Назад
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??

Навигация по разделу
ощущение

Що таке відчуття і як його розвинути?

Що таке відчуття і чому їх важливо практикувати? Як продовжити відчуття щастя?Тактильні відчуття і 7 порад для надчутливих людей.

Кілька років тому двоє голландських чоловіків зважилися на сміливий експеримент, під час якого відчували відчуття жінок при пологах. При цьому один з героїв не витримав десяти хвилин, а інший пройшов за його словами «двогодинні тортури». Хоча жінки витримують подібні відчуття протягом доби. Чому гострота почуттів відрізняється у різних людей і що на неї впливає? Чи можна посилити або зменшити відчуття? Хто такі надчутливі люди?

У статті зібрали відповіді на питання, техніки для загострення п'яти головних органів почуттів і поради для людей, які занадто болісно реагують на гучні звуки.

Що таке відчуття?

Сенсація — це термін, який одночасно описує найпростіший психофізичний процес та його результат. При початковому контакті із зовнішнім середовищем органи чуття отримують, обробляють, накопичують і передають інформацію в мозок. В результаті впливу реальних об'єктів на органи чуття виникає суб'єктивне відображення окремих властивостей цих предметів або явищ: переживання гучності звуку, гостроти смаку або інших характеристик. Крім того відчуття постачають відомості про наш організм : положенні в просторі, температурі, роботі внутрішніх органів. Тобто відчуття-це наші вікна сприйняття, головне і єдине джерело знань про реальність.

Наші почуття – унікальний сенсорний механізм виявлення енергетичних, фізичних, хімічних сигналів, на основі яких ми сприймаємо і оцінюємо оточення. Щоб побудувати класифікацію потрібно об'єднати різні види відчуттів за одноманітним принципом. Але, враховуючи багатство феноменології, вчені виділяють різні підстави для класифікації:

 • За різновидами аналізаторів: зорові, слухові, нюхові, шкірні (тактильні), вібраційні, больові, кінестезичні, статичні.
 • По віддаленості впливу: дистантні – ті, які проявляються на відстані (слухові, зорові); контактні, що виникають при безпосередньому контакті (шкірні, смакові).
 • За анатомічним розташуванням рецепторів: екстероцептивні – на поверхні тіла, пропріоцептивні – в м'язах, сухожиллях або суглобах, інтероцептивні – на внутрішніх органах.

Відчуття постійний елемент повсякденного життя людини. Вони є у всіх живих організмів, причому органи чуття тварин часом більш тонкі, ніж у людини. Але у людей відчуття включені в складний психофізичний процес сприйняття і уявлення про навколишній світ. сприйняття-властивість людини, особистості . У процес сприйняття включається емоційний фон, самопочуття, загальний стан, установки мислення, минулий досвід, пам'ять , схильність аналізувати або підміняти реальність вигаданими образами. Сприйняття впорядковує відчуття, трансформує їх в уявлення і знання про навколишній світ.

Взаємозв'язок відчуття зі сприйняттям настільки багатогранна, що її вивчення виходить за межі однієї науки. У XXI столітті проблематика інтенсивно розробляється наукою на стику філософії, природознавства, психології , фізики, фізіології, екології, лінгвістики. Одночасно утворюються нові наукові напрямки: кіберпсихологія, нейролінгвістика, психопрограммістика, філософія штучного інтелекту.

Пройти тест на тип сприйняття

Історія поняття.

Питання вивчення відчуттів сходить до витоків інтелектуальної історії людства. Ще античні філософи розмірковували над тим, як людина пізнає світ у нестямі. Першим філософом, який описав важливість спостереження за зовнішнім світом, був Аристотель. Крім того він створив першу класифікацію з п'яти органів почуттів: слуху, зору, дотику, нюху, смаку .

У XVII-XVIII століттях ідея про первинність відчуттів для нашого пізнання стала домінуючою у філософських течіях емпіризму і сенсуалізму. Це англійський мислитель Джон Локк зі своєю теорією про «чисту дошку» свідомості, де записується набутий через органи чуття досвід. Це ірландський філософ-спіритуаліст Джордж Берклі з несподіваною для свого часу думкою про те, що навколишній світ присутній тільки в людському сприйнятті.

Сучасне трактування філософських течій емпіризму-сенсуалізму акцентує увагу на важливості чуттєвого досвіду, протилежного вродженому або набутому науковим шляхом.

Одночасно з філософським підходом змінювалися наукові методи дослідження. Спочатку закономірності відчуттів людини вивчалася фізикою і астрономією. Пізніше світлове і звукове сприйняття стали вивчатися окремими галузями науки – оптикою, фізіологічної акустикою. У другій половині XIX століття область вивчення змістилася в психологію, фізіологію, на кордоні яких фізик Фехнер побудував нову науку психофізику.

Відчуття в психології.

Відчуття не тільки пов'язують людину з навколишнім світом, але є основною умовою психічного розвитку. Якщо більшість органів почуттів відключаються, психічна активність зменшується до нуля, а людина відчуває сенсорний голод: відбувається обман почуттів, втрачається усвідомлення власного «я», порушується емоційна сфера. Результати сенсорного голоду відчувають космонавти у відкритому космосі, полярники під час зимівлі на станції.

Про те, що потік сенсорних відчуттів людині необхідний, говорили Російські просвітителі і.м. Сєченов, і. п. Павлов, Американський нейропсихолог р. Сперрі, Англійський космолог р. Пенроуз. але в реальному житті людина відчуває не недолік, а надлишок відчуттів . У зв'язку з цим виникає проблема балансу між отриманою інформацією і можливістю свідомості її переробити.

Відчуття стали першим об'єктом дослідження психології як окремої науки ще в кінці XVI століття. З того часу з'являлися нові стратегії дослідження, класифікації видів чутливості, теорії, спроби вивести математичні формули. Але до теперішнього часу серед вчених відсутня єдина точка зору сприйняття, емоції, почуття, свідомість . А адже саме в свідомості присутня така річ, як «враження від першої особи»: смачно-несмачно, красиво-негарно, приємно-неприємно, пересолено-недосолено або інші.

Класична психологія намагається пояснити досвід людини як суму окремих елементів. гештальтпсихологія розглядає свідомість як цілісну структуру з відчуттів-цеглинок. Це напрямок загальної психології, яке пов'язане зі спробами пояснити взаємозв'язок пережитих почуттів і свідомості людини.

Що таке тактильні відчуття?

Тактильні відчуття-це один з видів шкірної чутливості і неодмінний компонент щастя . Особливо важливий в дитинстві, але обов'язковий в будь-якому віці.

Тому щорічно 21 січня відзначається Всесвітній день обіймів. Со обійми починається життя людини, коли мама обіймає новонародженого. Обійми супроводжують нас все життя-обіймаються друзі, батьки, діти, родичі, закохані, подружжя, колеги і просто незнайомі люди. Вчені стверджують, що тактильне відчуття при обіймах піднімає в організмі рівень гормонів щастя, зменшує відчуття самотності, знижує депресію , ризик інфаркту або інсульту.

Завдяки нікому культу корисності обіймів переросли в бізнес-ідею, на якій заробляють гроші. Першим реалізував цей бізнес підприємець з США, пізніше ідею підхопили японці, англійці, жителі багатьох мегаполісів. Але крім платних обіймів є інші цікаві техніки, що загострюють тактильні відчуття: психологія чуттєвого танцю, контактна імпровізація, парна йога.

Як розвивати відчуття?

Процес пізнання відбувається настільки просто, що робота органів почуттів сприймається як щось само собою зрозуміле. Але саме через них відбувається найперше зіткнення внутрішнього і зовнішнього світу. Варто втратити одну частину сенсорної системи, як картина світу стане неповною або спотвориться до невпізнання.

Розвиваючи гостроту нюху, здатність до розпізнавання відтінків і звуків, ми вчимося сприймати світ якомога повніше. З точки зору фізіології рецептори почуттів влаштовані у всіх однаково, але гострота почуттів у всіх різна.

Коли ми напружені, виснажені або занадто зайняті власною зовнішністю, то перестаємо відчувати своє тіло зсередини. Поступово занадто сильні почуття починають нас лякати. Ми боїмося, що не впораємося з сильними переживаннями, заглушаємо емоції , перестаємо їх розрізняти, відгороджуємося, намагаємося раціонально пояснити будь-які переживання. Щоб жити в гармонії з собою, потрібно навчитися розрізняти свої почуття.

Для початку потрібно розслабитися і задати собі одне питання: « що я зараз відчуваю ?». Потім прислухатися до себе і записати свої враження. Тепер можна почати розбиратися. Зробити це допоможе цікава техніка.

Пройти тест на тип особистості

Робота з відчуттями в тілі.

Відповісти на питання про почуття грамотним медичною мовою без підготовки не виходить. І тут на допомогу приходять метафори . Ми говоримо « мене душить страх », « ноги, немов кам'яні «або" голова від проблем пухне ». Тобто наділяємо свої некомфортні відчуття фізичними властивостями і тим самим» опредмечиваем " їх. Зате з цими фізичними предметами можна працювати детально.

Відстежити загальну закономірність можна на прикладі.

Приклад 1. опис свого стану словами « камінь на душі » дає мало інформації. Залишається уточнити:

 • Який камінь: великий, маленький?
 • З якого матеріалу: мармур, цегла, граніт?
 • Яка вага?
 • Які враження: тепло, холод?

Приклад 2 . Опис « кішки на душі скребуть " уточнюється такими питаннями:

 • Скільки котів: одна, дві, кілька?
 • Якої породи, кольору?
 • Скребуть все разом або по черзі?

На перший погляд техніка здається дитячою грою. Але терапія з опорою на відчуття дає можливість перейти до суті проблеми і пов'язаними з нею переживаннями. Чим більше питань ми задаємо, чим більш обдумані даємо відповіді, тим ефективнішою буде робота.

Як загострити всі органи чуття?

Чим яскравіше і багатше враженнями наше середовище, тим краще розвиваються наші почуття. Для нових вражень досить пройтися по березі моря, прогулятися по східному базару або квітучому саду. Щодня отримати максимум вражень допоможуть нескладні практики.

Нюх розвивається практикою ароматерапії. Виберіть кілька сильних приємних запахів. Щодня вдихайте їх протягом декількох хвилин. Коли запахи стануть впізнаваними, можна збільшити їх кількість. Для ароматерапії підійдуть натуральні ефірні масла, ємності з кавовими зернами, духи.

Смак тренується скороченням деяких продуктів харчування. Для початку потрібно скоротити сіль і цукор, які маскують смак тонких продуктів. Постарайтеся уникати напівфабрикатів, хімічних компонентів, підсилювачів, газованих напоїв, здатних зіпсувати почуття смаку. Натомість ввести в раціон нові овочі, морепродукти, спеції.

Зір також можна покращити за допомогою раціону. Для зору корисні продукти, багаті вітамінами А, Е, З: темна зелень, морква, гарбуз, чорниця. Додатково можна робити вправи для очей, відрегулювати освітлення на робочому місці, пити достатню кількість води.

Слух відновлюється важко, тому його втрату краще запобігти заздалегідь. Для цього варто виконувати прості правила психогігієни. Досить уникати занадто гучних шоу-програм, концертів, не включати гучну музику в навушниках, акуратно чистити вуха і більше часу проводити в тиші.

Шкірна чутливість відновлюється не тільки обіймами. Під час походу по магазинах помацайте різні за фактурою тканини, візьміть в руки книги. Будинки погладьте кішку або собаку, перебирайте руками крупи, на дачі посадіть квіти або зберіть листя.

Але для 15-20% людей надмірна гострота почуттів є проблемою. Вони більш сприйнятливі до запахів, звуків, спалахів світла і хочуть навчитися захищати себе від впливу подразників.

Хто такі надчутливі люди?

Надчутливі люди відчувають настільки тонко, що цей дар одночасно додає масу незручностей. Це приносить із собою занижену самооцінку , дратівливість, тривожність , дискомфорт при спілкуванні з неприємними співрозмовниками. Якщо ви ставитеся до тонко відчуває людям, вибудувати невидиму захист допоможуть 7 простих порад:

 1. Уникайте місць із соціальними подразниками . Якщо плануєте піти в кінотеатр, вибирайте сеанси в ранкові години або будні дні, коли кількість глядачів мінімально. Приходьте на заходи заздалегідь, поки немає напливу слухачів. У ресторан, на фітнес або на прогулянку також краще відправитися не в годину пік.
 2. Складіть детальний розпорядок дня . Дратівливість не встигне розігратися в повній мірі, якщо заздалегідь продумати список справ і вивільнити час на їх виконання. Обов'язково включіть в нього час на ранкові ритуали, медитація , перерви протягом дня, вечірнє розслаблення.
 3. Зменшіть вживання продуктів-енергетиків . Швидко підвищити тиск може не тільки кофеїн в чистому вигляді. Існує цілий список дарів природи, в які входять активні речовини. Це чорний міцний чай, натуральний шоколад, пекучі спеції, кока-кола, чай мате, енергетичні коктейлі.
 4. Спробуйте замінити гаджети прогулянками на природі . Якщо обмежити час, проведений в спостереженні за чужим життям, перенапруження піде. Зате знайдеться час для прогулянок на природі, розслаблення, медитації, практики розслабленого черевного дихання.
 5. Відмовтеся від перфекціонізму . Вчіться, підвищуйте кваліфікацію, намагайтеся робити все по максимуму, але відмовтеся від бажання робити все ідеально . Не страждайте, якщо не стали кращим у змаганні. Просто поставтеся до роботи простіше.
 6. Ретельно опрацюйте оточення . Під час подорожі просите самий тихий номер. Якщо живете у Великому Місті, постарайтеся вибрати квартиру з вікнами на тихий дворик. В інтер'єрі вибирайте спокійні відтінки, відрегулюйте освітлення, підберіть зручні меблі.
 7. Цінуйте свої якості . В тонких Налаштуваннях нервової системи є свої плюси. Тонкі почуття дають можливість гостро відчувати чужий біль або радість, відгукуватися на прекрасне, цінувати музику і живопис.

Пройти тест на самооцінку

Як продовжити відчуття щастя?

Відчуття щастя добре всім, крім маленької деталі – воно закінчується. Доводиться повертатися до щоденної рутини, обов'язків, неприємних справ. Але якщо дотримуватися 4 простих правил, навіть в такій суєті можна продовжити радісні відчуття.

 • Навчіться бути вільним . Людина протягом життя відчуває необхідність "стати самим собою". Але внутрішні чи зовнішні обмеження постійно перешкоджають нашій свободі. Звільнитися від внутрішніх заборон допоможе усвідомлена медитація, найпростіші пози з йоги, а також дихальні вправи для легенів – частини організму, в якій мешкають емоції.
 • Змініть своє ставлення до відпочинку . Не сприймайте відпочинок як»пару днів без роботи". Ваш відпочинок-це чудовий час пригод, нового досвіду, нових зустрічей. Діліться своїми враженнями з друзями, але не забувайте подумки подякувати долі за таку можливість.
 • Оточуйте себе радісними людьми . Згадайте, які емоції пробуджує спілкування з кожним знайомим. Якщо хтось із них привносить в життя тільки негатив або відбирає хорошу енергію, зведіть контакти до мінімуму. Намагайтеся проводити більше часу з тими, хто вас любить, надихає і підтримує.
 • Посміхайтеся і смійтеся якомога частіше. під час сміху в кров викидаються гормони ендорфіну. Часто цей стан називають ейфорією. Посмішка дає нам відчуття легкості і допомагає ділитися цим станом з іншими. Щастя заразне. Роблячи щасливішими оточуючих, ми самі стаємо щасливішими.

Висновки :

 • Відчуття-це відображення кольору, форми, запаху, форми або інших властивостей реально існуючих предметів. Їх головне призначення-допомагати пізнавати навколишній світ і самих себе.
 • Органи чуття пов'язують організм із середовищем, в якому він знаходиться.
 • Органи чуття можна натренувати за допомогою нескладних технік і бажання.
 • Кожна п'ята людина відноситься до надчутливих: тонко реагує на біль, відчуває дискомфорт від різких запахів, яскравого світла, скупчення людей.
 • Відчуття щастя можна продовжити так, щоб життя стало «неперестающей радістю».

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

Зараз читають
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Що таке хронічна втома і як вона проявляється? Які причини такого стану ...
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Що таке тренінг особистісного зростання і чому це пошуки власної мотивац ...
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Що таке швидкочитання і чи ефективно воно? Як швидко читати книги, витяг ...
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Яких помилок краще уникати, щоб знайомство з чоловіком виявилося успішни ...
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зробити перший крок і зацікавити хлопця? Які є психологічні хитрощі? ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео