Назад
Як говорити правильно: 7 базових правил

Навигация по разделу
как говорить правильно

Як навчитися говорити правильно?

Як говорити правильно і бути хорошим співрозмовником? 7 ефективних рекомендацій, які допоможуть навчиться говорити правильно

Яка різниця між приємним і відразливим співрозмовником? Чи вся справа криється в природженої схильності до комунікації? Насправді в 90% випадків рятує не талант, а винахідливість, самодисципліна і безперервна робота над собою. Не секрет: важлива кожна деталь & 8212; поза, міміка, жести, тон. І якщо з цими складовими можна швидко впоратися за допомогою фізичних зусиль, для грамотної мови потрібно щось більше. Як правильно говорити і бути чудовим оповідачем?

1. Використовувати перевірені дані.

Розпускання пліток шкодить репутації порядної людини. А плітками вважається будь-яка неперевірена або сумнівна інформація. Щоб уникнути незручних моментів і не виставити себе в поганому світлі, краще використовувати в оповіданні тільки достовірні факти.

Однак трапляються ситуації, в яких важлива будь-яка деталь, навіть малоймовірна. Тоді, щоб не вводити опонента в оману, пропозиції починають з фраз:

 • «я не впевнений (а), чи правда це, але»";
 • " чув (Ла) таку інформацію від сусідів / знайомих / перехожих, але не знаю, наскільки вона відповідає дійсності»";
 • " на це питання у мене немає однозначної відповіді, але є кілька можливих версій...»;
 • «я вважаю так, але, цілком можливо, що помиляюся. Перевірте ще раз інформацію в довідниках або у фахівців».

Іншими словами, ці висловлювання мають лише можливий, гіпотетичний відтінок. Співрозмовник чітко розуміє: відомості можуть не відповідати правді. Однак деталі допоможуть відшукати відповідь, зададуть напрямок.

Пройти тест на тип особистості

2. Озброїтися аргументами.

Це стосується суперечливих моментів. Навіть якщо у питання є незаперечний відповідь, співрозмовник може про нього не знати. У таких ситуаціях не можна ображати опонента, сміятися над ним, звинувачувати в невігластві. Марними будуть і спроби наполягти на відповіді без належної аргументації. Тому найкращим виходом стане докладне роз'яснення з оголошенням або демонстрацією доказів. Ними можуть бути:

 • Результати наукових досліджень;
 • Реальні приклади з життя ;
 • Речові докази & 8212; відео - або аудіозаписи, фотографії, зразки;
 • Авторитетні літературні джерела &8212; довідники, енциклопедії, підручники;
 • Статистика, експерименти, логічні умовиводи.

3. Дотримуватися чистоти мови.

Мода торкнулася навіть розмовної мови. Тому слова іноземного походження стали нормою. Іноді вони дійсно приходять на допомогу, так як економлять час, допомагають коротко описати явища, предмети, які складно перевести на рідну мову однією фразою. Однак часом ці "лінгвістичні іноземці" звучать безглуздо.

«для демонстрації фешн-колекції заюзім б'юті-центр».

«тімбілдінг буде проводитися на Оупен-ЕІР-плейс».

«немає конекту з Клінінг-воркером».

Як пояснити людині, яка звикла до нормальної мови, що в цих реченнях говориться про показ мод, корпоративі і прибиральниці? Щоб уникнути смислових помилок і непорозумінь, краще по можливості використовувати російські аналоги.

Ще кілька проблем сучасної» модної " мови &8212; сленг, жаргон, навмисне скорочення слів. Фраза " бабки крутяться норм так», вимовлена фінансовим директором, не додасть йому поваги АБО ДОВІРИ. А слова "гей, Кульна чикса, не хо' покататися на тачці?"навряд чи допоможуть зав'язати здорові романтичні стосунки. Смішно? Проте це реалії, для їх підтвердження досить прислухатися до розмов оточуючих. Результат виявиться скоріше плачевним.

Величезною виразкою на тілі мови служить нецензурна лексика . Найчастіше її використовують з трьох причин:

 • Спроба привернути увагу, здатися старше, «влитися " в компанію (для підлітків);
 • Створення комічного або емоційно насиченого ефекту;
 • Вираження негативних емоцій .

А тепер час парадокс : вчені з'ясували, що лайка корисна для організму, так як допомагає легше переносити біль. Виходить « "гостре слівце" часом виручає? Можливо, але ніяк не під час ділової зустрічі, спілкування з малознайомою людиною або в якості образи. Тому про рамках пристойності забувати все ж не варто.

Чи потрібно говорити про неписьменну мову? Правила відмінювання, відмінювання, вимови існують не просто так. Вони показують рівень вихованості, культури.

4. Приділити увагу звучанню.

Гучність, тембр голосу, чіткість вимови роблять значний вплив на співрозмовника і публіку. Не менш важливий і тон оповідача. Для вихованої людини неприпустимо вести розмову в гордовитому, зарозумілому Тоні. Не можна надавати своєму голосу надмірної повчальності &8212; це принижує і ображає слухача.

Хороший той розмова, в якому звучання відповідає ситуації.

При спілкуванні з дітьми використовується емоційно яскравий, позитивний, веселий тон. Захист наукової роботи вимагає нейтрального, розповідного звучання. Продавці товарів» для дорослих " знижують голос, кажуть неспішно, часто використовують смислові паузи.

Що буде, якщо поміняти все місцями?

Чи сподобається дітям сухість наукового співробітника? Як відреагує аудиторія вчених на незвичайний голос оратора & 8212; низький, хрипкий, з легким придихом? І що буде, якщо в секс-шопі сором'язливий покупець раптом наткнеться на занадто гучного і веселого продавця?

5. Налагодити контакт зі співрозмовником.

Під час бесіди важливо приділяти час своєму опоненту. В іншому випадку виходить тільки нудний, довгий монолог. Одноразовий, бо двічі зустрінеться з таким «говоруном» ніхто не захоче. Кілька правил для ввічливого діалогу:

 • Проявляти повагу, називати співрозмовника по імені (імені та по батькові);
 • Задавати питання & 8212; прості і риторичні ;
 • Забути про односкладові або невизначені відповіді "так", "ні, "можливо", "хто знає" «»подивимося";
 • Дивитися на співрозмовника, не ігнорувати його, не відволікатися на дрібниці;
 • Дотримуйтесь дистанції відповідно до рівня близькості.

Бесіда нагадує паси м'яча: висловився сам &8212; передай м'яч іншому гравцеві. Зовсім неввічливо тримати цей м'яч в руках добрих півгодини, а потім піти разом з ним, так і не зробивши «пас».

6. Знайти баланс між темою і відступами.

Жарти, ліричні та філософські відступи, спогади, другорядні теми підігрівають інтерес до бесіди. Але тільки в тому випадку, якщо вони не ігнорують основний предмет розмови.

Людина приходить в поліклініку, щоб дізнатися вартість послуг. Йому не цікаво, коли була заснована ця лікарня, які лікарі тут працюють і скільки дипломів у місцевих медсестер. Так, це важлива інформація, і про неї можна згадати, але вже після оголошення прайса і без нав'язливості.

7. Уникати тим-табу.

Якщо співрозмовник &8212; малознайомий чоловік, є сенс обмежити коло обговорюваних питань. Це вбереже від незручних ситуацій і конфліктів . До таких тем відносяться:

 • Релігія;
 • Політика;
 • Ставлення до сексуальних меншин;
 • Хвороби;
 • Будь-які проблеми в житті співрозмовника;
 • Інтимні, особисті питання;
 • Плітки, обговорення з негативним ухилом.

Поговорити можна про роботу, культуру, хобі , закладах, тварин і так далі. Обговорення тематик зі списку допустимо тільки з близькою людиною, який викликає довіру і проявляє його у відповідь. Якщо новий знайомий раптом сам починає зачіпати незручну тему, можна постаратися плавно змінити предмет розмови або прямо, але ввічливо заявити про небажання обговорювати дане питання.

Поради щодо того, як правильно говорити, можуть здатися легкими, але практика доводить протилежне. Щоб успішно застосовувати їх, доведеться навчитися самоконтролю, розвинути уважність. Хороший співрозмовник стежить за своєю промовою і реакцією опонента одночасно. Він завжди точно помічає, коли краще змінити тему або зовсім припинити розмову. Такі вміння вимагають ретельної роботи над собою. Але саме вони служать візитною карткою людини, з яким дійсно приємно спілкуватися.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Що таке психічні захворювання і як визначити їх наявність? Яке ставлення ...
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Що таке конфлікт поколінь і в чому його прояв? Особливості різних поколі ...
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Що таке планування і які його види і інструменти бувають? Відмінності мі ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Екскурсію по основних віхах і етапах розвитку тайм-менеджменту для нас р ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке уява і які види бувають? 7 відмінних методик як розвивати уяву в ...
Новое youtube видео