Назад
Секта: що це таке, їх типи і як розпізнати??

Навигация по разделу
секта

Що таке секта і як не стати сектантом?

Що таке секта і хто такі сектанти? Як вони маніпулюють свідомістю? Чи бувають безпечні секти? Чотири способи не стати сектантом проти своєї волі.

Слово «секта» відноситься до тих негативно забарвленим словами, від яких стає не по собі. Але на думку дослідників сучасного сектантства, піддатися впливу небезпечного вчення може будь-яка людина. Попереджений, значить, озброєний. Розповідаємо про різні напрямки та класифікацію сектантського руху, схеми маніпуляції та ознаки, за якими можна розпізнати деструктивне вчення на стадії вербування.

Що таке секта?

Секта — це термін, яким прийнято називати незалежну групу, яка проводить свою релігійну діяльність на противагу основній релігійній громаді. Але, враховуючи, що релігія-різноманітний і видозмінюється феномен життя, дане визначення досить розпливчасте. Більш того, термін вже вийшов за межі релігієзнавства і вважається соціальним або юридичним поняттям.

Походження слова « secta » різними джерелами трактується по-різному. Одні переводять його як « вчення, напрямок, школа ». Інші-як « відрізаний, відокремлений " або тотожна слову « єресь ». Треті вважають це ітерацією латинських слів, які перекладаються як « слідувати » (за лідером, що визначає напрямок). Незалежно від перекладу слово «секта» частіше використовується як образливе, неодмінно пов'язане з обманом або шахрайством.

Хоча спочатку поняття не несло нічого негативного . У Стародавній Греції воно позначало будь-яку школу, що відокремилася від загальноприйнятого філософського вчення. Перших християн, наприклад, багато римські автори називали іудейської сектою. І вже в зміцнилася християнської церкви це слово стало асоціюватися з будь-яким помилковим вченням, відмінним від канонічного.

У сучасній Росії сектантськими називають окремі напрямки індуїзму, буддизму, а також баптизм, адвентизм, мормонізм, саєнтологію. Але в деяких країнах "сектантами" називають тільки послідовників релігійних меншин. У США, наприклад, протестанти обираються в сенат, а в країнах Західної Європи поширене переважно лютеранство. Можливо, тому науково-необ'єктивне поняття» секта " в більшості країн замінено на толерантне Нові релігійні рухи (НРД).

З урахуванням всіх уточнень щодо слова «секта», визначення можна трохи змінити : це спільнота, що відокремилася від будь-якого віровчення, або виникло на базі нової доктрини або релігійно-містичного досвіду конкретної людини.

Типи сект.

Негативне ставлення до сект може пояснюватися тим, що більшість людей вважають їх неодмінно тоталітарними. А слово "сектант «вживають як синонім поняттю»релігійний фанатик". Це не зовсім правильно. Так, серед нових навчань є відверто небезпечні та екстремістські. Це японський рух "АУМ Сінрікьо«, американська організація»Храм народів". Деякі з них заборонені законом. Але є чимало таких, що не небезпечніше будь-якої організації. Прикладом може бути баптизм.

Загальноприйнятої глобальної класифікації релігійних громад поки немає. Є критерії, за якими громади вважають сектантськими в конкретній країні. У Росії діючі секти розрізняють:

За типами релігійного керівництва:

 • Харизматична . Діяльність пов'язана з особистістю новоявленого провидця або раптово відкритого дару (п'ятидесятники).
 • Авторитарна . Характеризується жорсткими методами управління сектантами, тотальним контролем за їх поведінкою, централізацією влади в руках лідерів (Біле Братство).
 • Ієрархічна . Сектанти отримують свої пости після позначених випробувань на підставі Статуту (меноніти, євангелісти).
 • Теократична. прагне створити організацію або цілу теократичну державу, де важливі справи вирішуються за божественними вказівками (Свідки Єгови).

За часом виникнення:

 • Класичний . Конфесії, які традиційно існували в певних етнічних групах (татари, євреї, німці, поляки).
 • Новітні . Вік навчання не перевищує двохсот років.

По виду діяльності:

 • Релігійні . Об'єднання віруючих, що відкололися від традиційних релігійних навчань (християнства, ісламу).
 • Економічні . Це псевдовчення, якими прикриваються нечисті на руку люди, тобто – звичайні шахраї. Також сюди відносять деякі форми мережевого маркетингу , які створюють Комерційний культ – те ж сектантське вчення, тільки без релігійного підтексту.
 • Психологічні . Багатоступінчастий психологічні тренінги , які обіцяють розкріпачити, зробити лідером, але в підсумку позбавляють грошей і ламають психіку .
 • Цілительські . Це навчання енергетичному оздоровленню, біоенергетиці, біокорекції або надання послуг, пов'язаних з цілительством.
 • Екологічні . Турбота про екологію, тварин або здоров'я людини перетворюється в культ, який ламає психологічний захист людини (Жорстке веганство, наприклад).

Чітких меж Церкви не може позначити жоден релігійний діяч. Тому розпізнати небезпечну секту краще на стадії вербування.

Як розпізнати небезпечну секту?

Поняття «секта» в юриспруденції не визначено і за законом Про свободу віросповідання всі релігійні переконання формально рівноправні. Але на практиці цей закон має зворотний бік: деякі сектантські угруповання стають небезпечними для людей. Небезпека проявляється на чотирьох рівнях: особистості, сім'ї, суспільства і держави.

Схеми маніпуляції.

Такої кількості небезпечних для психіки навчань, як сьогодні, не було ніколи. Важливо відрізняти схеми, за якими вони заманюють все нових послідовників:

 • Агресивний релігійний маркетинг. це буквальне нав'язування нового віровчення, яке не дає людині осмислити все раціонально. Іноді новачка завалюють пропозиціями, літературою, вимагають негайного вирішення. Рекламу секти маскують під благодійність, розсилають безкоштовну літературу, підключають відомих людей. Так, наприклад, актор тому Круз активно підтримує школу саєнтології.
 • Техніка «крок-за-кроком». новачка просять про незначну послугу чи прохання. Виконавши прохання, він відчуває себе трошки суперменом, хоче посилити свою корисність. Після цього йде конкретне речення «Візьміть у мене журнал». І знову людина чує нескінченну подяка і вдячність. В результаті від пропозиції « приходьте до нас на зустріч » вже відмовитися неможливо.
 • Фокуси. вербувальники показують чудеса проникливості або читання думок. Зазвичай за рахунок банальних тверджень або обтічних фраз на кшталт « є у вас один гріх… «або" ви хочете щастя своїм дітям ».
 • Безкоштовні тренінги особистісного зростання. харизматичний тренер обіцяє зміни в надкороткі терміни. А реклама заходу супроводжується екзальтовано-позитивними відгуками учасників. Можуть бути й інші невинні приводи для пошуку зацікавлених: навчання очищенню організму, відкриття «третього ока» або магічної сексуальності.
 • Бомбардування любов'ю. щоб активно перебудувати свідомість новачка, його оточують всебічної любов'ю, занурюють в атмосферу захоплення і турботи. Це може бути щирий інтерес, допомога, незліченні обійми або поцілунки. Всі дії групи спрямовані на те, щоб підкреслити контраст між холодним, жорстоким світом і дружньою сектою, де новачка цінують і люблять.

Інші варіанти у різних сект можуть відрізнятися або залежати від характеру новачка. Одного досить просто вислухати, іншого потрібно безперервно завантажувати новою інформацією, для третього – створити ілюзію елітарного клубу «тільки для обраних». При потрібному підході новачок сам починає шукати контакту, а поза секти відчуває себе, як наркоман без дози.

Пройти тест на характер людини

Ознаки деструктивного вчення.

Будь – яка секта-це «держава в державі» зі своїми внутрішніми законами, системою заохочення і покарання. Але є ознаки, за якими можна відрізнити небезпечні сектантські громади:

