Назад
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування

Навигация по разделу
посттравматический синдром

Що таке посттравматичний синдром і що з ним робити?

Що таке посттравматичний синдром і що робити людині, яка його пережила? Симптоми розладу, методи психотерапії, загальні рекомендації та допомога близьких.

Для лікування стресу є готовий рецепт: медитація, релаксація, фізична активність, правильне харчування. Але іноді цього недостатньо. Стрес після страшних подій залишає людям цілий букет симптомів і діагноз «посттравматичний синдром». Як проявляються наслідки екстремального стресу і над чим працювати людині і його близьким? Розповідаємо в статті.

Що таке посттравматичний синдром?

Посттравматичний синдром-це важкий психічний стан, який розвивається внаслідок однієї або декількох важких психічних травм, які застали людину зненацька. У Росії посттравматичний синдром називали "афганським» або «чеченським», в США – "в'єтнамським". Тобто він частіше асоціювався з військовими або жителями прифронтових зон. Але психотравмою може стати будь-яка страшна подія: напад грабіжників або терористів, сексуальне насильство або розбещення, участь у військових діях, загибель рідних в катастрофі або смерть близької, пожежа, раптовий розрив сімейних відносин, крах кар'єри.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — відносно новий діагноз. Синдром включили в офіційне керівництво по діагностиці психічних розладів в 1980 році, в основному завдяки зусиллям об'єднань американських ветеранів воєн. Але історія наукових спостережень почалася набагато раніше-з вивчення реакції ветеранів Громадянської війни в США, першої і Другої світових воєн, жертв воєнного часу і концтаборів, жителів Японії, які вижили після ядерних бомбардувань.

Посттравматичний синдром переживають не всі жертви катастрофічних подій. Запускає реакцію поєднання генетичної схильності і цілого комплексу зовнішніх факторів. Більш того, розлад не є наслідком одних тільки екстремально-катастрофічних подій. ПТСР може розвинутися у тих, хто в дитинстві регулярно піддавався приниженню або змушений був жити з психічно неврівноваженими родичами.

При ПТСР хворобливі спогади живуть своїм, складним життям, а наслідки хворобливої ситуації проявляються у різних людей по-різному.

Пройти тест на депресію

Симптоми.

Різноманітність причин посттравматичного розладу супроводжується довгим списком симптомів. Наслідками психотравмуючих подій бувають:

 • Повторні переживання (флешбек-симптоматика). це яскраві, насичені спогади, які супроводжуються відчуттям, ніби минула подія вривається в реальне життя. Флешбек може супроводжуватися ілюзією реально існуючих подразників. Наприклад, людина починає чути стукіт коліс, розрізняє силуети ворогів, відчуває запах гару. Такі симптоми здатні налякати, спровокувати агресію або спроби суїциду.
 • Нав'язливі спогади. це яскраві, але уривчасті картинки з минулого, які змушують знову пережити жах, страх, безпорадність. Зазвичай супроводжуються порушеннями вегетативної нервової системи (серцебиттям, холодним потім, порушенням пульсу) або панічними атаками . Зазвичай епізоди тривають одну-дві хвилини, але надовго вибивають людину з реальності.
 • Нічні кошмари і сни наяву. це бачення, які раптово, але регулярно виникають наяву або уві сні – що особливо страшно, тому що сон порушений або переривається кошмарними сновидіннями.
 • Важкий настрій. люди з ПТСР часто втрачають здатність переживати позитивні емоції і в житті поводяться як роботи. Емоційний вакуум заповнюється відчуттям спустошеності, безнадійності. Стан посилюється тим, що оточують не здатні зрозуміти людей з психотравмою.
 • Провали в пам'яті або амнезія. Пам'ять ніби оберігає людину, відключаючи спогади про якісь подробиці. Якщо цього не трапляється, забутися допомагають наркотики, алкоголь, токсичні відносини.
 • Уникнення. Люди бояться обговорювати травматичну подію, бо бояться, що все погіршиться. Іноді ставлять ментальний блок:»ні, такого зі мною не було". Уникнення всього, що може віддалено нагадувати про психотравму, призводить до зміни партнера, розриву з родичами, переїзду в інше місто або країну.
 • Тривожність . Спогади про травматичну подію змушують постійно відчувати тривогу і внутрішня напруга. Крім цього система нервового збудження активується так швидко, що дратівливість посилюється без хворобливих спогадів. Тому у багатьох спостерігаються ознаки депресії .
 • Патологічне почуття провини . Як правило, жертви психотравмуючих подій намагаються знайти раціональні пояснення своїм відчуттям. У разі синдрому «вижив» люди нерідко звинувачують себе в загибелі близьких. При цьому своя відповідальність сильно перебільшується, аж до самобичування.
 • Деперсоналізація. людина перестає усвідомлювати себе як особистість : перестає відчувати емоції , не впізнає рідних, не відчуває свого тіла (частин тіла) або його положення в просторі (світ буквально перевертається догори ногами). Відчуття супроводжуються постійною тривогою, самокопанням, почуттям безвиході, головним болем.
 • Психосоматика. крім порушення сну бувають інші неприємні відчуття: головні болі і мігрені, біль в серці, тремор рук, зростання частоти пульсу, постійне м'язове напруження.

Іноді симптоми ПТСР проявляються ще під час впливу стресового фактора . Наприклад, так проявляється стокгольмський синдром, коли заручники перестають мислити адекватно і починають симпатизувати своїм мучителям. Тривале перебування в повній залежності від терористів, як правило, супроводжується приниженням, страхом, тривогою. У таких випадках посттравматичний синдром вимагає довгої реабілітації та лікування.

Пройти тест на панічні атаки

Затримка дії травматичної події може проявлятися затяжною депресією, порушенням харчування або обсесивно-компульсивним розладом. Так званий синдром нав'язливих станів може стати наслідком психологічної травми дитинства (укусу тварини, тривалої хвороби, спілкування з батьками-алкоголіками), яка нашарувалася на травмуючу подію.

Один з популярних міфів про ПТСР припускає, що симптоми проявляються лише у слабких. Це не так. Наприклад, синдром розвинувся у 6,9% військових – учасників війни в Іраку. А американські події 11 вересня на 75% очевидців не зробили ніякого впливу. Насправді причина, по якій психотравма друкується в пам'яті одних людей і проходить непомітно для інших, до сих пір не відома.

Чому це трапляється: свіжі гіпотези?

За однією з теорій розлад провокується порушенням в роботі гіпокампу – відділу головного мозку, відповідального за запам'ятовування. Неврологи припускають, що мозок з якихось причин не архівує хворобливі спогади, тому вони переживаються як реальні знову і знову. За іншою версією травмуючі спогади змінюють структуру мозку. Такі зміни можна змінити, але тільки за допомогою клінічного втручання.

Вчені з Єльського університету розробили нову теорію ПТСР на основі першої колекції тканин мозку. Зразки тканин нирок або серця, наприклад, можуть багато розповісти лікуючому лікарю. Так і з мозком. Виявилося, що у людей з ПТСР в тканини фронтальної кори помітно знижений рівень відповідального за стресостійкість білка. Тобто мозок таких людей стає занадто чутливим до стресу, навіть якщо до цього вони не піддавалися стресовому впливу. Низький рівень білка також робить їх занадто тривожними.

Психологи дотримуються своєї теорії і називають синдром жертви головною причиною ПТСР. Коли жертва завмирає, перестає рухатися або діяти, гормони страху не витрачаються разом з рухами, а ніби імплантуються в кожну клітину тіла. Тому люди з синдромом жертви частіше опиняються в групі ризику.

Але поки це теорії, які в майбутньому допоможуть при розробці ліків від посттравматичного стресу. Конкретні цифри показує статистика:

 • Вважається, що 7-8% жителів планети переносять ПТСР.
 • Жінки страждають частіше за чоловіків (10,2% і 5% відповідно).
 • Грає роль ступінь залученості в подію: близько 30% у свідків, до 95% учасників подій.
 • Також важливі сила і характер впливу: посттравматичні прояви спостерігалися у 30% ветеранів війни і у 80-95% в'язнів концтаборів.
 • У мирний час головною причиною ПТСР є викрадення і захоплення заручників (до 60% всіх випадків).
 • Кожен десятий свідок вбивства отримує стресовий розлад.
 • У 8-9% учасників страшних подій проблеми виникають не відразу, а відстрочено.
 • Люди з ПТСР можуть бути агресивними, але в більшості випадків вони небезпечні для самих себе – кожен п'ятий робить спробу суїциду.

Правда, зібрана статистика не дає однозначних прогнозів про те, хто потрапляє в групу ризику. І поки явище тільки вивчається, важливо забезпечити підтримку, як тільки вона знадобиться.

Пройти тест на ознаки суїциду

Як лікувати?

Симптоми ПТСР відображаються на психічному та фізичному здоров'ї, а також впливають на соціальне життя людини:

 • Призводять до постійної зміни роботи.
 • Ускладнюються багаторазовими конфліктами в сім'ї, на роботі.
 • Призводять до відлюдності, замкнутості, бродяжництва.
 • Провокують агресію по відношенню до знайомих і малознайомих людей.

Так що загальні прояви синдрому реальні і досить страшні. Але поставити остаточний діагноз може психіатр або клінічний психолог. На особистій консультації лікар збирає історію життя, оцінює скарги, намагається з'ясувати причини розладу. Для остаточного рішення застосовують патопсихологічне дослідження. Він же призначає курс лікування медикаментами і рекомендує психотерапію.

Психотерапія при ПТСР.

В залежності від тяжкості психотравми клієнтам рекомендують:

 • Психокорекцію тривоги, дратівливості, проблем зі снів.
 • Індивідуальні або групові сеанси когнітивно-поведінкової психотерапії, де клієнта вчать не тікати від спогадів про травмуючу ситуацію, а підвищувати самоконтроль і по-іншому реагувати на лякаючі події.
 • Сеанси діалектичної поведінкової терапії, що поєднує основні стратегії поведінкової терапії з практиками уважності. Метод спеціально розроблений для лікування складних, що не піддаються звичайній терапії розладів.
 • БОС-терапію (метод біологічного зворотного зв'язку) – це прийоми релаксації з використанням прихованих резервів організму. Під час сеансів лікар-невролог або нейрофізіолог вчить пацієнта розслаблятися, справлятися з втомою, зі страхами.
 • Роджерівську (клієнтцентровану) психотерапію, що приділяє увагу послідовному опрацюванню всіх етапів проживання кризи.
 • Гештальттерапію , яка вважається ефективним методом терапії фобічних, тривожних, стресових розладів. Мета роботи-зняти блокування хворобливих спогадів, стимулювати роботу над собою, налагодити саморегуляцію.
 • Групову підтримку людей, які пережили різні психоемоційні травми. На сеансах вчать проявляти свої емоції, не боятися хворобливих спогадів, діляться своїм досвідом реабілітації.
 • Антидепресанти і транквілізатори для лікування ПТСР в світовій практиці призначають рідко і тільки після обговорення з пацієнтом.

Додаткові методи терапії.

В загальну схему відновлення включають:

 • Освіта . Це знайомство з психологією, фізіологією, обговорення книг і статей, які допоможуть зрозуміти природу розладу.
 • Здоровий спосіб життя . Фізична активність, духовний розвиток , гарне почуття гумору, правильне харчування здатні прискорити одужання.
 • Соціалізація . Сюди можна віднести сімейну терапію, навчання самодопомоги, соціальну підтримку.
 • Самодопомога . Щоб подолати наслідки стресу, хворому рекомендують регулярно відвідувати психотерапевта , вчитися способам релаксації , приймати ліки, розробити план дій, якщо наслідки ПТСР проявляться знову.

Загальне лікування ПТСР може тривати довгі роки . Але якщо не лікуватися, ситуація погіршиться – в кращому випадку розвинеться невроз відкладеного життя, в гіршому-посилиться клінічна депресія або бажання заглушити душевний біль алкоголем, наркотиками. На тлі депресії, яка геть позбавляє життя фарб, синдром відкладеного життя здається просто поганою звичкою. Але це не так. Синдром змушує людину жити так, як виходить, а не так, як хочеться. З боку людина може виглядати успішним і безтурботним, але наодинці з собою все так же страждати від кошмарів або панічних атак.

Добре, якщо поруч є перевірений психотерапевт, який після кожного нападу скоректує терапію і продовжить лікування. Якщо пошуки психолога тривають, можна спробувати вибратися зі стресу за допомогою родичів.

Пройти тест на психічні розлади

Як допомогти людині пережити важкий стрес?

Якщо людина потрапила в екстремально-важку ситуацію – опинився на місці автокатастрофи або пережив смерть близької – це доставляє йому сильний біль. Причому болить не рука, не нога, а душа. І неможливо дати одну таблетку, щоб душевний біль раз – і припинилася.

Переживання кожної людини індивідуальні, але, як правило, проходять в кілька етапів: шок, гнів, відчай, прийняття. Деякі проходять кожен етап гармонійно, без затримок. Хтось застряє на одному етапі. І на кожному можуть виникнути психопатологічні реакції на стрес.

Підтримка близьких потрібна саме на перших етапах після стресової події, коли душевна рана особливо турбує. Розповідаємо, як заспокоїти людину в перші дні після стресу і не погіршити ситуацію:

Бути поруч.

Від близьких потрібна лише емоційна підтримка. Треба сказати людині:»ми поруч з тобою, і будемо стільки, скільки знадобиться".

Задавати питання м'якше.

Якщо людина в змозі розмовляти, краще задавати короткі питання: " як ти?"«"Як справи?", "Потрібна допомога?» . Якщо він щось просить-виконати. Якщо говорить - просто слухати, не відсторонюючись, як би складно це не було.

Говорити правду.

Недоречно людині після пережитого стресу говорити: «нічого страшного», «ти молодець», «не розкисай». Подібні фрази говорять про те, що його не розуміють або знецінюють його почуття. Краще сказати щирі слова від душі або просто промовчати.

Запропонуйте їсти або пити воду.

Пережили стрес часто забувають про себе – забувають попити, поїсти, поспати, переодягнутися, вмитися. А сили залишають дуже швидко. І дійсно, потрібно щоб поруч була людина, яка принесе їжі, змусить випити воду, нагадає про гігієну.

Дайте час.

У психології катастроф є таке поняття «робота горя» – це період часу, який знадобиться, щоб перейти від важкого стресу до печалі. Тому потрібно розуміти, що горе – це процес. І він не обходиться без болю.

Чого не потрібно робити:

 • Торсати його, намагатися розвеселити.
 • Називати «ганчіркою», «розмазней».
 • Говорити «не плач», «Не кричи», «заспокойся», «час лікує».
 • Пропонувати відразу ж відправитися в подорож або змінити обстановку.
 • Уникати розмов про страшну подію.
 • Давати поради – будь-які.

Як зрозуміти, що близькій потрібна допомога лікаря-психолога?

Стрес не обов'язково призводить до розладу, але і не проходить безслідно. Довгий напруга позначається на загальному самопочутті, а нездужання може перейти в хронічну форму. У таких випадках допомагає здоровий спосіб життя і підтримка друзів. Якщо цей перевірений план не спрацьовує протягом півроку, варто звернути увагу на інші симптоми:

 • Непроходящее стан апатії , відстороненості, байдужості.
 • Повна ізоляція, небажання спілкуватися з близькими.
 • Проблеми з навчанням, з роботою.
 • Втрата сенсу життя .
 • Патологічне і підтримуване почуття провини.
 • Занадто легкий вихід зі стресу.
 • Агресія при будь-якій згадці про стресову подію.
 • Нові, неприємні способи спілкування, вчинки, висловлювання.
 • Спроби заглушити біль алкоголем, екстримом, медикаментами.

Якщо людина потрапляє в екстремальну ситуацію, її життя завжди змінюється. І щоб навчитися жити далі, йому потрібен час. Патологічні наслідки стресу можуть слідувати за подією або проявлятися відстрочено. Тому потрібно стежити за людиною довгий час і при перших страшних симптомах переконати звернутися до лікаря.

Посттравматичний синдром може спровокувати будь-яку подію, яка закінчується втратою базової довіри та почуття безпеки. І від цього не застрахований ніхто. Але хворі з ПТСР впевнені-з таким діагнозом можна жити. Головне, не зациклюватися на страху і не залишати в такому стані своїх близьких – шукати лікарів, пробувати нові техніки психотерапії. Адже чим глибше лікарі зможуть досліджувати явище, тим більше шансів розробити методику, яка зможе допомогти при ПТСР.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, якщо завдань немає, а нудьга вже дає про себе з ...
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Що таке Особиста ефективність і лайф-менеджмент? Як можна підвищити свою ...
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Що таке відверта розмова і як вона допомагає краще зрозуміти один одного ...
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Чим відрізняються між собою любов і пристрасть? Чи завжди вони уживаютьс ...
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Що таке сентиментальність показна і дієва? Чому корисно проявляти почутт ...
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Що таке парадокс? Парадоксальні методи для лікування фобій і позбавлення ...
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Що таке ксенофобія і чому це ненависть до всього чужого? Види ксенофобії ...
Новое youtube видео