Назад
Психологічна допомога: що це таке і її види??

Навигация по разделу
психологическая помощь

Що таке Психологічна допомога, кому і коли потрібна?

Що таке Психологічна допомога? Які є види, напрямки, формати взаємодії клієнта і психолога? Як підготуватися до візиту, якщо допомога все ж необхідна?

В принципі, перелом ноги можна не лікувати: почекати, поки саме зростеться, мучитися, а потім все життя кульгати. Абсурд? Абсурд. Але чомусь з» переломами " психіки багато хто робить саме так. У кращому випадку» лікують " себе самі або йдуть за порадою до друзів-знайомих. А даремно-видів, форм і напрямків психологічної допомоги існує так багато, що можна знайти для себе що завгодно – по ситуації, за інтересами, по гаманцю. Як отримати психологічну допомогу і не розоритися, розповідаємо в статті.

Що таке Психологічна допомога?

Психологічна допомога — це підтримка і сприяння людині або соціальній групі в психологічно складній життєвій ситуації. Мета психологічної допомоги-зняти психоемоційне напруження, поліпшити якість життя і соціальну адаптацію, підвищити Особиста ефективність , привнести гармонію у відносини з самим собою і з навколишнім світом.

Психологічна допомога буває побутової та професійної. Коли мама втішає дочку після невдалої першого кохання – це допомога життєва. Професійну підтримку надає фахівець-психолог, який має медичну або психологічну освіту, пройшов психологічну перепідготовку, отримав ліцензію на право консультування та сертифікат лікаря-психотерапевта. Правда, це в теорії. На практиці законодавчого фільтра, який допоміг би відрізнити справжнього психолога від шахрая, поки немає.

Психологічна допомога буває:

 • Дитяча, Підліткова, вікова – в залежності від віку клієнта.
 • Індивідуальна, групова – в залежності від кількості клієнтів.
 • Особиста, сімейна – в залежності від потреб і відносин клієнтів.
 • Разова, тривала – в залежності від кількості сесій.
 • Планова, екстрена – в залежності від тяжкості або терміновості проблеми.

Думка про те, що психологічна і Психотерапевтична допомога – це одне і те ж, помилково. Психотерапія - один з видів допомоги. Крім нього є інші види, які відрізняються цілями, методами впливу, тривалістю, сферою застосування, а також ступенем професіоналізму.

Види психологічної допомоги.

Обмовимося, що чіткого розмежування форм і видів психологічної допомоги немає. Розподіл досить умовне, але воно допомагає зорієнтуватися в складних хитросплетіннях форм і видів взаємодії психолога і клієнта.

За способом надання допомоги.

 • Консультування . Орієнтоване на допомогу клієнту в конкретній життєвій ситуації-допомагає прийняти рішення про зміну роботи, виборі професії , налагодити відносини, подолати особисту кризу.
 • Психокорекція . Це спрямований психологічний вплив для виправлення особистих або поведінкових особливостей, які призводять до психоемоційних проблем.
 • Профілактика . Покликана попереджати і запобігати можливим порушенням особистості і взаємин.
 • Просвітництво . Покликане підвищувати грамотність і усвідомленість людей, а також загальну культуру суспільства в сфері психології.
 • Кризове втручання . Це допомога людині, яка перебуває в стані гострої, тривалої або ускладненої кризи після втрати близької, катастрофи, участі у військових діях.
 • Реабілітація . Спрямована на відновлення психологічного і фізичного здоров'я: інтелектуальних функцій, навичок саморегуляції або Комунікації, схильності до формування здорової самооцінки .
 • Психодіагностика . Це все специфічні засоби для вимірювання та оцінки індивідуальних особливостей людини (тести, опитувальники).
 • Психотерапія . Це особливий вид лікування душі, який не ставить за мету усунути серйозне психічне захворювання, але допомагає в лікуванні психологічних проблем.

Пройти тест на самооцінку

За спеціалізацією.

Один і той же психолог може займатися консультуванням або психотерапією, і додатково просвіщати бажаючих щодо нових напрямків в психології. Але більшість психологів вибирає вузьку спеціалізацію, щоб накопичувати знання і досвід в одній області.

Отже, який формат або спеціалізацію може практикувати психолог:

Особистий - працює з клієнтом індивідуально, допомагає розібратися з внутрішніми конфліктами, непрожитими ситуаціями, самооцінкою, самоконтролем.

Сімейний - консультує сім'ї, працює з партнерськими відносинами, займається гендерною психологією, конфліктами поколінь.

Дитячий - працює з дитячими розладами психіки і психосоматикою, допомагає прибрати страхи або знайти талант , займається профорієнтацією.

Підлітковий - працює зі зниженою оцінкою і сором'язливістю підлітків, зі складнощами в спілкуванні, зі зниженням успішності, попереджає Девіантний або звикання поведінка підлітків.

Сексолог - допомагає налагодити сексуальне життя людям без досвіду або клієнтам з достатнім сімейним стажем, визначає і допомагає усунути причини розладів, коригує сексуальну поведінку, займається статевим вихованням.

Тілесно-орієнтований - працює з поставою, затискачами в тілі, м'язовою напругою, регулярними фізичними травмами, допомагає клієнту розібратися з психосоматика .

Спортивний - вивчає закономірності психіки спортсменів, психологію взаємодії в команді, проводить психологічну підготовку спортсменів перед змаганнями, допомагає розкрити свій Потенціал .

Соціальний - займається мисленням, емоціями , поведінкою людини в соціальній групі.

Криза або Надзвичайна ситуація - виїжджає на місця катастроф, надає підтримку родичам загиблих, учасникам аварій, заручникам.

Психотерапевт - надає необхідні види психотерапевтичної допомоги, які відповідають його спеціалізації ( гештальттерапія , когнітивно-біхевіоральна терапія , арт-терапія, психодрама, системно-векторна терапія).

Психотерапевт з медичною освітою - працює з проявами і симптомами, особливостями і проблемами психіки, психологічними травмами , при необхідності виписує медичний висновок і призначає лікування фармакологією.

Психолог-цілитель - працює з біоенергетикою, парапсихологією, езотерикою, займається цілительською практикою.

Консультант з профорієнтації - працює з людьми різного віку і допомагає вибрати або змінити професію , уникнути вигорання на роботі, допомагає клієнту зорієнтуватися в нових професіях або змінити роботу.

Тренер особистісного зростання (коуч) - навчає конкретним навичкам, які допомагають підвищити особисту ефективність, досягти поставлених цілей, посилюють мотивацію.

Клінічний - спеціальність, яка дозволяє працювати в лікарнях, клініках, лікарнях з клієнтами з різними» прикордонними " відхиленнями-там, де ще немає патології, але є розлади особистості .

Психіатр - працює з пацієнтами: збирає історію захворювання, формує клінічну картину захворювання, лікує психопатологію і психічні розлади медикаментозними методами.

Пройти тест на тип особистості

Кому може знадобитися Психологічна допомога?

Допомога психолога потрібна багатьом, але не всім. Хоча на якомусь етапі життя підтримка психолога може знадобитися кожній людині, незалежно від віку, освіти або суми в зарплатній відомості.

Привід для візиту до психолога:

 • Проблеми з повсякденними справами. Коли насилу вдається зробити те, що іншим здається легковыполнимым.
 • Болісний досвід. Якщо спогади про давню або недавню подію викликають душевний біль , тремор, прискорений пульс або напад паніки.
 • Переживання горя. Коли отгоревать втрату Близького, катастрофу або аварію самостійно не вдається.
 • Вікова криза . Іноді змиритися зі своїм паспортним віком не хочеться, але доводиться – і для цього знадобиться допомога психолога.
 • Залежність. Якщо вплив когось або чогось стає настільки сильним, що позбавляє свободи і гідності.
 • Співзалежність. Якщо розлучитися» по-хорошому «не виходить, а» рвати по живому " занадто болісно.
 • Тривожність . Якщо сумніви або занепокоєння постійно заважають діяти або зовсім паралізують.
 • Низька самооцінка . Якщо невдача підкосила настільки, що перестаєш вірити в свої сили або зовсім не поважаєш себе.
 • Незрозумілі проблеми зі здоров'ям. Коли болить десь всередині, а лікарі не можуть поставити конкретний діагноз.
 • Поганий настрій . Якщо зовсім нічого не радує, а роздратування тільки посилюється і відбивається на близьких.
 • Сімейні негаразди. Коли конфлікти в сім'ї стають нестерпними, міняти потрібно не людину, а всю сімейну систему.
 • Улюблені граблі. Коли схожі проблеми підстерігають на роботі або вдома, навіть якщо цю роботу або будинок періодично замінюють новими.

Пройти тест на невпевненість у собі

Як підготуватися до роботи з психологом?

Психологічну допомогу надають державні, приватні, штатні психологи. Перші працюють у державних структурах – дитсадках, школах, поліклініках, лікарнях, соціально-консультаційних службах, службах екстреної допомоги, центрах зайнятості. Штатні психологи можуть працювати в державних або приватних компаніях (в банках, на підприємствах) – скрізь, де турбуються про психоемоційне здоров'я співробітників. Державні психологи отримують державну зарплату, штатним оклад призначає організація-наймач.

Приватний психолог - це бізнесмен, який самостійно будує і просуває свій бізнес, бере плату за свої послуги (за консультацію). Тому крім традиційного страху перед психологами багатьох відлякує висока вартість психотерапії. Особливо, якщо зустрічей з психотерапевтом знадобиться багато.

Але можна скоротити необхідну кількість візитів, а заодно зробити роботу з психологом більш ефективною-заздалегідь підготуватися до зустрічі:

 1. Подумати в якому складі потрібно вирушати на прийом . Наприклад, якщо проблеми стосуються дитини – вирішити, брати його з собою чи ні. Можливо, на першому сеансі психолог буде розмовляти тільки з батьком, а дитина буде нудьгувати або відволікати.
 2. Спробуйте сформулювати проблему заздалегідь . Якщо прийти на сеанс зі словами « все погано «або" мене ніхто не любить », запит буде занадто розпливчастим, а психологу доведеться витрачати час, щоб виявити цікавий предмет обговорення. Краще заздалегідь написати запит на папері, відкоригувати кілька разів. На сеанс йти з записами, щоб нічого не забути від хвилювання.
 3. Уточнити, які додаткові папери, довідки або предмети принести з собою . Психологу може знадобитися медична карта (якщо мова йде про неврологічні проблеми), фотографії незрозумілих виробів дитини або його малюнки – якщо дитина малює страшні картинки.
 4. Не чекати від психотерапії чудес . Часто клієнти бачать в психолога чарівника, який не просто проведе сеанс терапії, але враз вирішить накопичені роками життєві проблеми. Але робота з психологом - також зона відповідальності клієнта. Щоб помінятися, клієнт теж повинен працювати, пробувати, експериментувати.

Психологічна допомога відрізняється від звичної медичної тим, клієнту тут відводиться така ж активна роль, як і лікаря-психотерапевта. На прийомі не доведеться пасивно сидіти і вислуховувати настанови «так треба», а «так не треба» – потрібно буде працювати. Головне, знайти такого психолога, який викликає довіру і бажання йти на контакт.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Як кардинально змінитися? 7 ідей
Як кардинально змінитися? 7 ідей
Як кардинально змінитися і чи допоможе це наблизитися до успіху? Чому ва ...
Чим зайнятися в житті? 10 перевірених способів дізнатися
Чим зайнятися в житті? 10 перевірених способів дізнатися
Як зрозуміти, чим займатися в житті, щоб це приносило радість? 10 практи ...
Позитивні емоції і негативні емоції: що це і як з'являються??
Позитивні емоції і негативні емоції: що це і як з'являються??
Що таке позитивні емоції і чи можна їх викликати? Чим корисні негативні ...
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке самоконтроль і які є способи поліпшення цієї навички? Що таке що ...
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Що таке внутрішня сила людини і звідки вона береться? Суть цього поняття ...
Каверзні питання хлопцеві: 10 способів застати його зненацька
Каверзні питання хлопцеві: 10 способів застати його зненацька
Каверзні питання хлопцеві змушують його задуматися, а дівчині говорять б ...
Питання другу або подрузі: які можна задавати? 8 тим з прикладами
Питання другу або подрузі: які можна задавати? 8 тим з прикладами
Які задати питання одному, щоб перевірити, міцні стосунки з ним на етапі ...
Новое youtube видео