Назад
Детектор брехні: що це таке, як перевіряють і чи можна його обдурити??

Навигация по разделу
детектор лжи

Що таке Детектор брехні і як він працює?

Що таке детектор брехні і кого тестують. Як працює поліграф? Чому ми обманюємо себе та інших? Вправа по включенню внутрішнього поліграфа.

Брехня – це безкрайній океан, в якому запросто можна потонути. Люди брешуть рідним, один одному, самі собі. Чому-інше питання. Поки нас влаштовує ця гра, все спокійно. Але коли ми розуміємо, що нас обманюють цілеспрямовано, хочеться отримати докази. Бажання людей дізнатися правду, підтверджену цифрами, призвело до винаходу детектора брехні. Як він влаштований? Кого, крім шпигунів на ньому сьогодні перевіряють? Чи можна обдурити цей апарат? Але головне питання в іншому: як включити внутрішній поліграф і перестати обманювати самого себе.

Що таке детектор брехні?

Детектор брехні (поліграф) — це складна система оцінки правдивості інформації, що складається з чутливої апаратури і фахівця з розшифровки даних. Слово "поліграф «перекладається як»багатописний". Це багатоканальний осцилограф, який протягом всієї перевірки вимірює і записує показники кров'яного тиску, дихання в області діафрагми, кардіограми, електричного опору шкірного покриву і реакції руху.

Поліграфолог — це 2 в 1, і тонкий психолог, і Сертифікований фахівець, який вміє працювати на поліграфі. професія вимагає великого досвіду роботи і постійного навчання новим навичкам. Досвідчений поліграфолог-це людина зі стажем в цій сфері 10 років і більше. Є фахівці зі стажем роботи 40 років. Поліграфолог є важливою ланкою в роботі. Саме він розробляє систему питань, розшифровує дані і видає підсумковий висновок.

Головне, що треба знати про поліграфі: апарат насправді розшифровує не брехня, а емоції і пов'язані з ними реакції організму на факт обману. Ніяких прогнозів він не дає. Отримані дані стосуються минулих подій в житті випробуваного.

Перевірка на детекторі брехні.

У більшості країн результати поліграфічних тестів судом не приймаються. Зате в комерційній і побутовій сфері для них знайдено чимало застосувань. Фірми пропонують послуги поліграфа для перевірки:

 • Персоналу при прийомі на роботу і в процесі роботи . Найчастіше перевіряють матеріально відповідальних працівників і тих, хто володіє комерційною таємницею організації. При прийомі на роботу в солідну організацію можуть перевіряти всіх кандидатів щоб з'ясувати: наскільки заявлені в резюме освіту і досвід роботи відповідають істині . Регулярні перевірки працюючого персоналу носять, як правило, страхітливий характер для попередження розкрадань або витоку важливої інформації.
 • Особистих охоронців, прислугу або няню перед прийомом на роботу в приватні будинки . Багато роботодавців не вірять, що рекомендації відповідають дійсності. Або ж прибиральниця, садівник, кухар, особистий помічник могли зловживати довірою попередніх господарів так майстерно, що роботодавці про це і не здогадувалися. Особливо часто і ретельно перевіряють нянь, яким належить проводити з дітьми цілі дні.я
 • Чоловіка або дружину, за підозрою в обмані або зраді . На сайтах пропонують послуги поліграфа, присутні фотографії щасливої родини. Мабуть, переконавшись у вірності чоловіка, чоловік і дружина повинні прожити довго і щасливо. Насправді, після принизливої процедури перевірки ні про яке сімейне щастя мова не йде. Ціна питання-майно, яке можна буде не ділити (або доведеться ділити) після розлучення.

Пройти тест: чи зраджує мені дружина?
Пройти тест: чи зраджує мені чоловік?

 • Підлітків за підозрою в прийомі наркотиків . Компанії неохоче беруться за перевірку підлітків, а діти до 14 років не можуть проходити перевірку взагалі. Але якщо батьки мають підстави перевірити дитину, то перевірка проходить під їх контролем.
 • Людей, підозрюваних у злочині . Плітки і недовіра іноді псують життя людині гірше тюремного терміну. Тому сам підозрюваний може замовити перевірку, щоб довести свою невинність.

Перевірка перевірці ворожнечу. Якщо в побуті допустимі невеликі похибки в розшифровці результатів, то неточності опитувань в силових структурах, податковій службі, в поліції коштують набагато дорожче. Тому там працюють поліграфологи найвищого рівня. Перевіряти:

 • Працівників з допуском до державної таємниці.
 • Представників силових структур, підозрюваних у жорстокому поводженні з ув'язненими.
 • Злочинців, підозрюваних у тероризмі.
 • Свідків або підозрюваних у скоєнні серйозних злочинів, таких як зґвалтування неповнолітніх, розкрадання в особливо великих розмірах або вбивство. У суді результати не уявиш, зате саме розслідування може піти іншим шляхом.

Чи можна обдурити детектор брехні?

Перевірка проходить в кілька етапів. Спочатку поліграфолог розмовляє з наймачем, щоб зрозуміти, що саме той хоче дізнатися. Все ж при прийомі на роботу питання будуть одні, а при подружній зраді – інші. Потім фахівець просто розмовляє з майбутнім випробуваним, окреслює коло інтересів, можливі поведінкові реакції. Так що поліграфолог повинен не просто віртуозно справлятися зі складною апаратурою, але і вміти розговорити будь-якого співрозмовника.

Процедура самої перевірки в більшості випадків проходить в спеціально обладнаному приміщенні з хорошою звукоізоляцією. спочатку на випробуваного надягають :

 • Стрічки кардіографа.
 • Металеві прилади на кілька пальців.
 • Напульсники на зап'ясті.

Додатково можуть поставити:

 • Спеціальні килимки з датчиками на сидіння крісла і під ноги випробуваного.
 • Датчик артеріального тиску.
 • Датчик, що фіксує розширення зіниць.

Перевірка триває близько 1,5-3 годин . Звичайно, на випробуваного не кричать, відкрито не тиснуть, але сам факт перевірки викликає сильне хвилювання і дискомфорт. Мета поліграфолога-задати питання, які виб'ють випробуваного з колії, змусять видати правдиві реакції організму. Тоді і результат буде максимально наближений до дійсності. після закінчення перевірки фахівцеві буде потрібно деякий час на розшифровку . Раніше результат видавався у вигляді звичної нам кардіограми на смужці паперу. Сьогодні апаратура оснащена комп'ютером і монітором. Результати клієнт отримує на флешці або на диску.

У мережі сьогодні є багато рекомендацій щодо того, як обдурити поліграф. Поліграфологи кажуть, що ніякі кнопки в взуття, недосип, транквілізатори не допоможуть обдурити розумну систему . Звичайно, розвідники спецслужб вчаться цьому все життя і можуть зімітувати потрібні реакції організму. Але це вже інша історія.

Найголовніше питання: навіщо потрібно обманювати поліграф? Все ж процедура трудомістка і дорога. Заплатити гроші заради експерименту? Як завгодно. Якщо ж вас вже запідозрили в порушенні, значить, приховувати і правдоподібно брехати ви не вмієте. Розвідники, слідчі, досвідчені кадровики або митники, наприклад, професійно вміють розпізнавати брехню за виразом обличчя. Якщо ви не змогли обдурити людину, не зможете і машину. А відмова пройти перевірку автоматично вважається визнанням провини.

Історія перевірок на правдивість.

Бажання перевірити правдивість слів з'явилося в той момент, коли первісні люди почали жити разом, вести побут, створювати сім'ї, воювати. Першими "детекторами брехні" були шамани. Вони дійсно були тонкими психологами, а перевірку обставляли як театралізовану виставу. Коли навколо підозрюваного метався оздоблений демон, виряджений у страшний одяг, бив у барабани, вигукував закляття, у обманщика рано чи пізно здавали нерви. Іноді після тривалих танців шамани обнюхували підозрюваного і виносили вердикт по насиченості запаху.

Потім були мудреці або блазні, описані в побутових казках або притчах. І ті й інші також були знайомі з психологією , знали людські слабкості, вміли поставити запитання, зробити висновок не з почутого, а зі своїх спостережень. Але в звичайному житті все було прозаїчніше. Залежно від рівня розвитку або життєвого укладу регіону перевірки на брехню відрізнялися витонченою винахідливістю і жорстокістю . Найефективнішими поліграфами вважалися тортурні. Але були і більш гуманні методи. У давні часи використовували:

 • Рисове борошно. підозрюваний набирав її в рот, тримав деякий час. У винного припинялося виділення слини, і борошно довго залишалася сухою.
 • Сирі яйця . Підозрюваний повинен був затиснути в руці яйце. Винний нервував, стискав пальці і шкаралупа тріскалася.
 • Пульсація шийної артерії . Знаючий чоловік прикладав пальці до шийної артерії обвинуваченого. Обвинуваченому задавалися питання, по зміні частоти пульсу визначалася винність.

По суті, всі випробування базувалися на виявленні тих же реакцій організму, що сьогодні перевіряються на детекторі брехні . Але бажання дізнатися правду так і залишалося в площині аматорської психології, поки в 1895 році Чезаре Ломброзо не винайшов поліграф. Перший апарат працював на вимірюванні тиску і використовувався детективами для розкриття злочинів. З 1913 року в Америці психолог Вільям Морстон цілеспрямовано вивчав роботу поліграфа.

Крім поліцейських роботою поліграфа цікавилися військові , які використовували його для виявлення шпигунів і підготовки власної агентури, тому апаратура і методика постійно вдосконалювалася. Сьогодні США-країна №1 з постачання досвідчених поліграфологів. Але свої школи, що випускають фахівців, є в багатьох країнах світу. Адже випускники однієї групи, які навчалися в однакових умовах і відмінно склали іспити, можуть діяти за різною методикою і отримувати різні результати.

Чому ми обманюємо інших?

Вчені-нейрофізіологи зробили цікавий висновок: момент, коли дитина починає обманювати – це перехід на новий рівень психологічного розвитку. Зазвичай припадає на вік 4 років. Від народження малюк не відокремлює власне «я» від батьків і зовнішнього світу. Він закриває очі і думає, що сховався (він нічого не бачить, значить, і інші не бачать). Він не обманює, бо думає: всі бачили те саме, що і він. Але коли він розуміє, що інші могли не бачити всього, що він бачив , тоді починається неправда. Психологи кажуть»дитина ідентифікує власне Я". І тут вже не знаєш, радіти або засмучуватися.

У світі дорослих варіантів брехні стає більше.

 • Буває невинна брехня . І називається вона ввічливість. Коли колега запитує думки про жахливу на наш погляд блузці, ми робимо їй комплімент . Якщо в такій ситуації почнемо давати щирі відповіді, ми порушимо правила ввічливості. Відносини з людиною будуть зіпсовані, будуть образи, буде біль, бійки теж можуть бути. Психологи стверджують, що брехня – це своєрідний соціальний клей, що допомагає нам співіснувати в суспільстві. Це обов'язковий елемент культури вищого суспільства, обов'язкова якість представників комерції, де обман, лукавство, замовчування – звичайний фон ділового інструментарію.
 • Буває брехня патологічна . Люди брешуть нескінченно і самозабутньо, а розміри брехні не відповідають ефекту, якого вони хочуть домогтися. Це горезвісні Мюнхаузени, що витягають себе за волосся з болота. Причому найчастіше патологічними брехунами є люди з розвиненим інтелектом. Адже знадобиться чимало розуму. Щоб вибудувати складну систему обману. Чому вони це роблять? Як правило, такі брехуни – великі егоцентристи. Навіть розуміючи, що кострубата брехня швидко розкриється, вони за всяку ціну намагаються опинитися в центрі уваги.
 • Але буває брехня небезпечна у своїй безглуздості . Ми обманюємо не тільки колег і родичів. Ми брешемо лікарям і психотерапевти . Людям, від роботи яких залежить наше життя. Така брехня змушує засумніватися, чи дійсно ми-істоти розумні? Або ж брехня-це спадкове якість? Обманщиками не народжуються. Але можна генетично успадкувати поведінкову базу, що сприяє частому зверненню до обману.

Вчені Гарвардського університету виявили, що 80% брехні торкається нас самих . Навіть ввели таке поняття: еготична брехня, що стосується перебільшеною самооцінки . Часто обман тісно переплетений з бажанням не тільки прикрасити реальність, а й маніпулювати іншими. Так чому ми брешемо? На це є різні причини.

Пройти тест на самооцінку

 1. Бажання виглядати краще в очах оточуючих . Найяскравіший приклад-соціальні мережі. Адже Не дарма кажуть, що у Фейсбуці чи в Інстаграмі ми проживаємо життя, про яке мріємо.
 2. Виховання під тотальним батьківським контролем . Більшість заборон породжують бажання їх порушити і вчать брехати, щоб за порушенням не слід було покарання. Коли підлітки віртуозно освоюють побутовий обман, вони все життя не можуть зупинитися. Брешуть навіть там, де немає підстав.
 3. Несвідоме прагнення захистити себе від чогось поганого. Боязнь покарання, небажання розбиратися з наслідками, страх перед відкритим конфлікт змушують йти шляхом найменшого опору.
 4. Бажання тримати контроль над іншими . Батьки або люди похилого віку іноді придумують собі хвороби, щоб за допомогою почуття провини не втратити контроль над дітьми.
 5. Бажаємо захистити людей, яких любимо . Хоча це твердження суперечливе. З одного боку – брехня на благо, з іншого-неможливість іншого навчитися самостійно справлятися з болем. На цей рахунок навіть є афоризм: деякі вважають, що у них добре серце, насправді у них – слабкі нерви.

Брехня часто приносить вигоди в найближчому майбутньому. Але для тривалих відносини воно не годиться. Тим більше прикро, що ми примудряємося постійно обманювати головного людини в своє життя – себе самого.

Чому ми обманюємо себе?

Ми щохвилини розмовляємо з собою і найчастіше себе обманюємо. Щодня ми знаходимо можливість проігнорувати свої бажання, не визнаємо, що живемо не так, як мріємо. Чому? Бо боїмося дізнатися болючу правду. Поступово це стає способом життя, що руйнує кар'єру, відносини, здоров'я. Насправді самообман забирає масу енергії. А ось правдивий погляд на ситуацію цю енергію звільняє. Тому варто задуматися, скільки енергії витрачено на заперечення, самообман і гнів, замість того, щоб витратити її на щастя.

Ще одна причина, чому ми обманюємо себе-це неправильне уявлення про поточний стан справ . Причому це властиво не окремим людям, а цілим народам. Соціологічні опитування показують, що американці в середньому оцінюють свій стан справ краще, ніж він є насправді. Зате слов'яни схильні вважати, що справи йдуть гірше, ніж в середньому. Карл Юнг придумав термін "тінь" для опису цих характеристик особистості: ми несвідомо відокремлюємо негативні переживання від себе, заганяємо їх глибоко в підсвідомість і так підтримуємо свою тінь. Правдиво і зворотне твердження: іноді ми настільки переоцінюємо свої можливості, що бачимо тільки досягнення. Але в будь-якому випадку обманюємося.

Мозок слухає те, що ми говоримо самі собі . І головне-вірить. Якщо ми вимовляємо фрази на кшталт:

 • ... час ще не настав.
 • ... час вже минув.
 • ... інші вимагають моєї постійної допомоги.
 • ... життя піде інакше, коли я зароблю свій перший мільйон.
 • ... у мене немає до цього талантів.
 • ...мене принижують, але люблять.
 • ...завтра обов'язково почну бігати, їсти овочі, кину курити…

Мозок сприймає їх як правду і переробляє в переконання. До тих пір, поки ми не приберемо зручну димову завісу самообману, ми не почнемо змінюватися. Правдива розмова з самим собою вимагає своєрідного аудиту. Для цього можна виконати одну просту вправу.

Вправа для активізації внутрішнього поліграфа

Напишіть на аркуші паперу свої основні дії на роботі та вдома. Накресліть табличку:

мої повсякденні справи я роблю це, щоб досягти… я роблю це, щоб уникнути…

Чесно проставивши позначки навпроти справ, ви зрозумієте, робите ви це заради досягнення або просто обманюєте себе ілюзією діяльності заради уникнення неприємностей. Ми не можемо бути чесними з іншими, поки чесно не поговоримо з собою. Неможливо стати чесним» з Нового року «або»з першого числа". Це складна робота над собою. Почати її доведеться самостійно, а не зі страху бути перевіреним на детекторі брехні.

висновки:

 • Поліграф – це не просто апаратура, а складна взаємодія двох ланок: машини і поліграфолога. І незрозуміло, яка Ланка важливіша.
 • Є 2 рівня перевірок: побутовий (комерційний) і державний.
 • Детектор брехні – це не іграшка. Всі спроби пограти з достовірністю інформації тільки зменшують довіру до випробуваного.
 • Скільки б нас не викривали у брехні, ми все одно обманюємо.
 • Брехня – це суспільний клей під назвою виховання.
 • Найважчий обман – обман самого себе.
 • Резерви самообману безмежні. Але погляд в обличчя правді звільняє масу енергії, яку ми щодня витрачаємо на самообман.

Пройти тест на егоїзм

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео