Назад
Доцільність: що це таке і які її критерії??

Навигация по разделу
целесообразность

Що таке доцільність і як її визначити?

Що таке доцільність і чому вона залежить від витрачених зусиль? 7 критеріїв, які допомагають визначити доцільність використаних сил і засобів.

Людина досить часто робить вчинки, причини яких не до кінця зрозумілі йому самому. Більш того, він не може сформулювати, навіщо йому це треба. Логіка його поведінки не очевидна. Щоб такого відчуття не виникало, будь-який вчинок повинен мати свою доцільність. Що це таке? Як визначити її наявність? Чи існують критерії, які допомагають це зробити? Щоб відповісти на ці питання доцільно прочитати статтю.

Що таке доцільність?

Доцільність — це відповідність значущості мети тим ресурсам, які слід вкласти для її досягнення. Всі ми знаємо словосполучення «Піррова перемога», яке вживається в ситуації, коли перемога не варта витрачених на неї зусиль. Тобто, вона не доцільна. Загальний вислів виникло завдяки історії про царя Пірра. Він переміг римську армію, втративши практично всіх своїх воїнів. Коли його почали вітати, він вигукнув «ще одна така перемога, і я залишуся без війська».

З цієї історії можна зробити висновок, що не завжди перемога буває доцільною . Приклад із сучасного життя-відомий знавець і енциклопедист Анатолій Вассерман. Колись, ще в юності, він посперечався, що не доторкнеться до жінок. Суперечка він, звичайно, виграв, але якою ціною? Сказати, що він сам цьому радий неможливо. У всякому разі, в своїх інтерв'ю він цим вчинком не пишається . Відповідно і назвати таку поведінку раціональним складно. Найсумніше, що ця перемога нікому не потрібна, ні його друзям, ні жінкам, ні йому самому. Так, що ж таке, доцільність, і які критерії допомагають її визначити?

Пройти тест на характер людини

Критерії доцільності.

Для того щоб розуміти правильність вчинку і адекватність цілі, слід ввести набір критеріїв, за якими можна це зробити. Проводити аналіз бажано ще до початку дій, поки «армія не встигла відправитися в черговий похід». Ось перелік критеріїв доцільності, якими бажано керуватися при розстановці пріоритетів:

  • Порівнянність із глобальною метою;
  • Можливість прогресувати, розвиватися;
  • Співмірність результату та зусиль;
  • Актуальність поставленого завдання;
  • Неможливість вчинити інакше;
  • Досяжність мети в осяжному майбутньому;
  • Мотивація до роботи.

Перелік не повний, але навіть виконання цих пунктів значно підвищує доцільність вчинку.

1. Глобальна мета.

Перша умова, що допомагає зрозуміти адекватність задумки - її відповідність генеральної стратегії життя . Якщо хтось мріє стати лікарем, для нього немає сенсу вступати до будівельного університету. Будь-яку локальну мету бажано завжди порівнювати зі своїми основними цінностями.

Для цього, бажано йти від загального до приватного. Відразу варто визначити основний маршрут руху, а далі вже вибирати «зупинки», які будуть по дорозі. Це допоможе набагато швидше досягти успіху, ніж хаотичне метання з боку в бік.

2. Можливість розвитку.

У динамічному світі зупинка означає програш. Відповідно, доцільно все, що дає можливість розвиватися і вдосконалюватися. Не обов'язково тільки в трудовому плані. Не менш важливі особисте зростання і саморозвиток . З цих позицій інтерес викликає японське вчення Кайдзен, яке допомагає об'єднати всі сфери людського життя з метою підвищення працездатності.

Відповідно, вибираючи будь-яку мета , бажано аналізувати, яку саме користь принесе її здійснення. Чи допоможе вона домогтися кар'єрного зростання, стати кращим працівником, розширити коло спілкування, принести користь оточуючим, або поліпшити свої особисті якості. Якщо реалізація завдання не має на увазі можливість стати краще, варто задуматися з приводу її доцільності.

3. Конверсія зусиль.

Повертаючись до теми «Піррової перемоги», відзначимо, що результат будь-якої роботи повинен перевищувати витрачені на неї зусилля. В такому випадку можна говорити про хорошу конверсії. Це як у бізнесі. Якщо ціна товару або послуги менше, або дорівнює витратам на виготовлення, то займатися цією справою недоцільно. Також і в інших аспектах життя. Якщо вкладені зусилля багаторазово перевищують "бонуси" від перемоги, варто задуматися про раціональність цієї затії. Безумовно, ніхто не радить плисти за течією і відступати при першій же складності. Просто слід точно розуміти, які вкладення (гроші, час, сили) потрібні, і заради чого це робиться.

4. Актуальність мети.

Ставлячи перед собою завдання, бажано упевнитися в його значущості. Немає сенсу вкладати сили в те, що виявиться абсолютно марним. Доцільність має місце тільки в разі актуальності, інакше виникає резонне питання - " навіщо?", на який відповісти неможливо. Навіщо вставляти лампочку в рот? Навіщо робити селфі на краю обриву, на одній руці балансуючи над багатометрової прірвою? Навіщо поодинці вимагати у напідпитку компанії сигарети, особливо якщо не куриш? Швидше за все, це просто не актуально, і людина, що здійснює такі вчинки, поводиться гранично нерозумно.

5. Відсутність альтернатив.

Іноді вчинки відбуваються, зважаючи безальтернативності. Наприклад, людині немає сенсу вистрибувати з вікна квартири, яка розташована на третьому поверсі. А якщо увірвалися озброєні грабіжники? Тоді цей вчинок дає йому хоч якийсь шанс на виживання. Так що, доцільність вчинку часом визначається наявністю можливості вчинити інакше. Якщо такої можливості немає, то будь-яка поведінка, вирішальне завдання, буде доцільним.

6. Досяжність мети.

Ще один фактор, який виправдовує початок дій-можливість досягнення поставленої мети . Чим вище ці шанси, тим логічніше взятися за справу. Але це, за умови актуальності і Порядності завдання. Припустимо, кожен з нас може взяти цеглу і кинути у вікно. Завдання досяжне, але абсолютно неприйнятне з позицій суспільної Моралі . З іншого боку, якщо від цього буде залежати чиєсь життя, то можна приступити закон. Все в світі відносно, і доцільність – не виняток. Один і той же вчинок, в неоднакових умовах буде оцінений по-різному.

7. Наявність мотивації.

Дотримуючись наміченої мети, важливо вміти себе підбадьорювати і підживлювати енергією. мотивація визначає доцільність, і нею ж визначається. Коли мета виправдана і корисна, людина відчуває себе натхненний . Аналогічно, коли присутня значна зацікавленість, будь-яке завдання починає здаватися вкрай необхідною. Так що, визначити доцільність досить легко, за ступенем інтересу до виконання певної роботи. Саме від цього залежить, як швидко людина приступить до чергової задачі і наскільки багато зусиль захоче докласти для її реалізації.

Доцільність дій визначається такими факторами, як актуальність, значимість і досяжність мети, її порівнянність з глобальною життєвою стратегією, наявність можливості розвиватися. Не менш важливо те, щоб мета виправдовувала витрачені на її досягнення зусилля. Також, людина повинна мати мотиви для реалізації своєї задумки.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Що таке психічні захворювання і як визначити їх наявність? Яке ставлення ...
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Що таке конфлікт поколінь і в чому його прояв? Особливості різних поколі ...
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Що таке планування і які його види і інструменти бувають? Відмінності мі ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Екскурсію по основних віхах і етапах розвитку тайм-менеджменту для нас р ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке уява і які види бувають? 7 відмінних методик як розвивати уяву в ...
Новое youtube видео