Назад
Вміння случшать: що це таке, 14 способів ефективного слухання

Навигация по разделу
умение слушать

Що таке вміння слухати і чим важливий цей навик?

Що таке вміння слухати і чому воно так важливо. 14 практичних способів як розвинути цю навичку в собі. Додаткова література про вміння активно слухати співрозмовника

Спілкування є важливою складовою життя людини.  Воно допомагає налагоджувати зв'язки, дізнаватися щось нове, ділитися своїм досвідом. Діалог складається з озвучування власних думок і сприйняття слів іншої людини. Але вміння слухати не зводиться до мовчання або кивок. Адже співрозмовник може сказати щось важливе.

Якщо не брати участь в діалозі належним чином, є ризик упустити його суть, перекручено зрозуміти чужі думки, витягти помилкові висновки. Але чи можна навчитися вмінню слухати? Що для цього необхідно? Як правильно практикуватися?

Що таке вміння слухати?

Вміння слухати — це активний процес сприйняття інформації від іншої людини з метою кращого розуміння будь-яких подій, явищ або ситуацій. Ця навичка відрізняє лідерів від інших людей. Справа в тому, що успіх в суспільстві безпосередньо залежить від комунікативних здібностей людини . Важлива складова спілкування-вміння слухати, так як воно допомагає краще зрозуміти суть розмови, перейнятися думками співрозмовника, правильно інтерпретувати контекст сказаного.

Вміння слухати визначає ефективність сприйняття зовнішньої інформації, адже часто люди під час розмови намагаються сперечатися, відстоювати свою позицію, вимовлятися самим, при цьому, не намагаючись почути співрозмовника. Ідеальним можна назвати розмову, який призводить до синергії , взаємного доповнення, пошуку істини. Якщо ж Той, хто вступив в діалог, просто хоче більше сказати, то це порожня балаканина, без будь-якої користі.

Важливо вміти не тільки слухати, а й чути співрозмовників. Хоч ці слова дуже схожі, але їх суть кардинально відрізняється. Слухати можна шум водоспаду, дзижчання комарів, радіо в сусідній кімнаті, але абсолютно не сприймати звуки як джерело інформації. Чути-вольовий процес, який передбачає активну участь у спілкування. Співрозмовники обмінюються інформацією, аналізують її, вникають в суть сказаного, зіставляють відомості з особистим досвідом або думкою.

Пройти тест на тип сприйняття

14 секретів вміння слухати

Як і будь-яка навичка, вміння слухати піддається тренуванню та вдосконаленню. Щоб стати більш уважним співрозмовником, слід дотримуватися наступних простих правил.

1. Не перебивати

На початку розмови необхідно чітко визначити його мету. Якщо завдання в максимальному виплеску власної інформації, то можна говорити не замовкаючи. Найчастіше, люди, що вступають в діалог, хочуть отримати нові відомості. Для цього слід помовчати, не перебиваючи співрозмовника. По-перше, розмова може піти в непотрібне русло, якщо співрозмовник зіб'ється з думки. По-друге, він може відволіктися і забути про суть розмови. По-третє, невміння слухати багатьма розцінюється як неповага, що змушує їх припинити спілкування.

2. Розслабитися

Надлишковий словниковий потік, як правило, походить від напружених людей. Їх думки подібні бурхливому течією, яке зносить все на своєму шляху. Якщо видихнути і розслабитися , набагато легше стримувати свої емоції, дозволяючи співрозмовнику безперешкодно викладати свої думки. Так що вміння слухати, багато в чому залежить від вміння розслабитися під час бесіди.

3. Створити комфортні умови

Щоб людина розкрився в розмові, він повинен на нього налаштуватися. Неодмінна умова-комфортна обстановка. Якщо хтось хоче дізнатися корисну інформацію для себе, наприклад, журналіст під час інтерв'ю, крім вміння слухати, йому необхідно подбати про комфорт співрозмовника. Як правило, краще спілкуватися в затишних приміщеннях, за чашкою кави або чаю, при оптимальній температурі повітря, без поспіху.

4. Усунути відволікаючі фактори

Здавалося б банальні речі можуть зіпсувати навіть приємне спілкування. Регулярно вібруючий мобільний телефон, шум на вулиці або в сусідньому приміщенні, що змушує жмуритися сонячне світло, холодний потік повітря від кондиціонера, неприємний запах в приміщенні. Це перелік факторів, які можуть знизити бажання спілкуватися або сприймати інформацію. Крім вміння слухати в однієї людини, має бути ще настрій викладати свої думки в іншого.

5. Проявляти емпатію

Людям подобається отримувати емоційний відгук на свої слова. Якщо співрозмовник сидить з» кам'яним обличчям", ніяк не реагуючи на співрозмовника, у нього дуже швидко пропадає бажання говорити. До вміння слухати необхідно додати навик емоційного обміну. Людина повинна реагувати на почуте, підбадьорюючи іншого до подальшого спілкування.

Пройти тест на емпатію

6. Бути терплячим

Люди різні і вони відрізняються один від одного практично у всьому, від світогляду до вміння правильно викладати свої думки. Тому, хто слухає, дуже важливо навчитися терпінню, щоб своїми бурхливими емоціями не впливати на співрозмовника, або пригнічуючи його, або провокуючи на гнівні тиради. Спокій, доброта, позитивний настрій допомагають розговорити навіть самого незговірливого людини.

7. Зберігати неупередженість

Багато речей, явища, події можна трактувати двояко. Для когось вони позитивні, для інших нейтральні або навіть негативні. Наприклад, завзяті футбольні вболівальники можуть стати справжніми ворогами, якщо виявиться, що вони підтримують різні клуби. Аналогічно відбувається під час політичних, релігійних та інших диспутів. Тому, слухаючи співрозмовника, краще не видавати власне ставлення до питання. Так вдасться чужу думку дізнатися і доброзичливі відносини зберегти.

8. Вловлювати зміни в тоні

Іноді смислове навантаження лягати не стільки на суть сказаного, скільки на манеру викладу, зміни інтонації мовця. Уміння слухати передбачає уловлювання найдрібніших деталей в самому голосі. Адже одну і ту ж фразу можна наділити різним змістом. Наприклад, хвалити, виразити, іронізувати, принижувати або підносити. Особливо яскраво це виражено в китайській мові, де від тону залежить дуже багато чого.

9. Бути зацікавленим

Ніщо так не «розв'язує» мову людини, як зацікавленість співрозмовника. Якщо ми бачимо реальну залученість когось в актуальну для нас тему, ми готові розповісти йому набагато більше, ніж кому-небудь іншому. Для того, хто хоче розвивати вміння слухати, дуже важливо практикуватися з дійсно цікавими людьми. Ще краще-пробувати підвищувати свою залученість в будь-які теми для розмови, розширюючи свій світогляд, відточуючи майстерність діалогу.

10. Стежити за мовою тіла

Крім інтонації, дуже багато про думках людини говорять його пози, міміка, жести. Уміння слухати передбачає спостережливість. Мова тіла дуже красномовна, особливо для тих, хто навчився її читати. Ось чому живе спілкування набагато важливіше інших форм інформаційного обміну. Автор книги може приховати свої емоції, точно також, як людина, що пише смс або повідомлення в соціальній мережі. Але ось сидить навпроти співрозмовник відкритий повністю. Потрібно тільки навчитися розуміти невербальне спілкування.

11. Бути доброзичливим

Складно розкритися перед ворогом. Будь-який з нас приймає оборонну позицію, як тільки зустрічає опонента. Навпаки, добрі і ввічливі люди завжди викликають прихильність. З ними хочеться спілкуватися, про щось розповідати, радитися в суперечливих ситуаціях. Для того щоб слухати, необхідно розташувати людину до себе, викликати у нього довіру, спонукати до відкритого діалогу.

12. Не квапити співрозмовника

Різні темпераменти або типи особистості відрізняються швидкістю обробки та відтворення інформації. Також це залежить від менталітету, освіти, виховання, рівня знань. Іноді, щоб слухати іншу людину, необхідно набратися терпіння, не підганяючи його, адже надмірна квапливість буде його пригнічувати, не дасть можливості зосередитися.

Пройти тест на темперамент

13. Задавати питання

Активне слухання передбачає залученість обох співрозмовників в розмову. Питання-важливий компонент такого процесу. Вони допомагають дізнатися більше інформації, краще розкритися говорить, більше згадати, пояснити. З цим завданням справляються відкриті питання , припускаючи детальні та обширні відповіді, а не банальні «так» чи «ні».

14. Аналізувати сказане

Повертаючись до теми відмінностей між «слухати» і «чути», друге слово якраз означає аналіз почутого. Слова людини можуть бути просто шумом, а можуть виявитися джерелом цінної інформації, якщо навчитися її обробляти, виділяючи ключові моменти, немов дорогоцінні камені з гірської породи. Людина суб'єктивна у сприйнятті світу. Все, що він побачить, почує або відчує, піддається жорсткому аналізу, підганяється під стандартні внутрішнього «цензора». Необхідно пропустити сказане через себе, зіставити з власними знаннями, досвідом, спробувати вбудувати в особисту систему світогляду, розширюючи і доповнюючи її.

При активному використанні цих 14 прийомів, людина стане приємним співрозмовником в очах інших, а також навчиться отримувати максимальну користь з будь-якого діалогу. Важливо пам'ятати про ці радах, перед кожним спілкуванням підсвідомо нагадуючи собі про них. Також, щоб вміння слухати розвивалося і вдосконалювалося, підійде читання книг, які розкривають цю тему.

Що почитати про вміння слухати?

Психологи, філософи, менеджери, журналісти регулярно піднімають тему правильного слухання в своїх статтях, книгах, на виступах. Ось кілька популярних робіт, які бажано вивчити.

«вміння слухати» Бернарда Феррарі.

Засновник консалтингової компанії з більш ніж 20-річним стажем надання консультаційних послуг в McKinsey & Company ділиться з читачами своїм багатим професійним і життєвим досвідом.

«Емоційний інтелект. Вміння слухати усвідомлено " Пітера Брегмана з співавторами.

Книга підносить ідеї ще одного засновника власної консалтингової фірми, які також будуть корисними для тих, хто цікавиться цим питанням.

«Мистецтво говорити і слухати» Мортімера Адлера.

Американський філософ і педагог пропонує задуматися над питанням, як ми спілкуємося, чи правильно розуміємо оточуючих, чи володіємо майстерністю правильного мислення, або займаємося марнослів'ям.

«я вас слухаю» Іствуда Атватера.

У книзі міститися рекомендації професійного психолога для керівників, як правильно слухати співрозмовника.

» я чую вас наскрізь " Марка Гоулстона.

Психіатр, що спеціалізується в області бізнесу, дуже точно акцентує увагу на слабких місцях в умінні слухати. Його значний досвід, який дозволив підготувати цілий курс для переговірників з поліції і ФБР, буде корисний на побутовому рівні для вирішення звичайних щоденних завдань.

" слухайте. Мистецтво ефективного спілкування"»

Ця книга створена за матеріалами Асоціації Дейла Карнегі — відомого письменника і спікера, який присвятив свою діяльність питанням ефективної комунікації між людьми, особистісному успіху і зростанню.

«включаємо чарівність за методикою спецслужб» Джека Шафера і Марвіна Карлінса.

Її автори, що мають безпосереднє відношення до ФБР, розкривають секрети правильного спілкування з людиною. Вони допомагають навчитися розпізнавати "мову тіла" співрозмовника, звертаючи увагу на всі підказки в його позі, міміці, жестикуляції.

Після прочитання цих книг та інших матеріалів, важливо зрозуміти, що діалог — динамічний процес, який залежить від індивідуальності співрозмовника. Коли базові принципи засвоєні, необхідно активно практикуватися, щодня відточуючи своє вміння слухати. Нас оточують тисячі людей і кожен з них може розповісти щось цікаве, нове, корисне. Так що, спілкування з ними має перетворитися в захоплюючу гру, за допомогою якої можна стати краще і мудріше.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
Самолюбство і самоповага: що це таке і в чому відмінність??
Самолюбство і самоповага: що це таке і в чому відмінність??
Що таке самолюбство і що таке самоповага? Де проходить грань між ними і ...
Чи може людина змінитися? 11 порад
Чи може людина змінитися? 11 порад
Чи може людина кардинально змінитися за короткий період? Як обійти душев ...
Як зробити так, щоб бажання здійснилося: 5 технік
Як зробити так, щоб бажання здійснилося: 5 технік
Що потрібно зробити, щоб здійснилося бажання? Яку техніку для цього вибр ...
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Що таке внутрішня сила людини і звідки вона береться? Суть цього поняття ...
Пропозиція вийти заміж: 9 грубих помилок
Пропозиція вийти заміж: 9 грубих помилок
Як зробити пропозицію вийти заміж, не зіпсувавши його безглуздою помилко ...
Розстановки за Хеллінгером і що таке сімейні системні розстановки??
Розстановки за Хеллінгером і що таке сімейні системні розстановки??
Що таке розстановки по Хеллінгеру? Працюючі закони сімейних розстановок. ...
Педант: хто це такий, які бувають і як їх розпізнати
Педант: хто це такий, які бувають і як їх розпізнати
Хто такий педант і чому він відрізняється підвищеною охайністю, точністю ...
Новое youtube видео