Назад
Харизма: що це таке, її теорії, види і як дізнатися, що вона є??

Навигация по разделу
харизма

Що таке харизма, яка вона буває і як визначити?

Що таке харизма і чому вона допомагає домагатися в житті більшого? Які бувають види харизми і як зрозуміти, на якому вона рівні?

Серед усього переліку навичок, якими бажано володіти успішному громадянину, харизма знаходиться далеко не на останньому місці. Але що це таке мало хто знає. Як визначити її наявність у себе або оточуючих? Чи можна посилити харизму або вона дається тільки від народження, і її рівень не змінюється?

Чи відомі методи, які допомагають особистості посилити свій природний магнетизм? Ці питання зі сфери науки психології, але відповідь на них допомагає і в повсякденності. Тому задуматися про харизму необхідно кожному, хто планує знайти нових друзів або домогтися поваги на роботі. Важливість теми підштовхує до її пильного вивчення, якому і присвячена ця стаття.

Що таке харизма?

Харизма — це привабливість людини, його особлива обдарованість в сфері налагодження особистих зв'язків з оточуючими. Нею наділяють лідерів, які виділяються над рештою маси народу. Вважається, що всі успішні політики, громадські діячі та артисти мають харизму, яка допомагає їм дійти до вершини. Безумовно, ніхто не применшує роль знань, досвіду та інших талантів . Просто харизма, яка доповнює навички людини , допомагає йому досягти кращих результатів. Саме слово χάρισμα має давньогрецьке коріння, означаючи властивість особистості притягувати увагу. У міфології харитами називалися богині, що асоціюються з витонченістю, красою, грацією.

Не ігнорував харизму та християнство. У церковній традиції її розглядають, як Божий дар або благословення, що допомагає людині розширити свої природні рамки впливу на інших людей. Богослови запевняють, що харизма дається з найвищою метою, яка повинна бути реалізована обраним. Тому він удостоюється такої честі. У вузькому сенсі це якість можна розглядати, як чудесне прояв Святого Духа в людині, що підсилює окремі таланти.

Всередині християнства навіть виділився окремий харизматичний рух, який велику увагу сконцентрував саме на виявленні дарів Святого Духа. Їх ще називають "харизматами". Але тлумачення харизми релігією йде в сторону від класичних наукових поглядів. Останні ближче простим людям і бізнесу, тому зосередимося на їх вивченні.

Пройти тест на тип особистості

Теорії харизми.

У соціологію це поняття було введено німецьким теологом, філософом і політиком Ернстом Трьольем. Подальший розвиток вчення про харизматичному авторитеті відбувалося завдяки працям його співвітчизника, філософа і соціолога Макса Вебера, який стверджував, що харизма-Надприродне якість особистості , недоступне іншим людям.

Він розглядав це поняття в розрізі влади, обґрунтовуючи тим самим причину, по якій одні ставали правителями, а інші так і залишалися масою. Але передбачати збіг обставин, що викликає появу харизматичною особистості, вчений не вважав за доцільне, оскільки це виходить за рамки розуміння людини. Тому харизматичний тип лідерства не стабільний і не може дати стійкого панування.

Але є й інша точка зору, яка вказує на універсальність харизми і наявність задатків цієї навички у кожної людини. Просто для її розвитку необхідно правильне вплив, яке розкриє внутрішній потенціал . Віра у вродженість цієї якості викликана тим, що в більшості випадків, воно формується в ранньому дитинстві, проявляючись як інстинктивна поведінка, яке може невірно трактуватися деякими дослідниками.

Як би там не було, але харизма залежить від темпераменту , який дійсно визначається генами. Основні якості, властиві такій особистості, на думку українського оратора і автора підручника з сучасної риторики Миколи Овчарова-кмітливість – швидкість реакції, почуття гумору . Вони характерні для екстравертів , сангвініків і оптимістів. Складно уявити флегматика або меланхоліка надзвичайно харизматичною людиною.

Пройти тест на темперамент

Морально-етична сторона особистості ніяким чином не впливає на розвиток харизми. Існує практично рівна кількість як позитивних, так і негативних прикладів серед людей, які взяли на себе роль лідера. Наприклад, Володимир Ленін, Адольф Гітлер, Наполеон, Чингісхан, Махатма Ганді, Мартін Лютер Кінг Або Іван Павло II.

Кожен з них володів своєю привабливістю і магнетизмом, але їх основа була протилежною. Хтось увійшов в історію як святий, а хтось як втілення зла. Але і ті, і інші могли вести за собою тисячі послідовників, зачаровуючи їх своїм красномовством і харизмою. Різноманітність прикладів свідчить на користь того, що ця навичка неоднорідний і може відрізнятися у різних людей.

Види харизми.

Зустрічається кілька класифікацій. На думку Олівії Фокс Кабейн харизма буває:

 • Авторитету - володіє даром переконання;
 • Візіонера - здатна надихнути;
 • Доброти - наділяє оточуючих почуттям власного значення;
 • Фокусу - дає відчуття, що співрозмовник в центрі уваги.

Ці типи харизми можуть поєднуватися в одній людині і проявлятися в конкретній ситуації, але краще підібрати свій стиль і тренувати саме його. Згадані раніше диктатори і благодійники досягли успіху в конкретному виді управління і не намагалися приміряти на себе чужий образ.

За класифікацією Освальда Нойберга також зустрічається чотири види харизми:

Герой.

Приклад самодостатньої людини, здатного одноосібно здійснювати подвиги і славні вчинки. Він готовий кинути виклик цілому світу, точно також як давньоримський Геркулес протистояв олімпійським богам або шумерський Гільгамеш мало не знайшов безсмертя. Основні якості: потужне тіло і сильний дух, що допомагають долати ворогів і захищати слабких. Цей вид харизми підштовхує плисти проти течії, здійснювати вчинки, слідуючи ідеалам мужності. Саме такий типаж найчастіше цінується серед школярів і юнаків, асоціюючись з крутими хлопцями.

Спаситель.

Це вже подорослішав герой, юнацький запал якого трансформувався в мудрість і досвід. Людина з харизмою спасителя володіє даром вести за собою маси. Також він не байдужий до чужих проблема, відрізняючись розвиненою емпатією і навіть альтруїзмом . На противагу попередньому типажу, спаситель проявляється саме в діалозі з іншими людьми. Йому близькі поняття співпраці і координації зусиль. Він об'єднує людей заради досягнення спільної мети. Аналогічно герою, він упевнений у власних силах і правильності своїх суджень. Оточуючі відчувають цю впевненість і самі набираються оптимізму від спілкування з такою людиною. Вони слідують за лідером, іноді навіть інтерпретуючи його дії як щось містичне і виходить за межі розуміння простих людей.

Батько.

Союз влади і турботи в одній особі. Особистість з харизмою батька сприймається оточуючими як беззаперечний авторитет, але добрий і справедливий. Не обов'язково ці якості будуть в людині насправді. Деякі політики і шахраї можуть прикидатися мудрими і турботливими, щоб обдурити інших. Важливою умовою розвитку цього типу харизми є різниця у віці. Складно уявити ситуацію, коли батьком вважатимуть того, хто молодший. Але все відносно. Старшокласник може мати цю харизму для свого молодшого брата, який тільки вступив до школи, особливо якщо реального батька немає. Але навряд чи він доб'ється такого ж ставлення з боку вчителів, яким годиться в сини. У міру дорослішання людини, коло тих, хто може вважати його батьком, постійно розширюється. Цілий народ може сприймати свого зрілого правителя в такій якості.

ЦАР.

Якщо образу батька додати більше величності і строгості, а також обгрунтувати право на владу, то неодмінно виникне царська харизматичність. Її власник ніби піднімається над усім основним світом, займаючи заслужене місце на троні. Незважаючи на те, що часи аристократії канули в лету, архетип царя міцно вкоренився в підсвідомості людей, регулярно проявляючись у тих чи інших правителів, великих бізнесменів або злочинних авторитетів. Оскільки практично ніхто вже не вірить в божественну владу цих людей, то їм набагато складніше домагатися царственого положення. Традиції стародавнього Єгипту і подібних цивілізацій вже давно не актуальні. Але амбіції окремих персон все ще безмежні.

Зустрічається і третя класифікація типів харизми, яку легко застосовувати в повсякденності:

 • Смішно - при всій жартівливості фрази «частіше посміхайтеся – люди люблять ідіотів», цей підхід дійсно працює. Все наївне, дурнувате і забавне має легку дещицю чарівності. З такими людьми легко спілкуватися. Співрозмовник відчуває комфорт, йому не потрібно ретельно стежити за своїми словами. Створюється атмосфера розслабленості і невимушеності, що підкуповує кожного.
 • Всезнайка - оточуючі цінують ерудитів, так як вони багато знають і вміють. Цей вид харизми притаманний розумним людям, які поєднують свою ерудицію з розвиненою емпатією. Нікому не подобаються зарозумілі зубрилки. У кого є знання, і він готовий ділитися інформацією з іншими, завжди буде авторитет в суспільстві. Це справедливо як для школи, так і роботи або побутових ситуацій.
 • Впевнений у собі - ставлення людини до своєї персони заразливо. почуття впевненості в собі передається оточуючим. Воно показує, що людина знає собі ціну. Це дійсно підкуповує. Не завжди реальні можливості відповідають поведінці. Багато аферистів і шахраїв користуються довірливістю людей. Вони демонструють впевненість, кажучи відверті дурниці, але їм вірять і дають себе обманювати. Цей тип харизми зустрічається у всіх лідерів, так як ніхто не захоче йти за людиною, яка сама в себе не вірить.
 • Гуморист - гарний настрій цінується в суспільстві. Тому люди люблять спілкуватися з тими, хто випромінює позитив. Харизма, заснована на почутті гумору, є у одиниць. Саме вони популярні в колективах. Цей навик, як правило, дан від природи і пов'язаний з темпераментом людини, але його можна і розвивати. Головне, знати почуття міри і не перетворитися з веселуна в посміховисько. Гумор - справа тонка, з ним треба бути обережним.
 • Добряк - численні приклади лідерів, які домоглися любові і визнання своїми добрими вчинками, показують велику силу цієї якості. Махатма Ганді або Мати Тереза увійшли в історію не як завойовники, але їх внесок у розвиток суспільства безцінний. Харизма доброти неймовірно потужна і ті, у кого вона є, будуть завжди в пошані.
 • Плохіш - протилежність попередньому образу, яка також має свою чарівність. Звичайно, мова йде не про терористів або маніяків. У міру погана людина, який асоціюється з благородним хуліганом, також не позбавлений харизми. Кумир друзів і гроза ворогів, він не залишає оточуючих байдужими. Хтось йому заздрить, хтось поважає, хтось боїться, але всі відчувають якісь почуття. Не кажучи вже про дівчат, які готові організувати чергу за право бути його обраницею.

Незважаючи на те, що видів харизми багато, всі вони мають спільні характеристики, які практично універсальні. Їх зараз і розглянемо.

Пройти тест на самооцінку

Характеристики харизми.

Особистість, обдарована харизмою, відрізняється від оточуючих наступними якостями:

 • Унікальність - допомагає виділитися в натовпі, перетворюючись на візитну картку людини;
 • Чарівність - психологічний магнетизм, що притягає співрозмовників і не дає їм занудьгувати;
 • Енергійність - справжня підзарядка для оточуючих, яка надихає і підштовхує до звершень;
 • Проактивність - бажання і вміння брати відповідальність на себе, ставити цілі, домагатися результатів;
 • Впевненість - талант вибирати ті шляхи, які ведуть в очікуваному напрямку, і слідувати по ним без тіні сумніву;
 • Самодостатність - вміння самому приймати рішення, не чекати підказок або порад;
 • Оптимізм - позитивне ставлення , віра в успіх і сприятливий збіг обставин, здатність передати позитив іншим;
 • Інтелект - скільки б сила не намагалася конкурувати з розумом, але велика популярність завжди схиляється в бік другого.
 • Красномовство - вміння підтримати розмову однаково важливо, як на званій вечері, так і для вирішення питань державної важливості;
 • Мужність - не обов'язково на рівні героїзму, але точно достатня для того, щоб відстоювати свою точку зору в суперечці;
 • Емпатія - вміння відчувати інших відрізняє лідера від обивателя, роблячи цей навик одним з найважливіших;
 • Удача - притаманне людям якість, немов магніт притягувати успіх і фортуну;
 • Працьовитість - ледачі люди рідко відрізняються харизмою, як правило, вона властива тим, хто не боїться "засукати рукава" і щось робити;
 • Емоційність - ще одна важлива якість, яка притягує увагу оточуючих, не залишаючи їх байдужими.

З більшістю критеріїв все зрозуміло. Але деякі можуть викликати питання. Постараємося заздалегідь дати відповіді. Розглянемо успішність. З одного боку, пахне фаталізмом, але навіть він має логічне пояснення. Люди з дитинства програмуються на ті чи інші події. Це відбувається під впливом сім'ї, друзів, соціуму. У харизматичних особистостей ця установка має знак плюс, У інших – мінус. Навіть якщо всерйоз не розглядати питання призначення , хоча він ніколи не досліджувався вченими, очевидно, що нерівномірна увага Фортуни до різних людей. Лідери, як правило, більш щасливі. Вони частіше потрапляють в правильне русло, знайомляться з корисними людьми, швидше знаходять своє покликання .

Працьовитість, старанність, наполегливість також відіграють велику роль у досягненні успіху. Звичайно, є багато чарівних людей, які не відрізняються бажанням працювати, але ті, хто вирішив очолити колектив завдяки своїй харизматичності, завжди демонструють повага до праці. Інакше просто за ними ніхто не піде.

Наступний критерій – емоційність. Мова йде не про плаксивості або зайвої вразливості. Просто харизма завжди викликає у оточуючих емоції . Погані або хороші – вже друге питання. Головне, що така людина має розвинений емоційний інтелект і завжди привертає до себе увагу людей, змушує їх щось відчувати і переживати. Тому, харизматичними особистостями частіше виявляються сангвініки або холерики , але не флегматики або меланхоліки. Одне з важливих якостей-небайдужість, яке рідко виникає по відношенню до емоційно мізерним психотипів. Але стати лідером може і інтроверт , так як крім темпераменту, багато що залежить від виховання або збігу обставин.

Як дізнатися, що є харизма?

Оригінальний тест на присутність харизми придумав американський психолог Ховард Фрідман, який запропонував опитувальник, що складається з 13 питань. Кожен критерій оцінюється за дев'ятибальною шкалою, від найменшого значення «1», яке означає, що твердження невірно, до максимальної розвиненості у вигляді цифри «9». Якщо підсумувати отримані результати, можна дізнатися чи є харизма, і наскільки сильно вона виражена. У більшості людей її розвиток займає діапазон від 56 до 86 балів. Чим вище цей показник, тим яскравіше проявляється харизматичність.

 1. Мій сміх гучний і заразний;
 2. Я часто торкаюся співрозмовника;
 3. Мені подобається виділятися серед натовпу;
 4. Я з легкістю висловлюю свої емоції під час телефонної розмови;
 5. Танцювальна музика змушує мене рухатися;
 6. Моя міміка дуже виразна;
 7. Оточуючі вважають, що я можу стати хорошим актором;
 8. Я люблю, коли на мене дивиться багато людей;
 9. Я вмію спокусливо виглядати;
 10. Добре граю в «Крокодила» та інші ігри, де потрібно що-небудь зображати;
 11. Мені вдається бути в центрі уваги на маленьких вечірках;
 12. Я люблю торкатися людей, які мені подобаються;
 13. Я вільно відчуваю себе в оточенні незнайомих людей.

Тільки відповідати необхідно чесно, адже це, перш за все, необхідно тому, хто вирішив пройти тест, а не тим, хто його опублікував.

Харизма важлива в соціалізації людини. Успіх в роботі або особистому спілкуванні залежить від цієї якості. Але розвинена вона у різних людей неоднаково. Навіть якщо її рівень невисокий, це не привід засмучуватися, адже натренувати цю навичку реально, головне повірити в свої сили і проявити хоч трохи старанності в досягнення мети . Основні критерії перераховані в цій статті. Слід зрозуміти, які з них розвинені менше, зосередившись на їх поліпшенні. Але це вже тема іншої публікації.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Що таке самовпевненість і коли вона буває зайвою? Хто такий самовпевнена ...
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Як стримувати емоції і чи може бути шкідливо для психічного здоров'я? Як ...
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Які є вправи на розвиток уваги і наскільки вони складні? 5 перевірених і ...
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Хто такий лайф коуч і навіщо до нього звертатися? Що таке лайф коучинг і ...
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Що таке зрада і чому вона відбувається? Як визначити потенційного зрадни ...
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Хто такий соціофоб і які причини виникнення соціофобії? 9 питань для сам ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео