Назад
Особливості характеру або як описати характер людини??

Навигация по разделу
особенности характера

особливості характеру як критерій оцінки людини

Що таке особливості характеру і як вони впливають на ставлення до нього оточуючих? Які є методи оцінки характеру? Як описати характер людини?

Особливості характеру людини – це те, на основі чого інші складають про нього думку. Риси особистості визначають її поведінку, ставлення до себе і оточуючих, мотивацію, досягнення. Знаючи, що рухає людиною, на основі чого він приймає рішення, можна об'єктивно його оцінити, розібратися, чи підходить він для відносин, дружби, роботи.

Первинні та вторинні риси.

Властивості характеру розділені на первинні та вторинні. Розглядати їх необхідно виключно комплексно, тільки так можна скласти об'єктивну думку про людину.

Первинні.

Первинні риси мають постійний вплив на людину, але не завжди проявляються. Наприклад, якщо людина комунікабельний , це ще не означає, що в Новій або великій групі людей він буде душею компанії.

До первинних властивостей можна віднести наступне:

 • Наявність інтелекту . Людина не завжди може випинати свої знання в будь-якій сфері, але при цьому залишиться цікавим співрозмовником, який вміє підтримувати розмову.
 • Відкритість або стриманість . Ці властивості можна розглянути при першій зустрічі. Заводить людина розмова на нову тему першим, чи задає питання, Чи робить які-небудь пропозиції. Ініціативу сам він може і не проявляти, але якщо питання задають йому, відповідає відкрито і повно. Все це свідчить про відкритість.
 • Підпорядкування або домінування . Звичайно, найяскравіше ці риси проявляються в ситуаціях, де можна взяти на себе роль полководця, але і в звичайному середовищі їх легко розглянути. Домінант не боїться взяти на себе відповідальність , повний ентузіазму , блищить ідеями. Підлеглий чекає ідей від інших, йому легше взяти на себе роль виконавця, можливо, навіть дуже сумлінного, ось тільки йому потрібно, щоб хтось підказав йому, що саме потрібно зробити.

До первинних рис відносяться пари «мінливість-сумлінність», «боязкість-хоробрість», «недбалість-серйозність», «підозрілість-довірливість», пр.при цьому первинні ознаки людини далеко не завжди спрацьовують. Якщо є сумніви в правильності оцінки, необхідно повторити сеанс, побачення, співбесіду для отримання вторинних даних.

Пройти тест на характер людини

Вторинні.

Вторинні відображають реакцію на конкретну ситуацію. Сюди відносяться:

 • Практичність або схильність до фантазій;
 • Відкритість або скритність;
 • Впевненість або тривожність ;
 • Тяга до експериментів або консервативність;
 • Залежності від чужої думки або самодостатність;
 • Напруженість або розслабленість.

Кожна людина індивідуальна, що відбивається в первинних рисах, звичках, реакціях. Не всі властивості мають однакове значення, в основі оцінки повинні бути тільки найяскравіші і повторювані якості.

Поверхневі та глибокі властивості.

Психолог Реймонд Кетелл займався дослідженнями двох таких властивостей характеру – поверхневих і глибоких.

Поверхневі

На думку Кетелла, ці риси визначаються під впливом оточення. Вони як би лежать на поверхні. Але якщо людина поводиться однаково в різних ситуаціях, навіть поверхневу якість слід використовувати в аналізі.

Наприклад, якщо боязка людина, раптово заступився за одного, це ще на значить, що в інший раз або при інших умовах він вчинить так само. Його вчинок говорить про те, що він вчинив хоробро, але сміливцем він не є.

Глибокі

Це фундаментальні риси, які, як правило, є вродженими. Індивідуальність частіше виражається саме в глибоких якостях характеру, які залишаються незмінними в будь-якій ситуації. На них не здатні вплинути культурні, релігійні чи інші фактори.

3 площини оцінки.

Щоб дати опис характеру людини, потрібно розглянути його в трьох площинах:

 • Прийнятність;
 • Постійність;
 • Унікальність.

1. Прийнятність.

Прийнятними називають якості характеру, які зазвичай подобаються більшості і в соціумі вважаються позитивними. Наприклад, щедрість, чесність, чуйність. Кожен назве негативними егоцентричність, жадібність, грубість. Ці риси неприйнятні і засуджуються суспільством.

Описуючи характер, потрібно враховувати, що в ньому можуть легко уживатися негативні і позитивні риси, часто вони йдуть " комплектом»:

 • Амбітність і жорсткість;
 • Інтелект і зарозумілість;
 • Доброта і безвідмовність;
 • Щедрість і безвідповідальність.

2. Унікальність.

Потрібно враховувати, що незважаючи на типологію, схожість, спроби психологів класифікувати людей за типами, всі ми унікальні. Властивості особистості можуть по-різному поєднуватися між собою, створюючи індивідуальність. Дуже часто можна почути фрази «всі дівчата однакові», «всім чоловікам потрібно тільки одне», «Скорпіони за гороскопом всі такі». Це в корені не вірно, не дивлячись на схожість, кожна людина має шанс себе розкрити.

3. Постійність і звички.

Постійність – це однакова поведінка в схожих ситуаціях, умовах. Його потрібно вміти відрізняти від звичок . Вони набагато вужчі, обмеженіші. Якщо об'єднати кілька звичок разом, то можна отримати одну рису характеру. Наприклад, якщо людина бігає щоранку, це ще не говорить про його силі характеру, а ось якщо додати до цього правильне харчування , вміння відмовлятися від алкоголю і дотримуватися певного графіка, то це все можна об'єднати, наприклад, в цілеспрямованість або педантичність.

Пройти тест на тип особистості

Методи оцінки.

Щоб оцінити людину, допоможуть такі методи:

 • Спостереження в природному середовищі . Наприклад, коли дівчина хоче краще пізнати хлопця, їй варто провести з ним його звичайний день – познайомитися з друзями, зайнятися тим, що подобається йому. Це дозволить їй зануритися в його життя, побачити її зсередини.
 • Постановка завдань і пошук рішення . Ще один вид спостереження, який підійде для оцінки співробітників або претендентів. Класичне співбесіду не завжди дає можливість виявити необхідні риси характеру. Щоб краще оцінити потенційного працівника, можна усно змоделювати для нього ситуацію і попросити прожити її – знайти вихід з якоїсь ситуації, прийняти складне рішення.
 • Аналіз «плюси-мінуси» . Цей спосіб оцінки дуже примітивний і не може дати об'єктивної оцінки, проте використовується дуже часто. Береться лист, розкреслюється навпіл, на одній стороні пишуться позитивні риси людини, на іншій – негативні. Щоб зробити аналіз точніше, можна описувати не тільки самі властивості особистості, але і його вчинки.

Як описати характер людини?

Це можна зробити з кількох позицій:

 • Його ставлення до мене , його ставлення до себе, його ставлення до світу. Це три точки, які можна розглядати лише в комплексі. Наприклад, людина добре ставиться до себе і своїх близьких, але йому буде плювати, якщо його помре сусідська собака. Чоловік може бути добрим в принципі, і тоді його доброта по відношенню до конкретної дівчини зовсім не означає глибокі почуття, це просто риса його характеру.
 • Духовне, матеріальне, фізичне . Описати людину можна, оцінивши його духовні цінності, ставлення до грошей, фізичні дані. Наприклад, людина, що займається бальними танцями, вміє себе демонструвати, спортсменам властива цілеспрямованість і наполегливість. По відношенню до грошей можна зробити висновок про меркантильності, щедрості, успішності, накопичення, марнотратство, відповідальності.
 • Виховання, здатність до трансформації . З цієї позиції можна визначити, які риси в людині культивували, а які він придбав, чи здатний він змінюватися і що його до цього мотивує.

Особливості характеру завжди індивідуальні. Люди з одними і ті ж рисами можуть викликати різні емоції і враження. Проводячи оцінку, потрібно залишатися невимушеним і намагатися не перетворювати цей процес в дізнання.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Як пізнати себе краще? 7 ідей
Як пізнати себе краще? 7 ідей
Як пізнати себе, коли немає чітких життєвих орієнтирів? Чому легко заплу ...
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Як стримувати емоції і чи може бути шкідливо для психічного здоров'я? Як ...
Емоційний інтелект: що це таке і як його розвинути??
Емоційний інтелект: що це таке і як його розвинути??
Що таке емоційний інтелект і що входить в це поняття? Які є вправи для й ...
Як познайомитися з дівчиною в Інтернеті? 11 порад
Як познайомитися з дівчиною в Інтернеті? 11 порад
Як познайомитися з дівчиною в Інтернеті і зацікавити її? Чи так це важко ...
Як поцілувати хлопця: 20 порад на будь-який випадок
Як поцілувати хлопця: 20 порад на будь-який випадок
Як поцілувати хлопця першої і взяти ініціативу в свої руки? Як натякнути ...
Психологічний гормезис або користь помірного булінгу
Психологічний гормезис або користь помірного булінгу
Психологічний гормезис — це помірне вплив стресових факторів на психіку, ...
Кураж: що це таке і як його зловити в потрібний момент??
Кураж: що це таке і як його зловити в потрібний момент??
Що таке кураж? Чому стан куражу означає перевершити свої фізичні та емоц ...
Новое youtube видео