Назад
Дежавю: що це таке і чому виникає??

Навигация по разделу
дежавю

Що таке дежавю і чому відбувається?

Що таке Дежавю-містика або гра мозку? Чому виникає ефект дежавю і що з цим робити? Наукові та теологічні теорії виникнення

Наш мозок – справжня супермашина з мільярдами нейронних зв'язків. Іноді він поводиться добре: запам'ятовує потрібну інформацію і вчасно відшукує відповідь. Але іноді мозок любить пограти з нами і підкидає різні завдання: то упряче в закутки пам'яті назву улюбленої музичної групи, то видасть нове рішення задачі тоді, коли про неї навіть не думаєш. Але і цього йому мало. Опинившись у новому місці чи ситуації, ми усвідомлюємо, що раніше проживали все це . "Дежавю!"вигукуємо ми здивовано, але не до кінця розуміємо природу цього явища. Навіщо пам'ять грає з нами в шаради?

Хоче підказати відповідь або видати дезінформацію? Це взагалі нормально? У явища багато роз'яснень і так само багато загадок.Опинившись у новому місці чи ситуації, ми усвідомлюємо, що раніше проживали все це . "Дежавю!"вигукуємо ми здивовано, але не до кінця розуміємо природу цього явища. Навіщо пам'ять грає з нами в шаради? Хоче підказати відповідь або видати дезінформацію? Це взагалі нормально? У явища багато роз'яснень і так само багато загадок.

Що таке дежавю?

Дежавю ( вже бачене ) — це ілюзорне відчуття або відчуття того, що справжня подія була пережита раніше або наснилося уві сні. Сприйняття стосується не конкретної події, а відчуття в загальному. Воно виникає нізвідки і триває не більше декількох секунд. Це явища індивідуально. Хтось відчуває його зрідка, хтось досить часто. Хоча офіційної статистики поки немає, вважається, що від 60% до 97% дорослих людей знайомі з цим почуттям.

У феномена дежавю немає фізичних відчуттів і наукового пояснення явищу поки теж немає. Як казав герой кінокомедії«" наука поки не в курсі справи ». Явище це настільки непередбачуване, що сподіватися на апаратуру неможливо. Вчені ж не можуть прикріпити до всіх випробуваним датчики і місяцями (а то й роками) чекати раптового результату. Є робочі дослідження вчених-нейрофізіологів і безліч спекуляцій на цю тему від віщих снів до передбачення майбутнього. Можливо, колись буде отримано наукове підтвердження досліджень, а поки все залишається на рівні описів і припущень.

Пройти тест на інтуїцію

Ефект «вже бачений " має кілька подібних понять:

 • Дежа Сенті (вже відчував) – людина відчуває, що думка, яка займає його зараз, вже займала його раніше. Він розуміє, що забув щось важливе і, нарешті, згадав. Як правило, відчуття «дежа Сенті» супроводжується почуттям задоволеності, але швидко забувається.
 • Дежа Ентенду (вже чув) – вперше почуте людина розцінює як почуте раніше. Причому ефект почутого супроводжується емоційними і смисловими деталями.
 • Жамевю (ніколи не бачене) – поняття, зворотне дежавю. Звична обстановка, оточення, предмети раптом починають дивувати своєю новизною, немов бачаться вперше. Ефект жамевю найбільш яскраво проявляється у випадках, коли багаторазово повторене слово втрачає первісний зміст. Якщо відчуття дежавю вважається тільки грою свідомості, то постійне почуття жамевю є симптомом психічних відхилень.
 • День Бабака - переносне поняття дежавю за назвою однойменного фільму. Воно пов'язане з пасткою безглуздого існування, коли людина переживає подібні емоції день у день. Причому стосується воно не тільки негативних, але і позитивних переживань, ніби перезнятих під копірку.

Історія поняття.

Хоча раніше були роботи філософів на тему особливих психічних станів, явище "дежа вю"» Deja Vu ) вперше назвав і описав у своїй книзі психолог Еміль Буарак (1851-1917). У перекладі з французької словосполучення означає»Вже бачене". З того часу почалося активне дослідження і обговорення цього поняття, але науково підтверджених даних на цю тему не додалося. Загадкове явище як і раніше розбурхує уяву простих людей і вчених. Простим людям хочеться вірити у власні екстрасенсорні здібності, вчених же цікавить тонка грань між галюцинаціями і реальністю.

Ефект дежавю описували багато психоаналітиків. Зигмунд Фрейд вважав, що називати відчуття «вже побаченого» ілюзією несправедливо. Він називав це грою несвідомого , де втілюються самі низинні бажання людини, яких соромиться навіть він сам. Поки людина в змозі уникати цих бажань, він про них нібито не знає. Але варто якийсь деталі інтер'єру або предмету викликати певні асоціації, як пам'ять ніби по клацанню надає потрібні спогади . Ці» фальшиві " спогади накладаються на реальність, викликаючи відчуття «вже побаченого».

До цього нетривіального прояву людини свідомості були небайдужі поети, письменники і художники. Причому згадувалося воно в грайливій формі, як відсутність новизни у відносинах, так і в роздумах на філософські теми. Адже під час усвідомлення дежавю в голові виникають «вічні» питання про циклічність життя, повторення минулих помилок або паралельного життя в декількох вимірах.

Чому виникає дежавю?

Сьогодні питання «що таке дежавю і чому воно відбувається» досліджують нарівні з іншими феноменами людського мозку. Лабораторії, де проходять наукові дослідження, оснащені найновішим і суперчутливим обладнанням. Вчені стверджують, що нам тільки здається, ніби мозок нам служить. Насправді він просто дозволяє нам так думати. Ось і грає з нами в ігри, підкидаючи завдання. Поки точного наукового пояснення не існує , можна для себе формулювати дежавю як завгодно. Але є кілька цікавих теорій виникнення цього інтригуючого відчуття, які можуть хоч трохи відкрити завісу.

1. Теорія голограми.

Найсвіжіші дослідження в галузі нейрофізіології показали, що наші спогади не вкладаються в окремі осередки, подібні камерам зберігання. Пам'ять розбита на дрібні фрагменти і розосереджена в різних відділах мозку. Наприклад, ви дегустуєте нове блюдо. Його смак "записується" в одному місці, колір інгредієнтів – в іншому аромат – в третьому. А при цьому залишаються спогади про погоду за вікном, співрозмовників, одязі, в яку всі були одягнені, вашому самопочутті на той момент, музиці, яка грала в ресторані.

І всі вони також фіксуються в пам'яті в зв'язці з новим блюдом. І спогади про подію може викликати не тільки новий похід в ресторан, але і схожий колір скатертини на столі. Наприклад, ви вперше приходите на обід до знайомих, бачите на столі таку ж скатертину і вигукуєте " дежавю!. я вже пам'ятаю цю ситуацію"» Реальні тільки їжа і відтінок скатертини, а наш мозок за принципом голограми домальовує всі інші відчуття.

2. Збій в пам'яті.

Якщо звернутися до комп'ютерної термінології, дежавю – це глюк людської пам'яті. Коли нам здається, що подія геть стерлася з нашої «підкірки», то це нам тільки здається. Все, що потрапляє в наш мозок, залишається в ньому назавжди. У ньому записані мегатонни інформації, аж до смаку помади на губах під час дегустації нової страви. А інформацію ми отримуємо по різних каналах: через очі, вуха, рот, тактильні відчуття. Поки все йде як треба, інформація подібно машинам на дорозі рухається в потрібному напрямку.

Але якщо раптом на «доріжці» мозку утворився затор, інформація перестає бути синхронною. Тоді для відтворення повної картини мозок послужливо надає нам фрагмент з пам'яті, а іноді навіть генерує «спогади» про події, яких зовсім не було в житті. А швидкості в нейронній мережі не можна порівняти з нашими – це наносекунди або навіть менші величини. Тому ми навіть не встигаємо простежити за підміною і відчуваємо неясне почуття дежавю.

3. Побачене уві сні.

Вчені стверджують, що пам'ять людини, подібно комп'ютерної, розділена на оперативну і постійну. Все побачене вдень накопичується в оперативній пам'яті. Причому записується навіть та інформація, на яку ми зовсім не звернули уваги.  Сон потрібен для того, щоб переробити денну інформацію і заархівувати її в потрібних відділах мозку. Архівація в постійну пам'ять проходить не у вигляді цифр або картинок, а у вигляді образів. Адже уві сні мозок функціонує в особливому режимі – він працює з несвідомим, не відволікаючись на зовнішні подразники.

Пройти тест на півкулі мозку

Ця теорія наочно пояснює осяяння вчених, які відбувалися під час відпочинку, а також трохи наближає до розуміння дежавю. У підсвідомості все побачене зберігається у вигляді асоціативних образів , які і приходять нам в сновидіннях. Тому сновидіння або відчуття «вже побаченого» – не що інше, як образи нашого несвідомого, які з містикою або ясновидінням нічого спільного не має. Зате якщо навчитися розпізнавати їх, можна навчитися будувати прогнози.

4. Реінкарнація.

Релігії, в яких визнається реінкарнація, по-своєму описують, чому буває дежавю. Вважається, що у явища «вже баченого» є своя, окрема реальність. Душа протягом тисячоліть неодноразово народжується і неодноразово вмирає, накопичуючи спогади про минулі життя. Тому немає нічого дивного, що людина вперше бачить людину, будівлю або дерево і впізнає їх. Дежавю в теорії переселення душі-це не гра уяви, а цілком реальні спогади , які зуміли прорватися крізь безліч перероджень тіла. Цим пояснюється ефект медитації : коли людина занурюється в себе настільки, що свідомість трансформується і починає видавати дивовижну інформацію.

Всього існує близько 8 найпопулярніших теорій щодо виникнення відчуття «вже побаченого». Але почуття, яке ми відчуває час від часу викликає швидкоплинний інтерес. Зате відчуття нескінченного бігу по колу турбує сучасних людей все більше. Коли спосіб життя перестає давати найголовніше – щастя , люди хочуть щось змінити, щоб більше не відчувати цього відчуття бігу по колу.

День бабака чи автопілот?

Фільм «День бабака» не дарма вважають шедевром. Крім постійно повторюваних сцен у нього є глибоке значення: якщо обставини не змінюються, прийшов час помінятися самому. Штучно змінюючи обставини без внутрішніх змін, ми просто переносимо старі проблеми в нові декорації. І через час "День бабака" починається знову.

Мабуть, трохи знайдеться людей, повністю задоволених своїм життям. Але якщо щось повторюється день у день, воно стає джерелом стресу навіть для людей, які найбільше в житті цінують стабільність. Без нових емоцій , без розвитку мозок атрофується подібно м'язам лежачого хворого. Поступово він перестає реагувати навіть на прості речі, що завжди приносили радість. ось ознаки того, що ви застрягли в " дні бабака» :

 • Ви постійно відчуваєте дежавю.
 • Ви відчуваєте, що життя буксує на місці і нікуди не рухається.
 • Ви згадуєте лише негативні події.
 • Ви відчуваєте себе на узбіччі життя, пропускаєте все найцікавіше.

Якщо ці відчуття вам знайомі, значить прийшла пора щось міняти. Хтось рве» по живому", вважає за краще змінити все за один день. Хтось методично, день за днем, здійснює зміни. Важливо вибрати для себе комфортний темп, але не збиватися з курсу навіть в поганому настрої . Порад про те, як перестати жити на автопілоті багато. Ось найбільш життєві та здійсненні, запропоновані відомими коучами :

 1. Не звертати уваги на свій вік, починати ніколи не пізно.
 2. Дивитися на події очима успішної людини, на якого хочете бути схожим.
 3. Згадати про минулі заслуги – вони стануть базою для нових перемог.
 4. Цінуйте себе, не чекайте, поки вас оцінять інші.
 5. Пам'ятати, що часу вистачить на всі заняття.
 6. Приймати компліменти і будь-яку допомогу, дозволити собі любов .
 7. Не засмічувати мозок непотрібною інформацією, він місткий, але не безрозмірний.
 8. Скласти список інтересів і виділяти на них час, як для походів за продуктами.
 9. Сумніватися в твердженнях, адже не всьому можна вірити.
 10. Шукати те, що об'єднує, вас з рідними, а не віддаляє від них.
 11. Пам'ятати, що страх – це природна реакція на зміни на краще.
 12. Нехай інші люблять вас, а не вашу маску.

Висновки:

 • Дежавю - це не містика, не ясновидіння, а гра нашого мозку
 • У поняття "раніше побаченого" є подібні поняття "вже відчував" і»вже чув"
 • Якщо відчуття дежавю викликає негативні емоції, значить, прийшов час змінювати своє життя

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Що таке гнів і чи є від нього користь? Які причини і наслідки його появи ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Що таке відповідальність і які є її види? Основні причини чому люди уник ...
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті щоб їх читали? Секрети ефективного заголовка і найпошир ...
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки від нас, жінок. Існує маса стереотипів, проте наспр ...
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Що таке упереджене ставлення-це результат еволюції, виховання чи нав'яза ...
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Що таке туга і чому вона з'являється? 8 перевірених способів як побороти ...
Новое youtube видео