Назад
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??

Навигация по разделу
цели SMART

Що таке постановка мети по SMART?

Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? Як їх поставити за чітко налагодженим алгоритмом? Приклади мети SMART.

Правильно поставлені цілі значно спрощують виконання завдань. Але як навчитися їх формулювати? Чи відомі методики, які допомагають це зробити? Чи є алгоритм дій, яким можна керуватися? Відповідь ствердна-це SMART-методика. У чому її особливість? Що означає ця абревіатура? Як навчитися складати цілі SMART. Що для цього необхідно? Які умови бажано дотримати, щоб ставити правильні цілі і легко їх реалізовувати? Обговоримо цю тему.

Що таке цілі SMART?

Цілі SMART — це завдання, що відповідають п'яти основним критеріям, від англійських назв яких і походить цей термін. Розшифровка виглядає наступним чином:

  • Specific - конкретність;
  • Measurable - вимірюваність;
  • Achievable - досяжність;
  • Relevant - Доречність;
  • Time bound - обмеженість у часі.

Авторство цієї методики за різними версіями належить або Джорджу Дорану, який вжив цей термін в 1981 році, або Полу Мейру, який начебто застосував смарт цілі кількома десятиліттями раніше. Є й ті, хто асоціює цю методику з концепцією відомого консультанта в сфері менеджменту Пітера Друкера.

Пройти тест на тип особистості

Незалежно від того, хто з них зробив більший вплив на формування SMART-підходу в Цілепокладання , сама технологія виявилася дуже ефективною, поповнивши арсенал прийомів багатьох менеджерів. Чим же відрізняється мета по смарту, від інших її різновидів? Відповідь закладена в самій назві, що включає п'ять згаданих раніше характеристик. Розглянемо їх по-окремо.

Specific

Конкретність – це перша ознака, що допомагає визначити цілі по SMART. Справа в тому, що конкретні завдання набагато простіше втілювати в життя. Припустимо дві людини вирішили стати багатшими. Один сказав, що обов'язково розбагатіє до наступного року. Другий зазначив, що його дохід зросте в два рази за цей же проміжок часу. Перше мета абстрактна і тому практично нездійсненна. Що мається на увазі під словом «розбагатіти»? Як ця людина зрозуміє, що виконала завдання? За якими критеріями? Другий же поставив конкретну планку, яка вписується в принципи смарт цілей – збільшити дохід в два рази. Якщо зараз він, припустимо, заробляє 1000$, то мета буде досягнута при підвищенні заробітку до 2000 $.

Measurable

Постановка цілей SMART пов'язана з можливістю їх вимірювання. Повернемося до прикладу з доходом. Коли працівник точно знає суму, яку він хоче отримати, йому простіше підрахувати кроки, необхідні для отримання такого прибутку. Припустимо, у нього зарплата залежить від обсягу виконаної роботи. Значить, щоб збільшити дохід в двоє, необхідно в два рази ефективніше працювати.

Наприклад, замість п'яти проектів, виконувати десять. Вимірність мети по смарт полегшує її досягнення, оскільки дає чітке розуміння, які саме зусилля необхідно докласти. Якщо завдання розмито, то велика ймовірність, що виконавець просто не зрозуміє з якого боку до нього підступитися. У підсумку, час минув,» а віз і нині там", як вміло описав у своїй байці відомий російський письменник Іван Андрійович Крилов. Вимірність цілі допомагає Прокласти маршрут будь-якому «возу», за умови, що результат реальний.

Achievable

Досяжність – необхідний компонент, що виявляє смарт мета. По суті, це її головна умова. Немає сенсу ставити перед собою нездійсненні завдання. Можливо, політ до центру галактики коли-небудь стане таким же повсякденним заняттям, як виклик таксі, але на даний момент це завдання виходить за межі людських можливостей. Також, як для когось гонорар в мільярд доларів, або виступ перед багатотисячними аудиторіями. Немає сенсу придумувати завдання, коли заздалегідь відомо, що їх досягти не вдасться. Безумовно, завжди варто прагнути до кращого, але реально оцінюючи свої можливості. В цьому і полягає постановка цілей по SMART. Чим реальніше плани, тим більше шансів на їх втілення.

Relevant

Окрім можливості досягнення, завдання має мати значення для людини. Якщо значення неочевидно або мінімально, то і мотивація до його виконання буде відповідною. Мета по смарт обов'язковим пунктом включає важливість для виконавця. Чим вище значимість, тим сильніше стимул до роботи. Яскравий приклад-навчання. Зрозумілі учневі предмети, викликають у нього більший інтерес і натхнення , ніж дисципліни, значення яких йому не відомо. Тому приступаючи до цілепокладання, дуже важливо відповісти на питання " навіщо?", а вже потім планувати роботу. Якщо користь від затії неочевидна-це хороший привід задуматися, чи є сенс починати.

Пройти тест на самооцінку

Time bound

Постановка мети по SMART обов'язково передбачає обмеженість у часі, тобто чітко визначені часові межі. Це має важливий психологічний сенс. Справа в тому, що» туманні " плани легше відсувати на потім. Якщо ж поставити жорсткі рамки, то менше шансів піддатися ліні. Наприклад, твердження» я обов'язково вивчу англійську мову " так і може залишитися мрією, при цьому навіть докорів сумління не виникне, адже похід до репетитора завжди можна перенести на завтра. А ось вислів» я навчуся розмовляти англійською мовою за півроку " вже не залишає простору для лавірування. Тут потрібно зробити, або визнати, що не зміг. Цілі SMART в цьому плані менш "дипломатичні", ніж звичайні роздуми. У них завжди присутні чіткі терміни і конкретний результат.

Приклад цілі SMART.

Озброївшись необхідними знаннями, закріпимо їх на практиці. Стандартна постановка цілей по смарт виглядає наступним чином. Наприклад, перед керівником відділу продажів поставлено завдання збільшити прибуток фірми. Це завдання не конкретно, тому адаптуємо його за принципом SMART-Цілепокладання.

  1. Введемо конкретність (specific). Підвищимо планку необхідних продажів на 50%. Припустимо, кожен місяць продавці приносили 1 000 000 $чистого прибутку, тепер повинні зробити 1 500 000$.
  2. Для цього необхідно додатково залучити 500 000 $. Якщо, наприклад, рівень продажів підвищитися на 100 000$, то можна буде зробити висновок, що досягнуто 20% поставленої суми, що означає вимірність (measurable) мети.
  3. Постановка мети по смарт спирається на її досяжність (achievable). Чи Реально збільшити продажі на половину? - Так, якщо розширити штат продавців і додатково їх мотивувати . Ясна річ, що перетворити мільйон в мільярд за короткі терміни практично неможливо. Якщо дати таке завдання, то співробітники просто розбіжаться.
  4. Щоб мотивувати виконавців до роботи, необхідно пояснити їм її значимість (relevant). Наприклад, пообіцяти хороші премії, зростання заробітної плати і квитки на престижний концерт. Чим більше зацікавленість виконавців, тим реальніше Домогтися з їх допомогою результатів.
  5. Не менш важлива в цілі SMART обмеженість у часі (time bound). Якщо не обговорити кінцеву дату, то її реалізація затягнеться на невизначений термін. Тому, логічним продовженням попередніх пунктів стане чіткий термін-наприклад, за три місяці. Тільки за такої умови працівники чітко зрозуміють, що від них вимагається.

Цілі SMART, насправді, - це самі звичайні цілі. Просто вони грамотно сформульовані, що помітно полегшує життя виконавців. Досить дотримати п'ять важливих умов, закладених в назву цієї методики-конкретність, вимірність, досяжність, значимість і обмеженість у часі, щоб підвищити особисту і професійну результативність.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео