Назад
Неформальний лідер: хто це, Які бувають і як розпізнати??

Навигация по разделу
неформальный лидер

Хто такий неформальний лідер і як його розпізнати?

Хто такий неформальний лідер і які його особливості? Який вплив може мати на колектив і як це звернути на свою користь? Як з ним налагодити контакт?

Питання домінування однієї людини над іншими цікаві в рівній мірі, як для науки, так і менеджменту. Ця тема активно вивчається соціологією, психологією, управлінськими дисциплінами. Особливо цікавий феномен під назвою «неформальний лідер». Як він з'являється в колективі? Якими відмінними ознаками володіє? Яку користь і приховані загрози несе для організації? Відповімо на ці питання.

Хто такий неформальний лідер?

Неформальний лідер – це людина, яка впливає на колектив без офіційних важелів впливу. У нього немає повноважень, щоб наказувати, але його прохання і рекомендації виконуються. На відміну від формального керівника, який призначається згори, неформальний лідер з'являється всередині самого колективу. Найчастіше він володіє навіть більшим авторитетом, ніж безпосереднє керівництво.

Всі офіційні призначення відображаються в штатному розкладі, проходять низку погоджень у вищих інстанцій. Посадові особи мають у своєму розпорядженні цілий арсенал повноважень, які допомагають їм впливати на своїх підлеглих. Це можуть бути, як заохочення, в тому числі і грошові, так і покарання. Неформальні лідери теж можуть мотивувати , але впливають на оточуючих зовсім іншим чином.

Розглянемо, завдяки яким якостям, один представник колективу отримує неформальну владу над іншими. В першу чергу, авторитет забезпечується харизмою, знаннями, вміннями, навичками , силою, чарівністю.

Чим більше цих якостей поєднується в одній людині, тим вище його шанси на неформальне лідерство.

Найпримітивніший варіант - сила. Він спрацьовує в найменш цивілізованих колективах: серед школярів, солдатів або ув'язнених. Хоча, навіть на звичайній роботі зустрічаються випадки, коли один співробітник впливає на інших за допомогою нахабства або фізичної переваги. Відзначимо відразу, що сила – поняття неоднорідне. Традиційно вона асоціюється з м'язами і великим зростанням, але є ще поняття сили духу або духовитості. Наприклад, учні можуть вибрати неформальним лідером не найбільшого однокласника, а самого нахабного. Його зухвалість і напористість придушать волю більш масивних хлопців.

Пройти тест на тип особистості

Наступний спосіб заволодіти авторитетом в суспільстві – довести інтелектуальну перевагу або продемонструвати свої вміння. У середовищі науково-технічних працівників, інженерно-будівельного персоналу та творчих колективів, неформальні лідери з'являються з кваліфікованих колег, які володіють необхідними навичками, вміннями, знаннями. Як правило, це старі працівники фірм, які в силу особистих якостей або за іншими обставинами не просуваються по кар'єрних сходах.

Найбільш непередбачуваний варіант появи неформального лідера - його внутрішнє прагнення до домінування , посилений харизмою чи чарівністю. Іноді владу захоплюють не найсильніші або розумні, а найбільш харизматичні люди. Так що, поговоримо про типологію лідерів.

Види неформальних лідерів.

Домінування в колективі досягається різними способами. Значить раціонально навчитися розділяти неформальне лідерство за його походженням і специфікою впливу на людей.

1. Емоційне лідерство.

Варіант впливу за допомогою людських симпатій, міжособистісного спілкування, розвиненого чарівності. Такий лідер викликає у оточуючих довіру, знімає психологічну напругу, заряджає позитивом . Як правило, неформальний лідер емоційного типу – оптиміст , у якого вогник в очах і шило в п'ятій точці. Це справжній енерджайзер, який вміє транслювати гарний настрій на інших людей. Оточуючим це подобається, оскільки емоції мають глибинним психофізіологічним ефектом, сприймаючись на підсвідомому рівні. Оскільки більшість людей прагнуть до позитиву, вони тягнуться саме в ту сторону, звідки позитивні емоції виходять.

2. Ділове лідерство.

Виникає в колективах, об'єднаних виробничими цілями або досягненням інших ділових завдань. Неформальним лідером в такій зупинці стає найдосвідченіша людина. Як правило, інші віддають домінуючу позицію у відповідь на його знання, вміння і навички. Ним може виявитися, як старий співробітник, так і новачок, який зумів продемонструвати професіоналізм і викликати довіру у оточуючих. Ділові взаємини виникають в навчальних закладах і на роботі, в громадських і політичних організаціях. Неформальне лідерство перехоплюють не самі харизматичні або сильні люди, а саме ті, які доводять свою ефективність в роботі.

3. Ситуативне лідерство.

По самій назві зрозуміло, що такий тип неформальних лідерів з'являється у відповідь на ситуацію, що склалася. У певних умовах розкривається несподіваний потенціал людини , який він не міг застосувати в стандартних умовах. Наприклад, офіційна делегація з посадових осіб, в разі аварії літака в джунглях, подібно курчатам за куркою, буде слідувати за людиною, у якого є навички виживання в умовах дикої природи. Неформальним лідером стане будь-який охоронець або молодший помічник, від якого в конкретній ситуації буде залежати доля колективу. Але після повернення в звичну обстановку, його домінуюча роль швидко скасовується. Максимум, що залишається – це подяка і визнання за допомогу, і то, якщо ситуативний неформальний лідер не встигне перегнути палицю в діалозі з колективом, користуючись різко збільшеною значимістю.

Це досить узагальнена типологія, яка не дозволяє повною мірою розкрити всі аспекти описаного явища. Відомі й інші класифікації, наприклад, за Л.І. Уманським, який запропонував розділяти шість типів лідера.

  • Еталон - людина, на яку всі рівняються, приклад для наслідування в колективі, орієнтир для оточуючих;
  • Ініціатор - генератор ідей, що володіє необхідним творчим потенціалом і рішучістю для їх втілення;
  • Ерудит - учасник колективу, чиї знання і досвід користуються великим авторитетом серед інших;
  • Організатор - неформальний лідер, який об'єднує колектив, структуруючи всі взаємодії і вибираючи пріоритети для завдань;
  • Умілець - той, хто володіє практичними навичками виконання поставлених завдань, і його золоті руки ростуть саме з того місця;
  • Генератор настрою - душа компанії, веселун і мотиватор, що заряджає оточуючих оптимізмом і впевненістю.

Пройти тест на характер людини

Але ці всі класифікації не зачіпають головного підводного каменю неформальних лідерів, а саме їх взаємодії з офіційним керівництвом. І тут вектор йде в двох протилежних напрямках. Або співпраця, або конфлікт . Взаємодопомога-це творче явище, суперництво не йде фірмі на користь. Відповідно, можна говорити про конструктивних неформальних лідерів, які допомагають колективу реалізовувати робочі програми і деструктивних, що ставлять свої інтереси вище корпоративних. Перший тип дуже вигідний підприємству, оскільки дублює функції начальника, посилюючи його позиції. Другий тип неформального лідера-справжнє зло для будь-якої компанії, оскільки його вплив не передбачувано і може йти врозріз з цінностями організаторів. Як виявити таку людину?

Як дізнатися неформального лідера?

Це актуально управлінцю, якому довірили керівництво невідомим колективом. Наприклад, новому шкільному вчителю, викладачеві Університету або начальнику відділу. Якщо колектив великий, то від своєчасного виявлення неформального лідера залежить успіх всієї роботи. Які ж ознаки необхідно враховувати для його швидкого виявлення? Все залежить від ситуації і вікової категорії людей.

Серед учнів неформальне лідерство традиційно перехоплюють діти, фізично перевершують однолітків, що відрізняються нахабством і зухвалістю. У студентському середовищі на перший план починають виходити соціальні фактори. Вміння битися теж цінується, але ерудиція , знайомства, матеріальний достаток поступово перевищують фізичні дані. Розпізнати неформального лідера серед молоді складніше, особливо в університетах. Для цього необхідно побудувати довірчі відносини зі студентами, зібратися з ними в неформальній обстановці. Тоді всі "сірі кардинали» і" тіньовий уряд " виглянуть на поверхню, залишиться тільки побудувати з ними діалог.

У робочому колективі неформальними лідерами, як правило, стають найдосвідченіші співробітники, які працюють на фірмі найдовше. Виявити їх легко, досить придивитися, хто в колективі на особливому рахунку, до кого найчастіше звертаються з питаннями. Вони добре розбираються у всіх робочих моментах, підтримують новачків, але можуть негативно сприймати розпорядження нового начальника, особливо якщо він молодший або прийшов з іншої сфери.

Основна небезпека таких старожилів, якщо вони йдуть в конфронтацію, полягає в тому, що вони подають поганий приклад для наслідування. Вони відверто ні з ким не церемоняться, вважаючи себе незамінними співробітниками. Якщо їм потурати, то інші учасники колективу відчують слабкість керівника і почнуть вести себе аналогічним чином. Але в разі конфлікту, ця людина може налаштувати проти свого опонента всю фірму, всіляко підставляючи і дискредитуючи його розпорядження.

Пройти тест на емпатію

Що робити з неформальними лідерами?

Важливе завдання кожного офіційного начальника – перетворити тіньових лідерів на своїх союзників. Ефективний прийом-дати їм більше відповідальності . Припустимо, на підприємстві є шановний колегами досвідчений механік, який безцеремонно ставиться до корпоративних цінностей. Він курить де хоче, голосно і нетактовно висловлює свою думку, дозволяє уїдливі жарти в бік вищих співробітників. Можна було б його звільнити, але цим кроком позбавити фірму цінного співробітника. Чому б не зробити його старшим або відповідальним за певний проект? Можливо, нова роль полестить його самолюбству , а зіткнувшись з організаційною роботою, неформальний лідер перегляне свої минулі погляди.

Другий спосіб – дружба. Можна постаратися налагодити хороші взаємини. В ідеалі-знайти спільні інтереси, наприклад, риболовлю або футбол. Зібратися після роботи, запросити в гості або подарувати «зайві» квитки на концерт. Тонка дипломатія спрацьовує не завжди, але бажано починати саме з неї, перш ніж переходити до адміністративних методів.

Третій варіант – прохання. Як не дивно, але багато людей охоче погоджуються допомогти, якщо їх про це попросити. Новий керівник може попросити неформального лідера ввести його в курс справи, познайомити з колективом, вказати на недоліки робочого процесу. Як правило старі працівники досить патріотично ставляться до своєї фірми, тому і не відмовлять у допомозі людині, яка демонструє зацікавленість у спільній справі.

А взагалі, арсенал прийомів по комунікації з персоналом досить великий і в конкретній ситуації краще вибрати найбільш підходящий. До загальних рекомендацій можна віднести тільки золоте правило моральності – як хочете, щоб з вами чинили люди, так і ви чините з ними. Це справедливо для особистого спілкування і для трудових відносин.

Безсумнівно тільки одне. У будь – якому колективі обов'язково є свій неформальний лідер, і краще рішення для офіційних керівників-заручитися його підтримкою.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
Не хочеться жити: чому трапляється і що робити? 6 порад
Не хочеться жити: чому трапляється і що робити? 6 порад
Як бути, якщо не хочеться жити? Звідки беруться ці негативні думки, коли ...
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Стан що робити, коли все погано, не приходить раптом. 9 простих порад, я ...
Тренінг: що це таке, навіщо потрібні і які види бувають??
Тренінг: що це таке, навіщо потрібні і які види бувають??
Що таке тренінг і на кого вони розраховані? Які види тренінгів бувають і ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Як зацікавити дівчину: 9 працюючих принципів
Як зацікавити дівчину: 9 працюючих принципів
Як зацікавити дівчину? як справити враження на дівчину на першому побаче ...
Працюй менше, заробляй більше: 3 секрету балансу від коуча
Працюй менше, заробляй більше: 3 секрету балансу від коуча
Якщо у вас є мрія, мета і бажання, то все можна реалізувати. Головне нал ...
Як стати привабливою для свого чоловіка??
Як стати привабливою для свого чоловіка??
У будь-якому шлюбі настає період, коли на зміну палким почуттям приходят ...
Новое youtube видео