Назад
Взаємини: що це таке і які бувають??

Навигация по разделу
Взаимоотношения

Що таке взаємини і їх особливості?

Що таке взаємини і як їх формувати? Які форми взаємин бувають і які в них використовуються моделі поведінки?

Якими бувають взаємини? Наскільки сильно їх форми відрізняються один від одного? Які види відносин можна віднести до позитивних, нейтральним або негативним і в чому полягає їх суть? Особливості цих типів дозволяють побачити, наскільки різноманітними вони можуть бути, Які наслідки тягнуть за собою, що знаходиться в центрі їх фокусу. Сенс взаємин, їх форми і головні стратегії поведінки в них – далі в статті.

Що таке відносини?

Взаємини — це міцний зв'язок між двома суб'єктами, яка базується на емоційній прихильності, взаємності, усвідомленні своїх зобов'язань перед партнером. В основі здорових, взаємовигідних, тривалих і серйозних відносин лежать 5 компонентів:

 • Довіра . Можливість розслабитися, не чекати підступу, а також впевненість в людині, яка знаходиться поруч, дуже зближує. Саме тому довіра & 8212; одна з найважливіших частин хорошого Союзу;
 • Повага . Уміння цінувати один одного покращує будь-які відносини, змушує партнерів відчувати себе потрібними, визнаними;
 • Увага . Якщо люди бачаться або переписуються раз на рік, то навряд чи можна назвати їх зв'язок міцною, надійною. Важливо приділяти час близьким, створювати нові спогади, враження;
 • Толерантність . Терпимість до чужих мінусів, відсутність агресії, прийняття різниці між двома особистостями допомагають долати труднощі, уникати серйозних конфліктів;
 • Щирість . Брехня підриває довіру і повагу, пригнічує прагнення дарувати обманщику увагу і толерантно ставитися до нього. Це робить відкритість і чесність настільки важливими.

Пройти тест на сумісність

Якщо ігнорується хоча б одна з частин, взаємини починають поступово погіршуватися, а потім руйнуватися. Важливо ще те, що такі вимоги виставляються перед обома партнерами. Навіть якщо один з них виконує абсолютно всі правила, а інший про них забуває, то проблеми все ж виникнуть, незалежно від старань першого.

Ці 5 компонентів поширюються не тільки на дружні або любовні зв'язки. Вони застосовні скрізь, проте змінюється ступінь, розуміння цих правил. Наприклад, партнерство по бізнесу теж вимагає довіри, чесності, інших перерахованих елементів. Те ж відноситься до взаємодії вчителя-учня, батька-дитини, покупця-продавця, Постачальника-реалізатора, замовника-виконавця, будь-яких інших соціальних ролей. Без 5 таких деталей не можна досягти спільної мети, так як втрачається сенс всього співробітництва.

Форми відносин.

1. Позитивний.

Ця форма взаємин за своєю орієнтацією часто називається «рух назустріч людям». Така категорія дозволяє партнерам досягати спільної мети або навіть різних завдань, але з обов'язковою взаємодопомогою, активним сприянням. У більшості випадків центральне місце в них відводиться почуттям, особистому відношенню до партнера по зв'язку.

У позитивних союзах бувають негаразди, суперечки , конфлікти, але вони незначні в порівнянні з позитивними сторонами і вигодами. До основних їх видів відносять:

 • Любов - складне почуття не тільки між гомо - або гетеросексуальними партнерами, але також між родичами, по відношенню до речей, занять, тварин, явищ, навіть абстрактним поняттям;
 • Близькість - не завжди засноване на глибинних почуттях переживання, яке дає відчуття надійності, стабільності, захищеності;
 • Дружба - міцна емоційний зв'язок, що будується на взаємності інтересів, потреби бути частиною соціуму, шукати однодумців;
 • Приятельство - слабка взаємодія без серйозних чуттєвих уз, але з доброзичливими намірами;
 • Привабливість - короткочасна інстинктивна тяга до іншої людини на основі сексуальних або платонічних бажань;
 • Альтруїзм - людинолюбство, що включає толерантність, гуманність, повне безкорисливість, доброта по відношенню до оточуючих, навіть до тих, з ким немає серйозних зв'язків.

Одні і ті ж відносини можуть включати відразу кілька позитивних видів зв'язку. Вони також часто перетікають з одних в інші, але тільки за згодою обох сторін.

2. Нейтральний.

«рух від людей» – друга назва для опису орієнтації відносин такої форми. Вони можуть викликати різні емоції – як погані, так і хороші. Однак за фактом ніякої серйозної користі або шкоди учасники подібної взаємодії один одному не приносять.

Іноді ці відносини ситуаційні, тобто залежать від конкретних обставин, що склалися. Згодом при збереженні комунікації між учасниками ця форма може плавно перетікати в один з видів позитивних або негативних відносин. До видів самої нейтральної форми ж відносять:

 • Аутизм - навмисна або несвідома втрата зв'язку з дійсністю, в тому числі з людьми, «відхід в себе». Розвивається при порушеннях психіки або після отримання серйозних психологічних травм ;
 • Байдужість - відмова йти на контакт, надавати будь-який вид допомоги (фізичної, інтелектуальної, емоційної, вербальної і т. п.) через відсутність знайомства, вигоди, відповідних умов, приязні і ін.;
 • Конформізм - вид зв'язку, в якій одна особистість погоджується з чужою думкою, копіює його тільки через страх здатися не таким, як всі, або бажання стати членом якоїсь соціальної групи. Буває внутрішнім (повне прийняття і приписування собі чужих установок) і зовнішнім (людина слід нормам, правилам іншого, але залишається при своїй думці, не висловлюючи його відкрито);
 • Егоїзм - бажання задовольняти свої потреби, інтереси без урахування чужих прагнень, потреб. Всупереч стереотипам , це не негативний вид відносин, а все ж нейтральний, так як у індивіда немає прямої мети нашкодити іншим. Він про них взагалі не замислюється, вважаючи за краще концентруватися виключно на власних мотивах , пріоритети.

Нейтральна форма відносин, як правило, не триває довго. Вона стабільна тільки за умови, що люди не знають один одного особисто, при цьому у них немає очевидних спільних проблем або інтересів.

Наприклад, жінка навряд чи відчує щось при отриманні звістки про те, що знайомий її сина впав з велосипеда. Однак якщо цей же приятель раптом захворіє, скажімо, вітрянкою, як недавно до цього хворів Сам Син, то мати мимоволі проявить симпатію, співпереживання до хлопчика. Крім того, вона швидше за все буде співчувати навіть незнайомій їй матері цього хлопця.

3. Негативний.

Орієнтація – «рух проти людей». Негативні форми спілкування і в цілому взаємодії стають причинами насильства, відкритої або таємної конфронтації. Однак не завжди все доходить до активних дій. Люди цілком можуть відчувати один до одного щось неприємне, але не наважуватися на відкриту ворожнечу.

Якщо зовні негатив ніяк не виражається, опонент навіть не здогадується про погані емоціях , які він викликає, тоді це одна з форм нейтральних відносин. І тільки коли як мінімум один з партнерів словом чи ділом цілеспрямовано доставляє будь-які незручності, можна вже говорити про негативні зв'язки. До них відносяться:

 • Негативізм - невмотивоване бажання діяти врозріз з прийнятими правилами, спеціально не відповідати очікуванням, вимогам;
 • Неприязнь - дискримінаційне ставлення до певної категорії людей (расизм, ейджизм, ейблізм, сексизм) або до конкретної особи;
 • Ненависть - різке негативне мотивоване почуття суб'єкта, повна відмова прийняття цінностей, думок, потреб об'єкта;
 • Агресія - небезпечна негативна поведінка по відношенню до іншої людини, яка супроводжується фізичним або психологічним насильством.

Негативні взаємини складно виправити і перетворити в позитивні. Для цього потрібна активна добровільна робота обох сторін заради однієї мети.

Пройти тест на темперамент

Моделі поведінки у взаєминах.

Моделі (або стратегії) взаємодій у відносинах відрізняються. В основному центрами їх відмінностей виявляються поставлені кожною людиною цілі, способи їх досягнення, особливості впливу один на одного в процесі. Всього можна виділити 5 основних тактик.

1. Співпраця.

При співпраці цілі людей можуть бути як загальними, так і різними, але не суперечать. При цьому учасники обов'язково допомагають один одному просуватися до кінцевої точки, не забуваючи про свої потреби, орієнтири. Це оптимальний варіант взаємодії, так як він дозволяє піклуватися про іншу людину, не порушуючи власних принципів. А в результаті-досягнута мета .

Щоб співпраця була ефективною і взагалі могла відбутися, важливо дотримуватися 5 компонентів здорових відносин, про які вже писалося в першому пункті. Крім того, воно базується на повній взаємності, так як зусиль однієї сторони буде недостатньо. Тоді співпраця перейде в альтруїзм, про який буде говоритися пізніше.

2. Індивідуалізм.

Індивідуалізм – це рух до особистих цілей без урахування інтересів, потреб партнера. При цьому орієнтир або кінцева точка можуть бути ідентичними. Однак партнери, незважаючи на вигоду спільної роботи, вважають за краще рухатися поодинці.

Типовий приклад – керівники конкуруючих компаній. Вони можуть об'єднати зусилля, укласти партнерство, щоб у співпраці досягти більшого. Однак вони вибирають конкуренцію, щоб одноосібно зайняти перше місце в своїй ніші. Індивідуалізм також вибирають обидві сторони, якщо одна з них відмовляється від співпраці при наявності бажання у другий (відмова від альтруїзму).

3. Компроміс.

У сучасній психології, на відміну від теорій ХХ століття, прийнято вважати, що компроміс – це не вирішення проблеми. Це обопільне добровільне жертвування частиною своїх інтересів заради "загального блага". Як це проявляється в повсякденному житті?

 • Умови . У подружжя різні інтереси і плани на вихідні. Дружина хоче разом сходити в театр або будь-яке інше культурний заклад. Чоловік бажає відпочити на природі.
 • Рішення . В результаті бесіди подружжя погоджуються піти на компроміс – одні вихідні проводити за сценарієм жінки, інші – за планом чоловіка.
 • Проблема . Кожні другі вихідні один з подружжя змушений терпіти нелюбиме заняття. Згодом обстановка загострюється, невдоволення накопичується, підлаштовуватися стає важче, виникають конфлікти .

Розв'язки дві: або подружжя знаходять варіант співпраці, тобто уникають жертв (наприклад, вона йде в театр з подругами, він відправляється в похід з колегами), або постійні сварки приведуть до розриву або негативній формі взаємин.

4. Альтруїзм.

Альтруїзм в даному контексті – це допомога опоненту в досягненні його цілей на тлі ігнорування або відмови від своїх. Тобто це одностороннє сприяння, що робить їх альтруїста жертву ситуації за його власним бажанням.

Зазвичай терпіння і безкорисливість альтруїстів не тривають довго в особистих відносинах, в ділових не проявляються зовсім. Винятком стають тільки духовні, усвідомлено Платонічні, піднесені відносини. Однак вони імпонують небагатьом.

5. Ігнорування.

Ігнорування – це відмова від власних цілей як спосіб запобігти успіху опонента. При цьому обов'язково поступово втрачається контакт, погіршується комунікація. Найчастіше відбувається між партнерами, у яких є спільна мета, а для її досягнення важливі зусилля обох сторін. Після конфлікту або зміни пріоритетів один учасник відмовляється від сприяння, не ставлячи в звістку другого в прямій формі. Поки він уникає співпраці, його помічник ні про що не підозрює, працюючи заради спільної справи до тих пір, поки не усвідомлює бездіяльність першого.

Взаємини відрізняються за своїми формами, а також моделями звичайної поведінки в них. Це пояснює, чому ділові відносини відрізняються від романтичного Союзу, а дружба не схожа на суперництво. Якщо в конкретному типі міжособистісного зв'язку раптом починають з'являтися ознаки іншого виду, це незмінно веде до змін. Причому вони можуть бути як прогресивними, так і регресивними. А якщо тільки один партнер хоче перевести спілкування в іншу площину, починаються конфлікти.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео