Назад
Істина: що це таке, її види і в чому вона полягає??

Навигация по разделу
истина

Що таке правда і як її знайти?

Що таке істина та її види? Дослідження філософів, теологів і простих людей: 3 практики і 10 питань самому собі для пошуку істинні.

Знаєте, скільки разів в пошуковики вводилося слово "істина"? За останній місяць майже 500 тисяч разів. Півмільйона запитів і 22 мільйони відповідей на питання, яке цікавило людей протягом тисячоліть. Тільки всі відповіді-це частини величезної головоломки, які з'єднуються і утворюють справжню істину. Чим вона відрізняється від правди? Навіщо нам справжнє знання? І які 10 питань варто задати собі, щоб виявити свою справжню красу? Можливо, істину не доведеться шукати далеко, адже вона всередині нас.

Що таке правда?

Істина — це об'єктивне знання, яке відповідає дійсності і не залежить від оціночної думки пізнає. Це абстрактне поняття, яке існує в людському пізнанні в даний момент часу. Істину неможливо описати словами, так як наша мова сильно обмежений. Її не можна побачити або помацати, її можна усвідомити або осягнути. Істиною може іменуватися саме знання і зрозуміла дійсність.

Встановити істинність твердження допомагають допоміжні критерії – метод її перевірки та обґрунтування. Це об'єктивність, конкретність, суспільна практика, відповідність законам природи, логічність, ясність. Проте головним критерієм істини визнається не саме знання, а можливість застосувати його на практиці : все що підтверджується – вірно, спростовується – помилково. Хоча цей критерій теж обмежений, адже практика прив'язується до знань, які постійно доповнюються і коригуються.

У російській мові правда і істина не тільки пишуться по-різному, але мають різні значення. Хоча словники трактують ці слова як синоніми, відмінності все ж є:

правда Правда
дає знання про загальні закони буття дає знання про окремі фрагменти загальної картини
об'єктивна суб'єктивна
єдиний у кожного своя
є філософською та релігійною категорією відноситься до побутових понять
піднесена земна і буденна

Види істини.

Здається, що правда непорушна. Але це не так. Вона змінюється разом зі знаннями про навколишній світ. Наприклад, в Середньовіччі знання анатомії сильно відрізнялися від сучасних, але тоді вони вважалися істинними. З розвитком медицини вони були спростовані і сьогодні вважаються помилкою. Тобто людські знання обмежені конкретним моментом. Звідси розрізняють два види істинності:

Відносна - філософське поняття або неповне знання про предмет, яке може бути доповнено або спростовано новими доказами. Вона відповідає рівню розвитку науки, залежить від місця, часу і умов дослідження, змінюється в міру удосконалення практики.

Абсолютна - актуальне, повне розуміння досліджуваного предмета. Це джерело всього, що нас оточує. Вона статична і стійка, виражається в простій, лаконічній формі, не може бути спростована або оскаржена, але до кінця складається тільки у виняткових випадках. Частіше зустрічається в точних науках. Наприклад, математичних аксіомах.

Протягом історії вчені, філософи та релігійні діячі намагалися пізнати істину. Можна сказати інакше: історія наук – це історія пошуку істини.

Істина у філософії.

Пошуки істини — одна з найголовніших завдань філософії. Перші спроби були зроблені ще за часів Арістотеля , який стверджував, що «не все представлене істинно». Важливий для дослідження дійсності висновок зробив Платон . Платон припустив, що істина може існувати поза знанням: вона може з часом перейти в знання або знайде інші форми існування.

У міру розвитку науки, точки зору філософів все більше розходилися. Німецький мислитель Е. Кант вважав істиною відповідність між знанням і самим предметом. А французький філософ Рене Декарт вважав істиною лише те, що не дає приводу сумнівам. У XX столітті суперечки про істинність знань не вщухають. Але сучасні методи досліджень не дають впевненості в тому, що отримані дані правильно оцінюють об'єкти пізнання.

Філософи висувають нові ознаки відмінності справжніх знань від помилкових – це чуттєвий досвід, ясність і виразність, ефективність, практичне застосування, єдина згода з твердженням.

З точки зору філософії крім відносна або абсолютна існує істина:

 • Суб'єктивна - не існує крім людини і людства. Окремий випадок суб'єктивної істинності-правда. Наприклад, ми приходимо з вулиці і говоримо, що там холодно. Це і є суб'єктивне твердження.
 • Конкретні - знання, істинне в певних умовах. Наприклад, твердження «вода кипить при температурі 100 градусів» істинно тільки при вимірюванні температури в градусах Цельсія.
 • Застаріла - достовірна протягом певного відрізка часу і втратила свою актуальність. Наприклад, довгий час знання про те, що Земля плоска, приймалися як справжні. Сьогодні це помилка.

Істина в релігії.

Неспростовність буття займає перше місце в релігійних дослідженнях. Як і філософія, релігія не має точних доказів своїх гіпотез чи теорій. А де безсило знання-законна віра. Віра в те, що не може бути доведено математично, але і не може бути оскаржене.

На думку теологів головна помилка пізнання полягає в тому, що істина – це не «що», а «хто». Бог-джерело буття, а, значить, і неспростовності буття. Тому в релігійних світоглядах іншої істини немає і бути не може.

У релігійних вченнях є поняття духовна істинність – це однозначність в судженнях, яка узгоджується з людською сутністю. Правда-це те, що можна озвучити, а духовна істинність – те, що можна відчути всередині. Вона не потребує оголошення.

Справжня краса.

Колись вважалося, що критерії краси настільки міцні, що лише Мистецька освіта навчить відрізняти красу від потворності. Але сьогодні більшість людей вважають, що зовнішня краса-поняття відносне, оточене стереотипами . Зате справжня краса проявляється душевними якостями: внутрішньою гармонією, чесністю з самим собою, умінням співпереживати, емоційний інтелект .

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Три прості дії допоможуть знайти душевну красу всередині себе:

 1. Ведення щоденника - це потужний інструмент для перетворення та чудовий спосіб пізнати себе. Коли думки перетворюються на слова на папері, вони стають матеріальними. Тобто те, про що ми думаємо, можна побачити. Тут не потрібно будувати красиві фрази або обмірковувати висловлювання. Принадність щоденника в тому, що він допомагає зрозуміти себе, розкопати свої болі і подолати страхи.
 2. Внутрішній дитина живе в кожному дорослому, тому варто зустрітися з ним і поговорити «по душам». В психотерапії існує кілька способів влаштувати цю уявну зустріч, але найпростіший спосіб – просто попросити його прийти. Варто розпитати його, що він відчуває, дати висловитися, повеселитися і поплакати разом. І головне - дати зрозуміти, наскільки він для вас важливий.
 3. Усвідомлена медитація дарує здорове тіло, здоровий розум, спокій, гармонію і щастя. Якщо раніше ця практика вважалася екзотикою і вмінням буддійських ченців, то сьогодні вона доступна багатьом. Згодом негативні емоційні реакції змінюються позитивними. Йде депресія, апатія, дратівливість, практикується усвідомленість , концентрація, уважність.

Всі види психотерапії ведуть до зустрічі з собою, внутрішньої зрілості, гармонії. Якщо ви поки не плануєте візит до психотерапевту , ці питання допоможуть вам пізнати себе:

 1. Скільки книг я прочитав за останній рік?
 2. Чию долю я проживаю?
 3. Я займаюся роботою чи улюбленою справою?
 4. Яке моє хобі?
 5. Що станеться зі мною через п'ять років, якщо я буду жити так, як зараз?
 6. Що заважає мені жити так, як я хочу?
 7. У чому причини моєї злості і невдоволення?
 8. Як я можу допомагати людям ?
 9. Я вмію зосередитися на головному?
 10. Я-це Я?

Істина в суперечці.

Твердження, що істина народжується в спорах , теж викликає чимало суперечок. Ведення дискусії-це мистецтво, яким володіють далеко не всі. Будь-яке неакуратне слово здатне зруйнувати сім'ю, дружбу, колектив, а сперечаються перетворити в заклятих ворогів. Нескладні правила допоможуть грамотно висловити свою думку і не вийти за межі розумного:

 • Правда не завжди відповідає фактам.
 • Якщо звернутися до головних цінностей, можна звернути суперечка в пошуки істини.
 • Іноді достовірність не варто втрати довірчих відносин.
 • Багато сперечаються просто так, тому що вважають за краще незгоду.
 • У нескінченних дебатах народжується не істина, а справжнє обличчя людини.
 • Якщо ви сперечаєтесь з ідіотом, він, мабуть, робить те саме.
 • Чим більше ви підключаєте емоції , тим менше шансів відстояти свою правду.
 • Іноді вміння чути і слухати допоможе вирішити суперечку краще будь-яких доводів.
 • Чиста правда повинна подаватися коректно.
 • Найкраща альтернатива суперечці – діалог.

Вірна ознака того, що суперечка пройшла плідно – відчуття взаємної згоди і більшого розуміння опонента.

Висновки:

 • Істина – відображення об'єктивної реальності і відтворення її такою, як вона існує сама по собі.
 • Справжню красу можна виявити в самому собі за допомогою нескладних практик.
 • Суперечка призводить до істини тільки в тому випадку, коли ведеться коректно і шанобливо.

Пройти тест на психологічний вік

Зараз читають
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Що таке хронічна втома і як вона проявляється? Які причини такого стану ...
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Що таке тренінг особистісного зростання і чому це пошуки власної мотивац ...
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Що таке швидкочитання і чи ефективно воно? Як швидко читати книги, витяг ...
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Яких помилок краще уникати, щоб знайомство з чоловіком виявилося успішни ...
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зробити перший крок і зацікавити хлопця? Які є психологічні хитрощі? ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео