язків, щоб взаємодіяти зі службами соціального забезпечення, фахівцями з трудотерапії, клінічними психологами. Але головне, психіатр повинен бути чуйною і відповідальною людиною. Якщо клієнт відчує це, йому буде простіше довіритися лікарю.

Як вибрати психіатра?

 • Якщо немає побоювань щодо психічного здоров'я , А є тільки підозри, можна поговорити зі знайомим психологом або звернутися до дільничного терапевта за рекомендацією.
 • Як правило, більшість психіатрів працює в одному-двох напрямках психіатрії (нарколог, сексолог) або з пацієнтами певного віку (діти, підлітки). Тому зі списку отриманих імен потрібно вибрати того, у кого є практичний досвід на потрібному напрямку.
 • Перед походом в клініку варто навести довідки про досвід роботи лікаря, про недавні сертифікати про навчання. Це можна зробити через офіційну асоціацію психологів або через місцеву медичну спільноту.
 • Для психіатра добре, якщо крім приватної практики він працює в стаціонарі або в науковому центрі, бере участь в профільних медичних конференціях.

Якщо страх перед лікуванням все ж залишається, варто пам'ятати: за «законом Про психіатричну допомогу», допомога надається тільки при наявності добровільної згоди на медичне втручання. Згода-це папір, який потенційний пацієнт повинен підписати особисто. Так що лікар зовсім не прагне "закрити" всіх своїх пацієнтів в психлікарню. І причини досить банальні: бюджет лікарні невеликий, ліків мало, лікарів не вистачає. Тому в стаціонар направляють тільки тих, чий стан критично.

Які бувають форми лікування крім стаціонару?

 • Денний стаціонар - можна раз в день відвідувати лікаря, а в решту часу займатися звичними справами.
 • Спостереження у лікаря - якщо для щоденних відвідувань немає потреби, можна періодично приходити на прийом 2-3 рази на місяць.
 • Лікування вдома - якщо пацієнт не може або не хоче приїжджати в клініку, лікар може прийти додому. Але такі послуги надають тільки в платних приватних клініках. За бажанням пацієнта лікування може бути анонімним.

Коли потрібно йти до психіатра?

Більшість пацієнтів лікаря-психіатра – звичайні люди, які довгий час вважали себе ледачими, неорганізованими, дратівливими, втомленими. Але психіка залишається безмовною до пори, до часу. Якщо роками ігнорувати свої симптоми, вони можуть привести до серйозних ускладнень здоров'я, розриву соціальних зв'язків, ізоляції.

Звичайно, поставити остаточний діагноз може тільки психіатр і самодіагностика тут неможливо. Проте варто насторожитися , якщо тривалий час або неодноразово:

 • Виникають думки про суїцид.
 • Хочеться навмисно поранити себе, обпектися, порізатися, щоб випробувати фізичний біль.
 • Все стало порожнім, нудним, одноколірним (спотворене сприйняття кольорів – один з частих симптомів).
 • Пропало бажання спілкуватися, зустрічатися з друзями.
 • Неможливо змусити себе зайнятися звичними домашніми справами.
 • Справи регулярно відкладаються на потім.
 • Перепади настрою стали занадто частими, різкими, непередбачуваними.
 • З незрозумілих причин виникає лють, агресія.
 • Неприємні відчуття супроводжуються безсонням, дратівливістю, негативними емоціями.
 • Негативні емоції настільки сильні, що заважають відносинам.
 • З'явилася залежність від стимулюючих або розслаблюючих речовин.

Психіатрія розвивається нарівні з іншими медичними дисциплінами, але все так же викликає страх в масовій свідомості. Так, Визнати у себе психічні проблеми важко. Але якщо дивацтва поведінки помічає сама людина і його родичі, не варто роздумувати занадто довго. Чим раніше розпочнеться лікування, тим кращим буде результат.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео