Назад
Позитивна психологія: що це таке і її значення

Навигация по разделу
позитивная психология

Що таке позитивна психологія і в чому її суть?

Що таке позитивна психологія і яке її значення для психічного здоров'я? Які її основні ідеї та прийоми? Що таке позитивна психотерапія?

Намагаючись побороти труднощі, люди забувають, що є в їхньому житті і хороші моменти. Можливо, долаючи невдачі, є сенс створювати щасливі моменти? Або хоча б змінити своє ставлення до подій? Цим питанням займається позитивна психологія. Але чи все так однозначно? Чи може вона замінити класичну психологію? Можливо, такий підхід просто відволікає людей від реального вирішення проблем? Поставимося до прочитання цієї статті позитивно.

Що таке позитивна психологія?

Позитивна психологія — це наука, яка вивчає позитивні сторони людської психіки. Незважаючи на всю очевидність, даний напрямок виникло тільки в середині минулого століття. Витоки цього вчення сягають своїм корінням в психологію гуманістичної спрямованості. Засновник даного підходу-психолог з США Мартін Селігман . До слова, в кінці дев'яностих років він очолив Американську асоціацію психологів. Урочисту промову на цій події присвятив питанням позитивної психології. У порівнянні зі звичною психотерапія , Вона спрямована не на боротьбу з патологією, а досліджує шляхи досягнення щастя .

Варто відзначити, що з моменту своєї появи, це вчення регулярно піддається критиці. Наприклад, спотворення реальності завдяки позитивним ілюзіям, спрощений підхід до цілого ряду питань, а також збігання від проблем, замість їх вирішення. Як би там не було, позитивна психологія міцно увійшла в ідеї світового наукового співтовариства, маючи цілий ряд переваг і раціональних «зерен». Про них поговоримо далі.

Пройти тест на тип особистості

Наукові основи позитивної психології.

Формування позитивної психології проходило завдяки роботі цілого ряду вчених. Серед них: Абрахам Маслоу, Гордон Олпорт, Карл Роджерс, Ед Дінер, Джон Хайдт, Алекс Лінлі, Дональд Кліфтон і ін. до головних тем відноситься кілька масштабних сфер:

  • Емоції , що приносять відчуття щастя (оптимізм, насолода, впевненість у своїх силах, задоволеність, довіра);
  • Позитивні риси характеру ( доброта , гумор , духовність , альтруїзм , мудрість );
  • Зовнішні фактори, що позитивно впливають на людей (гуманізм, визнання, система цінностей, соціальне середовище).

Відповідно до думки прихильників позитивної психології, позитивні емоції дають людині більшу конкурентоспроможність, покращують якість його життя, розширюють соціальні зв'язки. У сукупності ці фактори значно доповнюють інструментарій людини в подоланні труднощів на шляху досягнення успіху. За принципом зворотного зв'язку позитивне мислення притягує в життя людини хороші події і удачу.

Незважаючи на окрему критику, позитивна психологія була досить тепло сприйнята світовим науковим співтовариством. Навіть створено три центри з дослідження цього явища. Один з них розташований в Європі, два – в Сполучених Штатах Америки.

1. Центр позитивної психології (англ. PPC).

Заснований при Університеті Пенсільванії в США. Керує Центром творець позитивної психології-Мартін Селігман. Разом з іншим відомим вченим Крістофером Петерсоном він склав перелік 24 позитивних рис характеру , об'єднаних в шість типів (людяність, мудрість, справедливість, стриманість, сміливість, трансценденція). Завдяки цьому з'явився унікальний тест VIA-Survey, який складається з 240 пунктів, які допомагають усвідомити свої переваги.

2. Центр Геллапа.

Ще один американський Центр впровадження позитивної психології, заснований психологом Дональдом Кліфтоном. На базі цього науково-дослідного установи також розроблений опитувальник, який переведений на кілька десятків різних мов.

3. Центр прикладної позитивної психології (англ. CAPP).

Цей заклад базується у Великобританії. Керує ним Алекс Лінлі, який разом з командою вивчає прикладне застосування цієї науки. Створений ними опитувальник Realise 2 допомагає розпізнати сильні сторони людини і ступінь їх прояву. Акцент в дослідженнях зроблений на придушення особистісних недоліків.

Наявність декількох спеціалізованих дослідницьких центрів свідчить на користь того, що позитивна психологія – серйозний науковий напрям, який заслуговує ретельного вивчення. Вона не обмежується суто теоретичною цінністю, дозволяючи широко застосовувати свої досягнення на практиці. Про це поговоримо далі.

Пройти тест на характер людини

Що таке позитивна психотерапія?

Позитивна психотерапія-це тип психотерапії, спрямований на подолання внутрішньоособистісних конфліктів , через розвиток здібностей людини. Враховуючи, що творець методу Носсрат Пезешкіан – німець з іранським корінням, то його творіння увібрало в себе раціоналізм Заходу в симбіозі з мудрістю Сходу.

З 1996 року позитивна психотерапія офіційно визнана світовим співтовариством психологів, а в 2009 році її автор удостоєний Нобелівської премії.

Свої дослідження Носсрат Пезешкіан розділив на чотири головні блоки:

  • Лікувальний-власне психотерапія;
  • Педагогічний-виховання особистості і профілактика відхилень;
  • Транскультурально-соціальна-міжкультурна свідомість;
  • Міждисциплінарний – взаємодія з іншими психологічними науками.

Позитивний підхід до лікування психічні захворювання людини , в сукупності з профілактикою їх виникнення, зробили цей метод одним з найпопулярніших в світі.

Застосовувати методи позитивної психології можна самостійно.

Прийоми позитивної психології.

Інструментарій цієї науки різноманітний, але для повсякденного застосування досить опанувати трьома методами:

  • Метод самонавіювання;
  • Метод запитань;
  • Метод браслетів.

Розглянемо їх окремо.

1. Метод самонавіювання.

Цей підхід ще називають афірмаціями. Вони являють собою короткі позитивні фрази, які допомагають поміняти негативні психічні установки на позитивні емоції. Наприклад, «Людям приємно зі мною спілкуватися», «я успішний», «я цінний співробітник» і т. д. за принципом зворотного зв'язку, позитивні твердження починають притягувати в життя людини позитив .

2. Метод питань.

Відомий також під назвою афформації, тобто питання, задані в позитивному ключі. Завдяки їм можна перефразувати твердження, озвучені раніше. "Чому людям приємно зі мною спілкуватися?"і т.д. цей метод допомагає активізувати мислення в напрямку пошуку своїх сильних сторін. До слова, позитивний ефект від застосування афформацій досягається набагато швидше. Знаходячи відповіді, людина підтверджує свої афірмації, тим самим починаючи сильніше в них вірити.

3. Метод браслетів.

Допомагає перебороти шкідливі звички або слабкості. Рекомендується надіти браслет, що символізує свій недолік, не знімаючи його, поки звичка не зміниться. Цей метод активізує проактивність людини, показує йому, що необхідно брати відповідальність за своє життя на самого себе. Демонструє, що недолік зайвий і його треба просто «зняти».

Позитивна психологія, на відміну від багатьох академічних дисциплін – це наука на кожен день. Вона допомагає завжди перебувати в стані душевної рівноваги, вірити в свої сили, долати труднощі. Для її застосування необов'язкова стороння допомога. Досить опанувати декількома прийомами і регулярно застосовувати їх, наповнюючи життя відчуттям радості і щастя.

Пройти тест: оптиміст або песиміст

Зараз читають
Як навчитися любити себе? 6 головних кроків
Як навчитися любити себе? 6 головних кроків
Як навчитися любити себе, забути про комплекси і почати повноцінно жити? ...
Біхевіоризм: що це таке, необіхевіоризм і соціобіхевіоризм
Біхевіоризм: що це таке, необіхевіоризм і соціобіхевіоризм
Що таке біхевіоризм, звідки він походить і що вивчає? Як допомагає дослі ...
Як закохати в себе жінку? Психологія і фізіологія процесу
Як закохати в себе жінку? Психологія і фізіологія процесу
Як закохати в себе жінку за допомогою всебічного підходу? Які психологіч ...
Мораль: що це таке, моральні принципи і моральність.
Мораль: що це таке, моральні принципи і моральність.
Що таке мораль? Чому вона буває внутрішньої і соціальної? Моральний прин ...
Толерантність: що це таке, її історія і навіщо вона потрібна??
Толерантність: що це таке, її історія і навіщо вона потрібна??
Що таке толерантність? Які є відмінності її визначення в різних словника ...
Рефлексія: що це таке, походження та визначення.
Рефлексія: що це таке, походження та визначення.
Що таке рефлексія як філософське, теологічне, наукове та психологічне яв ...
Мандраж: що це таке і 7 порад як з ним впорається??
Мандраж: що це таке і 7 порад як з ним впорається??
Що таке мандраж і коли він виникає? 7 отлтічних порад, які допоможуть вп ...
Новое youtube видео