Назад
Криза особистості: що це таке і 6 ідей як його пережити

Навигация по разделу
кризис личности

Що таке криза особистості та які її причини?

Що таке криза особистості і які є шляхи виходу з неї? Як зрозуміти, що наближається переломний період? Які бувають типи особистісної кризи?

Настає період, коли доля, здається, викликає тебе на дуель. Виграєш-станеш переможцем, програєш – так тому і бути. Від цього випробування під назвою криза особистості ще не вдавалося піти нікому. Як розпізнати початок переломного етапу і які причини його появи? Як пройти межу з найменшими втратами? Пропонуємо озброїтися корисними порадами, заздалегідь готуючись до фатальної зустрічі.

Що таке криза особистості?

Криза особистості (особистісна криза) — це переломний момент, який визначає подальший хід життя і характеризується сильними емоційними переживаннями. Це період вибору нового напрямку і переходу на інший рівень сприйняття дійсності. Особистісне зростання має чітку вимогу-Змінити стиль, формулу життя , спосіб мислення, ставлення до світу, а також самого себе. Розпізнати початок перехідного етапу можна за допомогою конкретних симптомів.

Криза розвитку: ознаки, які насторожують:

 • Почуття власної неповноцінності, надмірна закомплексованість;
 • Безпорадність, страх перед рішеннями;
 • Почуття самотності (« мене ніхто не розуміє …»);
 • Мінливість у настрої, мінливість;
 • Суперечливість, подвійність думки;
 • Нездатність пояснити причини невластивих своєму характеру вчинків.

Пройти тест на характер людини

Причини особистісної кризи.

Існує три основних типи криз, кожен з яких має свої причини виникнення.

1. Віковий поріг.

Вікові кризи особистості мають таку назву, тому що переломні етапи чекають людини в певному віці, знаменуються рядом характерних особливостей і досить передбачувані. Існують дитячі вікові ступені (3, 7, 14 років), основні причини появи яких – це скачки в зростанні і становленні особистості.

Дорослі стикаються з відповідальними моментами у віці 18, 30, 40 та 60 років, але вони можуть початися раніше чи пізніше. Це-періоди переосмислення свого життя і переходу на новий рівень сприйняття себе в навколишньому світі. Вони можуть супроводжуватися депресії , кардинальними маєтками, переосмисленням минулого.

Традиційно вікова криза розвитку чекає напередодні Дня народження, коли замість радісного настрою, накочує паніка і неконтрольоване бажання підвести риску: «що я встиг зробити?", "Ну, чого я домоглася в свої ... » «" Ех, скільки часу втрачено»"

Досить знати особливі риси кожної з вікових ступенів, щоб підготуватися заздалегідь, наперед дізнавшись, як пережити кризу.

2. Конкретна ситуація або їх множина.

Втрата Близького, різке погіршення матеріального становища, криза відносин або переїзд викликають появу ситуативних криз, складність яких полягає в їх непередбачуваності. Починаючи новий життєвий етап, ми не знаємо, з чим доведеться зіткнутися, а невизначеність завжди лякає.

Крім того, найчастіше відбувається так, що, біда не приходить одна, а приносить за собою ланцюжок різних невдач. Це Мана здатне загнати в глухий кут, вихід з якого не завжди простий. Саме про цей етап можна сказати: «що не вбиває, то робить нас сильнішими».

3. Переоцінка цінностей.

Перегляд сформованої системи цінностей і пошук нових життєвих орієнтирів призводять до екзистенціальної (духовної) кризи. Він може виникнути згодом переживання двох попередніх етапів або незалежно від них.

Екзистенційна криза вважається важливим періодом у становленні особистості.

Пройти тест на самооцінку

Етапи розвитку кризи особистості.

Незалежно від типу, будь-яка криза особистості має початок, пік і завершення. Природно, ці фази розмиті і умовні, але вони дозволяють зрозуміти або передбачити психоемоційний стан людини , що переживає переломний момент.

1. Етап занурення.

 • Відбувається емоційний вибух;
 • Погіршується загальне фізичне здоров'я;
 • Плутається алгоритм дій, рішення & 8212; хаотичні;
 • Можливий «догляд в себе»;
 • Перемагає бездіяльність, апатія .

2. Етап тупика.

 • Приходить усвідомлення проблеми;
 • Питання, Що робити, залишається невирішеним;
 • Починається пошук причин ситуації, що склалася;
 • Майбутнє представляється сірим;
 • Відбувається пошук нових рішень.

3. Переломний етап.

 • З'являється новий погляд на проблему;
 • Виникає тяга до змін;
 • Ситуація не здається тупиковою;
 • Поступово «лід руйнується».

Це класична модель кризи, переживши який, людина виходить на новий рівень. Але існують і інші варіанти розвитку ситуації – психічні розлади , суїцид, наркотична або алкогольна залежності. Ці негативні наслідки викликані ігноруванням складного стану. Щоб цього не сталося, бажано кожному заздалегідь знати, як вижити в кризу.

Пройти тест на психічні розлади

Як пережити особистісну кризу?

1. Не ховатися.

Першою помилкою, яку робить людина, що переживає кризу особистості, психологи вважають спробу втекти від проблем і незрозумілого стану. Ховаючись, людина замикається, перестає бути чесним з собою, а також піддається різним фобіям.

Втеча не варто плутати з бажанням відволіктися або переключиться, що, навпаки, сприяють поліпшенню емоційного стану. Для успішного подолання переломних етапів важливо поглянути своєму страху в очі, відобразивши готовність до боротьби.

2. Знайти точку опори.

Самому важко впоратися з будь-якою кризою і прийняття цього факту має перешкоджати проявам гордості. Відчуття слід промовляти і обговорювати. Розуміння, що існують люди, які переживають схожі історії, підбадьорює, мотивує, організовує.

Природа людини така, що він просто потребує набуття точки опори. Її можна знайти в спілкуванні з близькими, наставниками , професійними менторами , духівниками або психотерапевтами .

3. Побачити відтінки.

Ми звикли все розділяти на хороше і погане, біле і чорне, забуваючи про те, що завжди присутній «але», а також безліч різних відтінків і півтонів. І людина &8212; не виняток. Важливо постаратися прийняти і полюбити себе неідеального, а такого, який є. І відмінно, якщо критики в бік власного «я» виявиться багато – значить, є куди рости і до чого прагнути.

4. Створити фільтр.

Криза особистості – вдалий час для того, щоб відфільтрувати зайві речі, обов'язки і «непотрібних» людей навколо себе. Нас хаотично оточує те, що ми хочемо бачити і те, що забирає багато сил, випиваючи останні соки. Від останньої категорії пора позбутися, тим більше, якщо вона нав'язана кимось з боку. Переживаючи непростий період, краще робити те, що дійсно приносить задоволення.

5. Зайнятися собою.

Взаємозв'язок між фізичним станом і внутрішнім самопочуттям відчув на особистому досвіді кожен. Піклуючись про своє тіло (масаж, здоровий сон, здорове харчування , оздоровчі процедури), ми зцілюємо душевний стан. А, спілкування з близькими, відвідування театру, заняття улюбленою справою сприяють одужанню всього організму. Якщо ця формула безпрограшно працює, то чому б не скористатися нею?

6. Стати Колумбом.

Кожну людину можна назвати першовідкривачем всередині себе. Хтось готовий до експедицій або експериментів більше, хтось менше, але, загалом, це потрібно всім. Перебування на роздоріжжі мотивує відправитися за новими емоціями, адже відкривши для себе, наприклад, йогу, дайвінг або в'язання гачком, ми ризикуємо назавжди позбутися від депресії і менш болісно переступити кризу розвитку.

На кризу особистості можна дивитися як на напівпорожній стакан, здригаючись від однієї тільки думки про зустріч з ним. Але і є й інший варіант, коли той же стакан здається наполовину повним. В останньому випадку переломний етап більше схожий на шанс змінити себе і реалізувати прихований раніше потенціал . Адже освоївши мистецтво майстерного проходження особистісних криз, ми можемо змінити своє життя на краще . Як би тривіально це не звучало, але все залежить від нас самих.

Пройти тест на депресію

Зараз читають
Наставник: хто це такий, як знайти і навіщо потрібно наставництво??
Наставник: хто це такий, як знайти і навіщо потрібно наставництво??
Хто такий наставник і навіщо йому займатися наставництвом? Як знайти сво ...
Як змінити своє життя на краще? 10 простих секретів
Як змінити своє життя на краще? 10 простих секретів
Як змінити своє життя на краще, якщо все навколо здається не таким? 10 п ...
Конфлікт інтересів: що це таке і як ним керувати??
Конфлікт інтересів: що це таке і як ним керувати??
Що таке конфлікт інтересів і в чому його основна проблема? Як ним керува ...
Як відновити пам'ять і зміцнити її: 17 + цікавих ідей
Як відновити пам'ять і зміцнити її: 17 + цікавих ідей
Як зміцнити пам'ять і відновити її? Які фактори впливають на стан пам'ят ...
Види конфліктів і 6 порад як їх використовувати
Види конфліктів і 6 порад як їх використовувати
Як використовувати різні види конфліктів з користю для себе? Як навчитис ...
Чоловік зраджує: 7 головних помилок жінок, яким змінив чоловік
Чоловік зраджує: 7 головних помилок жінок, яким змінив чоловік
Якщо чоловік зраджує, хочеться одночасно виплеснути біль і втекти від ус ...
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Що таке відчуття і чому їх важливо практикувати? Як продовжити відчуття ...
Новое youtube видео