Назад
Пацифізм: що це таке і хто такі пацифісти??

Навигация по разделу
пацифизм

Що таке пацифізм і як він виник?

Що таке пацифізм і чому це новий термін з давньою історією? Хто такий пацифіст і як протистояти моральному насильству в побуті, на роботі, на навчанні?

Виявляється, датчани-це не тільки найщасливіша, але й найбільш миролюбна нація у світі. Під час Першої і Другої світових воєн Данія побажала залишитися нейтральною країною, а в XXI столітті активно пропагує пацифізм на виставках «геть зброю». Наскільки сьогодні актуальні ідеї невійськового опору насильству?  Чи можна вважати буддизм синонімом пацифізму? Як практикувати ненасильство в разі цькування? Розповідаємо в статті.

Що таке пацифізм?

Пацифізм — це ідеологія засудження будь-якої війни, а також пропаганда ненасильства та вирішення конфліктів шляхом переговорів, мирних мітингів, роз'яснення та діалогу. Пацифізм не має на увазі смирення або повного підпорядкування. Висхідний до Латинської « pax "- »мир" термін говорить про засудження аморальності, жорстокості, фізичної розправи, а також неможливості називати війну священною, правомірною, виправданою, визвольною.

Пацифізм заснований на твердженнях про те, що вбивство людини людиною, як і інші види насильства або конфліктів у відносинах є зло, неприпустиме для цивілізованих народів. щоб усвідомити це поняття, варто відчути його протилежність – мілітаризм . Термін походить від латинської « militaris "- »військовий" і означає постановку економіки та ідеології на військові рейки. Коли гроші, ресурси, сили країни витрачаються на те, щоб отримати військову перевагу перед противником. Але коли мілітаристи переконують, що відстоюють гарантії миру, пацифісти усвідомлюють, що «мир після війни» перекроюється виключно за бажанням мілітаристів.

Пройти тест на характер людини

Хто такий пацифіст?

Пацифіст — це той, хто підтримує ідеологію пацифізму. У побуті пацифістом називають кожного, хто відкрито виступає проти війни. Якщо трактувати це поняття настільки обмежено, виходить, що всі інші виправдовують насильство. Це не так. Пацифіст-це людина-Миротворець, яка не просто виступає за мирне вирішення конфліктів, але доводить це на своєму прикладі: не висловлює агресії до кого-небудь, не вступає в конфронтації або угруповання, не бере участі у військово-політичних конфліктах, не завдає тілесних ушкоджень.

Історія пацифізму.

Терміни «пацифізм» і «пацифіст» вперше були озвучені на загальному Конгресі миру в 1910 році.  Вони були спеціально придумані для позначення учасників конгресу, які вважали своєю місією мінімізацію військових конфліктів. Згодом слова придбали більш широке поняття, суть якого»людина проти війни".

Але сама ідея ненасильства має довгу соціальну історію. Ще в I столітті до нашої ери в Стародавньому Римі звучать ідеї людяності і гуманності, а Юлій Цезар споруджує храм милосердя. Римляни створили свою систему укладення мирних договорів, які включали Соціальні та правові гарантії безпеки. пацифісти зустрічалися серед перших християн . Вони відмовлялися від військової служби з релігійних переконань, хоча військове служіння не засуджувалося в Новому Завіті. Але разом з теорією "справедливої війни» і" хрестових походів " пацифістські ідеї були забуті.

Миротворча традиція відродилася в XV столітті з приходом Ренесансу, а після наполеонівських воєн пацифізм став громадським рухом. До кінця XIX століття його ідеї розширилися на всі континенти і обговорювалися в рамках Ліги Націй, на міжнародних конгресах і конференціях з роззброєння. Відомими пацифістами свого часу були Лев Толстой, Віктор Гюго, Альберт Ейнштейн, Махатма Ганді, Мартін Лютер Кінг, Джон Леннон.

Якщо звернутися до сучасного етапу, то пацифістський рух – результат першої і Другої Світових воєн. Після мільйонів смертей люди масово вступали в антивоєнні організації, створювали миротворчі рухи, брали участь в акціях ненасильницького опору. Ідеологію пацифізму закріпили в Статуті ООН, Декларації про право народів на мир та інших міжнародних документах.

Буддизм і пацифізм.

Індійські йоги та буддійські ченці мають цікаве поняття « ахімса ».  Це спосіб життя, присвячений ненасильству по відношенню до будь-яких істот, включаючи тварин, рослини, комах. Можливо, тому першоджерелом ідеології пацифізму вважають буддизм. Це не зовсім так. Буддисти дійсно дотримуються принципів ненасильства, але не заперечують військову службу. Служба в армії не включена до переліку негідних коштів заробітку. Більше того, воїнам не дозволялося ставати ченцями до кінця військової служби. Це правило діє і сьогодні.

Духовний лідер послідовників тибетського буддизму Далай Лама XIV виправдовує боротьбу проти фашизму і не вважає політику умиротворення єдино можливою. Але при цьому він займає активну антивоєнну позицію і вважається загальновизнаним авторитетом у справі миролюбності, ненасильства, терпимості.

За словами Далай лами XIV, щоб протистояти кривднику, потрібно подумки провести межу між ним і його діями. Але проблема в іншому. Іноді моральне насильство важко розпізнати, неможливо "помацати" або довести. А все тому, що термінів, що описують насильство, стає все більше.

Як пережити моральне насильство та його наслідки?

Традиційні пацифістські демонстрації з транспарантами та антивоєнними гаслами в минулому. Більш того, сама ідея пацифізму вже вважається застарілою. Але це не означає, що насильства стало менше.

Цькування може розвинутися в будь-якому суспільстві, торкнутися дітей або дорослих. Будь-яка цькування погіршує якість життя, підриває фізичне здоров'я, іноді призводить до психічних розладів або суїциду.

Які бувають види цькування:

 • Булінг . Психологічний терор, Приниження, переслідування. В окремих випадках-побої, фізичне Приниження.
 • Мобінг. цілеспрямоване інтелектуальне насильство або психологічно небезпечні дії. Це плітки, непристойні жарти або висловлювання, невиправдана критика.
 • Харассмент. Загальна назва сексуальних домагань. Це грубі висловлювання, дії, жести або жарти, вульгарні натяки, які принижують людину, створюють напружену обстановку.
 • Кібертравля. загрозливі повідомлення, які відправляються по електронній пошті або відкрито публікуються в соцмережах.
 • Аутинг. публічне поширення інформації, яка компрометує людину і змушує її виправдовуватися або пояснювати ситуацію.

За словами психологів, цькуванню може піддатися будь-яка людина. У групі ризику-новенькі в колективі і ті, хто відрізняється від більшості. Цькування протікає по приблизно схожим схемами і боротьба з нею задіє однакові механізми.

Що робити жертві емоційного тиску:

 • Визнайте, що те, що відбувається, – це не плід уяви, а реальність.
 • Намагайтеся залишатися нейтральними, оскільки агресор зазвичай чекає реакції своєї жертви.
 • Не приймати поспішних рішень, а проаналізувати ситуацію та інформацію.
 • Якщо є можливість, записати розмови з погрозами.
 • Звернутися за допомогою до близьких, вчителів, вищого керівника.
 • У критичних випадках змінити школу, роботу, місце проживання.

Мартін Лютер Кінг вважав пацифізм «долею сміливих». Все тому, що він не має на увазі пасивне смирення насильству. Тому якщо агресор ігнорує попередження, не варто нехтувати офіційними способами захисту – звернутися до юриста, в поліцію.

Висновки :

 • Пацифізм як якість особистості – безвідмовне засудження насильства.
 • Буддизм вважається символом ненасильства, але при необхідності виправдовує активний опір насильству.
 • Емоційний тиск – це проблема не однієї людини, а всієї спільноти.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео