Назад
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??

Навигация по разделу
предвзятое отношение

Що таке упередження і чим небезпечне упередження?

Що таке упереджене ставлення – це результат еволюції, виховання чи нав'язаної думки? 3 кроки для тих, хто хоче уникнути пастки упередженості.

Більшість американських компаній приймають резюме претендентів без фотографії, без вказівки віку і його сімейного стану. А все для того, щоб виключити упереджене ставлення до людини і вибирати фахівця виключно з його знань і досвіду. Але в житті доводиться працювати не з кандидатами, а з самим собою. Чим небезпечна особиста упередженість і як з нею боротися, розповідаємо в статті.

Що таке упереджене ставлення?

Упереджене ставлення — це таке ставлення до чого-небудь або до кого-небудь, яке засноване на упередженні або сформованому раніше необ'єктивному думці. Упереджене ставлення-це завжди відношення зі знаком "мінус", складене на помилкових принципах, стереотипах , забобонах, суб'єктивної інформації від третіх осіб або на особистих емоційних установках. Упередженість властива абсолютно всім людям. Але одна справа-усвідомлювати своє обмеження, і зовсім інша-дозволити їм взяти верх над логікою і розумом.

Вчені стверджують, що упередженість людини – це продукт еволюції . Щоб швидше і надійніше приймати рішення у незнайомих ситуаціях наші предки були змушені керуватися колишнім досвідом. Але ми живемо в набагато більш складному суспільстві, а у» людини розумної " є логіка, раціональне мислення, вміння аналізувати. Але вони спрацьовують не завжди. Більшість людей вважають за краще вірити в те, у що звикли вірити. Тому "упередженість підтвердження" традиційно входить в список найпоширеніших когнітивних спотворень.

Упереджене ставлення може виникнути до будь-кого: особисто до незнайомців, до етнічних груп, до певних професій, до гендерної групи. Воно може сформуватися з особистого досвіду або нав'язаного кимось думки. Наприклад, протягом десятків років телебачення наполегливо насаджувало глядачам негативне сприйняття товстунів. А суспільство досі насторожено ставиться до психотерапевти і всьому, що з ними пов'язано. У побуті упередженість просто заважає жити, але на рівні держави може призвести до воєн, погромів, геноциду.

Пройти тест на тип сприйняття

Чим небезпечна упередженість?

Зрозуміло, що відбиток минулого впливає на поведінку людини в сьогоденні. Якщо людина несвідомо проявляє упереджене ставлення до людей, значить, в його минулому вже був болючий досвід. Або ж поведінка, зовнішній вигляд, висловлювання незнайомих людей суперечать його особистим переконанням. В цьому плані упередженість можна порівняти з планкою - чим вище вона виставлена – тим більше небезпек вона несе самій людині:

 • Формує негнучке мислення і одну єдино-правильну точку зору.
 • Позбавляє внутрішньої свободи.
 • Не дозволяє слухати інших, приймати чужу думку.
 • Заважає дізнаватися нове, розширювати кругозір.
 • Змушує вибірково вибирати факти і по ним приймати невірні рішення.
 • Викликає нервову або агресивну реакцію на будь-які відомості, що суперечать упередженням.
 • «включає» внутрішні фільтри, які відкидають все, що може суперечити внутрішнім стандартам.
 • Позбавляє спілкування, оскільки робить нецікавим співрозмовником.
 • Призводить до розриву соціальних зв'язків.

Але головний недолік неконтрольованої упередженості в тому, що вона заганяє в рамки стереотипів, штампів, забобонів, змушує зациклюватися на своїх упередженнях. Все це змушує організм витрачати занадто багато енергії на щохвилинний контроль своєї поведінки. В результаті психіка зношується, психічне здоров'я погіршується, а з часом справа може дійти і до особистісного розладу .

Як подолати власну упередженість?

Боротьба з упередженою думкою іншого схожа на війну з вітряками – сил йде багато, а толку трохи. Тому боротьба належить тільки зсередини і за особистим бажанням.

Отже, три кроки для тих, хто вирішив боротися з особистими упередженнями та налагодити соціальні зв'язки.

Крок 1. Оцінити ступінь своєї упередженості.

В психології є таке поняття – апперцепція: схильність сприймати будь-яку інформацію через призму сформованих установок. Більш того, небажана інформація про самого себе просто не проходить внутрішні фільтри, і визнати за собою «гріх» упередженості дуже складно. Але можна.

Крок 2. Визнати негативні наслідки своєї упередженості.

Наші упередження іноді існують лише в нашому свідомості і не знаходять відображення в реальному світі. Але вони можуть сильно підкосити здоров'я: привести до заниженої самооцінки , спровокувати депресію, фобічні або тривожні розлади . Крім цього вони завадять кар'єрі і відносинам – більшість людей не хочуть витрачати час і сили на безглузді суперечки. Але крім усього потрібно пам'ятати, що упереджене ставлення до іншої людини може зіпсувати і його життя. Наприклад, знизити його самооцінку або спровокувати негативне ставлення інших людей.

Що робити? Завести спеціальний зошит і протягом тижня-двох записувати в неї всі випадки, коли стереотипи і упередження заважали жити. А потім перерахувати всі пункти, щоб усвідомити – скільки шансів було втрачено через таку непродуктивну упередженість.

Пройти тест на самооцінку

Крок 3. Щодня шукати новий досвід.

Ми живемо і працюємо в мультикультурному світі, але через свої упередження неминуче стикаємося з проблемами взаєморозуміння, особливо з людьми з інших культур. Упереджене ставлення до інших національностей, гендеру , чужій культурі тільки заважає спілкуватися і зрозуміти інших людей. Але ж дізнатися людину можна тільки тоді, коли перестаєш його засуджувати, а починаєш слухати і розуміти.

Що робити? почніть з дрібниць. Наприклад, при зустрічі з колегою запитати себе: чи завжди я неупереджений до нього? Що хорошого чи поганого він насправді зробив для мене? Які його достоїнства я не ціную? Потім можна піти далі-цілеспрямовано знайомитися з різними людьми або відправитися в подорож в іншу країну.

Антонімами упередженості вважаються об'єктивність, неупередженість, неупередженість. Якщо вже особиста "зашоренность" піддається насилу, можна зосередитися на цих позитивних якостях і поступово розвивати їх. Тому що людині легкому і позитивному набагато простіше вибудувати своє життя, спираючись на переваги, а не на упередження.

Висновки :

 • Упередженість – це свідомо негативна і не підтверджена фактами психологічна реакція.
 • Упереджене ставлення є серйозним психологічним бар'єром і головною причиною появи неприязні, конфліктів, образи.
 • Оцінити ступінь своєї упередженості складно – для цього є спеціальні тести.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Зміни в житті: як поміняти своє життя правильно??
Зміни в житті: як поміняти своє життя правильно??
Як залучити зміни в житті і не відкладати все до понеділка? Як поміняти ...
Емоційний інтелект: що це таке і як його розвинути??
Емоційний інтелект: що це таке і як його розвинути??
Що таке емоційний інтелект і що входить в це поняття? Які є вправи для й ...
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??
Емоційне лідерство та емоційна компетентність: що це??
Що таке емоційне лідерство і чому це важлива якість для керівника? Як по ...
Як закохати в себе жінку? Психологія і фізіологія процесу
Як закохати в себе жінку? Психологія і фізіологія процесу
Як закохати в себе жінку за допомогою всебічного підходу? Які психологіч ...
Інтелігент: хто це такий і як натренувати інтелект??
Інтелігент: хто це такий і як натренувати інтелект??
Хто такий інтелігент і чому це дивне і неоднозначне поняття? Як стати ін ...
Зануда: хто це такий і як його розпізнати??
Зануда: хто це такий і як його розпізнати??
Хто такий зануда і чому він буває цілком нешкідливим, але може сильно ді ...
Типи людей: які бувають психотипи людей і навіщо їх ділять??
Типи людей: які бувають психотипи людей і навіщо їх ділять??
Що таке типи людей, хто і навіщо ділить людей на різні психологічні типи ...
Новое youtube видео