Назад
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.

Навигация по разделу
ипохондрия

Що таке іпохондрія і що з нею робити?

Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик відрізняється від симулянта? Як визначити в собі іпохондрика?

За статистикою до 25% хворих, які звертаються до лікарів загального профілю – іпохондрики. А близько 60% озвучених пацієнтами симптомів не мають органічних причин. Але одна справа-стежити за здоров'ям, інше – мучити себе вигаданими болями. Як розпізнати іпохондрію і відрізнити її від бажання жити здорово? Навіщо іпохондрику психотерапія? Якщо життя іпохондрика і його сім'ї стає нестерпним, пора розібратися з цією недугою.

Що таке іпохондрія?

Іпохондрія — це коли зациклений на своєму здоров'ї людина, боїться захворіти або заразитися смертельною хворобою. Причому страх такий великий, що людина ігнорує поради лікарів, ставить собі діагнози і займається самолікуванням. За іронічним висновком медиків, іпохондрик почуває себе добре, тільки коли йому погано . Але якщо говорити серйозно, іпохондрик настільки вірить в існування хвороби, що страждає від справжніх фізичних симптомів.

Іпохондрія проявляється не стільки в впевненості діагнозу, скільки в постійних очікуваннях, що спрацює ефект «збувається пророцтва» і уявні симптоми з часом стануть реальними. тривожність і страх за своє здоров'я не проходять навіть після повноцінного медичного дослідження і висновку, що здоров'я в нормі. іпохондрики лікуються завжди : скуповують БАДи, вітамінні комплекси і трав'яні збори. На них тримається фармакологічна промисловість і наживаються лікарі.

Пройти тест на психіку

До іпохондрії часто ставляться з іронією – її сприймають як привід для жартів і повчань. Іпохондриків часто називають симулянтами або скиглями. Але це не так. іпохондрик не просто скаржиться на хворобливі симптоми, він дійсно страждає . За статистикою розлад зустрічається у 10% населення. Іпохондрією частіше страждають люди у віці від 30 до 50 років. Придумані патології стосуються головного мозку, серця, статевих органів. Найпоширеніші хвороби, які вигадують іпохондрики, – СНІД, рак, алергія, інфаркт.

Поняття іпохондрії.

Як і кожна хвороба, іпохондрія має свою біографію. У чинному довіднику захворювань вона відноситься до соматоморфних розладів. Але іпохондрія-це не хвороба і не ознака важкого психічного розладу. Тілесні симптоми пов'язані не з органічними порушеннями, а накопиченими психологічними проблемами.

Але за часів Гіппократа вважалося, що хвороба таїться в іпохондрах - верхніх бічних частинах живота. Цікаво, але назва походить саме від грецького слова Hypochondrion – підребер'ї. За стародавніми канонами саме там знаходилася душа, яка болить, робить людину сумною і задумливою. Від хворої душі не допомагали ніякі діагнози або поради лікарів.

Складні та суперечливі симптоми проявлялися у всіх частинах тіла від маківки до п'ят. Фізичні прояви супроводжувалися безсонням, зацикленістю на нісенітниці. Відповідно, і лікування було різноманітним: одним прописували сувору дієту, іншим – рухливі ігри в кеглі, третім – заняття творчістю або розведення квітів. Проте з відкриттям нервів хвороба перекочувала в розряд нервових . Іпохондриків вважали шизофреніками і лікували в спеціалізованих закритих установах. Довгий час іпохондрія вважалася «чоловічим» проявом «жіночої» хвороби істерії.

Нарівні з інтернет-залежністю, панічними атаками і різними фобіями іпохондрію вважають напастю XXI століття. Винахід томографів і цифрових УЗД-апаратів не допомагає поставити правильний діагноз. Очікування хвороби отруює життя уявного хворого і його близьких. А придбати неясний страх простіше простого: потік інформації, відсутність руху, куріння і алкоголь постійно перевіряють психіку на міцність. Але на те, щоб вилікувати уявну хворобу, іноді йдуть роки.

Пройти тест на панічні атаки

Іпохондрія не вирок . Відомі голлівудські зірки, наприклад, зізнаються, що панікують про здоров'я без причини. Дженіфер Лоуренс і Меган Фокс розповідали в інтерв'ю, що люблять ставити собі діагноз по інтернету. Геніальний режисер Вуді Аллен все життя перебуває в стані параної та іпохондрії. Серед письменників зі світовим ім'ям також чимало іпохондриків. Це Едгар По, Ганс Християн Андерсен, Шарлота Бронте.

Сьогодні в лікуванні іпохондрії розроблені методики і психотерапевтичні підходи. Важливо зрозуміти, що іпохондрія-це не набір симптомів, а один головний симптом. І лікувати потрібно його, а не руки, ноги і живіт.

Як проявляється іпохондрія?

Іпохондрики дуже вселяють. Будь-яка інформація про хворобу може викликати цілий спектр неприємних відчуттів від легкої тривоги до панічної атаки. В такому стані частішає пульс, серце б'ється сильніше і частіше, потіють руки. Іноді почуття страху накриває з головою.

Неясні симптоми штовхають іпохондриків на пошук додаткової інформації. За інформацією вони звертаються в інтернет, до знайомих, до медичних довідників, що підсилює зацикленість на здоров'ї. У відповідь на переживання мозок породжує фізичні симптоми, що імітують захворювання . Біль посилюється, іноді стає просто нестерпним.

Якщо в житті іпохондрика відбуваються травмуючі події (розлучення, іспити, реальна хвороба родича), іпохондрія посилюється. Можуть проявлятися панічні атаки, напади задухи, алергічні реакції з реальною висипом. Страх захворіти отруює життя йому і рідним, унеможливлює спілкування з оточуючими. Побоювання за своє здоров'я не припиняються навіть тоді, коли іпохондрик залишається вдома наодинці з собою.

Це замкнене коло стає особистим пеклом іпохондрика. його лякає все : брудні руки, головний біль, ломота в суглобах, нежить. Лікування починається з простої настоянки пустирника, але може перейти в тривалий прийом транквілізаторів. Медична карта стає товщі тома енциклопедії.

Лікарі сприймають цей розлад серйозно. Адже людська психіка і соматика тісно переплетені, як дві частини одного цілого. Проблеми емоційної сфери виливаються в реальні фізичні хвороби. Наприклад, постійний стрес провокує не тільки безсоння, але і порушення травлення або виразку. А занепокоєння призводить до спазму судин, стрибків тиску і хвороб серця.

Пройти тест на параною

Причини іпохондрії.

Лікарі називають причини, які провокують іпохондрію:

 • Перенесене серйозне захворювання . Буває, що після перенесеного інсульту, інфаркту або складної операції хворий боїться повторення ситуації.
 • Спадковість . Після хвороби або смерті близького родича людина виявляє у себе схожі симптоми.
 • Кіберхондрія . Причиною для занепокоєння стає доктор Гугл або добровільні порадники з інтернету. Користувачі Мережі неправильно трактують описані симптоми і приписують собі уявні хвороби.
 • Світові епідемії . Повідомлення про епідемію хвороби в іншій місцевості штовхають людей на пошуки таких же симптомів у себе.
 • Гіперчутливість органів . Роздратування занадто чутливих рецепторів внутрішніх органів сприймається психікою як реальна хвороба.
 • Легка сугестивність . Емоційна нестабільність вселяється людини посилюється після перегляду реклами медпрепаратів, новин про нові захворювання, згадок про серйозні хвороби в ЗМІ.
 • Тривожний розлад . Іноді загальна тривожність не пов'язана з конкретною подією. Тобто людина "тривожиться взагалі", а прояви тривоги (серцебиття, пітливість, тремтіння рук) сприймає як прояви серйозних недуг.
 • Мікросоціальне середовище . Іпохондрією іноді страждають студенти-медики, але після закінчення навчання симптоми пропадають. Візит в поліклініку або в лікарню також додає тривожних переживань.
 • Генетична схильність . У племенах первісних людей були воїни, хранителі вогнища і охоронці, які попереджали рідних про небезпеку. За однією з теорій іпохондрики - саме охоронці, які звикли дивитися і переживати.

Але іноді іпохондриками нас роблять самі лікарі: лікують неіснуючі хвороби, призначають аналізи і нескінченні обстеження. Виходить дивовижний феномен : пацієнт начебто лікується, але не одужує. Але і не вмирає. Якщо людина вселяється, лікування «про всяк випадок» триватиме вічно.

Психологічні причини іпохондрії.

Звичка страждати з будь-якого приводу формується в дитинстві. Колись давно, коли формувався характер , у дитини закладається звичка до страждання. Наприклад, малюк отримував увагу і турботу тільки коли хворів. Пізніше під час хвороби можна було уникнути садка або школи. Поступово сформувалася звичка : хворіти завжди, коли хочеться любові , ласки, уваги. Засвоївши такий тип поведінки в дитинстві, людина буде несвідомо Шукати в собі хвороби. Часто іпохондриками стають люди, яких в дитинстві називали хворобливими і постійно водили по лікарях. Або, навпаки, забороняють проявляти ознаки слабкості-плакати або скаржитися.

В гештальт-терапії існує поняття ретрофлексії, коли людина використовує свою енергію проти себе. Здорова ретрофлексія потрібна для самоконтролю. В ідеалі вона призначена для випадків, коли людина зіткнулася з проблемою, запам'ятав її і наступного разу вчинив інакше. Патологічна ретрофлексія іноді обертається мазохізмом. Страх випробувати неприємні відчуття в тілі, змушує людину постійно прислухатися до себе, щохвилини відстежувати сигнали організму. Він панічно шукає інформацію, знаходить підтвердження симптомів і це викликає нову хвилю страху.

Різновиди іпохондрії.

Окремий різновид розладу – «іпохондрія здоров'я». Так називається бажання будь-якими способами зберегти здоров'я і довести, що їх спосіб життя єдино правильний. Це фанатики бігу підтюпцем в будь-яку погоду, моржі, противники глютену і солі, адепти дихальних практик, обливання холодною водою і прогулянок босоніж.

Весь свій вільний і службовий час вони присвячують правильному харчуванню , диханню, вправам і пропаганді ЗСЖ. Вони дошкуляють родичів, знайомих і незнайомих людей, скуповують БАДи і чудодійні препарати на кшталт муміє і женьшеню. Іноді в гонитві за вічним здоров'ям надмірно перевантажують і руйнують організм.

Є ще один вид іпохондрії – надмірна увага до своєї хвороби. Наприклад, при легкій аритмії людина щохвилини зупиняється, прислухається до серцебиття, вимірює тиск. При зміні погоди не виходить з дому – просто про всяк випадок. У кабінеті лікаря такі хворі самі починають давати поради або сперечаються про призначене лікування. В аптеці скрупульозно вивчають інструкції і приймають ліки строго по годинах.

Я іпохондрик?

Вас щось турбує, але не заважає жити? Незважаючи на купу обстежень діагнозу все немає? Ви лікуєтеся БАДами і вітамінами? Є сенс включити критичне мислення і задатися питанням «а не іпохондрик чи я?».

Для самодіагностики можна задати собі питання:

 • Ви постійно вивчаєте себе в пошуках нових симптомів ? будь – яке відчуття трактується як новий симптом: кашель після застуди – пневмонія, задишка після ходьби-інфаркт. Як захоплений меломан, який проводить вільний час у пошуках нових мелодій, іпохондрик прислухається до новин з надр організму.
 • Будь-яку хворобу ви "приміряєте" на себе ? відразу за прочитаною книгою про рак мозку слід похід до онколога, розповідь про набряк Квінке викликає спазми в горлі, низький тиск вважається першим симптомом імунодефіциту.
 • Ви ходите до лікаря не часто, а дуже часто? іноді візити до лікаря трапляються двічі на день, а відпустка перетворюється в чергову подорож по кабінетах в поліклініці. Думка одного лікаря і результати аналізів не викликають довіри.
 • Ви занадто боїтеся захворіти? цілком нормально уникати контакту з застудженим другом або робити щеплення перед поїздкою в екзотичну країну. Але відкидатися від дитини з нежиттю або взагалі нікуди не їздити – це привід задуматися.
 • Ви знаходите симптоми кожного разу в новому місці ? іпохондрики ходять по різних кабінетах і кожному лікарю описують різні симптоми: від запаморочення до проблем з кишечником. Іноді звертаються до лікаря з одним симптомом «я вмираю».
 • Ви постійно лікуєтесь? кожен новий діагноз закінчується походом в аптеку. Побічні ефекти після безконтрольного прийому ліків, трактуються як нові хвороби.
 • Ви завжди в поганому настрої? постійний песимізм – ще один пункт, що відрізняє досвідченого іпохондрика. Ще б пак, всі його хвороби-смертельно небезпечні, так що хорошому настрою просто немає звідки взятися.
 • Ваше хобі-перегляд медичної карти? всі розмови з іпохондриком обов'язково скочуються в тему його здоров'я. За цим слід детальний перелік симптомів, жаль про бездіяльність лікарів.

Пройти тест на невроз

Чим більше пунктів актуальні для вас, тим більше ймовірно, що ви іпохондрик. На жаль, в таких випадках розмови з друзями не допомагають. Але вихід є: перестати гортати медичні довідники і шукати хорошого психотерапевта .

Навіщо іпохондрику хвороба?

Якщо людина викликає в собі симптоми хвороби, значить, йому це потрібно. Це називається Вторинна вигода. Першим кроком у самоаналізі є пошук вторинної вигоди, щоб розірвати хворобливий ланцюг.

Вигода №1. Уникнути проблем в спілкуванні.

Страх близьких відносин, відкидання або неприйняття з боку оточуючих простіше приглушити, якщо маєш для нього пояснення. Для іпохондрика таке пояснення є: я хворий. Тому люди не хочуть зі мною спілкуватися/дружити/зустрічатися.

Вигода №2. Привернути увагу.

Бажання уваги та нехтування почуттями іншої людини є ознаками нарцисизму. Життя таких людей позбавлена спілкування, тому вони займаються собою і своїм тілом. Іноді літні матері придумують собі хвороби, закочують істерики , посилюють в дітях почуття провини.

Вигода №3. Підготуватися до нападу.

Коли власна ворожість проектується на інших, людина постійно чекає нападу. При іпохондрії напад очікується не від зовнішніх ворогів, а від внутрішніх – мікробів, пухлини.

Лікування іпохондрії.

У більшості випадків іпохондрикам показана психотерапія . Адже тривожні роздуми-результат затяжних внутрішніх конфліктів. Робота з психотерапевтом допомагає клієнту зрозуміти причину внутрішньої напруги і безпідставність тривоги. Головна мета психотерапії-знайти мотивацію для змін. Курс може тривати від декількох місяців до року. Тому важливо знайти фахівця, якому іпохондрик буде довіряти більше, ніж лікарям і аналізам.

Крайні форми іпохондрії вважаються психічним розладом або неврозом. Але спеціальних ліків від цієї недуги немає. Деякі препарати зменшують прояви тривоги, допомагають заснути або покращують настрій. У такому занедбаному стані про самолікування не може бути й мови. Ліки повинні призначатися лікарем. Але лікування медикаментами допоможе зняти симптоми, але не усуне внутрішній конфлікт з собою і з людьми.

Іноді замість ліків іпохондрикам прописують плацебо , масаж і голковколювання. Одночасно проводять своєрідний лікнеп, пояснюють пацієнтові пристрій організму, причини виникнення хвороб. Якщо ви ще не готові до психотерапії, лікарі рекомендують щодня практикувати задоволення, фізичні вправи, спілкування та досягнення. Всі пункти потрібно виконувати кожен день. Неодмінно.

Висновки:

 • Іпохондрія – це страх: захворіти або заразитися.
 • Іпохондрія – це не недовірливість і не поганий настрій, але ще не психічний розлад. Це оборотний процес, для якого показана психотерапія.
 • Різновиди розлади – іпохондрія здоров'я або гіпертрофоване увагу до свого недугу.
 • Поведінка іпохондрика стає одночасно заспокійливим ритуалом і джерелом внутрішньої напруги.
 • На початку терапії потрібно виявити вторинну вигоду, яку отримує Уявний хворий.
 • Щоб перемогти іпохондрію важливо знайти лікаря, який зуміє поєднати лікування уявних хвороб з психотерапією.
 • Відомі люди сьогодення і минулого були іпохондриками, але це не заважало їм творити.

Пройти тест на психічні розлади

Зараз читають
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Що таке хронічна втома і як вона проявляється? Які причини такого стану ...
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Що таке тренінг особистісного зростання і чому це пошуки власної мотивац ...
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Що таке швидкочитання і чи ефективно воно? Як швидко читати книги, витяг ...
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Яких помилок краще уникати, щоб знайомство з чоловіком виявилося успішни ...
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зробити перший крок і зацікавити хлопця? Які є психологічні хитрощі? ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео