Назад
Психологія мас і психологія натовпу: що це таке і як захиститися??

Навигация по разделу
психология масс

Що таке психологія мас і психологія натовпу?

Що таке психологія мас і психологія натовпу? Як змінюється особиста свідомість всередині великої групи людей? 9 способів розпізнати стандартні схеми маніпуляторів

Давньогрецький законодавець Солон Афінський зазначав, що «кожен окремо взятий афінянин – хитра лисиця, але коли вони збираються разом, то стають стадом баранів». Можливо, це був перший запис у підручнику нової науки – психології масової поведінки. Що вивчає психологія мас в XXI столітті? Чому і як змінюється поведінка людини в натовпі? Як розпізнавати маніпуляції? Про це і не тільки розповідаємо в статті.

Що таке психологія мас?

Психологія мас — область психології, що вивчає суспільну свідомість, особливості поведінки і мислення великої групи людей, об'єднаних спільними поглядами і загальним емоційним станом, рухомих спільними інтересами, а також виконують однакові дії протягом невеликого проміжку часу. На відміну від індивідуальної психології конкретної людини, маса людей характеризується психічною спільністю. Тому Психологія мас заснована на протиставленні індивіда поза людської маси йому ж, що знаходиться всередині натовпу.

Сам по собі людина існує, робить свій вибір, коригує свою поведінку свідомо. Але все змінюється, коли він знаходиться не один, а в натовпі. навіть без психологічного тиску з боку він сприймає поведінку інших, заражається ним, підкоряється і слідує йому. Індивідуальна свідомість як би розчиняється, зникає, стає частиною колективного несвідомого. Питання про те, чому психіка окремої людини так різко реагує на присутність безлічі людей, залишається відкритим і принципово важливим для психологів, соціологів, культурологів, філософів, політологів, юристів, силовиків.

Початок науковому вивченню психології натовпу було покладено після подій французької революції 1789 року. Століття потому, французький психолог Гюстав Лебон зацікавився мотивами учасників повстання. З точки зору вченого їх поведінка була ірраціональним, чим і викликало такий інтерес. Пізніше у Лебона з'явилися соратники і послідовники – Зигмунд Фрейд, Карл Юнг, Володимир Бехтерев. У психології утворилося новий напрямок - » психологія масової поведінки«, яке в 60-70 роки XX століття переросло в»психологію колективної поведінки".

Психологія мас вивчає, що відбувається з людиною в той момент, коли він опиняється всередині натовпу. Крім цього психологи і соціологи досліджують:

 • Як створюється та змінюється настрій , мислення, емоційний настрій натовпу.
 • Мотиви, ідеї, стереотипи натовпи.
 • На що здатна натовп і до чого вона прагне.
 • Взаємодія особистості та маси.
 • Спонтанна агресія, інциденти, заворушення, пов'язані з масовою свідомістю.
 • Культурно-етнічні, національні особливості поведінки натовпу.
 • Як утворюється «духовна» єдність маси – так звана «душа натовпу».

Пройти тест на самооцінку

Психологія натовпу та колективу: подібності та відмінності.

Спочатку під натовпом мають на увазі велике (або не дуже) скупчення людей, об'єднаних одним місцем, спільним інтересом і емоційним станом. Але у натовпу немає єдиної мети, яка вимагала б організації, дисципліни , узгоджених дій. Тому натовпом називають будь-яку масовку: від групи перехожих, які зупинилися подивитися виступ вуличного фокусника, до агресивної маси тікають від биків на кориді. У деяких випадках масова поведінка може бути раціональним – наприклад, збори жителів міста для вирішення хвилюючих питань.

Як будь-який соціальний феномен натовп можна визначити з різних підстав:

 • По виду управління : стихійна, ведена, організована.
 • По виду організації: окказиональная (випадкова, пов'язана з цікавістю); конвенціональная (зібрана на основі інтересу); експресивна або екстатична (зібрана для вираження ставлення до події); діюча (відрізняється наявністю активних дій).
 • За ступенем організованості : різнорідна (Вулична), однорідна (секти, касти, класи).

Актуальними, але найбільш складними для вивчення вважаються панічна і агресивно-діюча натовп, які призводять до масових заворушень, сутичок.

Колективна поведінка відрізняється від масової. у колектив об'єднуються в ім'я спільної мети – усунення несправедливості (етнічної, гендерної, соціальної, релігійної) в суспільстві. Причому учасникам не обов'язково регулярно зустрічатися. Вони можуть діяти поодинці (ходити з лекціями, збирати пожертви) і час від часу збиратися разом (проводити мітинги, підписувати петиції).

Психологи та антропологи описують механізм формування натовпу еволюційною регресією. При великому скупченні людей у більшості з них пожвавлюються нижчі шари найдавнішої частини кори головного мозку. Досягнення цивілізації блокуються, психіка повертається до ранньої стадії еволюції, а свідомість нагадує примітивну свідомість первісних предків.

Чому натовп впливає на нас?

Те, що нас тягне в натовп, теж глибинна потреба – час від часу звільнитися від вантажу соціальної ролі, обмежень, норм поведінки. Хочеться відпочити, прокричатися на рок-концерті, накричати на стадіоні або розчинитися серед народу на ярмарку. Ці стародавні механізми масового відпочинку живучі і сьогодні. Вони допомагають зняти напругу, скинути зайву агресію, «відірватися» від обов'язків і побути серед людей.

Але з іншого боку у натовпу є свої недоліки. Потрапляючи всередину великого скупчення людей, людина ніби пливе по річці з швидкою течією. Начебто думки, тіло, воля залишаються, але проявити їх немає можливості.

Перебуваючи всередині людського потоку, індивід:

 • «забуває» про культурні, етичні або моральні норми, перестає аналізувати свою поведінку.
 • Здійснює вчинки, яких би ніколи не зробив «при здоровому глузді»: йде на жорстокість, здійснює вбивства.
 • Підпорядковується загальній однаковості і навіть перестає чинити опір.
 • Втрачає свободу дій і почуття відповідальності.
 • Моментально «вбирає» чужі емоції, які переважають над розумом, змушують діяти імпульсивно.
 • Перестає спілкуватися на вербальному рівні з окремими людьми.
 • Імітує загальні рухи лідера або більшості з натовпу.

Зигмунд Фрейд описував два феномена характеристики натовпу, які пояснюють подібну поведінку. Це "зараженість«, яку зараховують до гіпнозу, і» сугестивність", коли більшість реагує не на аргументацію, а на гасла, окремі символи. Сила натовпу не в одностайності, а в «ефект лавини». Як тільки вдається вплинути на частину людей, інші починають кричати, розмахувати гаслами або рухатися чисто за інерцією. Цим користуються вмілі маніпулятори.

Пройти тест на впевненість у собі

Як захиститися від маніпуляцій?

Індивід перестає контролювати свою поведінку, як тільки потрапляє в натовп і знову стає собою, як тільки з неї виходить. Повноцінно реалізувати свій потенціал, розкрити талант , приносити користь можна тільки в індивідуальній діяльності. Але тут є проблема: один у полі не воїн. Вихід один-не піддаватися маніпуляціям з боку.

Попереджений, значить, озброєний. Ось 9 популярних психологічних прийомів, які непомітно, але вірно впливають на людей.

1. Пресуппозиція.

Це одна з найбільш використовуваних НЛП-моделей, що дозволяє промовою створити «реальність, в якій існують тільки потрібні варіанти поведінки». Пресуппозиція допомагає акуратно вселити людині, що щось обов'язково станеться.

Наприклад, політик агітує виборців: «коли я буду президентом, я зроблю...». І навіть не обговорює варіант, що цього не станеться.

2. Лестощі.

Простий, але дієвий прийом «нижче пояса», яким маніпулятор намагається привести іншого в гарний настрій і використовувати в своїх інтересах. Тут йде робота над самооцінкою опонента: компліменти , заохочення, слова подяки.

Наприклад, керівник переконує співробітників вийти на роботу у вихідний: «я знаю, що ви відповідальні працівники, тому зможете витратити свій вихідний і зробити термінову роботу».

3. Превдовибір.

Працює за принципом: з двох зол вибираємо менше. З одного боку тут немає заборон і є право вибору. Але з іншого-немає інших варіантів відповіді, крім запропонованих.

Наприклад, в рекламі нам пропонують « " вибираєте Фанту або Спрайт (бургер або чізбургер)?». Хоча обидві марки належать одній компанії-виробнику.

4. Наснага.

Натхнення допомагає працювати без втоми , здійснювати відкриття, вірити в свої надздібності. Так що коли маніпулятори хочуть загітувати когось на подвиг, вони організовують йому наснагу.

Наприклад, командир перед боєм говорить солдатам: "те, що ви робите – потрібно! У вас все вийде! Все заради миру на землі!»

5. Емоційна атака.

Гра на емоціях – простий спосіб домогтися потрібних дій від співробітників, родичів, друзів. Це багаторазове повторення одних і тих же вимог, зміна інтонації, спроба розкрутити на почуття провини.

Наприклад, вчитель соромить клас: «я до вас ставився як до дорослих людей, а ви мене підвели. Ви знаєте, як мене лаяв директор через вас?».

6. Соціальний доказ.

Так званий стадний інстинкт пам'ятають більшість жителів Радянського Союзу, які ставали в чергу тільки тому, що вона була символом дефіциту. "Якщо всі беруть, значить, хороша річ" думає людина, яка не хоче або не встигає розібратися в ситуації.

Наприклад, коли люди хочуть вибрати з великої кількості моделей гаджетів, вони орієнтуються на рейтинги та відгуки. І навіть не замислюються, що відгуки пишуть «свої» співробітники з компанії-виробника.

7. Принцип взаємного обміну.

Правило говорить: людині потрібно відповісти добром на добро. А оскільки будь-які зобов'язання пригнічують, хочеться позбутися від них якомога швидше. Цим користуються вмілі маніпулятори-надають дрібну послугу і чекають відповідного розташування.

Наприклад, релігійні сектанти роздають на вулиці безкоштовну літературу, а натомість просять послухати їх настанови.

8. Мотивація страхом.

Страх-потужна людська емоція і безвідмовний мотиватор. Отже, щоб змусить людину зробити щось, потрібно його як слід налякати «наперед»: розповісти про майбутню поломку автомобіля або попередити про статтю за злодійство.

Наприклад, на залякуванні людей побудована робота страхових компаній – чим більше страхітливих прикладів наводиться, тим частіше купуються страхові поліси.

9. Невербальна комунікація.

У натовпі невербальні знаки (жести, міміка, рухи) підхоплюються і передаються набагато швидше, ніж слова. Тому маніпулятори додають емоцій і фарб поставою, інтонацією, дружніми жестами, сміхом.

Наприклад, Світові диктатори переконували людей до того, як починали говорити: ставали вище своїх слухачів, щоб дивитися на них зверху вниз. Свої виступи доповнювали розмашистими рухами, активним переміщенням по залу – щоб займати якомога більше місця і ще більше підтвердити свою значимість.

Психологія мас частіше асоціюється з маніпуляцією, диктатурою, управлінням свідомістю. Але є у цій галузі психології позитивні сторони-це організація фестивалів, карнавалів, святкових ходів, які допомагають зануритися в натовп, відпочити від тягаря обмежень і обов'язків. Інша справа, що такі масові заходи повинні бути ретельно організовані. Інакше можна зруйнувати щось потрібне. Бастилію, наприклад.

Пройти тест: Шкала самоповаги

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео