Назад
Піраміда потреб Маслоу: що це таке і як виглядає??

Навигация по разделу
пирамида потребностей

Що таке піраміда Маслоу та схема людських потреб?

Що таке піраміда потреб по Маслоу і чому зображується у вигляді трикутника? Як розшифровується і застосовується в житті?

Демокріт називав потреби основною рушійною силою, завдяки якій людство отримало розум, мову і мислення. Абрахам Маслоу упакував всі потреби в піраміду понад півстоліття тому.  Сьогодні його теорію використовують в роботі, бізнесі і критикують одночасно. Щоб навчитися використовувати її в своїх інтересах, потрібно розібратися, як влаштована піраміда Маслоу, з яких частин складається і чому ступені збудовані саме в такій послідовності.

Що таке піраміда Маслоу?

Піраміда Маслоу — це схематичне зображення всіх людських потреб від найпростіших і нагальних до піднесених. Ще в 1943 році психолог Абрахам Маслоу описав піраміду цінностей з однією метою: зрозуміти, що мотивує людей здійснювати ті чи інші вчинки. Сам Маслоу тільки сформулював це поняття, а наочну діаграму придумали його учні.

Піраміда потреб.

Американський психолог з українським корінням Абрахам Маслоу (1908-1970) одним з перших почав вивчати поведінку людей з позитивної точки зору. До цього вся психотерапія зводилася до вивчення психічних відхилень або поведінки поза нормою. Разом з основоположниками гештальт-терапії Маслоу сформулював основні прийоми психоаналізу, які психотерапевти використовують на своїх сеансах.

Як виглядає піраміда Маслоу

пирамида Маслоу

Зазвичай піраміду зображують у вигляді трикутника:

  • Найнижча і найширша частина - це фізіологічні потреби організму. Наше тіло історично запрограмоване на задоволення потреби в їжі, втамуванні спраги, сні, сексі. Якщо воно хоче поїсти або піти в туалет, то мозок ні про що інше більше думати не здатний.
  • Другий етап - потреба в безпеці. Як і фізіологія, безпека вшита в наше ДНК ще за часів людинообезьян. Життєві завдання наших предків були прості нехитрі: 1. Поїсти. 2. Розмножуватися. 3. Уникнути небезпеки бути з'їденим. Вони допомогли людству вижити, тому потреба в безпеці ще називають фізіологічною реакцією «бий або біжи».
  • Третій етап - потреба в любові і приналежність до групи теж закладена за часів печерних жителів, коли поодинці було просто не вижити. Але саме для життя в групі людині знадобився новий навик. Це сила волі . Якщо її вчасно не підключити, можна запросто проштрафитися і бути вигнаним з печери або в сучасних умовах, бути заблокованим в соціальній мережі.
  • Четверта і п'ята - потреби в повазі і в пізнанні. Вони настільки взаємопов'язані, що йдуть в комплекті. Адже у вчених і винахідників, наприклад, потреба в пізнанні набагато сильніше, ніж у визнанні. Наприклад, Григорій Перельман все життя доводив і довів теорію Пуанкаре, а потім відмовився від покладеної премії і всіх звань.
  • Шостий етап - естетичні потреби. Це музеї, виставки, музика, танці, захоплення, все те, що приносить насолоду душі і формує інтелект.
  • Сьомий етап - потреба в самоактуалізації або бажання розкрити свій духовний потенціал. Тут теж не все однозначно. За логікою пристрою піраміди реалізувати цю потребу потрібно в останню чергу. Але ж ченці домагаються реалізації духовного потенціалу саме за рахунок упокорення інших своїх потреб.

Пройти тест на тип особистості

Суперечки щодо піраміди Маслоу.

Піраміду потреб Маслоу сьогодні частіше згадують не у зв'язку з психологією , а з торгівлею. її використовують маркетологи і торгові представники всіх рангів. На профільних вони стверджують: якщо» бити " по самим базовим потребам людини, напевно вдасться мотивувати його придбати товар або послугу. Але не все тек просто, як здається.

Суперечки з приводу піраміди потреб по Маслоу не вщухають. Перше, що змушує сумніватися в цій теорії – історія про те, як сам Маслоу відбирав людей для дослідження. Спочатку він шукав людей ідеальних. Але не знайшов. Після цього жорсткі умови відбору поступово пом'якшувалися, і вдалося відібрати достатню кількість добровольців для випробувань. Але всі вони були близькі до поняття "ідеальної людини". На практиці таких людей мало. А практика – як відомо-критерій істини .

Друге, що турбує сучасних психологів – це « перевернута піраміда ", коли на чільне місце ставиться самовдосконалення і самоактуалізація. Коли людина виставляє перед собою якийсь ідеал , прагне до нього і навіть не розуміє, навіщо йому все це. А ще спрацьовує «ефект медичного довідника»: читаєш довідник і відразу знаходиш в собі всі хвороби. Тільки сьогодні читають не довідники, а неймовірні історії перевтілення, досягнення, злету. І здаються собі неідеальними, негідними чогось хорошого. А виправити "неідеальність" допоможе тільки нескінченне самовдосконалення.

Австралійський дипломат і вчений Джон Бертон (1915-2010) розвивав і пропагував інше бачення піраміди Маслоу . Він розглядав людину як цілісну особистість , для якої всі потреби важливі в однаковій мірі. Тобто жодна з потреб не вважається нижчою або вищою, потреби не можуть виключатися, ігноруватися, бути предметом угоди або угоди.

Але будь – яка теорія-це лише теорія. Піраміда так і залишиться красивою картинкою, якщо незрозуміло, як можна застосувати її в реальному житті.

Як «прикласти» піраміду людських потреб у звичайному житті.

Далі зібрані історії практикуючих психотерапевтів і консультантів зі стратегій кар'єри про те, як піраміді потреб Маслоу можна знайти застосування в звичайному житті.

Приклад 1. Рекламний агент.

Використовувати піраміду потреб можуть не тільки рекламні агенти. Ми самі можемо розібратися в собі і зрозуміти, чому здійснюємо певні покупки. Адже ми часто купуємо не айфон, а можливість приєднатися до «клубу обраних» (приналежність до групи), мріємо не про шубу, а про можливість бути крутіше, ніж суперниця (потреба у визнанні). Такий самоаналіз допоможе не тільки зрозуміти себе, але і навчитися чинити опір наполегливій рекламі і нерозумним витратам.

Приклад 2. Голодний чоловік.

Взагалі-то ця схема була описана ще в чарівних казках: «добра молодця нагодуй, напої, в лазні попар, а потім вже і випитуй». Якщо перефразувати: задовольни базові потреби згідно піраміди Маслоу і тоді вже навантажуй чоловіка розумними розмовами. Але правило це діє не тільки під час вечері. Часто ми працюємо, забуваємо про обід і відпочинок, з головним болем починаємо вирішувати глобальні проблеми, а потім дивуємося «щось голова не варить». Іноді досить просто перекусити або поспати півгодини і мозок самостійно перезавантажиться.

Приклад 3. Кар'єрні зміни.

У мережі Сьогодні публікують безліч історій про те, як важливо самореалізуватися в професії «за покликом серця». Створюється враження, що варто закинути ненависну роботу і душа розгорнеться, ідеї почнуть бити фонтаном. А ось і ні. У мережі публікують тільки історії успіху, а історії невдач в більшості своїй залишаються за кадром. Люди звільняються з бажанням змінити життя. А через місяць стикаються з проблемою: улюблена справа не приносить очікуваного доходу і в один день просто нема на що купити їжі. І тут починається паніка. А в паніці творити якось не виходить. Тому консультанти зі стратегій кар'єри радять знайти роботу, яка буде приносити стабільний дохід і залишить час для улюбленої справи. Якщо перефразувати: коли їсти нічого (фізіологія) і нічим платити за квартиру (безпека), то і улюблена справа не радує.

Приклад 4. Важкий підліток.

Для підлітка особливо важливо відчути приналежність до групи. Тому і виникають всі ці підліткові рухи, групи в мережі, листування, таємні товариства. Деякі батьки чинять радикально-забороняють. Але заборонити дитині спілкуватися, значить позбавити його базової потреби. Тому психологи радять не забороняти, а підміняти групи. Наприклад, замість гри онлайн зацікавити підлітка спортом. Тоді на зміну одній групі прийде інша, і забороняти нічого не потрібно буде.

Приклад 5. Ідеальний партнер.

На запит в пошуковику " як вибрати партнера» система пропонує сотні посилань на тестування. Хто складає ці тести, незрозуміло. Зате в піраміді потреб все просто і ясно. Спершу можна просто подивитися на неї самостійною і зрозуміти, чого хочеться від життя. Потім можна поговорити про потреби разом з обранцем. Комусь постійно хочеться їздити на виставки і на курси підвищення кваліфікації, а комусь поїсти і посидіти в соцмережах. Може, краще обговорити різницю в смаках на ранніх стадіях, ніж згодом розчаруватися у відносинах і сімейного життя?

Висновок : піраміда по Маслоу – це ще один спосіб розібратися в джунглях наших бажань і справжніх потреб.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Чому з'являється впевненість, що мене ніхто не любить і чи так це наспра ...
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Ефективні поради про те, що робити, якщо не хочеться жити? Де шукати мот ...
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Що таке міжособистісний конфлікт і які його основні ознаки? Які види був ...
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Що таке розвиток особистості і як це допомагає знайти свою індивідуальні ...
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть, якщо вона відійшла на другий план? Які є способ ...
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною в невідповідному місці або в неправильний час може ...
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Як жінці знайти своє покликання і заробляти гроші легко і з задоволенням ...
Новое youtube видео