Назад
Нірвана: що це таке і як її можуть досягти не буддисти??

Навигация по разделу
нирвана

Що таке нірвана і як її досягти?

Що таке нірвана і чи доступна вона західній людині? Поради для тих, хто хоче досягти щастя і позбутися від страждань.

Згадування слова «нірвана» викликає подвійне відчуття. З одного боку розумієш, що це щось світле, піднесене. З іншого – Згадка нірвани у зв'язку з наркотиками і агресією дещо псує враження. Як це центральне поняття буддизму перейшло в звичайне життя? Як пояснюють нірвану Далай Лама XIV та сучасні психологи? Як досягти щастя без страждань не-буддисту? Обговорюємо в статті.

Що таке нірвана?

Нірвана — це складний і неоднозначний ключовий термін буддійському світогляді, яким описують головну мету на стежці буддійського шляху. Це найприємніше з можливих місць, якого прагне досягти кожен буддист. Однозначного визначення нірвани не давав навіть сам Будда – він говорив, що в нірвані відсутня розумовий потік, побоювання, страхи, взагалі все має до світу явищ. Тому її неможливо описати в поняттях нашої звичної реальності.

У Західній свідомості поняття нірвана пояснюється занадто спрощено. Воно швидше нагадує збірний образ ейфорії , умиротворення, найвищого блаженства, непізнаного почуття спокою і захоплення. Досить примітивне поняття з'явилося в повсякденному лексиконі за часів руху хіпі. Тоді стан солодкого заціпеніння і невимовного задоволення після прийому психотропних препаратів називалося «впасти в нірвану». Залежно від уподобань і поглядів сьогодні «впадають в нірвану» від чого завгодно: при звуках улюбленої мелодії, після сексу, Від хороших напоїв, від вдало проведеного справи.

Для сучасної психології поняття нірвани залишається невивченим . Оскільки це стан за межами земного життя, поспостерігати і описати його неможливо.

У буддизмі нірвана завжди була унікальним поняттям. Давнє санскритське слово складається з двох частин: «нір»-«не» (заперечення), «вана»-«перехід з життя в життя». З'єднання цих слів означає переривання циклу безперервних реінкарнацій, зупинка обертання колеса сансари. Колесо сансари в буддизмі - це світ прихильності, марення та супутніх страждань. Тобто нірвана і Сансара – це два протилежних поняття.

Пройти тест на тип особистості

Релігійно-філософські джерела говорять про двох головних видах нірвани:

 • З залишками: поки фізичне тіло і розум все ще існують.
 • Без залишків : після смерті та знищення фізичного тіла.

Доповнення поняття нірвани в різних школах буддизму.

Різні школи буддизму по-своєму трактують точне значення нірвани і ступеня її досягнення. Ось як доповнюється поняття в різних буддійських поглядах:

 • Нірвана знаходиться поза всяких доступних для уяви сфери-це абсолютна межа.
 • Перехід в абсолют можливий за допомогою бога і йоги (медитаційного Трансу).
 • Свідомість згасає в нірвані абсолютно так, як згасає вогонь.

В уривках буддійських текстів епітетами нірвани називають: «місце безсмертя», «знищення» (переродження), «реальність» (окремий елемент, тотожний буття). Тобто в різних буддійських школах немає згоди щодо визначення нірвани. Більш того, вони розходяться в інших базових поняттях: реальна Нірвана або нереальна, є Будда після нірвани чи ні. Але всі школи сходяться в одному-сон ніякого відношення до нірвани не має.

Як пояснює нірвану духовний лідер послідовників буддизму Далай Лама XIV:

 • Досягнення нірвани - це перехід особистості в такий стан, коли свідомість звільняється від помилок. Ця порожнеча свідомості і є звільнення.
 • Шлях, свобода нірвани - це потенціал, який існує в нашій свідомості. Тобто ми всі маємо потенціал для досягнення нірвани.
 • У стані нірвани ми не перестаємо розрізняти погане і хороше.
 • Людина Заходу може спробувати досягти нірвани, якщо усвідомлює баланс матерії і свідомості, буде практикувати альтруїзм , врівноваженість, співчуття, роздуми про хороше, люблячу доброта .

Пройти тест на тип сприйняття

Як досягти нірвани не-буддисту?

