Назад
Моральність: що це таке, звідки сталося і як прищепити??

Навигация по разделу
нравственность

Що таке мораль і як її прищепити?

Що таке мораль? Чому моральність вважається синонімом моралі і в чому їх відмінності? Як прищепити моральність дитині і дорослому?

Не існує точного рецепту, як розвинути сильний характер. Але є характеристики сильної особистості: чесність, порядність, самоконтроль, повага до оточуючих. Всі ці якості можна розвивати, але без міцної моральної основи домогтися зовнішнього успіху неможливо. Навіщо суспільству і особистості потрібна моральність? Як виростити в собі моральне почуття і прищепити його дитині? Як відрізнити моральність від моралі? Відповіді - в статті.

Що таке мораль?

Моральність — це система внутрішніх правил, які визначають здатність думати, відчувати, діяти відповідно до моральних норм і оцінювати свої вчинки з точки зору добра і зла. Моральні правила різних людей і різних спільнот сильно розрізняються, а іноді суперечать один одному. Але сама по собі моральність існувала до науки про неї, до етики, до юриспруденції. Моральність абсолютна, вона визначає внутрішні духовні якості і не може змінюватися залежно від ситуації або людської свідомості.

Поняття моральність отримало своє найменування від самобутнього російського слова «вдача» – «характер», «пристрасть». У побуті, літературній мові поняття моральності і моралі змішуються або вживаються як синоніми. Що не дивно, адже етимологічно дані категорії означають одне і те ж. Багато європейських мов обходяться тільки словами мораль або етика. тільки в німецькій мові є іменник моральність, яке узагальнює внутрішню реальність людини і його відносини з навколишнім світом.

Але багато авторів наукових робіт все ж поділяють поняття.

моральність Мораль
категорія, яка відноситься до стану душі. відноситься до категорії вчинків, взаємодії з оточуючими.
ближче психологічному поняттю « емпатії ", релігійному всепрощенню, духовності . наближене до поняття " пристойності»,
ідеальний внутрішній еталон відноситься до тієї частини моральних законів, які приймаються суспільством на кожному етапі розвитку.
більше регулюється самоконтроль і внутрішніми заборонами. передбачає зовнішній оцінюючий елемент-спільнота, держава (суди, міліція), Преса
моральність вища за мораль, а моральна людина глибша, складніша, ніж моральна.

Моральність – загальнолюдське поняття, а саме слово відноситься до числа розхожих і часто вживаних. Але кожен трактує його по-своєму. Можливо, додаткову ясність додадуть визначення не тільки самої моральності, але її складових:

 • Добронравіє - скромна поведінка, м'якість характеру.
 • Зловмисність - озлобленість, ознака поганого характеру .
 • Аморальність - гріховність і порок, відсутність моральних принципів.
 • Моральний вибір - вибір, здійснений людиною на основі совісті і морально-етичних норм.
 • Моральна культура особистості - вміння контролювати себе, поведінку і емоції у будь-яких ситуаціях, не порушуючи права інших людей.
 • Моральні стосунки - відносини, побудовані на любові , взаємному повазі , довірі, допомоги, солідарності.

Пройти тест на тип особистості

Тема моральності одна з найбільш відомих в релігійній і педагогічній літературі, художніх творах, історичних і філософських трактатах.

Витоки релігійно-моральних норм.

Моральні закони почали формуватися ще в первісному суспільстві для того, щоб протистояти тваринним інстинктам. Саме вони відрізняли і відрізняють людину від інших живих істот. Але біологічні інстинкти відточувалися на генному рівні мільярди років. Моральні норми соціального світу формуються протягом меншого тимчасового періоду, так що між цими законами явне нерівновага.

На відміну від правових норм моральні норми не захищаються на державному рівні . Вважається, що суспільство реагує на відступ від моральних норм усним або письмовим несхваленням, засудженням, осудом. Але суспільство точно так само може рекламувати відступ від моральних засад. Тому єдиним всемогутнім і контролюючим інститутом, який стежить за дотриманням норм моральності залишається Церква.

У християнстві є десять головних заповідей: Не вбивай, не вкради… але в основі всіх цих норм лежить " золоте правило моральності«:" ставтесь до інших так, як хочете, щоб до вас ставились ». По суті це універсальна формулювання відносини особистості до себе через взаємини з іншими. Це морально-моральне вимога згадувалося ще в» Одіссеї " Гомера, працях Аристотеля. Правило згадувалося в енциклопедіях і філософських працях під різними назвами: судження, висловлювання, заповідь, мудрість . Золотий статус закріпився за ним в кінці XVIII століття.

Сьогодні багато говорять про нерозривний зв'язок моральності і життєздатності суспільства, а християнська релігія протягом всієї історії дає поради людям, як в цьому суспільстві жити. Але 2 000 років християнської практики довели, що виконувати моральні норми і жити в соціумі не вдається нікому.

Як прищепити моральні цінності дитині?

Кожен батько прагне виховати дітей хорошими людьми, розвинути в них кращі риси: доброта , щирість, порядність, альтруїзм . Список якостей можна продовжувати довго, але всі вони закладаються в результаті виховання. Прищепити дітям цінності буває дуже складно. Більшість моральних тим ставляться до складних і неоднозначним, тому говорити про це потрібно постійно.

Спектр моральних проблем широкий: від проблем з друзями або вчителями до поведінки в соцмережах. Можна використовувати різні види діяльності, які допоможуть прищепити дитині правильні цінності:

1. Особистий приклад.

Психологи кажуть, що діти не чують, але бачать і копіюють. Тому прищепити дитині щось насильно або одними переконаннями неможливо. Якщо дитина потрапляє в складну ситуацію, він чинить точно так само, як чинить батько. Тому найдієвіший педагогічний прийом-особистий приклад батьків. Це те, чого можна навчити дітей без зайвих розмов.

2. Бесіди замість проповідей.

У школах планують ввести уроки морального виховання. Але педагоги вважають, що бесіду люблячих і грамотних батьків не замінить жодна державна установа. Діти більш сприйнятливі до інформації, отриманої через обговорення, а не через накази або настанови. Тому в бесіді потрібно одночасно виступати авторитетом і другом, але не можна допускати заступницького тону.

3. Дискусії замість лекцій.

Дитина постійно вчиться, сприймає величезні обсяги інформації. Тому найкраще запам'ятовується те, що викликає яскраві емоції. Уміння почати і підтримати дискусію на потрібну тему, зробити обговорення яскравим, захоплюючим – цінне вміння батька. Але не варто говорити занадто багато. Краще підігрівати інтерес до теми короткими навідними питаннями « чому» і « чому ?».

4. Спільні ігри.

Звичайна дитяча гра може стати не просто веселою забавою, але серйозною школою моралі. У колективній грі дитині доводиться спілкуватися, співпрацювати, сперечатися, домовлятися з іншими гравцями і тим самим вчитися долати свій егоцентризм. Так поступово в дітях зароджується уявлення про справедливість, створюються моральні принципи, які потім переростають в моральні цінності.

5. Читання.

Книги вчать і одночасно відволікають від гаджетів. Для початку можна читати книги вголос, пояснювати або обговорювати Цікаві місця. Головне, вибрати історії за віком: казки стануть прекрасним прикладом в ранньому віці, адже там чітко розділені межі добра і зла. У підлітковому віці можна читати книги, де обговорюються сірі сторони моралі. Але незалежно від віку потрібно знати, що читає дитина.

Педагоги і психологи рекомендують розбирати етичні питання на сімейній раді і при цьому наділяти дітей правом голосу. Кожен раз, коли діти міркують про несправедливість або нечесність, підтримувати цю тему.

Життя-моральний процес . Щеплені з дитинства цінності допомагають вирішувати питання морального вибору: між великодушністю або скупістю, сміливістю або боягузтвом, співчуттям або зловмисністю. А ще-будувати моральні відносини: правильно розставляти пріоритети, вкладатися у відносини, приймати свої темні сторони, отримувати щиру турботу і розуміння.

Висновки :

 • Моральні норми-група моральних норм, які не захищаються силою держави.
 • Який у людини характер, така моральність.
 • Усі уроки християнської історії-це уроки моралі.
 • Всі релігії проголошують моральні закони, але жодна релігія не приводить людей до їх повного виконання.
 • Не маючи міцної моральної основи, неможливо досягти успіху.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, якщо завдань немає, а нудьга вже дає про себе з ...
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Що таке Особиста ефективність і лайф-менеджмент? Як можна підвищити свою ...
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Що таке відверта розмова і як вона допомагає краще зрозуміти один одного ...
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Чим відрізняються між собою любов і пристрасть? Чи завжди вони уживаютьс ...
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Що таке сентиментальність показна і дієва? Чому корисно проявляти почутт ...
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Що таке парадокс? Парадоксальні методи для лікування фобій і позбавлення ...
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Що таке ксенофобія і чому це ненависть до всього чужого? Види ксенофобії ...
Новое youtube видео