Назад
Божевілля: що це таке і як його визначити??

Навигация по разделу
безумие

Що таке божевілля, його визначення та профілактика?

Що таке божевілля і чому це застаріла та узагальнена назва психічних та психічних розладів. Чек-лист для перевірки душевного здоров'я

Людський мозок – дивовижний пристрій, який з легкістю переробляє гігабайти інформації, споживаючи мінімум енергії. Але з такою ж легкістю він хворіє або впадає в залежність. Це доведено науково, адже список ментальних захворювань, які раніше позначалися одним діагнозом «безумство» постійно зростає. Де проходить межа норми і ненормальності? За якими ознаками визначається божевілля і чи потрібно взагалі його визначати? Як відрізнити тимчасові наслідки стресу від ментального розладу? Стаття стане в нагоді всім, хто піклується про психоемоційне здоров'я.

Що таке божевілля?

Божевілля — це узагальнена назва розладів, пов'язаних з психопатологією, що характеризуються спотвореним сприйняттям реальності та болісно збоченою психічною діяльністю. Це умовне поняття, що охоплює сукупність різних захворювань. Але ширше, ніж психічна хвороба. Під діагноз "безумство" підводять хворих з органічними ураженнями головного мозку, особистісними розладами, різними видами психозів, сексуальними відхиленнями, старечою деменцією, – всіх, чий стан не вписується в рамки душевного здоров'я.

Пройти тест на психіку

Незважаючи на те, що божевілля має сучасну назву-божевілля , єдиного визначення цього феномена ще немає. У медицині термін вважається занадто загальним і для патопсихологічної діагностики не використовується. Тому божевілля, скоріше, не медичний, а юридичний термін, який вказує на соціально непристосовану поведінку або нездатність відповідати перед законом за свої правопорушення.

До кінця XIX століття божевільним називали будь-яка поведінка, яке не вписувалося в загальноприйняті норми конкретного співтовариства. Божевільними вважали самогубців, лунатиків, епілептиків, а також тих, хто страждав від галюцинації або наслідків черепно-мозкових травм. Проте божевільним називали також будь-якого, хто відрізнявся нестандартним мисленням , був здатний на необдумані або неадекватні вчинки, не зрозумілі для співвітчизників.

Взагалі неадекватність , дивина, здатність «вийти з себе» мають настільки різноманітні прояви, що вимагають уточнення. Умовно безумство поділяють на два види: перший проявляється руйнівним впливом на розум (втратою розуму), а другий – священним шаленством, властивим геніям, пророкам, вождям релігійних рухів. Тобто безумство-це не неодмінно дурість або недолік розуму, а інший спосіб мислення. Недарма в деяких мовах безумство і пророчий дар описуються однаковими словами.

Пройти тест на невроз

Історія божевілля.

Психічні розлади супроводжували людство протягом всієї історії, але ставлення до них було інше, ніж до тілесних захворювань. У них бачили вплив якоїсь понад-сили або втілення волі богів. Наші далекі родичі з первісного світу нічого не знали про психопатологію, зате шанобливо ставилися до світу духів. Чаклуни або шамани спілкувалися з духами в стані трансу, схожим на напади психозу з судомами, припадками, галюцинаціями.

Тема розуму і божевілля була особливо актуальною в античності , де мала два підходи до аналізу: медичний і філософський. У філософії божевілля вважалося одним з прояви натхнення . & 171; безумство – ось без чого немає великого поета&187;, - проголошував Цицерон. З точки зору медицини, божевілля вважалося прокляттям богів, що вимагало жертвопринесення. Але була інша точка зору, виражена Гіппократом, який пояснював психічні риси особистості не Божественної, а фізичною природою людини.

В суворому Середньовіччя люди з «особливими статками» визнавалися відступниками від церкви, насильно утримувалися в притулках в жахливих умовах. На Русі їх називали юродивими, визнавали вісниками народної правди або пророками. Влада вперше звернула увагу на божевільних за часів Івана Грозного, і вважала хворобу приводом для ізоляції.

Тема божевілля актуальна в літературі і кіно. Більшість великих російських письменників: Гоголь, Достоєвський, Чехов присвятили темі божевілля свої твори. Про незбагненну зв'язку божевілля з творчістю писали Шиллер, Гете, Гофман. Роздуми про тонку межу норми і патології є у фільмах Хічкока, серії картин про Ганнібала Лектора.

Зигмунд Фрейд розглянув в симптомах божевілля психологічну складову, а також висловився про взаємозв'язок несвідомого з тілесним. Філософський і соціально-культурний масштаб безумство отримало після публікації книги Мішеля Фуко «історія божевілля в класичну епоху», в якій автор висунув теорію «великого ув'язнення». На думку автора безумство виникає в момент, коли розум сам вирішує перейти межі розумного і того, що можливо вважати нерозумним.

У XXI столітті теорія про взаємозв'язок геніальності з божевіллям залишається популярною, а межі норми, нормальності і патології – досить розмитими.

Як визначити божевілля?

Медичний діагноз ставиться після поетапного дослідження особистості хворого, оцінки його особистісних особливостей, мислення, пам'яті, мотивації, поведінки. Для дослідження використовуються співбесіди, рисункові тести, оціночні матриці. Але діагностувати у себе важкий психічний розлад неможливо. Більш того, розпізнати божевільного в іншій людині без досвіду роботи в психіатрії дуже непросто. Якщо людина кричить, бунтує проти усталених правил або робить незрозумілі для більшості вчинки – це ще не говорить про його психічне нездоров'я. І про психічне здоров'я також не говорить.

І все ж, як розпізнати психічно нестабільну людину? Психіатри називають два головних критерії, за якими визнають психотичний розлад:

 • Відсутність критики до свого стану. тобто людина заперечує у себе будь-які розлади, дратується при одній згадці про можливий діагноз.
 • Розлад свідомості. це можуть бути галюцинації (голоси, підказані внутрішнім голосом ідеї по завоюванню світу), маячні розлади, дезорієнтація, манія величі . Як правило, загострюються у вечірній час.

Інші ознаки душевного розладу:

 • Руйнівні емоції: тривога , паніка, недовірливість. як тільки емоції стають занадто сильними, заважають жити, вони можуть свідчити про можливе порушення.
 • Когнітивні зміни: зниження пам'яті, порушення мови, втрата просторової орієнтації. Людина забуває імена рідних, свою адресу, не запам'ятовує нову інформацію, не може визначити поточне і майбутнє місце розташування, насилу формулює думку.
 • Фізичні симптоми без виявлених порушень: біль у м'язах, мігрені, порушення сну.
 • Розлад поведінки: асоціальна поведінка, гіперактивність, агресія, спроби самогубства. Можливо, це пов'язано з тим, що при психопатології емоції і почуття стають занадто вразливими перед стресом, а людина погано адаптується.
 • Відсутність емпатії . Це знижена здатність до співчуття, невміння співпереживати, каятися, щиро просити вибачення. Прагнення маніпулювати іншими за допомогою імітації щирої прихильності, дружелюбності, любові , довіри.

Звичайно, прояв одного-двох ознак ще не вказує на божевілля. Якщо збігаються симптоми по більшості пунктів, це привід звернути на них більше уваги. Тим більше, якщо:

 • Порушення проявляються протягом двох тижнів і більше.
 • Симптоми проявляються з високою періодичністю (щодня або кілька разів на день).
 • Симптоми викликають пригнічений стан.
 • Порушення заважають спілкуванню, роботі, сімейному життю, спілкуванню з рідними, друзями.

Пройти тест на психічні розлади

10 ознак ментального здоров'я.

Правильний діагноз може поставити тільки лікар-психіатр. Непідготовленим все ж радять відштовхуватися від визначення « психічний розлад-це поняття, протилежне психічному здоров'ю ». Щоб протестувати себе і не сумніватися в ясності своєї свідомості, можна звіритися з 10 основними елементами психоемоційного здоров'я:

 1. Особливості характеру . Це вміння любити партнера, дітей, відкриватися у відносинах без ідеалізації і знецінення. Це доброта без м'якотілості, самокритичність без недовірливості, обережність без боягузтва.
 2. Емоційність . Здатність відчувати, але не руйнуватися під дією сильних емоцій. Залишатися в контакті зі своїм раціональним мисленням навіть при перепадах настрою.
 3. Інтелект . Мова не про коефіцієнт IQ, а про здатність вчитися, робити висновки, логічно мислити, усвідомлювати свої сильні і слабкі сторони.
 4. Рефлексія . здатність подивитися на себе і оцінити свої вчинки з боку без надмірного самокопання, самобичування.
 5. Реалістична самооцінка . Це відсутність гордині і переоцінки своїх здібностей, але без зайвої самокритичності, самознищення. Це вміння залишатися послідовним у своїх рішеннях, спиратися на логічні роздуми.
 6. Вітальність . Це повнота життєвих сил, яка вимагає їх реалізації. Вітальна людина наповнює сенсом свою життя і життя своїх близьких, бореться з внутрішніми перешкодами, зневірою, втомою .
 7. Здатність працювати і творити . Мова не про здатність сидіти в офісі або відпрацьовувати зарплату. Це про здатність творити, творити, ставити реальні цілі і досягти їх.
 8. Ставлення до свого здоров'я . Це бажання піклуватися про своє здоров'я і зовнішній вигляд, але без фанатизму або маніакального прагнення до стерильності.
 9. Вміння відновлюватися після стресу . Справа навіть не в стресі, а в страху перед ним. Так що мова йде про вміння реалістично оцінити свої сили, опрацювати мислення, дозволити собі засмучуватися, навчитися поповнювати сили після пережитого.
 10. Гнучкість і баланс . Це вміння бути собою, але не порушувати чужі кордони, приймати свою обмеженість, але не ігнорувати саморозвиток . Це володіння захисними механізмами і гнучкість в їх використанні.

Чим більше плюсів буде поставлено при тестуванні, тим ближче психічне здоров'я до норми.

Як зберегти психічне здоров'я?

Науковий прогрес не тільки змінює життя на краще, але підвищує статистику ментальних розладів. Щоб зберегти і зміцнити психічне здоров'я людей, психологи, лікарі, педагоги, експерти з різних галузей науки збираються на щорічні міжнародні конгреси.

Ось працюючий план профілактики ментального здоров'я, розроблений спільними зусиллями:

 • Вирішувати проблеми в сьогоденні, оскільки передбачити майбутнє або змінити минуле неможливо.
 • Сміливо звертатися до психотерапевту, який зможе протестувати стан і призначити правильну терапію.
 • Стежити за здоров'ям кишкових бактерій, які впливають на настрій , поведінка, розвиток неврологічних захворювань.
 • Лікувати зуби, тому що здоров'я зубів і якість пам'яті тісно взаємопов'язані.
 • Ловити сонце і поповнювати запаси вітаміну D, який зміцнює здоров'я, покращує настрій.
 • Переглянути розпорядок дня , режим сну, харчування, додати фізичні навантаження і активний відпочинок.
 • Спілкуватися з позитивними людьми, більше часу проводити з рідними, друзями.
 • Вчитися, щоб підтримувати мозок в тонусі і відстрочити старечу деменцію.
 • Практикуйте добрі вчинки, подяка , зміцнювати почуття гумору .
 • Не здаватися, адже наполегливість неодмінно призводить до позитивного результату.

Висновки :

 • Бути без розуму може і цілком здорова людина, але в побуті термін «безумство» використовується для людей з будь-якими психічними відхиленнями.
 • Божевілля – це завжди відхилення від норми: або геніальність, або саморуйнування.
 • Спілкування, навчання, рух: психоемоційне здоров'я можливо підтримувати точно так само, як фізичне.

Пройти тест на стрес

Зараз читають
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Що таке настрій і які фактори можуть на нього впливати? Які види настрою ...
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Хто такий оратор і якими якостями він повинен володіти? 6 порад як підго ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Що таке вумбілдинг і як він пов'язаний з різними вправами для зміцнення ...
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами завжди була дуже актуальна тема, а в нин ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Що таке пофігізм і чому це поняття вважають негативним? Які види пофігіз ...
Новое youtube видео