Назад
Мета життя: що це таке і як її визначити??

Навигация по разделу
цель жизни

Що таке мета життя і яка вона буває?

Що таке мета життя людини і чому вона тісно пов'язана з його покликанням і призначенням? Як визначити свою мету життя?

Важко придумати більш глобальне та філософське питання, ніж мета життя. Далеко не всі люди навіть в зрілому віці можуть на нього відповісти. У чому ж його складність? Чому часом не вдається знайти відповідь? Де його шукати? Що дає розуміння життєвої мети? Скільки їх взагалі може бути-одна або багато? Чи можна її вибрати, або вона дається від народження? Як зрозуміти, що мета життя знайдена? Які ознаки сигналізують про вибір правильного шляху? Постараємося в цій статті відповісти на один з найважливіших питань.

Що таке мета життя?

Мета життя — це призначення людини, основний сенс його появи на світло. Своєю глобальністю вона відрізняється від інших завдань, які виникають перед людиною протягом усього його перебування на Землі. Але як її визначити і зрозуміти, що є цією найважливішою місією? Питання дійсно не з легких. Для відповіді на нього необхідно розібратися в самій суті життя.

Вчені не можуть дати однозначної відповіді. з біологічної точки зору життя - це активна форма існування матерії, яка перевершує рівень хімічних реакцій і фізичних процесів. Біологи розуміють за якими критеріями її визначити, але саму мету життя зрозуміти не можуть.

Пройти тест на тип особистості

З наукової точки зору життєва мета пов'язана з розмноженням (відтворенням) і розвитком (зростанням). Коли ж робиться спроба встановити мету життя людини, такого підходу не достатньо. Безумовно, деяким цілком вистачає для повного щастя пити, їсти і розмножуватися.  Але це скоріше соціальна проблема, ніж норма людської поведінки. Чим вище рівень інтелектуального і духовного розвитку особистості , тим більше життєвих цілей у неї з'являється.

Найбільш повний опис ієрархії склав Абрахам Маслоу, який оформив результати своїх роздумів у вигляді піраміди потреб людини . В її підставі знаходяться найпримітивніші бажання , які ускладнюються з кожним новим кроком. Якщо дно піраміди-це голод, спрага, хіть, то на її вершині особистісний і духовне зростання. Але чи можна їх вважати головною метою життя? Хто допоможе у вирішенні цього питання?

Офіційна наука поки що до відповіді не наблизилася. У більшості релігій сенс буття людини пов'язаний зі служінням вищим силам. Така відповідь влаштовує далеко не всіх. До кого ж звернутися за підказкою? Є ще одна сфера пізнання, яка якраз і пов'язана з пошуком відповіді на самі глобальні питання – філософія. Цей вид світогляду допомагає з'ясувати основні закони буття. Дізнаємося, що з приводу життєвої мети думають філософи.

Мета життя з точки зору філософії.

Різні вчителі та школи висувають свої припущення. Деякі з них можуть кардинально відрізнятися. Розглянемо найбільш відомі підходи:

 • Гедонізм - його прихильники вважають, що мета життя в отриманні задоволень;
 • Евдемонізм - послідовники цього вчення основним мотивом людські вчинки бачать прагнення до щастя;
 • Утилітаризм - пропагує отримання користі або вигоди з будь-якого вчинку;
 • Прагматизм - в якості життєвої мети визначає багатство, комфорт і володіння матеріальними цінностями;
 • Аскетизм - за основу свого вчення взяв боротьбу з тілесними насолодами заради вищого блага;
 • Етика боргу - вбачає мету життя в служінні іншим людям, альтруїзмі і самопожертві;
 • Ірраціоналізм - знімає з людини відповідальність за його вчинки, оскільки все залежить від волі вищих сил;
 • Екзистенціалізм - вивчає основи людського буття, глибину його почуттів і переживань;
 • Персоналізм - ставить розвиток особистості в основу людської природи, наділяє її потужним творчим потенціалом ;
 • Індивідуалізм - передбачає домінування індивідуальних інтересів над колективними, прагнення людини до особистого блага;
 • Колективізм - метою життя людини ставить служіння інтересам соціуму, взаємопідтримку і взаємну допомогу;
 • Нігілізм - його послідовники переконані у відсутності будь-якого сенсу того, що відбувається, незбагненності істини і відсутності цінностей;
 • Позитивізм - підкреслює необхідність дослідження навколишнього світу, отримання знань і досвіду.

Думки філософів щодо головної мети життя часом суперечать один одному. Сказати, який з цих підходів єдиновірний неможливо. Але як бути в такому випадку? Як відповісти на питання " в чому полягає моя мета життя?", якщо немає ні найменших міркувань з цього приводу?  З чого почати самоаналіз?

Пройти тест на характер людини

Як визначити мету життя?

Одна з основних проблем людини на духовному рівні – життя без мети. Люди, які не знають навіщо вони живуть, ризикують збитися зі шляху, потрапити під негативний вплив оточуючих, або обставин, що склалися. Відсутність мети підштовхує їх до саморуйнування, включаючи вживання наркотиків, або інших видів залежності.

Яким же чином зрозуміти, що є метою життя? Перш за все-слухати самого себе, свій внутрішній голос і свої бажання . Щоб визначити свої покликання і призначення, необхідно стати максимально щирим з самим собою. Що вони являють собою і чим відрізняються? покликання - це здатність людини займатися певним видом діяльності. Наприклад, покликання стати вченим, інженером, або шахістом. призначення - це та роль, яку світ відводить людині. В ідеалі, щоб покликання і призначення збіглися, тоді людині найпростіше зрозуміти свою головну мету життя, приносячи максимум користі собі і оточуючим.

Наведемо ефективні методи, які допомагають визначити життєві цілі:

 • Самоаналіз - повністю розібрати всі свої думки, переживання, фантазії , скласти ментальну карту своєї особистості;
 • Дитячі спогади - оскільки в ранні роки людина максимально щирий в своїх інтересах, то згадавши свої дитячі захоплення, набагато простіше зрозуміти себе справжнього;
 • Прохання оточуючих - з огляду на, що з боку видніше, бажано проаналізувати, з якими проханнями найчастіше звертаються оточуючі, щоб зрозуміти, що найкраще виходить робити;
 • Кумири - слід уважно придивитися до тих людей, які викликають інтерес і бажання наслідувати, дізнатися, які життєві цілі мотивують їх, і взяти цю інформацію на озброєння;
 • Художні книги - допомагають познайомитися з десятками і сотнями біографій, дізнатися різні життєві ролі і підібрати ту, яка підходить найбільше;
 • Нові знайомства - за аналогією з книгами, дають можливість розширити світогляд, зрозуміти людей, дізнатися у кого яка мета, знайти підказку для пошуку своєї дороговказної зірки;
 • Коуч - практика залучення духовних вчителів і наставників давня як світ, поступово перетворилася в формат тренінгів або консалтингу.

Кожен з цих прийомів ефективний сам по собі. Якщо використовувати кілька або всі, то ймовірність знайти свою мету життя зростуть практично до ста відсотків, а знайшовши її, необхідно буде правильно спланувати свої подальші дії.

План життя.

План життя — це заздалегідь визначена послідовність дій, які допомагають досягти поставлену мету. По суті, мова йде про класичний планування , тільки в масштабах цілого життя. Щоб правильно скласти план життя, необхідно пройти наступні етапи:

 • Зрозуміти мету і поставити завдання;
 • Правильно вибрати пріоритети;
 • Проаналізувати наявність необхідних ресурсів;
 • Скласти послідовну програму дій;
 • Продумати позаштатні ситуації.

Наприклад, план життя людини, яка мріє про олімпійське золото (мета), повинен включати обов'язкову тренувальну програму (пріоритети). Для цього, йому необхідно знайти тренера, а також час і сили для занять (ресурси). Далі, ця людина повинна розуміти, на яких змаганнях йому слід взяти участь і перемогти, щоб потрапити на Олімпійські ігри (програма дій). Також, не заважає продумати, як відновитися після можливих травм і перетренованості (позаштатні ситуації). При дотриманні всіх цих Умов, швидше за все йому вдасться реалізувати мету життя і завоювати золоту медаль на Олімпіаді. Аналогічним чином можна досягти вершину і в інших видах діяльності, визначити найбільш підходяще заняття.

Мета життя надихає людини, надає йому сили і енергію, мотивує і окрилює. Тому так важливо її знайти. Чим раніше це станеться, тим більше шансів домогтися успіху, зайняти гідне місце в суспільстві і самореалізуватися. Насправді, це не так і складно. Необхідно бути щирим перед самим собою і слухати свій внутрішній голос.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Хто така Луїза Хей і чому її афірмації такі особливі? Приклади позитивни ...
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Що таке дисципліна і які є її види? Навіщо потрібна дисципліна? 5 надійн ...
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Якими бувають поцілунки? Чим відрізняються їх техніки? Як цілуватися в п ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Тема даної публікації під назвою «ефективна мультифункціональність» тіль ...
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Що таке скептицизм? Як використовується у філософії, науці та характерис ...
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Що таке відчуття і чому їх важливо практикувати? Як продовжити відчуття ...
Новое youtube видео