Назад
Самобичування: що це таке і 5 ідей як від нього позбутися

Навигация по разделу
самобичевание

Що таке самобичування і що з цим робити?

Що таке самобичування і які причини його виникнення? Які основні ознаки і види? Що таке комплекс неповноцінності і 5 способів від нього позбудеться.

Мати критику до себе – це позитивна якість, яку навчають з дитинства. Але іноді її занадто багато, люди починають себе карати за найменші дрібниці. Таке самобичування занурює людину в постійне депресивний стан, почуття провини, осуд. Може бути проявом комплексу неповноцінності, що виникають на тлі дефекту зовнішності або рис особистості, статусу в соціумі. Таке мислення не дає нормально розвиватися, домагатися цілей, тому від цього має сенс позбавлятися.

Що таке самобичування?

Самобичування — це підвищена самокритичність, яка виражається в звинуваченні, каятті, засудженні як своїх вчинків, так і особистості зокрема. Іноді приписується чужа вина або швидке угоду на підозри інших. У суспільстві також називають»самоїдством".

Ідеалістичне сприйняття світу людей приводить у стан відчаю. Оскільки порівнюється з собою, і найменша розбіжність з високими стандартами жахає, призводить до знецінення себе. Невміння розглянути позитивні сторони викликає роздратування.

Гіпертрофована критика часто робиться напоказ. Щоб навколо повірили, що людина кається в скоєному, бажає поліпшуватися. Таким чином отримати підтримку, прощення, похвалу. З чого випливає, що всередині себе немає таких гучних слів, сліз. Тому часто є просто маніпуляцією.

Причини самобичування.

Фактори, які вплинули на виникнення самобичування:

 1. Генетична схильність . Якщо батьки, або один з них, схильні себе сильно критикувати, то велика ймовірність того, що дитині перейде ця риса.
 2. Виховання . Мама з татом постійно карали дітей, засуджували їх. Коли в чомусь завинили, говорили не тільки, що так робити не можна. А додавали, що дитина погана. Оскільки це ранній вік, вся критика приймається несвідомо.
 3. Низька самооцінка . Може бути через вищеописаного фактора, зовнішніх дефектів, відсутності досягнень, негативних висловлювань з боку інших.
 4. Песимістичний погляд на навколишній світ .
 5. Бажання зняти з себе відповідальність . Виявляється в інфантильних людей, які не хочуть відповідати за своє життя.

За теорією Еріка Берна у кожній особистості є 3 складові его:

 • Дитина (через цей компонент виражаються мрії, фантазії, бажання) ;
 • Батько (відповідає за самодисципліну, самокритику);
 • Дорослий (втілення об'єктивної точки зору на світ).

У нормі вони повинні гармонійно поєднуватися. Якщо батьківського аспекту набагато більше, то людина буде надмірно самокритичним.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

Основні ознаки.

Схильні до самоїдства завжди перебувають у невдоволенні собою, ситуацією, що склалася, життям в цілому. Відчуває себе безпорадним, що ще сильніше пригнічує, занижує самооцінку . Такий стан заважає знайти вихід, позбудеться від постійних негативних емоцій .

Помітив свій проступок і обіцяє собі, що так більше ніколи не повториться. Потім випадково знову потрапляє в подібну ситуацію, карає себе, докоряє в скоєному. Як поганими словами, так і може здійснювати фізичну розправу – бити, наприклад. Або ж придумувати покарання.

Оскільки така зацикленість на емоціях вимикає раціональне мислення, то складно подивитися на себе з боку. Здається, ніби рухаєшся в правильному напрямку самовдосконалення. Хоча, насправді, навпаки віддаляєшся.

Часто неможливо витримати постійне докори сумління, і щоб її заспокоїти, вдаються до алкоголізму, наркоманії. Але з огляду на специфіку особистості, вона просто почне картати себе за привнесення шкоди здоров'ю. Іноді така негативна зацикленість може виливатися в психосоматичні захворювання .

Види самобичування.

Класифікація ґрунтується на ступені, прояві критики до себе:

 1. М'яка . Демонстративна версія покарання. На людях активно себе засуджує для того, щоб таким чином зняти з себе провину. За типом: "подивіться, як я страждаю. Дуже шкодую!». Хоча насправді всередині спокійно.
 2. Жорсткий . Самобичування вже проявляється деструктивно. Не показується на людях, направлено всередину себе. Дійсно вважає себе винуватим, критикує, карає.
 3. Невротична . Переходить допустимі межі, стає нав'язливою формою за типом обсесивно-компульсивного розладу. Самоїдство з будь-якого приводу, навіть самого незначного. Наприклад, з рук впала ложка. Це може затягнуться на цілу тираду про неуважність, незручності, що так все життя пройде, ніякі цілі не будуть досягнуті.

Що таке комплекс неповноцінності?

Комплекс неповноцінності – це відчуття, що набагато гірше за всіх навколо, нічого, ніколи не досягти. Завжди знаходиться в постійному стресі, тривозі . Чужі зауваження приймаються дуже близько до серця.

Формується на основі дефекту зовнішності: справжнього або надуманого. Через конкретні якості або умови життя (наприклад, низька зарплата). низька самооцінка , як правило, завжди характерна. Саме вона не дає можливості поміняти щось у своєму житті.

Комплекс незалежності може проявляється пригніченням, постійним почуттям тривоги. Може розвиватися депресивний розлад. Самобичування-ще один можливий варіант прояву.

Пройти тест на самооцінку

Як позбутися самоїдства?

Для того, щоб поміняти якість свого життя, варто саморозвиватися: коригуватися риси характеру , світогляд:

 1. Прийняти себе таким, як є . Це не означає, що не варто щось міняти, якщо сильно не влаштовує. Але не ставити за мету високий, недоступний ідеал . Таким чином, залишаться якості, які можна спокійно протягом часу усунути, вдосконалити. Але нинішній стан речей не буде дратувати.
 2. Не порівнювати з іншими . Навіть якщо хтось здається у всьому успішним, красивим, то це ще не означає, що у нього немає недоліків. Він просто добре їх ховає. Тому не варто засмучуватися, що хтось краще. Адже всі прекрасні в своїй індивідуальності.
 3. Виробити звичку втішати себе . Замість того, щоб звинувачувати, можна спробувати говорити, що не все так погано. Що в якійсь сумнівній ситуації не були винні. Але це потрібно контролювати, щоб не стати людиною, яка все спускає з рук.
 4. Бути тут і зараз . Концентрування уваги на вчинках, які вже пройшли, не дозволяє жити сьогоднішнім моментом. Потрібно повертати себе з негативного мислення в реальний світ.
 5. Діяти . Замість того, щоб сидіти, звинувачувати себе, варто починати активно виправляти ситуацію: вибачаться, розібратися з кимось в причині.

Самобичування з'їдає людину, його життя наповнюється виключно негативними емоціями і виною, за що повинен понести покарання. Але така позиція не завжди правдива, варта покарання. Тому, чим раніше почати міняти щось в голові, психіці, тим швидше будуть результати, відчуття легкості.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Чоловіче щастя: що це таке і які у нього умови??
Чоловіче щастя: що це таке і які у нього умови??
Що таке чоловіче щастя і в чому воно полягає? 8 основних ролей для його ...
Психоаналіз: що це таке, ключові постулати і базові ідеї
Психоаналіз: що це таке, ключові постулати і базові ідеї
Що таке психоаналіз Фрейда і чому він однаково активно критикується і зв ...
Прикордонний розлад особистості: що це таке і як проявляється??
Прикордонний розлад особистості: що це таке і як проявляється??
Що таке прикордонний розлад особистості? Які причини його виникнення? Як ...
Як навчитися медитувати: 7 простих рекомендацій
Як навчитися медитувати: 7 простих рекомендацій
Як навчитися медитувати, якщо самостійно не все виходить? У чому полягаю ...
Як заговорити з дівчиною? 7 способів почати бесіду
Як заговорити з дівчиною? 7 способів почати бесіду
Як заговорити з дівчиною, якщо звичне " а можна познайомитися?"набридло ...
Як полюбити людину і чи варто це робити??
Як полюбити людину і чи варто це робити??
Як полюбити нову людину або колишнього партнера, якщо раптом почуття охо ...
Як закохати в себе кого завгодно? Науковий підхід
Як закохати в себе кого завгодно? Науковий підхід
Як закохати в себе людину, знаючи кілька психологічних трюків? Чи варто ...
Новое youtube видео