Назад
Лідерство: що це таке і які потрібні для нього якості??

Навигация по разделу
лидерство

Що таке лідерство і як його розвивати?

Що таке лідерство і що для нього необхідно? Що потрібно розвинути в собі, щоб досконало освоїти лідерство? Які види лідерства бувають?

Ще зі шкільної парти всім відомо значення лідерства для розвитку суспільства. Саме ті, хто навчився вести за собою інших, навічно вписали своє ім'я в історію людства, сформували вигляд цивілізації. Олександр Македонський, Атіла, Чингісхан, Наполеон Бонапарт, Вільгельм I Завойовник, Кир II Великий, Ярослав Мудрий створили той світ, який ми знаємо. 

Лідерство важливо не тільки для полководців і правителів. Це якість допомагає в навчанні, роботі, бізнесі, завдяки ньому можна стати душею компанії і побудувати відносини. Але що робити, якщо цієї навички немає? Що таке лідерство, і як ним опанувати? Які дії допомагають піднятися над оточуючими, стати першим серед них?

Що таке лідерство?

Лідерство — це соціальний вплив людини на колектив, яке виражається в підтримці його починань з боку інших людей. Вони йдуть за своїм лідером, прислухаючись до кожного його слова. Це явище набагато старше людини, як біологічного виду. У багатьох колективних тварин з'являються ватажки, які ведуть за собою інших побратимів. За це лідери отримують цілий ряд привілеїв, які виражаються в кращому місці для відпочинку, в більшій частині видобутку, в кращих самок.

Безумовно, мова йде про первісні інстинкти, але і в людському суспільстві можна провести безліч паралелей. Правда, на відміну від тваринного світу, людина може досягти лідерства, не володіючи видатними фізичними даними, або агресивністю. Дуже часто» перші скрипки " грають розумні люди, з розвиненим інтелектом і широкою ерудицією. Поговоримо про те, що ще допомагає перетворитися в лідера і організувати активність інших людей.

Які якості забезпечують лідерство?

Одна і та ж людина, потрапляючи в різні ситуації, може як домінувати, так і не отримати права на це. Ключове слово "отримати", оскільки лідерство людині дарується в знак глибокої поваги і визнання. Лідер - не той, хто відбирає, лідер – той, кому віддають, і роблять це добровільно. Тому, піднятися на вершину ієрархічної піраміди може тільки та людина, яка опинилася в потрібний час там, де потрібно.

Наприклад, ватажок вуличної банди навряд чи отримає лідерство серед старанних учнів. Він може їх залякати, принизити, перебити всіх до одного, але очолити не зможе. Аналогічним чином, лідер рок-групи, потрапивши до в'язниці, повинен буде звикнути до менш почесного звання, оскільки в чужому світі всі його навички і досвід виявляться марними. Значить, лідерство людина отримує завдяки збігу багатьох факторів, зовнішніх і внутрішніх. Є загальні для лідерства риси характеру, такі як впевненість в собі, ініціативність, відповідальність, Емпатія, харизма і чарівність, досвід і знання. Розглянемо їх детальніше.

1. Упевненість.

Незалежно від роду занять оптимізм допомагає виділитися серед оточення. Впевнених у собі людей не так і багато. Ще менше тих, хто з упевненістю дивиться в майбутнє. Саме тому колектив там надихають оптимісти, що вселяють надію на успіх. Лідерство передбачає впевненість у своїх силах і оптимістичний погляд на події. Ніхто не піде за боязкою людиною, яка сумнівається в тому, що все вийде. Він навіть сам за собою не піде, так і переминаючись з ноги на ногу. Оптимізм-секрет успіху багатьох відомих людей. Виграє в основному той, хто схильний сприймати світ повним можливостей, а себе, як людину, гідну цими можливостями скористатися.

2. Ініціативність.

Іноді, щоб отримати лідерство, досить просто першому заявити про своє право на нього. Наприклад, підняти руку, коли вибирають кандидатуру старости класу. Якщо все вдалося, ініціативу доведеться демонструвати і далі-збирати колектив, придумувати ідеї для проведення часу, вирішувати спірні моменти. Лідерська роль-скоріше не привілей, а морока, оскільки має на увазі постійну залученість в життя колективу, відповідальність за його благополуччя і цілісність. Про цю функцію зараз і поговоримо.

3.Відповідальність.

Багато аутсайдерів впевнені, що лідерство подарує їм загальну любов, повагу і шану. Вони мріють про ті «бонуси», якими володіють круті однолітки. Але рідко коли хто-небудь з них замислюється про ту відповідальність, яка лягає на плечі ватажка. Весь колектив хоче відчувати себе, як за кам'яною стіною. Лідерство передбачає відповідність очікуванням оточуючих. Якщо ця людина вуличний хуліган, він повинен відстоювати інтереси банди в найкритичніших ситуаціях, безстрашно вести її на «Стрілки». Коли мова йде про шкільний авторитет, то такий учень повинен задавати темп у навчанні, приносити перемоги на шкільних олімпіадах, піднімати престиж класу і школи. Лідерство на роботі передбачає виконання або навіть перевиконання плану, підтримку молодих співробітників, відстоювання інтересів колективу перед керівництвом. Лідерам довіряють, і це покладає на них величезну відповідальність, тягар якої іноді перевищує можливу вигоду.

4. Емпатія.

Щоб легше справлятися з відповідальністю перед колективом, завжди бути надійним і турботливим, необхідно розвивати емпатію або співпереживання. Від людей, наділених лідерськими якостями, очікують підтримку і розуміння. Особливо яскраво це проявляється в релігійних і громадських організаціях. Застосовують емпатію і партійні ватажки. Правда їх людинолюбством вже рідко кого обдуриш, але на виборах, все-одно цей механізм спрацьовує. А взагалі, першість в колективі іноді отримує не той, хто розумніший або сильніший, а хто більше думає про оточуючих, вирішує їхні питання, допомагає стати краще.

Деякі філософи навіть говорять про здоровий альтруїзм, який ефективніший за егоїзм. Допомагаючи іншим, людина створює собі позитивний імідж, який спрощує досягнення його власних завдань. Люди охочіше йдуть за такою людиною, вірячи в безкорисливість його помислів. Лідерство, засноване на самовіддачі, одне з найбільш непохитних. Оточуючі рідко намагаються оскаржити права людини на владу, якщо він демонструє щиру турботу щодо інших людей.

5. Харизма і чарівність.

Ще один навик, життєво необхідний в питаннях лідерства – харизма. Її складно пояснити з позицій простої біохімії, гормонів, феромонів. Якщо чарівність швидше пов'язано з приємною зовнішністю і манерою спілкування, то харизма має якийсь ореол таємничості, практично надприродну природу. Незважаючи на те, що зрозуміти її складно, харизма однозначно поширена в суспільстві і саме ті, хто нею наділені, отримують можливість збирати навколо себе інших людей. Харизму можна отримати від природи, можна спробувати виробити самостійно.

6. Досвід і знання.

З одного боку, досвід і знання, визначають лідерство в будь-якій сфері людського життя, але визначили їх в спеціальні навички тому, що в різних випадках знадобляться різні досвід або знання. Наприклад, досвід вибивання боргів не принесе користі шкільному вчителю, так само як і знання з астрономії не будуть корисні в колекторській конторі. Узагальнено ці якості можна назвати професіоналізмом, який ефективний в конкретних ситуаціях.

Розпочаті бойові дії здатні дати лідерство людям, які працюють звичайними вантажниками або охоронцями, влаштувалися на роботу після армії. Їх досвід військової служби буде важливіше всіх дипломів і тренінгів, якими ще кілька днів тому відрізнялися пихаті керівники. Цей приклад показує, що існують різні види лідерства, відповідно і отримати його вдається з абсолютно несхожих причин.

Які відомі види лідерства?

Існують різні підходи до типології цього явища. На думку психолога Курта Левіна лідерство доцільно класифікувати в залежності від стилів управління. Таким чином, можна говорити про три види:

  • Авторитарне-одноосібне прийняття рішень керівником, його незаперечний авторитет і абсолютний вплив на колектив;
  • Демократичне-спільні зусилля до досягнення мети, максимальна близькість до рівноправності і взаємоповаги;
  • Потурання – формальна присутність «лідера», який практично не впливає на функціонування колективу.

Щоб прояснити ситуацію щодо попустительского стилю управління, слід вказати, що лідерство буває формальне і неформальне. У першому випадку, керівник призначається понад і не завжди співробітники вважають за потрібне до нього прислухатися. Наприклад, староста класу може так і не завоювати повагу інших учнів, а старший по зміні буде крізь пальці спостерігати за проступками своїх підлеглих, не маючи реальних важелів впливу на них, а іноді і банально побоюючись конфліктів з ними.

По-другому випадку, лідерство зароджується в самому колективі, потрапляючи в руки найавторитетнішій людині. Тут ніякого потурання вже не буде, залишаючи на вибір демократію або навіть авторитарність. Так у в'язницях є ставленики адміністрації, але їх мало хто поважає, і реальні авторитети з середовища ув'язнених, які тримають співкамерників в залізній хватці. Ось чому, в будь-якій організації так важливо навчитися виявляти неформальних лідерів і залучати їх на свою сторону. Це однаково справедливо, як для бізнесу, так і державного сектора, як серед молоді, так і дорослих людей.

Крім цього, лідерство буває ділове, емоційне і ситуативне. Ця класифікація залежить від конкретних навичок, за допомогою яких людина отримує лаври першості. Розберемо їх по-окремо:

  • Ділове-перевага на підставі професійних навичок, більшого досвіду і знань;
  • Емоційне-домінування за допомогою чарівності, харизми, товариськості та інших комунікативних навичок;
  • Ситуативне – лідерство, отримане через певний збіг обставин, які актуалізували конкретні навички.

Ці види можуть поєднуватися один з одним видаючи найрізноманітніші комбінації, наприклад емоційне неформальне лідерство, або ділове авторитарне, або ж ситуативне демократичне. Незалежно від класифікації, воно вимагає від людини відповідності деяким якостям, серед яких найбільш важливі впевненість в собі і відповідальність перед колективом.

Лідерство та інші соціальні феномени, можна описувати тисячами наукових праць, присвячувати йому розповіді і поеми. Але куди практичніше виділити основні його компоненти і практикувати їх в реальному житті. Якщо людина розвине в собі згадані якості: впевненість, ініціативність, відповідальність, емпатію, харизму, чарівність, а ще набереться досвіду і поповнить свій багаж знань, то успіх йому гарантований, так само як і авторитет серед інших людей.

Зараз читають
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Що таке психічні захворювання і як визначити їх наявність? Яке ставлення ...
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Що таке конфлікт поколінь і в чому його прояв? Особливості різних поколі ...
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Що таке планування і які його види і інструменти бувають? Відмінності мі ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Екскурсію по основних віхах і етапах розвитку тайм-менеджменту для нас р ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке уява і які види бувають? 7 відмінних методик як розвивати уяву в ...
Новое youtube видео