Назад
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??

Навигация по разделу
проницательность

Що таке проникливість і навіщо вона потрібна?

Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої здібності і стати проникливою людиною.

Проникливість дана не всім, тому часто асоціюється з кришталевими кулями, магічними маятниками і чимось надприродним. Але, як більшість чарівних якостей, його можна проаналізувати, розбити на складові і розвивати. Як це зробити, розповідаємо в статті.

Що таке проникливість?

Проникливість — це якість особистості, яке залежить від уміння спостерігати, гостро помічати, зіставляти, осягати, а головне – передбачити майбутній результат подій. Асоціюється з далекоглядністю, прозорливістю, компетентністю і життєвою мудрістю . Проникливість оточена ореолом незвичайності і часто порівнюється з екстрасенсорикою або містикою. Але вміння зрозуміти своє становище, діагностувати якості людей, бачити причинно-наслідкові зв'язки явищ або подій – результат спостережливості, компетентності, інтелекту і життєвого досвіду.

Отримати розуміння-це велике, навіть велике досягнення . Адже вона допомагає налагодити спілкування і побудувати свій бізнес. Більш того, це одна з обов'язкових якостей лідера – того, хто вміє передбачати приховану сутність речей, подій, новин, вчинків, інших людей. Адже Не дарма психологічні тренінги на тему лідерських якостей так популярні.

Пройти тест на інтуїцію

Словосполучення «проникливий погляд» частіше застосовують по відношенню до людей з великим життєвим досвідом. А ще додають " погляд, як рентген» або «заглянув у душу». І дійсно, мудрі люди ніби читають чужі думки або розуміють про співрозмовника більше, ніж він сам розуміє про себе. Але є ще дитяча проникливість-надбання чистої душі і розуму, яке з дорослішанням замутнюється.

Де стане в нагоді психологічна проникливість?

Ця здатність швидко оцінити внутрішній світ людини, вразити його і маніпулювати співрозмовником, скоріше, частина професії психолога, кадровика, управлінця, вчителя, лікаря, журналіста. Але поза професією частіше вживається інше словосполучення-життєва мудрість.

Життєва мудрість не залежить від «голого» інтелекту і не завжди пов'язана з освітою – можна не знати букваря, але буквально бачити оточуючих наскрізь. Цьому твердженню є наукові докази. Канадські дослідники з Університету Уотерлу з'ясували, що» життєву мудрість " частіше проявляють жителі з достатком нижче середнього. Виявляється, вони більш компетентні в міжособистісних питаннях. Так що з точки зору життєвої мудрості проникливий – це людина без докторських ступенів, зате з неупередженим ставленням до чого-небудь і здатністю розглянути проблему з різних точок зору.

Життєва мудрість – це червоний диплом розуму, який видається людині з великим життєвим досвідом – не тільки його особистим, а досвідом предків. Адже крім особистих спостережень включає прислів'я, вірування, афоризми, історії та інші знання про закономірності життя. На відміну від вченості життєва мудрість приходить не з книг, а апробується на практиці. А ще вона завжди приправлена порцією гумору . Тому що вміння помічати смішні особливості і загортати їх в іскрометні анекдоти або афоризми – ще одна складова проникливості.

Як розвинути в собі проникливість?

Вміння «зорити в корінь» зачаровує. Недарма ж Шерлок Холмс вже майже два століття залишається улюбленим героєм мільйонів. Але якщо вивчити його здатність «читати» оточуючих, розуміти їх мотиви, передбачати вчинки, чогось вийде навчитися. А якщо розкласти всі надздібності по поличках – вдасться розвивати якості в потрібному напрямку. Навіть якщо боротьба зі світовою злочинністю не входить в життєві плани.

П'ять кроків для тих, хто хоче навчитися сканувати людей як Шерлок Холмс:

1. Щиро цікавитися людьми.

Якщо звернутися до Шерлока Холмса, можна побачити – свої дивовижні висновки він не брав з повітря, а робив на підставі постійних спостережень. Тому що при всій різноманітності характерів і темпераментів люди, як правило, роблять подібні помилки, використовують стандартні поведінкові патерни , однаково реагують на критику або схоже висловлюють вдячність.

Цей же прийом можна використовувати для розвитку власної проникливості – почати щиро цікавитися оточуючими. Крім "корисних" для бізнесу або особистих цілей людей особисту картотеку спостережень допоможуть поповнити випадкові попутники в поїзді, таксист, який везе додому або майстри по установці кондиціонерів. Коли накопичиться критична маса спостережень, прийде вміння зчитувати людські емоції і здатність передбачати чужу поведінку - чи не це вершина проникливості?

Пройти тест на темперамент

2. Розвивати спостережливість.

Дивитися і помічати – різні речі. Спостережливість допомагає побачити те, що приховано від сторонніх очей, помічати відмінності в нібито схожих речах або схожість в абсолютно різних.

Хороша спостережливість неможлива без хорошої пам'яті. Зміцнити і розвивати пам'ять допомагають мнемонічні вправи (мнемотехніки), а спостережливість підсилює інтерес до всього навколишнього – жестам або міміці людей, природі, архітектурі, мистецтву.

3. Вчитися довіряти своєму несвідомому.

Інтуїція допомагає швидко оцінити ситуацію або сформувати перше враження про людину. Тому що несвідоме давнє і мудріше розуму. Несвідоме, інтуїція, Шосте почуття – все це не містичний дар, а навик, який можна розвинути.

Вчитися довіряти своїй інтуїції, значить, розвивати ту ж спостережливість, але направляти її всередину себе – слухати своє тіло, свої емоції, вивчати реакції на те, що відбувається. Але щоб почати чути внутрішній голос, потрібно розчистити мотлох непрацюючих переконань, забобонів, навчитися бути присутнім « тут-і-зараз ».

4. Розвивати аналітичний розум.

Інтуїція – це чудово, але послідовне аналітичне мислення не можна ігнорувати. Логіка допомагає обробляти великі блоки інформації, розділяти, об'єднувати, перемішувати, а в деяких випадках робити висновки на основі мінімальної кількості фактів.

Відмінно розвивають логіку і пам'ять всім знайомі кросворди. Але вони допомагають на першому етапі. Справляються із завданням головоломки, математичні рівняння або логічні задачки, стратегічні настільні ігри на кшталт «монополії». Найкращим тренажером для аналітичного мислення вважаються шахи-але тут важливо знайти для себе гідного суперника.

5. Бути готовим прийняти зміни.

Іноді накопичені знання обертаються проти нас. Так трапляється, коли людина абсолютизує свій досвід або свої здібності, а в підсумку втрачає навик «гнучкості розуму». Подібний самовпевненість стає шорами на очах і заважає відкриватися новому.

Але якщо вчасно помітити свою зашореність, можна приступати до експериментів. Наприклад, почати сумніватися в своїх висновках, робити звичні справи незвичними способами, попрактикувати мовчання або пограти в того ж Шерлока Холмса – адже його методи не застаріли досі.

Висновки :

  • Розуміння – це здатність розрізняти справжній характер ситуації.
  • Життєва мудрість не залежить від освіченості, зате допомагає вийти з будь-якої ситуації, а потім розповісти про неї з гумором.
  • Складові проникливості: пам'ять, спостережливість, логіку та інтуїцію можна розвивати за допомогою різних технік.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео