Назад
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена

Навигация по разделу
низкая самооценка

Шкала самооцінки & 8212; низька, адекватна і завищена.

Що таке шкала самооцінки? Що таке низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена. Як її виміряти? Тест на самооцінку

Самооцінка є одним із ключових факторів, що впливають на те, як людина побудує своє життя. Низька самооцінка стає причиною невдач, але це можна виправити. Тип сприйняття особистості не відноситься до вроджених якостей, адже формується протягом життя і, відповідно, змінюється. Якщо докласти зусиль, можна позбутися від будь-яких комплексів; із забитого і невпевненого перетворитися в кращу версію себе, навчитися сміятися над дрібними проблемами, легко з ними розправляючись.
Основи сприйняття закладаються в дитинстві і підлітковому віці. Пубертатний період часто асоціюється з комплексами , і це недалеко від істини . Навіть дорослі не завжди здатні побороти його негативні наслідки. Підліткові комплекси супроводжують деяких все життя , інші ж успішно побороли їх. Але є інша крайність, при якій важко визнавати свої недоліки, бачити позитивне в оточуючих.

Для зручності вивчення створена спеціальна шкала. У ній виділяють п'ять основних видів-низька, занижена, адекватна, висока, завищена.

Пройти тест: Шкала самооцінки Розернберга

1. Низька самооцінка.

Низька самооцінка — це визнання, що в поточний період життя певні результати не досягнуті. Її можна спостерігати у тих, хто ще далекий від поставлених цілей. Вид вважається найгіршим, хоча така думка необгрунтована. Найскладніше доводиться тим, у кого самооцінка занижена. У цього типу є і переваги.

Безсумнівний плюс &8212; людина орієнтується на власні мрії. Він розуміє, що бажана робота поки не знайдена, квартиру придбати вийде тільки через кілька років, а для серйозних відносин йому не вистачає готовності сприймати іншого цілком. Здавалося б, усвідомлення недоліків – перший крок до їх усунення. Однак низька самооцінка все ж не дорівнює адекватній, тому її власникові часом важко боротися з гнітючими думками про свою неповноцінність. Але йому простіше позбутися від самознищення, ніж тим, у кого сприйняття себе занижено.

2. Занижена самооцінка.

Занижена самооцінка — це применшення якостей, умінь, порівняння в чужу користь. Вона далека від адекватної так само, як і завищена. Невпевнені в собі постійно порівнюють з іншими, роблячи невтішні висновки. Їм здається, що хтось більш щасливий, успішний, красивий, талановитий. Свої позитивні якості ігноруються, сприймаються як несуттєві.

Жінки частіше комплексують через зовнішність . Жарти про» некрасиву подругу " мають частку правди – багато хто боїться опинитися на місці непривабливою приятельки поруч з фатальною красунею. Дівчата звертаються до пластичних хірургів, намагаючись виправити, на їхню думку, не найкращі риси обличчя або прибрати недоліки фігури. Орієнтування на відомих моделей, чиї знімки завжди ретельно ретушуються, позбавляє індивідуальності, змушує комплексувати і відкидати свою зовнішність.

Для чоловіків серйозним ударом виявляється порівняння з більш успішними однокласниками/знайомими/родичами / знаменитостями. Те, що хтось досягає мети і має все, про що можна мріяти, боляче б'є по зарозумілості. Ці порівняння нерідко стають причиною апатії або депресії . Однак і чоловіки, і жінки відчувають дискомфорт з різних причин. Дівчата заздрять подругам, які досягли високої посади; молоді люди впадають у відчай через те, що їх друг вважається більш привабливим в колі знайомих.

Дієвий варіант підвищення любові до себе - відмова від порівнянь або хоча б їх мінімізація. Зосередження на саморозвитку куди дієвіше, ніж страждання через те, що друзі обзавелися квартирами, машинами, вдало одружилися або вийшли заміж. Останнє зводить нанівець прагнення ставати краще, вбиває його в корені.

3. Адекватна самооцінка.

Адекватна самооцінка — це оптимальний критерій сприйняття. Він дозволяє глибоко аналізувати власну поведінку, навички , якості. Ті, хто адекватно сприймає себе, можуть без праці визнавати помилки, помічати промахи і прагнути їх виправити. Таким особистостям властиво прагнути до поліпшень-як в собі, так і в житті в цілому.

Володарі цього типу легко сміються над собою, усвідомлюють свою недосконалість, але бачать і кращі якості. Ці люди не ставлять недосяжних цілей . Їм чуже доводити іншим уявне перевагу, хвалитися досягненнями, намагатися виділитися будь-якими шляхами &8212; швидше за все, вони переросли це після закінчення пубертатного періоду. Є ті, кому вдалося знайти «золоту середину» в зрілому віці, що доводить можливість змін в будь-який період. Адекватна самооцінка-не дар згори, не ознака, що передається генетично; її можна сформувати. На це йде досить багато часу, але результат виправдовує всі докладені зусилля.

Пройти тест на самооцінку

4. Висока самооцінка.

Висока самооцінка — об'єктивне усвідомлення власної переваги в чому-небудь. Притаманна успішним, незалежним, що відбувся особистостям. Не варто вважати її кращим варіантом в порівнянні з адекватною, адже є ризик розвитку гордині . Але висока самооцінка краще заниженою або завищеною, особливо якщо вона підкріплена реальними фактами.

Для її володарів характерно прагнути до успіху, радіти навіть незначним перемогам, виділяти свої сильні сторони. Вони розуміють, що в деяких галузях перевершують інших співробітників, а певні завдання вдається виконати, не докладаючи титанічних зусиль. У цьому немає нічого негативного. Варто стежити за тим, щоб зберігалася здатність мислити критично і не перехвалювати себе.

5. Завищена самооцінка.

Завищена самооцінка &8212; інша крайність; протилежність заниженою. Небезпечна вона не менше, хоча чомусь вважається більш кращою.

Цей тип в одному з випадків – наслідок комплексів. Намагаючись побороти неприйняття себе, людина чіпляється за будь-яке особисте якість, перетворюючи його в позитивне. При цьому властиво доводити іншим власну винятковість і значимість. Навколишні вважають такі дії показниками зарозумілості і гордині. В реальності спроби самоствердитися сигналізують про пригнічених комплексах, з якими варто було боротися інакше.

Інший варіант розвитку завищеної самооцінки-вплив оточення . Батьки виховують гординю в дитині, постійно підкреслюючи його унікальність, талановитість , неповторність. Вони роблять це з кращих спонукань, але наслідки бувають плачевними. З захваленного малюка виростає не вміє оцінювати себе тверезо доросла людина. Він вже давно живе окремо, працює, сам вибирає вид дозвілля, але не позбувся батьківських установок, що засіли в голові.

Невміння критикувати себе призводить до спотвореного сприйняття реальності – створюється враження, що весь світ налаштований проти; постійно не вистачає схвалення; колеги і знайомі здаються гіршими, негідними. На піку подібних переживань приходить усвідомлення неідеальності. Воно в деяких випадках супроводжується депресією , після чого відбувається глобальна переоцінка. Але деякі не» виліковуються", до кінця життя продовжуючи вважати себе кращими і ображатися, що інші цього не відзначають.

Певний рівень сприйняття не можна вважати вироком. Низька самооцінка може перетворитися в адекватну. Вона залежить від різних речей – оточення, людських прагнень, цілей. Будь-який здатний скорегувати сприйняття при бажанні, підкріпленому діями. Ситуація статична в одному випадку &8212; якщо не намагатися нічого змінити, запевняючись в тому, що це вроджена якість. Комплекси усуваються – або самостійно, або (в окремих випадках) за допомогою фахівців – психологів і психотерапевтів .

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео