Назад
Емоції: що це таке і 6 основних теорій їх формування

Навигация по разделу
эмоции

Що таке емоції і як вони з'являються?

Що таке емоції і чому вони є важливою частиною нашого життя? Які теорії їх формування висувають різні психологи і для чого вони потрібні?

Наш емоційний стан являє собою комбінацію фізіологічного збудження, психологічної оцінки, суб'єктивних переживань. Разом вони відомі як компоненти емоцій, засновані на нашому досвіді, вихованні, культурі. Тому у різних людей емоційні переживання можуть відрізнятися в схожих обставинах. З цього приводу існують різні психологічні теорії, висунуті фахівцями.

Що таке емоції?

Емоції — це суб'єктивні реакції, що виникають внаслідок фізіологічних або психологічних змін, що впливають на мислення та поведінку. Властивості емоцій проявляються в 3-х вимірах:

 1. Суб'єктивні почуття.
 2. Сукупність фізіологічних реакцій (прискорене серцебиття, підвищення температури тіла).
 3. Поведінкові реакції.

Всі види емоцій однаково важливі , не варто розділяти їх на хороші і погані. Більш доцільно сприймати їх з точки зору задоволення або його відсутності, адже вони інформують про задоволені або незадоволені потреби.

Поняття Походження емоцій людини можна розділити на три категорії:

 1. Фізіологічні . Припускають, що фізіологічні реакції організму відповідальні за переживання.
 2. Неврологічні . Грунтуються на тому, що активність в мозку призводить до емоційних реакцій.
 3. Когнітивні . Доводять, що думки та інші розумові дії відіграють важливу роль у формуванні почуттів.

Психологічні теорії емоцій.

Психологи висунули ряд теорій про походження і функції емоцій. Однак теоретики, що стоять за протилежними поглядами, сходяться в одному: емоційні відчуття мають біологічну основу. Про це свідчить той факт, що мигдалина (частина лімбічної системи головного мозку), яка відіграє велику роль в емоційних реакціях, активується раніше будь-якого безпосереднього залучення кори головного мозку, що відповідає за пам'ять , усвідомлення і свідоме мислення.

Було висунуто чотири основні пояснення складних психічних та фізичних переживань, які ми називаємо «почуттями». Їх авторами були:

 1. Джеймс-Ланге в 1920-х роках.
 2. Кеннон Бард у 1930-х роках.
 3. Шехтер-Сінгер у 1960-х.
 4. Лазар у 1980-х та 90-х.

1. Еволюційна теорія Дарвіна.

Заснована на ідеї Чарльза Дарвіна, який заявив, що ривок в емоційному розвитку стався, тому що вони виконували адаптивні функції − дозволяли виживати і розмножуватися. Наприклад, страх змусив людей битися або уникати небезпеки («бій або Втеча»).

Емоційні переживання спонукають швидко реагувати на зміни навколишнього середовища, що збільшує шанси на виживання. Визначення емоцій інших людей або тварин також відіграє ключову роль для безпеки.

2. Теорія Джеймса-Ланге.

Теорія Джеймса-Ланге стверджує, що емоційні відчуття виникають із фізіологічного збудження. Якби ви зіткнулися з якоюсь загрозою, наприклад, з отруйною змією на задньому дворі, ваша симпатична нервова система ініціювала б значне фізіологічне збудження, яке змусило б ваше серце битися сильніше і збільшило частоту дихання. Згідно з цією концепцією людина відчує почуття страху тільки після того, як відбудеться це фізіологічне збудження. Крім того, різні моделі збудження будуть пов'язані з різними почуттями і також грає роль темперамент людини.

Пройти тест на темперамент

3. Робота Кеннона-Барда.

Інші теоретики сумнівалися, що фізіологічне збудження є достатньо помітним, щоб призвести до такої різноманітності емоційної палітри, яку ми відчуваємо. Відповідно до цієї точки зору, фізіологічне збудження та емоційний досвід відбуваються одночасно, але незалежно один від одного. Отже, коли ви бачите отруйну змію, ви відчуваєте страх в той же самий час, коли ваше тіло реагує за типом «бій або Втеча». Ця емоційна реакція буде окремою і незалежною від фізіологічного збудження, навіть якщо вони відбуваються одночасно.

Теорії Джеймса-Ланге та Кеннона-Барда отримали емпіричну підтримку в різних дослідженнях. Наприклад, в 1988 році вчені провели дослідження емоційних переживань людей з травмами спинного мозку. Вони повідомили, що люди, які не змогли отримати фізіологічний зворотний зв'язок через травми, все ще відчували емоційні відчуття; однак люди з меншою обізнаністю про вегетативне збудження мали тенденцію відчувати менш інтенсивні переживання. жодна з теорій повністю не підтверджена , оскільки фізіологічне збудження, здається, не є необхідним для емоційного переживання, але це збудження, здається, бере участь у посиленні його інтенсивності.

4. Двофакторна теорія Шехтера-Сінгера.

Враховує, як фізіологічне збудження, так і емоційне переживання. Згідно з цією парадигмою, хімія емоцій складається з двох факторів:

 • Фізіологічного;
 • Когнітивного.

Фізіологічне збудження інтерпретується в контексті, щоб створити емоційний досвід. Повертаючись до прикладу отруйної змії на задньому дворі, двофакторна теорія стверджує, що змія викликає активацію симпатичної нервової системи, яка позначена як Контекстний страх, а наш досвід − це досвід страху.

5. Теорія Лазара.

Відносини між нашими емоціями та їх когнітивною обробкою, і порядок, в якому вони відбуваються, залишаються темою дослідження та дебатів. Річард Лазар (1991) розробив когнітивно-медіативну теорію, яка стверджує, що наші почуття визначаються нашою оцінкою стимулу. Ця оцінка є посередником між стимулом та емоційною реакцією, і вона є негайною та часто несвідомою. На відміну від моделі Шехтера-Сінгера, оцінка передує когнітивній мітці.

6. Психологія емоцій Пола Екмана.

Якщо ми хочемо знати, які бувають емоції, то зобов'язані познайомитися з роботою Пола Екмана. Коли цей психолог з Університету Сан-Франциско почав вивчати цю тему, він вважав, що емоційні відчуття мають культурне походження. Це переконання розділяла велика частина наукового співтовариства.

Однак після більш ніж 40 років досліджень та аналізу, які включали більшість світових культур, він дійшов того самого висновку, який раніше робив Дарвін. основні людські емоції − вроджені і є результатом еволюції. Екман визначив базовий та універсальний список емоцій:

 • Радість ;
 • Гнів ;
 • Страх;
 • Огида / презирство;
 • Здивування;
 • Смуток.

Наскільки добре ми можемо визначати чужі емоції залежить також від нашого основного джерела сприйняття інформації, звичайно, візуали найкраще це роблять.

Хоча кожна з цих теорій базується на дослідженнях, поки що немає абсолютних доказів того, як емоційні реакції виникають у наших тілах і умах або, що визначає наш індивідуальний досвід. Почуття-це потужна сила, з якою слід рахуватися, і ніколи не слід применшувати емоції в психології.

Пройти тест на тип сприйняття

Зараз читають
Як пізнати себе краще? 7 ідей
Як пізнати себе краще? 7 ідей
Як пізнати себе, коли немає чітких життєвих орієнтирів? Чому легко заплу ...
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Як стримувати емоції і чи може бути шкідливо для психічного здоров'я? Як ...
Емоційний інтелект: що це таке і як його розвинути??
Емоційний інтелект: що це таке і як його розвинути??
Що таке емоційний інтелект і що входить в це поняття? Які є вправи для й ...
Як познайомитися з дівчиною в Інтернеті? 11 порад
Як познайомитися з дівчиною в Інтернеті? 11 порад
Як познайомитися з дівчиною в Інтернеті і зацікавити її? Чи так це важко ...
Як поцілувати хлопця: 20 порад на будь-який випадок
Як поцілувати хлопця: 20 порад на будь-який випадок
Як поцілувати хлопця першої і взяти ініціативу в свої руки? Як натякнути ...
Психологічний гормезис або користь помірного булінгу
Психологічний гормезис або користь помірного булінгу
Психологічний гормезис — це помірне вплив стресових факторів на психіку, ...
Кураж: що це таке і як його зловити в потрібний момент??
Кураж: що це таке і як його зловити в потрібний момент??
Що таке кураж? Чому стан куражу означає перевершити свої фізичні та емоц ...
Новое youtube видео