 • Відносно молодий вік. тоталітарні секти-продукт XX століття. Тому організація з віком 20-30-50 років не може називатися «церквою».
 • Небажання відповідати на запитання. крім пояснень про свою молоду історію сектанти взагалі не люблять критичних питань. Від прямої відповіді вони ухиляються і переходять на проповідь або переконання.
 • Антисімейна налаштованість . За поняттями сектантів кровні зв'язки пояснюються тільки випадковістю. Вони переконують, що рідна сім'я здатна лише зв'язати особистість , що новоспеченого сектанта можуть відвернути від наміченого шляху і зробити нещасним. Тому "стару" сім'ю потрібно замінити "нової«, здатної дати повне»духовний розвиток".
 • Подвійне вчення. новачкам на старті не повідомляють всіх подробиць про вчення, лідера, ритуалах. Зате надають красиву, заманює рекламу. З документами» для внутрішнього користування " знайомлять пізніше.
 • Наявність культу. це можуть бути містичні практики, обряди або богослужіння, які супроводжуються суворими ритуалами. Наприклад, новачка приймають в коло «присвячених», об'єднаних надмірною прихильністю до лідера або ідеї, тільки після складних випробувань.
 • Жорстка ієрархія. сектанти – це люди, що живуть за суворою ієрархією, де новачкові відводиться нижчий щабель. Щоб піднятися вище, потрібно виконати певні умови: пожертвувати велику суму, пройти платне навчання, зробити необхідний вчинок.
 • Непогрішність лідера. кожне слово лідера повинно сприйматися як правда . Причому як істина "більш істинна", ніж у інших (особливо традиційних) релігійних навчань. Ім'я лідера часто замінюють псевдонімом, що підкреслює його обраність.
 • Вибраність послідовників. послідовникам культу вселяється думка про їх "елітарності", яку шляхом складного самовдосконалення отримують тільки гідні. Решта людей визнаються негідними людьми "другого сорту".
 • Нейтралізація критики. новоявленого сектанта з ходу занурюють в безперервний потік інформації. Це можуть бути лекції, походи по громадських місцях, виснажлива дієта, неможливість виспатися або відпочити. Монотонні звуки певної частоти, множинні повторення слів монотонним голосом, безперервні дії ще більше підсилюють загальмованість і вводять в стан високої сугестивності.
 • Тотальний контроль. навіть якщо сім'я створюється всередині секти, це важко назвати сім'єю. Іноді нареченого і наречену зводять разом або обмежують сімейне життя безліччю заборон. Але кінцева мета сектантської діяльності-контроль над усіма сферами життя сектантів.

Що приваблює людей у сектах?

Наголос при вербуванні робиться не на інтелект, а на емоції . Але неможливо маніпулювати свідомістю людини, якщо він сам не дозволяє цього робити.  Щоб "приманка" спрацювала, потрібно, щоб збіглися дві умови:

 • Сектантські обіцянки повинні потрапити в «біль» або інтереси новачка. Це може бути все, що завгодно: бажання поліпшити відносини, утримати партнера, розкрити внутрішній потенціал , вивчити англійську мову, вилікуватися від хронічних хвороб.
 • Людина повинна бути легковнушаемим. Є люди, що навіюються від природи. Але більшість стають такими під час стресу, коли психіка особливо податлива до будь-яких навіювань. Особливо, коли людина залишається одна зі своєю проблемою. Якщо в потрібний момент підійде інша людина зі співчуттям або потрібною пропозицією – ймовірність вербування зростає.

Але деякі прагнуть потрапити в секти, вони цього хочуть. Чим же так привабливі секти і чому люди туди йдуть добровільно?

Причина 1. Пошук сенсу життя.

Рано чи пізно людина починає роздумувати: "для чого я живу?«, "У чому сенс моєї місії?». Без відповіді він відчуває себе морально зламаним, іноді впадає в депресія . Це можуть бути люди похилого віку, які залишилися без підтримки близьких.  Або ті, хто після травм не можуть займатися улюбленою справою. В особливій групі ризику Підлітки без чіткого уявлення про своє «я». Саме вони стають жертвами сектантських рекрутерів.

Як тільки така людина потрапляє в поле зору сектантів, йому пропонують струнку концепцію «правильного життя». В обмін на виконані умови сектанту гарантують успіх, любов оточуючих, місце в раю.

Причина 2. Специфічні відносини зі світом.

Низька самооцінка , складні відносини в сім'ї, переживання соціальної несправедливості, бажання приєднатися до значущої громаді – все це характерні риси потенційного сектанта. Стан відчуженості посилюється відчуттям того, що людину недооцінили в звичному соціальному оточенні.

Сектантська група допомагає сектанту відчувати себе повноцінною особистістю. Більш того, щоб підвищити свою привабливість, секти працюють адресно і орієнтуються на індивідуальні потреби кожної людини.

Пройти тест на самооцінку

Причина 3. Особиста драма.

Душевна травма, як правило, пов'язана з розставанням, складними відносинами в парі, смертю близького, важкою хворобою, віковими кризою , нерозумінням батьків. Наодинці з собою людина відчуває себе розчавленим, незахищеним, позбавленим майбутнього. Хтось переживає цю кризу самостійно, хтось впадає в залежності, хтось шукає підтримки у незнайомих людей.

Парадокс, але страх психотерапевта виявляється сильнішим, ніж страх перед сектою. Зате вербувальники відмінно виконують роль психотерапевта, який обіцяє повернути життєву енергію.

Причина 4. Патологічний альтруїзм.

Як стверджує девіз давньогрецької медицини «тільки міра визначає, бути речовині отрутою або ліками». Сам по собі альтруїзм - благородна справа. Але разом з надмірною поступливістю чужим інтересам, він може прийняти патологічні форми. Особливо часто проявляється таке поєднання у ідеалістично налаштованих юнаків або дівчат, розчарованих в реальному світі.

Щоб заманити таких людей, вербувальнику досить згадати про те, що місія секти – поліпшити світ. Надалі з таких сектантів формується нижчий і середній клас виконавців.

Звичайно, кожен випадок завжди особливий. У кожної секти є своя цільова аудиторія і свої способи вербування. Але всі вони використовують людські слабкості, залучаючи своїми простими і зрозумілими відповідями на мучать питання.

Як не потрапити в небезпечну секту?

На думку сектознавців, будь-яка людина піддається впливу сектантського вчення. Адже вербувальників навчають спеціальним технікам, якими заманюють новачків застосовуються на вулиці, в ВУЗах, при особистому контакті, в Інтернеті.

Як уникнути вербування?

 1. Запитати . Якщо розмова неминуча, сміливо задавати більше питань, не задовольнятися ухильними відповідями. Додатково пошукати інформацію в Інтернеті. Наприклад, якщо запропонували прийти на безкоштовний тренінг, з'ясувати все про його ведучого, пошукати реальні відгуки.
 2. Зламати схему . Іноді на початку розмови застосовують стандартну маніпуляцію: задають питання на кшталт " Чи турбує вас Екологія?", на які більшість відповість "так". Після кількох загальних питань людина налаштовується на позитивні відповіді і тут починається вербування. Такі розмови краще взагалі не підтримувати або давати несподівані відповіді, які ламають звичну схему.
 3. Не йти, куди запрошують . Обробити новачка на своїй території набагато простіше. Тому не варто відразу ж Вирушати в незнайоме місце. Якщо пропозиція сильно зацікавила, краще прийти туди з другом і намагатися триматися разом.
 4. Думати головою . І не піддаватися на маніпуляції, якими б віртуозними вони не були.

Потрапив в тоталітарну секту людина різко змінюється і змінюється не в кращу сторону, а негативні наслідки для його психіки можуть залишитися на все життя. Тому по відношенню до близьких працює універсальне правило – опіка і увага. Сектантами часто стають люди невпевнені, тривожні, перенесли психологічну травму . Якщо любові буде вистачати будинку, вони навряд чи будуть шукати її десь ще.

Висновки :

 • Секта – не обов'язково організація релігійних фанатиків, але на гачок маніпуляцій краще не потрапляти.
 • Іноді під виглядом сектантів діють звичайні шахраї.
 • В секту призводять комплекси, марнославство, невирішені проблеми.
 • Любов, освіта, критичне мислення – три компоненти непотрапляння в секту.

Пройти тест на невпевненість у собі

Зараз читають
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Що таке настрій і які фактори можуть на нього впливати? Які види настрою ...
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Хто такий оратор і якими якостями він повинен володіти? 6 порад як підго ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Що таке вумбілдинг і як він пов'язаний з різними вправами для зміцнення ...
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами завжди була дуже актуальна тема, а в нин ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Що таке пофігізм і чому це поняття вважають негативним? Які види пофігіз ...
Новое youtube видео