Назад
Ревнощі: що це таке, її види, ознаки та причини??

Навигация по разделу
ревность

Що таке ревнощі і чому вона виникає?

Що таке ревнощі і якою вона буває? Чому вона з'являється і як виражається внутрішньо і зовні? В яких випадках ревнощі несе негатив? Наскільки вона небезпечна?

Приблизно 15% ревнивих людей мають ознаки психозу. При цьому майже 20% побутових злочинів скоюється саме через ревнощі. Ревнувати можуть навіть домашні тварини, що вказує на інстинктивність цього почуття, його «первісні» коріння. Що ж таке ревнощі, раз вона викликає настільки сильні реакції? Якою вона буває, звідки береться і як проявляється? Чому вона часом стає небезпечною? Що за нею стоїть & 8212; страх, любов або виключно безумовні рефлекси?

Що таке ревнощі?

Ревнощі — це негативне хворобливе почуття, що виникає при ризику втратити людину, до якого сформувалося емоційний потяг або звикання. В основі &8212; страх змін у житті , самотності, стадний інстинкт як прояв інстинкту самозбереження. Людина підсвідомо боїться залишитися самотнім,» вигнаним зі зграї", приреченим на загибель без підтримки родичів. Звичайно, така установка залишається в цілому непоміченою для самої особистості, зберігається в підсвідомості . Зовні все прикривається гнівом , роздратуванням, болем, розчаруванням та іншими неприємними емоціями.

Пройти тест на ревнощі

На підтвердження цього можна привести інформацію про те, що жінки досягають піку своїх ревнощів під час виношування дитини і в перші роки його життя. Тобто це почуття гостріше проявляється в період, коли (майбутня) мати найбільшою мірою залежить від свого чоловіка, потребує його захисту і підтримки. При цьому на гормональному рівні все підтверджується збільшенням кількості тестостерону в жіночому організмі.

Види ревнощів.

Про типи цього почуття можна говорити в залежності від соціальної ролі його об'єкта, тобто, від людини, якого ревнують. Крім того, самі негативні емоції , стиль їх вираження можуть залежати від віку особистості, рівня близькості у відносинах.

Гендер також грає роль, причому саме він, а не статева приналежність. До уваги береться соціальний конструктивізм, а не біологічні дані. Наприклад, жінка цілком може відчувати чоловічий тип ревнощів. А якщо вона при цьому інфантильна, через психологічної травми «застрягла» в підлітковому віці, то ревнувати буде «по-дитячому». В одній людині можуть поєднуватися різні типи цього почуття.

1. Жіночий.

У негативному фанатичному прояві жіночі ревнощі набувають форми шантажу, ультиматумів, маніпуляцій. Однак за ступенем експресії вона менш агресивна, ніж чоловіча. Для дівчат образливіше буде дізнатися, що їх партнер прив'язався до когось на стороні емоційно. Вони швидше пробачать зраду , якщо повірять в те, що вона була здійснена під дією алкоголю, помилково, а не несла в собі якихось любовних, чуттєвих причин.

Іноді це негативне відчуття у жінки продиктовано не стільки емоційною прихильністю, скільки ризиком втратити вигоду. Наприклад, мати-домогосподарка буде боятися втратити свого чоловіка через страх залишитися без матеріального забезпечення для себе і дітей.

2. Чоловічий.

Так як в суспільстві все ж вітається патріархальна модель відносин, де чоловік виступає головним, його ревнощі накладає більше контролю, грубості на його дії. У зв'язку з цим деякі ревнивці вважають нормою:

 • Заборонити своїй дівчині спілкуватися з кимось (жінки частіше ставлять ультиматум вибору, а не пряму заборону);
 • Обмежити її особистий простір (ходити куди-небудь тільки з обранцем);
 • Вилучити або моніторити її гаджет (телефон, ноутбук, будь-який засіб зв'язку);
 • Вирішувати, як їй одягатися, які гуртки відвідувати, коли спілкуватися з друзями;
 • На людях не відпускати її руки, весь час сидіти поруч, «вартувати» (як демонстрація свого володіння нею).

Звичайно, це опис крайнощів, в які ще входять рукоприкладство, будь-яке психологічне або сексуальне насильство. В зраді чоловіків ображає саме сексуальний контакт, незалежно від наявності/відсутності почуттів до коханця.

Пройти тест на тип особистості

3. Дитяча.

Комплекси Електри та Едіпа , описані з.Фрейдом, &8212; типові ознаки дитячої ревнощів по відношенню до батьків. Тим більше яскраво вона проявляється у старших дітей, коли у них з'являються брати або сестри. Звикли отримувати всю увагу, любов , турботу мами і тата, вони опиняються перед необхідністю ділити їх з кимось іншим. Особливо болісно це для малюків, яких батьки зовсім не підготували до появи нового члена сім'ї.

Дитячі ревні емоції виливаються в протест, повноцінний бунт, напружену конкуренцію з іншими дітьми або мачухами/вітчимами. Психологи відзначають 5 основних причин таких змін:

 1. Егоїзм, нездатність сприймати чужу думку;
 2. Несправедливість( особливо коли молодших "люблять більше", ніж старших);
 3. Нерозуміння, як можна показувати свої почуття в правильній манері;
 4. Підвищена тривожність , будь-який вид дитячого неврозу;
 5. Безпорадність, почуття своєї ущербності, неповноцінності, слабкості.

У підлітковому віці ревнощі, підкріплена гормональним сплеском, може бути вельми небезпечною як для оточуючих, так і для самого підлітка. У цей час важливо не ігнорувати його переживання, навіть якщо вони здаються несуттєвими. Дитина в пубертатному періоді бачить ситуацію інакше, для нього навіть невелика подія може виявитися травмуючим.

4. Батьківський.

Ревнощі батьків — це боротьба між один одним за увагу дитини. Яке слово він скаже першим &8212; мама чи тато. З ким погодиться піти на прогулянку. Хто швидше його заспокоїть, коли він плаче. Кого малюк буде краще слухатися. В основному така конкуренція проявляється у дорослих, між якими не все добре або у яких є психологічні травми на грунті власної дитячої «недолюбленности».

Другий випадок &8212; розставання з дорослими дітьми. Найчастіше проявляється у жінок, коли вони ні за яких умов не приймають вибір своїх чад, якими б хорошими ті не були. Мама, яка звикла бути головною жінкою в житті сина, боїться позбутися цього багаторічного титулу і встряє в боротьбу з невісткою. Те ж відбувається у відносинах «батько-зять», проте це більш рідкісні ситуації.

Пройти тест на характер людини

5. Дружній.

Дружні ревні відносини (при відсутності сексуального або любовного підтексту) &8212; це історія про боязні втратити вже звичну людину. Виникає, якщо в парі з'являється хтось третій і один з друзів приділяє йому багато часу, при цьому не обов'язково більше, ніж старому приятелеві. Це може бути новий друг, партнер, навіть дитина чи тварина. Ревнивець при цьому бачить в ньому конкурента, а будь-який вибір на користь «третього» сприймається ним як власна поразка.

6. Ситуаційний.

Це тип почуттів між малознайомими людьми. Один звикає до уваги іншого, але не відчуває до нього ніякої емоційної прихильності, не сприймає його серйозно. Проблеми починаються, коли другий перемикає фокус на когось третього, забуваючи про першого. Наприклад:

 1. Працівник а. іноді спілкується з колегою б. під час обідньої перерви;
 2. Керівництво вирішує призначити б. ментором для нового співробітника в.;
 3. Б. починає більше часу приділяти в., скорочуючи кількість своєї уваги для А.;
 4. А.раптом відчуває «укол ревнощів», відчуває себе кинутим, хоча по суті в б. не потребує.

Це найбільш необгрунтований тип ревнощів, тому мало хто визнає це. Замість цього, вони починають вважати, що до об'єкта ревнощів виникли якісь почуття. Це неправда, так як їм легко замінити одного малознайомої людини іншим без істотних втрат для себе.

Ознаки ревнощів.

1. Суб'єктивізм.

Ревні спалахи дуже рідко бувають логічними. Зазвичай вони інтуїтивні, їх причини складно зрозуміло пояснити. Одне і те ж подія сприймається по-різному при погляді з боку і при особистій участі. В останньому випадку емоції спотворюють сприйняття, роблячи його суб'єктивним. А, враховуючи те, що ревнощі & 8212; це сильне почуття, бути неупередженим, послідовним, зваженим в оцінці ситуації стає набагато складніше.

Якщо запитати ревнивця, чому у нього виникло таке почуття, в 8 з 10 випадків він не буде знати, що відповісти, або скаже щось незрозуміле, недостатньо вагоме на думку когось з боку.

2. Егоїзм.

Ревнощі продиктована егоїстичним бажанням володіти, а також страхом, який не дає думати про долю іншої сторони. Ревнивий особистість настільки зациклюється на своєму негативі, що починає несвідомо ігнорувати бажання, потреби оточуючих.

Іноді після якогось необдуманого вчинку або фрази, вже відійшовши від переживань, що нахлинули, людина розуміє, що був не правий. Хоча в момент "напруження пристрастей" своя реакція здавалася виправданою. В такому випадку особистість сама страждає від почуття провини як неприємного наслідки ревнощів. Однак під час наступних ревнивих сплесків все одно концентрується тільки на своїх емоціях.

3. Імпульсивність.

Не дарма напади ревнощів називають уколами. Вона раптова за своєю природою, це не те почуття, яке буде роками потроху накопичуватися. Таке переживання завжди приходить разом з цілою гамою гострих емоцій, які складно контролювати. Воно схоже на пристрасть, але з негативним відтінком.

Саме через раптовість появи ревнощі важко приборкати. Складно передбачити, розрахувати, коли вона виникне наступного разу. Підготуватися заздалегідь теж практично неможливо. Якщо людина дуже емоційний по натурі, впоратися з таким почуттям йому буде ще складніше.

Пройти тест на темперамент

4. Цікавість.

Незважаючи на сильний різкий негатив, ревнощі пробуджує ще й таку емоцію, як цікавість. Азартні, імпульсивні, легко захоплюються люди цілком можуть стати заручниками ревнощів. Вона буде викликати в них суперечливі емоції, служити приводом «пополювати», стати гравцем, знову випробувати драйв, ризик, збудження.

Це пояснює, чому деякі люди звертають увагу на своїх шанувальників лише тоді, коли у них є хтось інший. Переживання змушує порівнювати себе з конкурентом, а цікавість підштовхує дізнаватися різницю, з'ясовувати, хто краще. Як це зробити? Правильно, повернути інтерес колишнього залицяльника. Саме тому жарт про те, що колишні повертаються, коли вже не треба, має цілком логічне пояснення.

5. Внутрішнє напруження.

Ревне ставлення — це стрес для організму. Людина знаходиться в напруженому стані, очікує гіршого, відчуває невизначеність, яка теж змушує понервувати. При цьому виробляються кортизол і адреналін. Перший добре вимотує, а другий, навпаки, бадьорить, але тільки в невеликих кількостях. А якщо людина ревнує кожен день по кілька разів, адреналін стає його ворогом.

«хронічний» ревнивець з часом помічає погіршення самопочуття, постійну млявість, сонливість (сон ночами &8212; тепер розкіш), роздратованість. Легко припустити, що через такий стан проблеми почнуться і в інших сферах його життя .

Причини ревнощів.

1. Занижена самооцінка.

Страх самотності, залежне становище, нелюбов до себе змушують ревнувати. Здається, що партнер &8212; мало не останній існуючий чоловік, який помітив непривабливу особистість. Якщо він піде (а точніше його відвезуть), ніхто більше не захоче дивитися в бік жертви, яка назавжди залишиться в повній, зовсім не гордій самоті.

Звучить перебільшено, але насправді боязнь втратити людину, що випливає з низька самооцінка , діє саме таким чином. Тільки старанна робота над собою, сприйняттям себе ж, а також допомога хорошого психотерапевта допоможуть позбутися від постійних сумнівів.

Пройти тест на самооцінку

2. Негативний досвід.

Якщо у людини є негативний досвід відносин з минулого, він виявився дуже травмуючим, то ревнощі буде виникати як природна реакція при зближенні. Якщо в попередніх описах ревнивець боявся самотності, тут проблема криється в неготовності або небажанні поглиблювати близькість. Парадоксально, але ці комплекси можна спостерігати одночасно. Які ситуації можуть спровокувати подібне явище:

 • Обман колишнього партнера;
 • Розлучення батьків, їх відхід сім'ї;
 • Смерть когось із близьких (можливо, навіть друга);
 • Несподіваний розрив без пояснень;
 • Постійне порівняння з кимось не на свою користь.

Будь-яке зближення буде приносити з собою страх, так як асоціюється з неминучим розривом, втратою. Партнеру жертви доведеться довго доводити їй свою готовність бути поруч незважаючи ні на що, абсолютні почуття. Похід до психолога допоможе полегшити шлях до відновлення довіри.

Пройти тест на сумісність

3. Нерівність в парі.

Якщо один із закоханих виявляється краще (за мірками другого), його починають ревнувати. По-перше, тому що «ідеальний партнер» багатьом подобається, його можуть спробувати відвести. По-друге, тому що він сам рано чи пізно відчує цю різницю, невідповідність, вирішить, що гідний більшого, розірве відносини. Побоювання викликає нерівність в таких особливостях:

 • Зовнішні дані, Краса, здоровий вигляд;
 • Психічні, творчі якості;
 • Кар'єрні досягнення, успішність;
 • Популярність, тим більше медійність, влада;
 • Фінансова забезпеченість;
 • Особисті якості, Репутація хорошої людини.

Звичайно, тут також задіяна нестабільна самооцінка . Однак при рівних умовах, статусах вона не так сильно впливає на ревнощі.

4. Провокація.

Це єдина цілком усвідомлена, очевидна, виправдана причина ревнощів. Якщо партнер відверто дає зрозуміти, наскільки йому не важливі відносини, фліртує з іншими, а то і вирішується на зраду, ревниві переживання виявляються цілком логічними.

Навіть якщо той, хто викликає негатив своєю поведінкою, не усвідомлює своєї помилки до кінця, це все одно виправдовує негативні емоції, обурення ревнивця. Наприклад, дівчина в колі друзів грає в» пляшечку", цілує інших хлопців. Для неї ця ситуація цілком нормальна, адже всі її подруги, навіть заміжні теж в цьому беруть участь. Однак її коханий явно не оцінить такого «дружелюбності», тому справедливо образиться.

5. Недовіра.

Недовіра може проявлятися як риса характеру , результат психологічної травми або сумнів у конкретній людині. У перших двох випадках особистість обережно ставиться до всіх людей, незалежно від їх поведінки, ставлення. У третьому &8212; вона не вірить саме своєму партнерові з певної причини. Це може бути провокація, описана в попередньому пункті. Однак приводом часто служать також і інші особливості поведінки, наприклад:

 • Часті або масштабні брехні;
 • Подвійні стандарти, несправедливість у вчинках;
 • Постійні сварки , погіршення спілкування;
 • Зміна звичної моделі поведінки;
 • Зради нинішнього партнера в його колишніх відносинах;
 • Невідповідні принципові погляди;
 • Будь-який вид насильства, маніпуляцій.

Довго прожити в такому режимі разом пара навряд чи зможе. Тому що без довіри відносини застряють на одному етапі або ще гірше &8212; деградують. Партнерам доведеться вибирати &8212; разом працювати над проблемою або підготуватися до розставання. На жаль, не всі поспішають робити цей вибір, тому болісно проживають довге спільне життя, витрачаючи час один одного.

6. Невиправданий сценарій.

Кожна людина має своє бачення ідеальних відносин , сім'ї. Поки люди про це не розмовляють, а просто мовчки чекають, що їхні мрії стануть реальністю, в парі зростає непорозуміння. Воно згодом викликає ревнощі.

 1. Дано: молодята &8212; ДІВЧИНА А.і хлопець б., у обох благополучні щасливі сім'ї.
 2. У родині а.було прийнято вечеряти всім разом за столом, це була звичайна традиція, що стала для дівчини обов'язковою прикметою щасливого шлюбу.
 3. Батьки б.вечеряли в різний час, тому традиції загальносімейного збору за одним столом не було.
 4. А.наполягає на тому, що вони з Б. повинні вечеряти разом, адже це важлива деталь сімейного благополуччя. При цьому б.не погоджується, так як для нього це незвично.
 5. Через різних уявлень, недомовленості пара починає сваритися, що в підсумку призводить до сумнівів в почуттях партнера, а потім &8212; до ревнощів.

Навіть така, здавалося б, дрібниця, як збори за столом всієї родини, може виявитися провокаційною для появи, подальшого розростання ревнощів. Щоб такого не виникало надалі, краще взяти за звичку обговорювати свої бажання, очікування від відносин, тим більше від спільного проживання, шлюбу.

Ревнощі в помірних дозах &8212; це в певному сенсі панацея від нудьги , одноманітності. Однак, збільшуючи свій масштаб, глибину, вона стає небезпечною як для того, хто її відчуває, так і для об'єкта ревних переживань. Ревнива людина псує відносини з близькими, терпить невдачі в інших сферах через свою зацикленість, руйнує власне «я». Визначивши причину такої патологічної форми почуття, можна навчитися протистояти йому. А звернення до психотерапевта помітно прискорить хід справи.

Пройти тест Фрейда

Зараз читають
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Що таке гнів і чи є від нього користь? Які причини і наслідки його появи ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Що таке відповідальність і які є її види? Основні причини чому люди уник ...
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті щоб їх читали? Секрети ефективного заголовка і найпошир ...
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки від нас, жінок. Існує маса стереотипів, проте наспр ...
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Що таке упереджене ставлення-це результат еволюції, виховання чи нав'яза ...
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Що таке туга і чому вона з'являється? 8 перевірених способів як побороти ...
Новое youtube видео