Назад
Криза ідентичності: що це таке, 8 етапів і 7 рішень

Навигация по разделу
кризис идентичности

Що таке криза ідентичності і як її подолати?

Що таке криза ідентичності і як вона проявляється? 8 етапів розвитку і 7 способів як подолати перехідний етап і що робити в цей час.

Від народження до смерті ми проходимо 8 етапів розвитку, на кожному з яких нас чекає криза ідентичності. Що це і в чому його небезпека? Що відбувається з нами в конкретні вікові проміжки? Як допомогти дитині пережити переломний момент? Прочитавши статтю, ви не тільки знайдете відповіді на ці питання, але і дізнаєтеся, де заховані граблі, на які можна випадково наступити.

Що таке криза ідентичності?

Криза ідентичності — це період формування особистості людини за допомогою пошуку свого місця і ролі в соціумі, усвідомлення власної унікальності. Дослідження щодо цього явища належать американському психологу Еріку Еріксону, який виділив вісім стадій психологічного розвитку людини. Перехід від одного ступеня до іншого супроводжується змінами в сприйнятті себе і навколишнього світу. Більшість з них відбуваються до 21 року, але і після цього віку триває переоцінка цінностей. Вікові рамки можуть змінюватися або зрушуватися, але черговість ступенів залишається однаковою для більшості.

8 криз розвитку

1. Довіряти чи ні?

З першою кризою людина стикається на першому році свого життя. "Мир-це безпечне місце чи вороже середовище для мене?"- так звучить зараз головне питання. Дитина спостерігає за обстановкою і оточуючими людьми, вивчаючи на скільки послідовні, стабільні, доброзичливі дії по відношенню до нього.

Найважливіше, що має статися на першому щаблі – це виникнення довіри дитини до світу. Якщо забезпечити малюка регулярним доглядом, увагою, турботою, він відчує себе в безпеці. А це-запорука гармонійного розвитку особистості . Крім того, довірчі відносини зі світом допоможуть людині в подальшому більш м'яко переступати вирішальні пороги.

2. Боротьба за незалежність.

Від року до трьох років людина проходить наступну стадію розвитку, суть якої полягає в становленні особистої незалежності і протистоянні вихованню дорослих. Дитині будь-що потрібно відстояти межі своєї автономії і право на вибір. Він прагне користуватися набутими навичками (самостійно одягатися, зачісуватися і так далі), наполегливо вдосконалюючи свою майстерність.

Діти, яких не обмежували в дослідженні себе або свого оточення, а, навпаки, підтримували їх прагнення до самостійності, мають більше впевненості в собі . Вони готові захистити кордони своєї території, власну думку, встоявши перед тиском ззовні. Жорстка критика, постійний контроль і докори на кшталт: "на кого ти схожий!", "Подивися, що ти наробив!", "Всі діти як діти, а ти!"виховують невпевненість в собі, викликають почуття сумніву і провини. Якщо перешкодити дитині заявити про себе, то в подальшому він буде у всьому залежати від інших.

Пройти тест на впевненість у собі

3. Ініціатива або почуття провини.

З трьох до п'яти років починається фаза самоствердження. Це період активної взаємодії з дітьми, дослідження своїх міжособистісних навичок і самоорганізації. Життя дитини зараз дуже динамічна-діти придумують ігри, розподіляють ролі, проявляють ініціативу і вчаться взаємодіяти в колективі.

Якщо він, відчуваючи безпеку, зможе на цьому етапі проявити свої організаторські здібності, то двері до гармонійного дорослішання відкриється легко і природно.

Ті батьки, які звикли критикувати, зупиняти або зупиняти з метою запобігання небезпеки, ризикують викликати у дитини почуття провини. Пригнічуючи виниклу ініціативу, припиняючи «потік питань», а також вимога дитини пояснити ту чи іншу ситуацію, ми ризикуємо, що чадо відчує себе відкинутим і непотрібним. Відчуття провини не тільки пригнічує Творчий потенціал , але також порушує процес спілкування з іншими. Перед дорослими важке, але здійсненне завдання – врівноважити ініціативу і природне почуття провини.

4. Самодостатність проти невпевненості в собі.

Період від 5 до 12 років відрізняється активним осягненням знань, коли людина вчиться читати, писати і обробляти отриману інформацію. Тепер джерелом формування почуття самодостатності є не батьки, а вчителі і товариші. Заохочення, підтримка ініціативи, схвалення забезпечують особистість упевненістю в собі і своїх силах.

Засудження ініціативи або надмірна критика з боку оточуючих провокує появу закомплексованості, невпевненості в собі. Крім того, що виникло на цьому грунті почуття власної неповноцінності, призводить до небажання вчитися і розвиватися далі.

5. Шлях до усвідомленості.

На п'ятій сходинці ми знаходимося у віці від 12 до 21 року. За цей проміжок часу здійснюється перехід від дитинства до дорослішання, плавність якого відіграє важливу роль у формуванні цілісної особистості. Тепер пріоритетним стає налагодження кар'єри та особистого життя. Відбувається відділення від батьків і ретельний пошук себе у всіх життєвих сферах. Хто я? Де мені комфортно бути? Чого я хочу? Ці та інші питання, що викликають психологічну кризу, в результаті призводять до визначення своїх професійної та статевої ролей.

Якщо на цьому етапі людина не матиме достатньо сил і досвіду, щоб ідентифікувати себе, то може статися плутанина ролей. Що це означає? Внутрішньо невпевнений підліток схильний до різких експериментів в пошуках себе, які часто супроводжуються негативними наслідками. Спроби приструнити його запал і направити в якесь русло провокують протест, бунт, відторгнення.

6. Інтимність і любов.

Цю сходинку ми проходимо швидше за все, так як вона знаходиться в проміжку між 21 і 25 роками. Період присвячений дослідженню любові і свого партнера. Розвивається вміння будувати довгострокові довірчі відносини, віддавати, жертвувати, бути відповідальним за іншого. Якщо створити ситуацію комфорту вдається, особистість переходить на наступний рівень розвитку его, успішно переживаючи кризу ідентичності.

Якщо довгий час спеціально уникати серйозних відносин, то є ризик звикнути до постійного внутрішнього самотності, депресивного стану або самоізолюватися від зовнішнього світу.

Пройти тест на самотність

7. Активний розвиток.

З 25 років, на думку Еріксона, починається нова стадія людського розвитку, яка є найдовшою, так як закінчується до 65 років. Це-час для створення сім'ї, кар'єри, перехід в роль батька і так далі. Від рівня реалізації себе в цих життєвих сферах залежить те, наскільки успішним буде відчувати себе людина протягом усього життя.

Якщо поставлені на колишніх етапах цілі не досягнуто, тобто ймовірність зупинки на шляху до вдосконалення. Почуття власної непродуктивності здатне загнати в глухий кут і глибоку психологічну кризу, загальмувавши подальший період розвитку.

8. Мудрість проти відчаю.

У віці старше 65 років ми починаємо аналізувати прожите життя, але не зупиняємося на її дослідженні. У цей час людині хочеться побачити плоди своєї праці і старань, усвідомивши себе успішним. Але якщо замість хорошого результату ми визначаємо, що минуле прожито непродуктивно, цілі не досягнуті, плани не реалізовані, то є ймовірність, що настане депресія .

Якщо криза ідентичності на цій стадії пройде гладко, людина, знайшовши мудрість , подивиться в минуле з почуттям смирення, подяки, повноти. Це дозволить без страху наближатися до старості і закінчення життя.

Як пережити кризу ідентичності?

Психологічна криза — це стан, який вимагає змін у попередній моделі поведінки особистості. Такі переломні моменти періодично зустрічаються в житті кожної людини і є нормою розвитку. Але якщо доросла людина має сили самостійно впоратися зі своїм станом, то діти, особливо в підлітковому віці, потребують підтримки і розуміння дорослих.

Як проявляється психологічна криза?

 • Негативні емоції важко контролювати (спалахи гніву , раптові істерики і так далі);
 • Виникає безпричинне хвилювання або паніка;
 • Загострюється почуття власної безпорадності, неповноцінності;
 • Важко спланувати дії і дотримуватися певного алгоритму;
 • Усвідомлення зроблених помилок заганяє в глухий кут, з якого здається, що не існує виходу.

7 порад, як допомогти підліткам пережити психологічну кризу:

 1. Хвалити не тільки за досягнення, а й за прагнення до них;
 2. Заохочувати ініціативи та прагнення відстоювати власні інтереси;
 3. Серйозно ставтеся до захоплюючих тем підлітків, навіть якщо вони здаються несерйозними або дурними;
 4. Допомога у розкритті здібностей , посилаючись на думку про те, що кожна людина по-своєму талановита;
 5. Проявляти повагу до особистості дитини, не нав'язувати свої погляди на життя;
 6. Виховувати вміння відповідати за свої вчинки, таким чином привчаючи до відповідальності;
 7. Прийняти факт дорослішання, дати можливість чаду знайти себе, якщо, природно, це не шкодить його здоров'ю.

Криза ідентичності — це процес пошуку себе, який час від часу стукає у двері кожної людини. Якщо з самого народження ми забезпечені комфортними умовами для проходження переломних етапів, то наступні візити кризи будемо зустрічати з посмішкою і розпростертими обіймами. Але якщо цього не сталося? Образа на минуле не дасть результатів, а тільки спровокує внутрішній конфлікт . Уберегтися від нього можливо, озирнувшись на всі боки. Якась дитина зараз обов'язково потребує вашої підтримки. А, як відомо, чужих дітей не буває.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Чому з'являється впевненість, що мене ніхто не любить і чи так це наспра ...
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Ефективні поради про те, що робити, якщо не хочеться жити? Де шукати мот ...
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Що таке міжособистісний конфлікт і які його основні ознаки? Які види був ...
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Що таке розвиток особистості і як це допомагає знайти свою індивідуальні ...
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть, якщо вона відійшла на другий план? Які є способ ...
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною в невідповідному місці або в неправильний час може ...
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Як жінці знайти своє покликання і заробляти гроші легко і з задоволенням ...
Новое youtube видео