Зрозуміло, що досягти тієї, буддійської нірвани можуть тільки буддисти, які пройшли складний шлях просвітлення. Але більшість людей просто хочуть бути щасливі . Правда, схопити синю птицю за хвіст рідко кому це вдається. Цьому є мінімум два пояснення:

 1. Ми мріємо про щастя , але не вміємо бути щасливими. У школі та університеті нас вчать розумним речам, але не розповідають головного: як контролювати свої емоції , протистояти надмірній депресивності, відстежувати рівень стресу, відстоювати особисті межі, приймати самостійні рішення. Але все це-база психічного здоров'я і щастя.
 2. Ми прагнемо щастя, але боїмося відмовитися від страждань. Це прозвучить несподівано, але у страждання є свої плюси і свої вигоди. Вони допомагають привернути до себе увагу, дають привід для жалості, хвилюють кров, лоскочуть нерви. Усвідомлюючи всі бонуси, які привносять в життя страждання, можна почати змінюватися.

Стати щасливим не так просто, це займає час. І перше, що можна зробити – пригальмуватися, виділити час для себе і розібратися зі своїми емоціями: коли і звідки вони беруться, як називаються, про що хочуть нам сказати. Такий самоаналіз не проводиться за один день, можливо зажадає роботи з психологом. Зате допоможе виявити головне джерело страждань і перестати жаліти себе. А це вже половина справи.

Що робити далі?

 1. Не ставити собі захмарних стандартів щастя. помічено, що тони мотиваційних порад з книг і відеороликів призводять до ще більшого розчарування . Воно в свою чергу підсилює комплекс неповноцінності, перешкоджає відчуттю щастя, якого хочеться досягти. Коло замикається.
 2. Поступово розвивати в собі навик «бути щасливим». перестрибнути з нещастя в щасті одним стрибком не вийде – перебудувати в один день свою звичну модель світу просто нереально. Позитивне сприйняття світу потрібно розвивати в собі день за днем. Іншими словами-перевиховати себе. А це кропітка, але приємна праця.
 3. Більше спілкуватися, але робити це з користю. іноді ми спілкуємося з іншими «просто так». Але просто так провести час, значить, вбити його. Навіть якщо поза роботою хочеться розслабитися , у спілкування повинна бути мета . Настільна гра, весела гаражна розпродаж, екскурсія по рідному місту, спільне приготування, уроки танців – все це допоможе відпочити, повеселитися і отримати приємні спогади.
 4. Не витрачайте час на спроби заповнити час, щоб уникнути самотності. набагато простіше насолоджуватися хвилинами, коли все залишається в спокої. Час наодинці з собою-можливість пізнати себе, освоїти медитація , поміркувати над своїм настроєм і цілями.
 5. Практикуйте ефективний альтруїзм. в основі практики лежить проста ідея: робити якомога більше добра. Вона не вимагає безперервної самопожертви або матеріальних витрат. Вона пробуджує враховувати не тільки свої інтереси, але інтереси близьких, потреби незнайомих людей. Адже очевидно-допомагаючи іншим, ми допомагаємо самим собі.

Висновки :

 • Нірвана в буддизмі – це порожнеча свідомості, вільної від марень і страждань.
 • Нірвана – це шлях. Пройде його людина чи ні-залежить тільки від нього.
 • Щастя вимагає регулярної роботи, як майстерність художника або тренування спортсмена.

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

Зараз читають
Як пізнати себе краще? 7 ідей
Як пізнати себе краще? 7 ідей
Як пізнати себе, коли немає чітких життєвих орієнтирів? Чому легко заплу ...
У чому полягає сенс життя або для чого взагалі жити??
У чому полягає сенс життя або для чого взагалі жити??
У чому полягає сенс життя людини і чи є він взагалі? Для чого людині вар ...
Психоаналіз: що це таке, ключові постулати і базові ідеї
Психоаналіз: що це таке, ключові постулати і базові ідеї
Що таке психоаналіз Фрейда і чому він однаково активно критикується і зв ...
Мотивація до спорту: що це таке? 7 кращих технік
Мотивація до спорту: що це таке? 7 кращих технік
Що таке мотивація до спорту і чому вона важлива кожній людині? Які метод ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Побачення: що це таке, коли на нього треба і не треба запрошувати??
Побачення: що це таке, коли на нього треба і не треба запрошувати??
Що таке побачення? Романтичний вечір зі свічками і шампанським або прост ...
Інсайт: що це таке, звідки він береться і чи можна його залучити??
Інсайт: що це таке, звідки він береться і чи можна його залучити??
Що таке Інсайт і чому це складне психологічне явище? Чи можна його запла ...
Новое youtube видео